Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Ako vybrať čítačku elektronických kníh

Elektronická čítačka kníh opretá o klasické knihy.

Vďaka nízkej hmotnosti ju môžete mať vždy po ruke

Na rozdiel od papierových kníh je elektronická čítačka kníh tenká a ľahká. Väčšina modelov váži približne 150 až 250 gramov. Neunavuje ruku ani pri dlhom čítaní. Pre porovnanie priemerná hmotnosť 500 stránkovej knihy je až 500 g. Zabudnite na preplnené police a nekonečné utieranie prachu. Všetky vaše obľúbené knihy môžu byť uložené v jednom malom zariadení, pripomínajúcom tablet.

 

 

Elektronická čítačka kníh s kávou na stole.

Ako funguje čítačka elektronických kníh?

Čítačka elektronických kníh funguje na báze tzv. elektronického papiera, ktorý najvernejšie napodobňuje vzhľad atramentu na papierovej stránke. Existujú 2 typy zobrazovacej technológie. Prvý z nich je klasický LCD displej, bežný napríklad pri tabletoch, druhý je E-Ink displej, špecifický len pre elektronické čítačky.

E-Ink – vytvára efekt elektronického papiera a písmom i vzhľadom pôsobí ako skutočný text v tlačenej podobe. Text má ideálny kontrast a je čitateľný aj na slnku. Zároveň nie je výrazne podsvietený a teda je šetrný k očiam. Pri starších modeloch sa môžete stretnúť s E-Ink displejmi označenými ako Pearl. Tento typ displeja má svetlejšie písmo na tmavšom pozadí, čo spolu s pomalším vykresľovaním obmedzuje pohodlie pri používaní.

Keď už elektronická čítačka kníh, tak jedine s displejom E-Ink Carta. Je to modernejšia, kvalitnejšia a šikovnejšia verzia staršieho modelu E-Ink Pearl. Text je ostrejší, kontrasty výraznejšie a väčšinou zaznamenáte aj vyššie rozlíšenie. Odporúčame vám zainvestovať pár eur navyše, aby ste si dopriali dlhodobý zážitok z kvalitného čítania.

LCD – je klasika, ktorú pozná každý. LCD displej má však viac nevýhod. Leskne sa, je pre oči škodlivejší a klasickej knihe sa vôbec nevyrovná. Tieto zariadenia len ťažko spadajú do skupiny čítačiek, v skutočnosti ide skôr o tablety.

Čítanie podsvietenej elektronickej čítačky kníh v tme.

Podsvietený alebo nepodsvietený displej?

Ak radi čítate po večeroch, odporúčame vám siahnuť po elektronickej čítačke s podsvieteným displejom. O svoj zrak sa nemusíte báť. Funguje na úplne odlišnom princípe ako klasické LCD obrazovky, s ktorými sa stretnete pri smartfónoch alebo tabletoch. Podsvietenie v tomto prípade sprostredkúvajú diódy a optické vlákna. Vďaka nim je displej rovnomerne osvetlený zo strán, aby neunavoval oči.

Elektronická čítačka kníh bez podsvietenia sa správa ako klasická kniha. Pri večernom čítaní preto musíte počítať s osvetlením v podobe lampy.

Čím väčší displej, tým príjemnejšie čítanie

Veľkosť sa udáva v palcoch. V praxi znamená 1 palec približne 2,54 cm. Najbežnejšia veľkosť elektronickej čítačky kníh je 6, prípadne 7 palcov. S takou uhlopriečkou si bohato vystačíte s čítaním bežných publikácií ale aj kníh. Na trhu sú dostupné aj modely s veľkosťou 7, 8 alebo 9 palcov. Na nich budete vidieť celú A4 naraz a pohodlne si prečítate aj tie najväčšie dokumenty.

Rozlíšenie sa meria sa v DPI „dots per inch”, čo v preklade znamená body na palec. Platí, že čím vyššie je DPI, tým je obraz ostrejší. Najčastejšie je rozlíšenie 600x800, 1024x758 alebo 1440x1050 pixelov. Klasické elektronické čítačky kníh vyššie rozlíšenie v zásade ani nepotrebujú.

Elektronická čítačka kníh s dotykovým displejom.

Intuitívne alebo tlačidlové ovládanie?

Čítačky e-kníh majú dva typy ovládania a to buď prostredníctvom dotykového displeja, ktorý reaguje rýchle a plynule, alebo pomocou tlačidiel. Niektoré modely elektronických čítačiek môžu byť vybavené kombináciou tlačidiel a dotykového ovládania.

Konektivita a prenos súborov

Základnou možnosťou je prepojenie cez klasický USB kábel, ktorý stačí pripojiť k počítaču alebo k notebooku. Ním môžete okrem nabíjania prenášať do zaradenia aj e-knihy. Možnosť pripojenia Wi-Fi nechýba takmer žiadnej čítačke i keď surfovanie nie je taká svižná záležitosť ako u výkonných tabletov. Čoraz populárnejší je aj bezdrôtový prenos cez Bluetooth.

Prenos klasických kníh elektronickej čítačky kníh.

Formáty, ktoré do čítačky zaručene dostanete

Rôzne čítačky elektronických kníh podporujú rôzne formáty e-kníh. Avšak na internete existuje dosť nástrojov, ktoré umožňujú formát knihy prekonvertovať. Najčastejšie formáty sú:

  • Formát PDF je klasický formát, v ktorom sa ukladajú najmä dokumenty. Tento formát vzhľadom kopíruje tlačenú knihu a je vhodný pre počítače a väčšie tablety. Nie je najvhodnejší pre čítačky e-kníh, nakoľko na ich obrazovke nespĺňa štandardy pohodlného čítania. Väčšinou sa v ňom ukladajú technické a odborné publikácie.
  • Formát EPUB je štandardný formát e-kníh, vhodný pre väčšinu aplikácií a zariadení. Primárne ho využíva značka PocketBook, od ktorej ho prevzali aj ostatné značky, s výnimkou Amazonu. Umožňuje zväčšovať či zmenšovať písmo, ale aj úpravu formátovania podľa potreby. Vždy sa prispôsobí veľkosti obrazovky. Poradí si s ním takmer každá elektronická čítačka kníh nehľadiac na značku.
  • Formát MOBI vyvinula spoločnosť Amazon. Je určený pre elektronické čítačky kníh Kindle. Môžu ho zobraziť aj ostatné elektronické čítačky, ale majú problém s obrázkami. Vzhľadom aj funkciami sa rovná formátu EPUB.
  • Okrem toho môžu elektronické čítačky kníh podporovať aj ďalšie rozšírené formáty ako AZW (knihy z Amazonu), DOC a DOCX (Microsoft Word), TXT (základný textový dokument), HTML (webové stránky), MP3 (zvukové súbory), JPEG a PNG (obrázkové súbory) a ďalšie.

Elektronická čítačka kníh v knižnici.

Celá knižnica v jednom zariadení

Kapacita vnútornej pamäte dostupných čítačiek e-kníh je 4 – 32 GB. Táto veľkosť je dostačujúca pre uloženie mnohých tisícov e-kníh. To by malo stačiť na uspokojenie aj toho najnáruživejšieho čitateľa na pomerne dlhú dobu. Ak by to však bolo málo, kvôli rôznym náročným publikáciám s obrázkami alebo audioknihám, existuje možnosť rozšíriť pamäť o pamäťovú SD-kartu.

 

 

Ako často sa nabíja elektronická čítačka kníh?

Výdrž batérie záleží od toho, aký displej elektronická čítačka má. Najčastejšie sa uvádza v počte otočených strán. Elektronické čítačky s E-Ink displejom dokážu na jedno nabitie otočiť 5 000 - 8 000 strán. Oproti tomu čítačky s LCD displejom majú oveľa väčšiu spotrebu a vydržia nabité len niekoľko hodín, maximálne jeden deň. Údaje sú však len orientačné. Výdrž batérie negatívne ovplyvňuje aj podsvietenie, prehrávanie audiosúborov či pripájanie k internetu.

Nahrávanie e-kníh do elektronickej čítačky kníh.

Ako funguje čítačka kníh pri nahrávaní kníh?

Pri nahrávaní knihy do vášho zariadenia sa stretnete s pojmom DRM čo znamená Digital Rights Management. Ide o systém ochrany autorských práv, ktorý má zabrániť voľnému šíreniu či kopírovaniu e-kníh.

Proces samotného nahrávania nie je ničím zložitý. Prvý spôsob je, že e-knihu vložíte do svojej elektronickej čítačky prostredníctvom USB kábla. Druhý spôsob je prenos prostredníctvom pripojenia cez internet. Knihu stiahnete priamo do elektronickej čítačky. Vždy pozorne sledujte formát, v ktorom daná kniha je.

 

Ďalšie šikovné funkcie

Okrem možnosti čítania môže mať elektronická čítačka aj ďalšie funkcie a to:

  • Písanie poznámok – pri čítaní kníh mnohým napadnú zaujímavé myšlienky. Vďaka tejto funkcii si môžete zvýrazňovať text alebo dopisovať poznámky. Dokonca aj na strane, kde sa informácia nachádza.
  • Prispôsobenie textu – každé vydavateľstvo, každý autor má svoj vlastný štýl písania a dokonca aj písma. Font či veľkosť písma nemusí vyhovovať každému. Elektronická čítačka kníh vám umožní si text prispôsobiť tak, aby vyhovoval vám.
  • Prevod textu na reč – nestíhate čítať alebo by ste chceli vedieť, ako príbeh pokračuje? Skvelým riešením je prevod textu na reč. Túto funkciu nájdete označenú ako Text To Speech. Vďaka nej môžete previesť celú e-knihu alebo len určitú časť na hovorené slovo. Elektronická čítačka však musí podporovať váš jazyk.
  • Slovník – môže byť veľmi nápomocný ak čítate knihu v inom jazyku, alebo sa v texte objavilo nejaké slovo, ktorému nerozumiete. Stačí ho iba označiť a automaticky vyhľadať.
  • Odolnosť voči vode – elektronické čítačky sa používajú všade. Skvelé miesto na ich využitie je na pláži alebo pri bazéne na dovolenke. Je preto nevyhnutné, aby boli vodotesné. Niektoré sú odolné voči striekajúcej vode, zatiaľ čo iné znesú o niečo viac. Čítačka e-kníh so stupňom ochrany na úrovni IP68 je navrhnutá tak, aby zvládla ošpliechanie vodou alebo aj krátke ponorenie pod vodu.

Nezabudnite svoju elektronickú čítačku chrániť

Ak chcete aby vám vydržala čo najdlhšie, nezabudnite si dokúpiť aj príslušenstvo k elektronickým čítačkám. A to najmä pevný ochranný kryt alebo puzdro. Obrazovky s E-Ink atramentom sú oveľa krehkejšie ako obrazovky typického mobilného telefónu alebo tabletu. Aspoň raz týždenne utrite obrazovku mäkkou čistou handričkou z mikrovlákna alebo utierkami bez obsahu alkoholu.