Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Foto a kamery

V posledných rokoch sa ceny fotoaparátov a kamier výrazne znížili, a tak sú dnes dostupné naozaj pre každého. Ako sa orientovať v bohatej ponuke, a ktoré parametre sledovať pri výbere jednotlivých typov? Poradíme vám, ako si čo najlepšie vybrať.

 

Digitálne fotoaparáty

Pred kúpou fotoaparátu si premyslite, na aké účely ho budete využívať a podľa toho si vyberte konkrétny typ. Poznáme tri druhy digitálnych fotoaparátov, ktoré sa od seba v mnohých parametroch výrazne líšia.

Kompaktné fotoaparáty - jednoduché fotoaparáty na používanie, pre ktoré je typická ich malá veľkosť. Zmestia sa takmer do každého vrecka a preto sú obľúbeným spoločníkom na výletoch a dovolenkách. Vďaka možnosti prednastavenia rôznych režimov a zabudovanému objektívu môžete s kompaktným fotoaparátom fotiť okamžite. Taktiež nechýba ani možnosť nahrávania videa, ktorého kvalita je však veľmi nízka.

kompaktn fotoaparty

Instantné fotoaparáty - v našej ponuke nájdete instantné fotoaparáty medzi kompaktnými. Vo svojej podstate sa tento typ fotoaparátu veľmi podobá kompaktu. Instantné fotoaparáty, tak ako kompaktné, tiež disponujú zabudovaným objektívom a rôznymi režimami fotenia. Veľkým bonusom a rozdielom oproti kompaktom je okamžité vytlačenie fotografie, ktorá vám zostane na pamiatku. Instantné fotoaparáty sa predávajú v rôznych farbách a vzoroch, s bohatou ponukou príslušenstva. Známe sú aj pod názvom Instax alebo ľudovo povedané aj Polaroid, obľúbené sú najmä ako darček.

Instantn fotoaparty

Kompakty s vymeniteľným objektívom - mohli by sme povedať, že sú akousi zlatou strednou cestou medzi kompaktnými fotoaparátmi a zrkadlovkami. Vďaka odnímateľným objektívom je možné meniť ich podľa situácie. Disponujú možnosťou manuálneho nastavenia a kvalita fotografií je omnoho vyššia. Vďaka malej veľkosti sú obľúbeným spoločníkom na cestách. Vhodné sú aj pre skúsenejších fotografov.

Digitálne zrkadlovky - najvyššou ligou, či extra triedou môžeme označiť práve digitálne zrkadlovky. Veľké výmenné objektívy a široká ponuka doplnkové príslušenstva vyhovie požiadavkám aj tých najnáročnejších fotografov. Digitálne zrkadlovky disponujú optickým hľadáčikom, ktorý odráža obraz z objektívu pomocou zrkadla. Fotograf tak fotografovaný objekt vidí priamo, bez skreslenia. Výsledný snímok je zaznamenaný v najlepšej kvalite. Rozdiel medzi zrkadlovkami je najmä v parametroch, ale aj v cenách. Začínajúcim fotografom určite odporúčame lacnejšie modely, na ktorých sa najlepšie naučia zrkadlovku ovládať.

digitlne zrkadlovky

Ktoré parametre sledovať pri výbere fotoaparátu?

Najdôležitejším zo všetkých je veľkosť snímača a jeho rozlíšenie. Čím väčší je snímač, tým kvalitnejší obraz dokáže poskytnúť, čím priamo ovplyvňuje výslednú kvalitu fotografie.

Veľkosti snímačov môžeme rozdeliť na:

  • Full Frame - väčšinou sa využíva v tých najlepších zrkadlovkách, ale nájsť ho môžete aj u niektorých bezzrkadloviek. Full Frame je najlepším obrazovým snímačom, akým môže váš fotoaparát disponovať.
  • APS-C - obrazový snímač APS-C je v porovnaní s Full Frame o polovicu menší. Využívaný je v stredne pokročilých modeloch zrkadloviek a niektorých bezzrkadloviek.
  • 4/3” - v porovnaní s Full Frame má obrazový snímač štvrtinovú veľkosť. Bežne ho môžete nájsť u bezzrkadloviek, v zrkadlovkách sa nevyužíva.
  • 1/2.3” - kvalita obrazu je v porovnaní s predchádzajúcimi snímačmi veľmi nízka a postačí len nenáročným fotografom. Zväčša sa využíva u kompaktných fotoaparátov.

S výberom veľkosti snímača je dôležité sledovať aj veľkosť pixelov, ktoré ukazujú jeho rozšírenie. Rozlíšenie snímača môžeme sledovať v megapixeloch (Mpx), počtom bodov v dĺžke jedného palca (DPI) a počtom vodorovných a zvislých obrazových bodov.

Ďalším dôležitým parametrom je aj ohnisková vzdialenosť, ktorá určuje šírku zorného poľa objektívu. S ohniskovou vzdialenosťou úzko súvisí aj Zoom, teda možnosť priblíženia, respektíve zväčšenia fotografovaného objektu. Zoom môže byť digitálny alebo optický, pričom digitálny Zoom často ničí kvalitu obrazu, kým optický Zoom sa nachádza v objektíve a jeho približovaním výsledná fotografia nestráca na kvalite.

Digitlne zrkadlovky s objektvom

V prípade, že máte v pláne zachytávať na fotoaparát momenty v pohybe, dôležitým parametrom pre vás bude, koľko snímok je fotoaparát schopný zachytiť za sekundu. Tento parameter sa inak nazýva aj sekvenčné snímanie a je len na vás, aký počet snímok za sekundu vám bude vyhovovať.

Pri výbere fotoaparátu sledujte aj bezdrôtové rozhranie, ktoré vám umožní pripojiť fotoaparát k ďalším zariadeniam. Väčšina digitálnych fotoaparátov má Bluetooth alebo možnosť pripojenia k WiFi. Funkcia NFC umožňuje spárovanie fotoaparátu prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne a jednoduché zdieľanie zachytených fotografií.

Dobré je premyslieť si, či plánujete na fotoaparát aj nahrávať videá. Ak áno, zamerajte sa aj na rozlíšenie videa. Základným rozlíšením je Full HD, čoraz častejšie ho však nahradzuje Ultra HD, ktoré obsahuje až štyrikrát viac obrazových bodov, ktoré výrazne zlepšujú kvalitu obrazu. Najlepšie modely fotoaparátov disponujú aj možnosťou nahrávania videí vo formáte 4K, ktoré má oproti Ultra HD viac pixelov a detailnejší obraz.

digitlna zrkadlovka so statvom

Posledným parametrom, ktorému pri výbere fotoaparátu venujte pozornosť je jeho dizajn. Najmä pri drahších zrkadlovkách si vyskúšajte, či vám vybraný model padne dobre do ruky alebo pre vás nie je príliš ťažký. Dôležitým parametrom je aj materiál, z ktorého je telo fotoaparátu vyrobené. Čím kvalitnejší materiál, tým viac bude váš fotoaparát chránený voči poškodeniam.

Videokamery

Uvažujete nad kúpou kamery? Pred kúpou si premyslite, na aké účely ju chcete využívať. V našej ponuke nájdete široký výber videokamier, ktoré sme pre vás rozdelili do nasledujúcich kategórií:

Digitálne kamery

Sú obľúbeným nástrojom na zachytenie nádherných okamihov s rodinou, zážitkov z cestovania, či športových udalostí. Majú jednoduché ovládanie a primárne sú určené amatérom. Ich najväčšou výhodou oproti akčným kamerám je väčší displej a tvarovaná rukoväť pre lepšie držanie. Väčšina digitálnych videokamier nahráva videá vo Full HD, drahšie modely disponujú aj 4K rozlíšením. Vyberať si môžete z klasických digitálnych kamier alebo z drahších modelov určených profesionálom.

digitlne videokamery

Akčné a outdoorové kamery

Pre tento typ kamier je typický ich malý vzhľad, ktorý je pri športovaní alebo natáčaní akčných scén veľmi užitočný. K outdoorovým kamerám sa predáva celá rada príslušenstva, vďaka ktorému je možné využívať akčnú kameru aj vo vode, či zlých poveternostných podmienkach. Zakúpiť sa dajú aj rôzne nadstavce, ktoré umožňujú prichytenie kamery na prilbu, oblečenie, či iné športové vybavenie. Jedinečné zábery tak môžete získať priamo zo snowboardu, či rámu bicykla. Nevýhodu väčšiny kamier je absencia displeja, ktorý však hravo nahrádza aplikácia. Akčné kamery majú možnosť pripojenia zariadenia prostredníctvom Bluetooth, NFC alebo WiFi k telefónu. Jedinečné zábery si tak môžete pozrieť priamo vo svojom smartfóne.

outdoorov kamery

Kamery do auta

Skvelým pomocníkom na cestách je špeciálna kamera do auta. Zachytáva široký uhol záberu a dokáže monitorovať dianie pred, alebo za vozidlom. Zábery nahráva do slučky a v prípade plnej pamäte začne kamera automaticky prepisovať najstarší záznam. Rozlíšenie kamier býva často veľmi detailné, možné je identifikovať tváre ľudí, či poznávacie značky. Záznam z kamery je skvelým dôkazovým materiálom pre políciu alebo poisťovňu v prípade nehody, či inej škodovej udalosti.

digitlne kamery do auta

Pri výbere kamery máte na výber z rôznych cenových variant. Tie sa odlišujú vo veľkosti, dizajne, ale aj pamäti kamery. Kým niektoré sú schopné pracovať len s SD kartami o veľkosti 16GB, iné využívajú karty s veľkosťou 128GB a viac. Okrem pamäte sledujte aj rozlíšenie obrazu, veľkosť displeja alebo príslušenstvo, ktoré nájdete v balení spolu s kamerou.

Objavte bohatú ponuku príslušenstva k fotoaparátom a kamerám

Pri nákupe fotoaparátu alebo kamery zvážte aj nákup ďalšieho príslušenstva. V našom e- shope alebo na predajniach PLANEO Elektro si môžete vybrať zo širokej ponuky obalov a statívov, ktoré určite využijete. K akčným kamerám si môžete dokúpiť potrebné vybavenie pre zachytenie čo najlepších záberov. Pri kúpe instantných fotoaparátov myslite aj na náhradné papieriky na fotky, ktoré u nás zakúpite v rôznych dizajnoch.

prsluenstvo k fotoapartom

Digitálny fotorámik

Spomienky si môžete oživiť prezentáciou fotiek vo fotorámiku. V ponuke sú rôzne druhy, najčastejším parametrom pri rozhodovaní je dizajn a cena. Pri výbere by ste však mali zvážiť aj veľkosť obrazovky, možnosť pripojenia k WiFi a posielanie fotografií prostredníctvom smartfónu do rámčeka, veľkosť internej pamäte a možnosť zavesenia rámiku na stenu.

7 €
2 249 €
Všetky filtre

65 produktov

Zobraziť ďalších 24
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.