Slovník pojmov

3D

Možnosť zobraziť obraz priestorovo. Základné rozdelenie je:

- autostereoskopické (bez použitia okuliarov - vo fáze vývoja

- stereoskopické zobrazovanie (s okuliarmi):

  •  anaglyphic 3D s červeno azúrovými šošovkami (red-cyan lenses)
  •  polarizačné 3D s pasívne polarizovanými šošovkami
  •  aktívne 3D okuliare

4K ULTRA HD

 U ltra  Hi gh Definitio n Television (známe ako Ultra HD televízor alebo UHDTV), obsahuje 4K UHD (2160p) rozlíšenie. Označenie "Ultra High-Definition", alebo "Ultra HD", bude použité pre displeje, ktoré majú pomer strán najmenej 16:9 a aspoň jeden digitálny vstup je schopný zobraziť natívne video v rozlíšení min. 3840 × 2160 pixelov. V PC technológii je označenie QFHD
 

8K ULTRA HD (SUPER HI-VISION)

Verzia digitálneho formátu od spoločnosti NHK Science & Technology Research Laboratories, 8K UHD /4320p/. Rozlíšením sa najviac približuje formátu IMAX®. Rozlíšenie 7680 × 4320 pixelov. Počíta sa s využitím 22.2 zvukových kanálov.
 

AC-3

Algoritmus pre redukciu dátového toku pri spracovaní digitalizovaného zvukového signálu. Autorom je spoločnost Dolby Laboratories, Inc.
 

AKTÍVNE ZVÝŠENIE KONTRASTU

Zlepšenie zobrazenia tmavých častí obrazu, bez obmedzenia množstva detailov v obraze.
 

AUTOMATIKA VYPÍNANIA

Energeticky úsporná funkcia - pokiaľ nie je dlhšiu dobu prenášaný žiadny obrazový signál, alebo keď nie je pred TV zaznamenaný pohyb, prepne sa prístroj automaticky do pohotovostného režimu Stand-by.
 

AUDYSSEY™

Je spoločnosť založená a špecializujúca sa na technológie, ktoré sa zaoberajú akustickými problémami v reprodukcii zvuku systémov používaných v domácnostiach, autách, štúdiách a kinách. Systém Audyssey-EQ™ upravuje audio prehrávanie podľa niekoľkých stoviek meracích bodov pre lepší zvukový výsledok.
 

AUTOMATICKÁ ÚPRAVA FORMÁTU (WSS)

 W id eSc reen Signali ng - informácia kódovaná v obrazovom toku popisujúca formát obrazu a využívaná pri automatickom nastavení formátu obratu.
 

AUTOMATICKÉ VYROVNÁVANIE ÚROVNE HLASITOSTI

Systém, ktorý udržuje úroveň hlasitosti TV na rovnakej úrovni. Napríklad pri reklamných pauzách, keď je zvuk hlasnejší ako pri vlastnom televíznom programe.
 

AUTOVIEW

AutoView automaticky optimálne upravuje obraz a pritom zohľadňuje obsah obrazu, ale aj vlastnosti jasu a farebného riešenia osvetlenia miestnosti.
 

BLU-RAY

Blu-ray disk je nástupca DVD. Na Blu-ray disky sa ukladá obraz v rozlíšení 1920x1080/24p-16:9, 1920x1080/25i-16:9, 1920x1080/30i-16:9. Na prehrávanie Blu-ray disku je potrebný Blu-ray prehrávač, ktorý môže byť spätne kompatibilný s CD a DVD.
 

CINCH (RCA)

Je to druh konektoru používaného na prenos audio/video signálu.
 

COLOUR 3D MANAGEMENT

Systém, ktorým môžeme individuálne vyladiť farebné zobrazenie TV podľa osobného vnímania farieb.
 

COMMON INTERFACE (CI)

Zásuvná jednotka pre karty, ktorými bude dekódovaný vysielač pre platenú televíziu.
 

COMMON INTERFACE+ (CI+)

CI+ alebo Common Interface Plus rieši formu ochrany proti kopírovaniu medzi Conditional Access Module (CAM) a televíznym prijímačom (Host). CI+ je spätne kompatibilný s CIv1. Staré televízne prijímače, ktoré majú CIv1 slot, môžu byť použité s CI+ CAM a naopak, ale len na prezeranie tých televíznych programov, ktoré nie sú označené ako CI+ chránené.
 

COMPOSITE VIDEO

Analógový prenos videosignálu (bez zvuku),  v rozlíšení 480i alebo 576i.
 

DIGITÁLNE POTLAČENIE ŠUMU (DNR)

Proces odstraňovania šumu z obrazu a zvuku.
 

DIGITÁLNY AUDIO VÝSTUP

U televízorov s DVB-T, DVB-C, DVB-S2 môže byť výstup zvuku riešený rozhraním S/PDIF.
 

DIGITÁLNY FILTER HRÁN

Detekcia a oddelenie farebných a čiernobielych signálov umožňuje vyššiu ostrosť farebných hrán pri maximálnom rozlíšení.
 

DIGITÁLNY TUNER (DVB-T TUNER), INTEGROVANÝ

Prijímač integrovaný v televízore, s ktorým môže byť cez anténny systém prijímané vysielanie (DVB-T).
 

DISPLAY PORT

Digitálny konektor, ktorý slúži k prenosu nekomprimovaného digitálneho obsahu s podporou až 8-kanálového zvuku a ochrany DPCP. Bol navrhnutý organizáciou VESA (Video Electronics Standards Association).
 

DLNA

 D igital  Li ving Network All iance. Medzinárodná aliancia firiem vyrábajúcich elektroniku. Zariadenia označené logom DLNA umožňujú vzájomné zdieľanie obsahu (fotografií, videa, hudby). Zdieľanie je podporované nielen káblovo ale aj bezdrôtovo.
 

DOLBY® VOLUME

Dolby Volume zabezpečuje, že zvuk zostáva verný pôvodnej nahrávke, pri akomkoľvek nastavení hlasitosti. Počujete najtichšie dialógy a zvuky v pozadí aj pri najnižších úrovniach hlasitosti.
 

DTS®

Digital Theatre System (DTS) je digitálny viackanálový formát priestorového ozvučenia využívajúci stratovú aj bezstratovú kompresiu. Autorom je  DTS, Inc. (Digital Theater Systems, Inc.).
 

DVB-C

Digital Video Broadcasting - Cable je štandard pre prenos digitálnej TV cez kábel. Tento systém využíva pri prenose štandard MPEG2 alebo MPEG4. Tento štandard bol prvýkrát publikovaný v roku 1994 v ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Umožňuje príjem v HD a SD kvalite.
 

DVB-S

Digital Video Broadcasting - Satellite  je štandard pre prenos digitálnej TV cez satelit. Tento systém využíva pri prenose štandard MPEG2.
 

DVB-S2

Je novší štandard pre prenos digitálnej TV cez satelit, známy od roku 2005. Tento systém využíva pri prenose štandard MPEG4 AVC (H.264) a pre spätnú kompatibilitu aj MPEG2. Umožňuje príjem v HD a SD kvalite.
 

DVB-T

Digital Video Broadcasting - Terrestial je štandard pre prenos digitálnej TV pozemne, známy od roku 1997. Tento systém využíva pri prenose štandard MPEG2 alebo MPEG4. Umožňuje príjem v HD a SD kvalite.
 

DVB-T2

Je novší štandard pre prenos digitálnej TV pozemne, známy od roku 2006. Tento systém využíva pri prenose štandard MPEG-4 AVC. Umožňuje príjem v HD a SD kvalite. Efektívnejšie využíva frekvenčné pásmo ako DVB-T.
 

DVD-R/+R

DVD médium, kde je zápis možný len jedenkrát.
 

DVD-RW/+RW

DVD médium, kde je možný zápis viacnásobný (cca 1000x).
 

DVI

Digital Visual Interface. Vyvinula ho skupina firiem zoskupených pod názvom Digital Display Working Group (DDWG). Primárne je určený na prenos nekomprimovaných digitálnych videodát. Je čiastočne kompatibilný s rozhraním HDMI.
 

DYNAMICKÉ EQ

Je to technológia Audyssey, ktorá prispôsobuje priebeh frekvenčnej charekteristiky pri rôznych hlasitostiach. Stará sa o harmonický zvukový obraz vyváženým frekvenčným prenosom, ako u drahých, voľne stojacich reproduktorov.
 

ENERGETICKÉ TRIEDY

Trieda A+ je v porovnaní s triedou A ešte o 25% úspornejšia, trieda A++ o 25% od A+ a podobne je to aj pri najvyššej triede A+++. Doteraz sa kategórie A+ a A++ používali len pri označovaní chladničiek. Označovanie energetickým štítkom je povinné pre nasledujúce spotrebiče, každá má svoju vlastnú špecifikáciu:

  • chladnička, mraznička a ich kombinácie,
  • automatická práčka, sušička a ich kombinácie,
  • umývačka riadu,
  • elektrická rúra na pečenie,
  • svetelný zdroj,
  • elektrický ohrievač vody a zásobníky na horúcu vodu,
  • klimatické zariadenia
  • TV prijímače (LCD, PDP)

eSATA

Externé SATA, používa sa pre pripojenie externých dátových zariadení, ponúka rovnakú rýchlosť a podporu technológií ako SATA.
 

FIREWIRE

Tiež známy ako i.Link alebo IEEE 1394, je štandard rozhrania vysokorýchlostnej sériovej zbernice pre osobné počítače (a digitálne audio a video) s možnosťou asynchrónneho prenosu v reálnom čase.
 

FLAC

Free Lossless Audio Codec je voľný (otvorený) kodek určený na uchovanie audio dát bezstratovou kompresiou. Redukuje 50-60% pôvodného objemu audio súboru.
 

FULL HD

Televízory s označením Full HD sú schopné zobraziť signál s rozlíšením 1080p (neprekadaný), ich displej má v skutočnosti natívne rozlíšenie 1920 bodov po šírke a 1080 bodov po výške pri formáte obrazu 16:9.
 

FULL LED S LOCAL DIMMING

Na rozdiel od SLIM LED sú energeticky úsporné diódy usporiadané celoplošne za LCD displejom televízora. V skupinách (takzvaných clusteroch) sa dá regulovať ich jas, čo umožňuje takmer perfektnú úroveň čiernej a veľmi vysoký kontrastný pomer.
 

GAME/HERNÝ REŽIM

Optimálne grafické zobrazenie vďaka automatickému prispôsobeniu formátu a veľkosti obrazovky na základe automatického synchronizovania televízora s hernou konzolou.
 

HBBTV

Skratka pre Hybrid Broadcast Broadband TV. Popisuje normu, cez ktorú môžu televízne vysielače vysielať doplnkové informácie a divák se tak môže interaktívne zúčastniť na programe – napríklad prostredníctvom ankiet. HbbTV bola verejnosti predstavená vo Francúzsku v roku 2009 na Roland Garros. Ak chce divák sledovať programy prostredníctvom hybridnej televízie, potrebuje mať televízor alebo set-top box, ktorý túto službu podporuje. V súčastnosti Česká televízia testuje tento typ multimediálnych služieb na ČT24.
 

HDMI

Skratka z High-Definition Multimedia Interface - rozhranie na prenos kódovaného digitálneho audio/video signálu medzi zdrojmi signálu, napr. Blu-ray prehrávač, DVB-S prijímač, DVB-T prijímač, media server, kamkordér AVCHD, fotoaparát, PC, NTB, mobilný telefón.
 

HD READY

Značka kvality EICTA, ktorá sa môže použiť len pre prístroje, ktoré spĺňajú stanovené špecifikácie pre HDTV.
 

HD+

HD+ je prenosová norma, ktorú používa prevádzkovateľ satelitu SES Astra.
 

HDTV

High-definition television (HDTV) je formát vysielania televízneho signálu s výrazne vyšším rozlíšením, ako umožňujú tradičné formáty PAL, SECAM a NTSC.
 

INSTAPORT

Instaport umožňuje rýchlu zmenu medzi AV zdrojmi pripojenými cez HDMI™. Patentovaný je firmou Silicon Image®.
 

KONTRASTNÝ POMER

Kontrastný pomer je vlastnosť displeja, definovaná ako pomer jasu najjasnejšej farby (biela) k najtmavšej farbe (čierna), ktorú je systém schopný zobraziť.
 

LCD

Liquid Crystal Display. Elektronická zobrazovacia jednotka, skonštruovaná na báze obrazových bodov (pixelov) vytvorených technológiou tekutých kryštálov. Jednotlivé obrazové body nie sú zdrojom svetla, preto tieto typy displejov musia byť podsvecované a to buď CCFL trubicamialebo LED diódami umiestnenými po hranách (EDGE) alebo za displejom – lokálne podsvietenie.
 

LED

Light Emitting Diode. Je to polovodičová elektronická súčiastka, ktorá veľmi efektívne prevádza elektrický prúd na svetlo.
 

MPEG

Moving Picture Experts Group. Skupina odborníkov, ktorá bola vytvorená za účelom stanoviť normy ISO a IEC pre audio/video kompresiu a jej prenos. MPEG2 je najrozšírenejší typ nástroja pre redukciu dátového toku u pohyblivého obrazu. Používa sa pri DVD systéme, prenose TV vysielania (DVB-T, DVB-S). Jedným z posledných štandardov, ktoré sa využívajú v širokom meradle, je MPEG4.
 

MPEG4

Kompresná metóda štandardizovaná skupinou MPEG. Je navrhnutá pre redukciu dátového toku digitalizovaného obrazu a zvuku v aplikáciách pracujúcich s obmedzenou šírkou pásma (menej ako 1,5 Mbit/s). Jedným z najznámejších kodérov MPEG4 v oblasti IT je DivX®, ktorý je od verzie 5 plno kompatibilný so štandardom MPEG4.
 

NAS

Network Attached Storage - zariadenie (úložisko dát), ktoré umožňuje zdieľať súbory medzi viacerými počítačmi, TV, multimediálnymi servermi.
 

NTSC

National Television System(s) Committee. Je to štandard kódovania analógového televízneho signálu, ktorý vznikol v USA a používa sa na prevažnej väčšine amerického kontinentu, v Japonsku, Kórejskej republike a na Filipínach od roku 1967. Toto kódovanie bolo vyvinuté v americkej FCC (Federal Communications Commission).
 

PAL

Phase Alternating Line. Štandard prijatý pre televízne vysielanie v Európe, Južnej Amerike, Austrálii a vo väčšine ázijských krajín, prijatý v roku 1967.
- rozlíšenie 625 riadkov (pri 25 snímkoch za sekundu)
- prekladané riadkovanie, polsnímkový kmitočet 50 Hz
- šírka pásma je 6 MHz pre analógové vysielanie
 

PDP

Plasma Display Panel. Elektronická zobrazovacia jednotka, skonštruovaná na báze obrazových bodov (pixelov), ktoré sú vytvorené medzi dvoma sklenenými tabuľami, ktoré sú vyplnené zmesou vzácnych plynov (He, Ne, Xe) a príslušným typom farebnej fluorescenčnej látky. Jednotlivé body (pixely) sú zdrojom svetla príslušnej farby (RGB - červená, zelená, modrá).
 

PROGRESSIVE SCAN

Progresívne skenovanie sa používa pre skenovanie a ukladanie filmového materiálu na DVD (480p24 alebo 576p25 formát). Progressive Scan bol zahrnutý v technickej norme Grand Aliance pre HDTV v roku 1990. Bolo dohodnuté, že prenos HDTV bude vysielaný s progresívnym snímkovaním v USA. Pri prenose sa využíva komponentné pripojenie (3x cinch YPbPr). Maximálne rozlíšenie je 1080p.
 

RGB VSTUP/VÝSTUP

Je to rozhranie ktoré prijíma/vysiela rozdelený videosignál do 3 základných zložiek (red-green-blue).
 

RMS

Root Mean Square. Efektívna hodnota výstupného napätia.
 

RS-232

Sériový port alebo štandard RS-232 alebo sériová linka je komunikačné rozhranie osobných počítačov a iných periférnych zariadení.
 

SCART

Skratka z francúzskeho Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs - 21 pólový konektor pre analógové pripojenie audio/video zariadení (videorekordér, DVD prehrávač, DVD rekordér, Set-top boxu, DVB-T, televízor).
 

SLIM (LED) LCD

Zobrazovacia technika, u ktorej podsvietenie pre LCD televízory je tvorené svetelnými diódami (LED) v ráme prístroja. Okrem zníženej spotreby energie je možné konštrukčne zmenšiť hrúbku samotného LCD TV.
 

SMARTCARD

Karta SmartCard je malá plastová karta, ktorá obsahuje čip. Slúži na prístup k sledovaniu kódovaných staníc, predplatených služieb u prevádzkovateľov káblového alebo satelitného vysielania.
 

SVETELNÝ SENZOR

Umožňuje prispôsobiť parametre nastavenia TV podľa podmienok osvetlenia.
 

TIMER (ON/OFF)

Zariadenie sa po dobe nastavenej užívateľom automaticky zapne/vypne.
 

TIMESLIP

Umožňuje časovo posunuté sledovanie pri súčasnom nahrávaní televízneho vysielania na DVD, HDD bez prerušenia.
 

TOP TELETEXT

Dekodér teletextu s tématicky orientovanou funkciou zoskupovania zoznamu pre rýchly prístup na stránku.
 

UKLADANIE PODSTRÁNOK

Niektoré stránky teletextu sa skladajú z viacerých podstránok, ktoré sú ukladané do vnútornej pamäti a môžu byť bez čakania vyvolané.
 

S-VIDEO

Separate video, tiež známe ako Y/C (alebo nesprávne S-VHS a "super video") je štandard prenosu analógového video signálu používajúci na prenos obrazových dát dve oddelené cesty (jas a farbu) na rozdiel od kompozitného videa prenášajúceho celý signál jednou cestou. S-Video je najčastejšie používané na prenos obrazu v štandardnom (analógovom) televíznom rozlíšení.
 

S/PDIF KOAXIÁLNY

Sony/Philips Digital Interconnect Format. Spotrebná verzia formátu ATS/EBUR pre sériový prenos dvoch nekomprimovaných alebo viacerých komprimovaných (Dolby Digital - AC3, DTS) zvukových kanálov cez koaxiálny kábel.
 

S/PDIF OPTICKÝ (TOSLINK)

Spotrebná verzia formátu AES/EBU pre sériový prenos dvoch nekomprimovaných alebo viacerých komprimovaných (Dolby Digital - AC3, DTS) zvukových kanálov cez optický kábel.
 

SMART TV

Názov popisujúci súčasný trend integrácie internetu a Web 2.0 funkcie do moderných televíznych prijímačov a set-top boxov, rovnako ako technologického vývoja ktorý vedie k zblíženiu medzi televízormi a IT. Tieto nové prístroje väčšinou kladú väčší dôraz na on-line interaktivitu médií, internetovej televízie, over-the-top obsah, rovnako ako on-demand streaming médií.
 

THX

Ochranná známka označujúca štandard audio/video reprodukčných zariadení, herných konzol, PC príslušenstva. Bola vytvorená Tomlinsonom Holmanom a Georgeom Lucasom v roku 2001.
 

USB

Universal Serial Bus sa v posledných rokoch stala súčasťou výbavy elektronických zariadení. Na rozdiel od starších sériových rozhraní (RS-232) má USB omnoho väčšie možnosti a schopnosti. Momentálne je už k dispozícii verzia 3.0.
 

VIRTUAL SURROUND SOUND

Simuluje priestorový zvuk pomocou 2 kanálov (sterea).
 

WIRELESS LAN

Bezdrôtová lokálna sieť (WLAN) spája dve alebo viac zariadení cez krátke vzdialenosti pomocou bezdrôtovej metódy distribúcie, zvyčajne poskytujú pripojenie cez prístupový bod pre prístup k internetu.
 

WMA®

Windows Media Audio. Audio kompresný (stratový) formát od firmy Microsoft.
 

WMV®

Windows Media Video. Systém pre redukciu dátového toku pri spracovaní digitalizovaného videosignálu.
 

YOUTUBE™

Je celosvetovo najväčší video portál na internete. Mnohé zo SMART TV majú priamy prístup na YOUTUBE™.