Starostlivosť o klimatizáciu

Ako udržať klimatizáciu čistú a funkčnú po dlhé roky? Čítajte ďalej.

Žena si v byte zapína nástennú klimatizáciu

Bezúdržbová domácnosť zostane ešte dlhú dobu iba fikciou. Tak ako potrebuje vyčistiť každý spotrebič v domácnosti, rovnako je to aj s klimatizáciou. V mnohých prípadoch za potenciálne nepríjemnosti môže práve nesprávna, či nedostatočná starostlivosť.

Rôzne baktérie a vírusy

Hlavnými príznakmi nedostatočne udržiavanej klimatizácie sú:

 • nepríjemný zápach
 • pokles výkonu
 • výskyt nečistôt
 • zvýšená spotreba energie
 • slabé prúdenie vzduchu
 • únik kondenzátu z vnútornej jednotky

Čo je teda vašou úlohou, čo sa týka údržby? Povieme si pár rád a tipov ako udržať klimatizáciu čistú a funkčnú po dlhé roky. Chcete predsa dýchať čistý vzduch.

Ako sa starať o mobilné klimatizácie?

Mobilná klimatizácia, ktorá je umiestnená v obývačke

Mobilné klimatizácie sú skvelým spôsobom, ako udržať celý váš dom v pohodlí počas leta. Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré vám môžu pomôcť lepšie sa starať o vašu mobilnú klimatizáciu a zabezpečiť, aby vám vydržala mnoho rokov. 

Z hľadiska údržby je veľmi podstatné, aby sa po každej letnej sezóne a používaní klimatizácie skontrolovalo množstvo chladiva a takisto stav filtrov. Pravidelné čistenie a výmena filtrov sú veľmi dôležité nielen z hľadiska efektivity chladenia, ale takisto z hľadiska schopnosti ventilovať v priestore čistý vzduch bez škodlivín. Základom býva klasický prachový filter a HEPA filter. Ďalej sa môžete stretnúť s uhlíkovými či plazmovými filtrami. Výmena filtra zaberie niekoľko minút. V prípade, že máte umývateľný filter, postačí ho jednoducho umyť saponátovou vodou a nechať na vzduchu prirodzene vysušiť. 

Mobilná klimatizácia počas procesu odoberá teplo zo vzduchu a kondenzuje ho.
Väčšina má vnútornú nádrž, ktorá zhromažďuje prebytočnú vodu, takže ju vyprázdnite pomocou vypúšťacieho čerpadla alebo hadice. Odnímateľné rúry a hadice môžete čistiť roztokom vody a octu v pomere 50/50. Ocot pôsobí antibakteriálne a je ekologický. Po dokončení opláchnite potrubie čistou vodou a spustite klimatizáciu na cca 30 - 45 minút v režime len s ventilátorom, aby ste odstránili zápach octu a jednotku úplne vysušili.

 

Ukážka, ako sa vyberá filter z mobilnej klimatizácie Ak v klimatizačnom zariadení nie je dostatok chladiva, môžete si to všimnúť priamo na výkone zariadenia, ale takisto aj na tom, že zariadenie, ktoré má chladiť sa výraznejšie prehrieva. Je potrebné doplniť také chladivo, ktoré predpisuje výrobca. Výmena opäť nie je ničím špeciálne náročná.Samozrejme všetky kroky, ktoré budete pri čistení robiť aplikujte, keď je klimatizácia odpojená z elektrickej siete. Kondenzát (voda), ktorý vzniká ochladzovaním vzduchu môže byť vyvádzaný do nádržky, ktorú treba vylievať a občas poumývať octovou vodou kvôli možným pachom, baktériám alebo hubám, ktoré voľným okom nevidíte

Pred odložením mobilnej klimatizácie vykonajte tieto jednoduché kroky:

 • Vypustite z klimatizačnej jednotky všetku vlhkosť, ktorá sa nahromadila vo vnútri.
 • Zapnite zariadenie na niekoľko hodín do režimu „iba ventilátor“ na vysokú rýchlosť, aby bolo všetko vo vnútri úplne suché.
 • Na zakrytie jednotky použite plastovú fóliu, ktorá ju ochráni pred prachom a inými nečistotami.
 • Dôležité je, kde sa rozhodnete uložiť prenosnú klimatizáciu. Ak je to možné, vyberte si vo svojom dome miesto s regulovanou teplotou. Posledná vec ktorú si želáte je, že keď ju budete chcieť opätovne použiť, bude nefunkčná.

Prečo a ako čistiť nástennú klimatizáciu?

Klimatizácie sú vybavené vzduchovými filtrami, ktoré bránia šíreniu vírusov a baktérii. Vďaka špeciálnemu filtru dokáže nástenná klimatizácia zachytávať prach, peľ a dokonca aj chlpy z vašich domácich miláčikov. Tieto nečistoty sa potom vypudzujú von alebo sa zachytávajú na filtri, preto je veľmi dôležité ho čistiť. Klimatizácia okrem toho disponuje aj kondenzačnou nádobou a obsahuje chladiacu kvapalinu, ktorú je nutné dopĺňať a kontrolovať v servise.

Mladý par si spokojne leží na gauči a zapína nástennú klimatizáciu

Dôkladnú údržbu klimatizácie je odporúčané vykonávať minimálne raz ročne pred letom. Ideálne však dvakrát do roka, najmä ak zariadenie používate aj pre udržiavanie komfortnej teploty v interiéri v zimných mesiacoch. Častejšiu starostlivosť môžu vyžadovať klimatizácie umiestnené v obzvlášť znečistenom alebo prašnom prostredí, či staršie jednotky.
Rutinné povrchové čistenie určite zvládnete svojpomocne a v nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, ako na to. Proces pozostáva z vyčistenia vonkajšej a vnútornej jednotky.

Pri práci budete určite potrebovať:

 • mäkkú kefku
 • sadu skrutkovačov s rôznymi hlavami
 • mäkkú handričku
 • vysávač
 • vedro
 • dezinfekčný prostriedok na klimatizácie vo forme spreja alebo peny
 • stlačený vzduch v spreji

Pred začatím procesu čistenia najskôr zariadenie odpojte zo siete.

Opravár rozoberá a pripravuje nástennú klimatizáciu na čistenie

Z povrchu klimatizácie zotrite vlhkou handričkou prach a nečistoty a pomocou navlhčenej handričky odstráňte aj hrubé nečistoty na prednom paneli klimatizácie. Pomocou pripravených skrutkovačov opatrne odskrutkujte skrutky upevňujúce horný kryt. Jemne odstráňte plastový panel a zo zariadenia vyberte vzduchové filtre, sú to vlastne plastové panely vyplnené jemnou sieťkou. Sieťky filtrov vyčistíte od prachu a nečistôt najskôr za pomoci vysávača a potom vlhkou handričkou, či mäkkou zubnou kefkou. V prípade silného znečistenia môžete filtre umyť jemným mydlom a čistou vlažnou vodou. Následne je nutné ich dôkladne opláchnuť a nechať na vzduchu prirodzene vysušiť. Nevystavujte ich však priamemu slnečnému žiareniu.

V prípade, že vaša jednotka obsahuje aj iné typy filtrov, ako napríklad plazmové, antibakteriálne či hepa filtre, tieto je vhodné vyčistiť alebo vymeniť podľa presných inštrukcií dostupných v návode na použitie. Pokiaľ má vaša klimatizácia funkciu samočistenia, ste odbremenený od tohto kroku.

 

Odstránením vzduchových filtrov odhalíte hliníkové lamely a cievky výparníka. Tie treba opatrne zbaviť nečistôt pomocou stlačeného vzduchu a následne aplikovať prostriedok na čistenie klimatizácií, ktorý vnútro jednotky zároveň aj vydezinfikuje. Vhodné je použitie bezoplachového penového prípravku. Na trhu sú k dispozícii aj produkty s fungicídnymi zložkami, ktoré zaručujú prevenciu proti vzniku plesní, deodorizačné a parfumované prípravky. Čistiaci prostriedok nechajte pôsobiť približne 15 minút.

Keď sú filtre čisté a suché, vložte ich na miesto a uzatvorte predný panel. Nakoniec ešte vonkajšiu schránku utrite mäkkou vlhkou handričkou a môžete klimatizáciu zapojiť do siete. Nechajte ju 15 - 20 minút bežať na najvyššom chladení a tým ste proces čistenia ukončili.


Čistenie vonkajšej jednotky klimatizácie

Opravár robí údržbu vonkajšej jednotky klimatizácie

Vzhľadom nato, že vonkajšiu jednotku majú nástenné klimatizácie umiestnenú v exteriéri, sú obzvlášť náchylné na znečistenie. Upchatie jednotky nečistotami, ako napríklad lístím alebo peľom, vedie k zníženiu nasávania vzduchu. V dôsledku toho môžete pozorovať prehrievanie, zníženie výkonnosti zariadenia a zanesenie ventilátorov. Tieto faktory vedú k ohrozeniu životnosti klimatizácie. Je preto nadmieru dôležité jednotku pravidelne čistiť. Veľké kusy nečistôt najskôr odstráňte manuálne a následne vyčistite pomocou vzduchu pod vysokým tlakom, ktorý budete vháňať medzi lamely výmenníka v opačnom smere, než je prúdenie vzduchu dopravovaného vonkajším ventilátorom.

Postupujte veľmi opatrne, aby nevhodnou manipuláciou nedošlo k pokriveniu lamiel alebo inému poškodeniu zariadenia a samozrejme dbajte aj na vlastnú bezpečnosť. Odstránením všetkých usadenín umožníte priechod vzduchu k výmenníkom tepla. Následne môžete aj vonkajšiu jednotku ošetriť dezinfekčným prípravkom na klimatizácie. Bohužiaľ v niektorých prípadoch je nutné zavolať na čistenie špecialistov, ak žijete napríklad v bytovom dome na 3. poschodí a vyššie. V takom prípade je veľmi ťažké a nebezpečné sa dostať k vonkajšej jednotke.

Na záver: Pri čistení vašej mobilnej alebo nástennej klimatizácie vám prajeme veľa úspechu. Nezabúdajte, že so správnou starostlivosťou sa vám vaša klimatizácia odvďačí tým najlepším výkonom a najdlhšou životnosťou.

Ďalšie novinky