Katalóg Predajne Prihlásiť
Košík

Grilovanie

Leto si mnohí ľudia spájajú s grilovačkou. Aby ste si ju však mohli naplno vychutnať, budete potrebovať gril, na ktorom si chutné dobroty pripravíte. Vyberať si môžete z viacerých druhov grilov v závislosti od toho, či chcete gril využívať celoročne a aká forma grilovania vám bude vyhovovať. Aké druhy grilov nájdete v našej ponuke a podľa čoho sa riadiť pri výbere? 

Pred rozhodovaním o konkrétnom type grilu si skúste premyslieť niekoľko vecí.

 • Ako často plánujete grilovať?
 • Pre koľko ľudí plánujete grilovať?
 • Chcete grilovať len počas leta alebo hľadáte možnosť ako grilovať celoročne?
 • Grilovať budete na otvorenom priestranstve alebo na terase?
 • V neposlednom rade pouvažujte aj o tom, čo budete grilovať a koľko chcete do grilu investovať. 

Grily na drevené uhlie 

Pravú grilovačku si vychutnáte jedine s grilmi na drevené uhlie, ktoré dodajú grilovanému jedlu nezameniteľnú chuť. Na kúrenie môžete využiť drevo, uhlie alebo brikety, ktorým síce dlhšie trvá kým sa zohrejú, ale na výsledok sa určite oplatí čakať. Teplotu potom môžete regulovať pomocou vzduchových otvorov. Pozitívnou správou je, že vďaka vzduchovým otvorom môžete gril využiť aj ako udiareň. Ich nevýhodou je, že nedokážu rovnomerne udržiavať teplo v grile pri grilovaní. To znamená, že sa jednotlivé kúsky grilujú odlišným tempom. 

Záhradné grily na drevené uhlie sú najčastejšie kupovaným typom grilov. Ich výhodou je:

 • nízka obstarávacia cena
 • jednoduchá manipulácia
 • dostupnosť.

Základom každého záhradného grilu na drevené uhlie je rošt, ktorý je zvyčajne možné polohovať. Súčasťou je aj nádoba na popol, do ktorej sa umiestňuje drevo, uhlie alebo brikety. Väčšina grilov disponuje aj vekom na priklopenie s ventilačnými otvormi. Niektoré modely majú aj odkladaciu plochu na hotové grilované pokrmy, ktorá je odolná voči vysokým teplotám. 

Ako vyčistiť záhradný gril na drevené uhlie?

Grilovačka úspešne skončila, kopce dobrého jedla sa pojedli a teraz nastáva čas upratovať. Ako teda dáte efektívne do pucu váš záhradný gril na drevené uhlie?

 • Z grilu odstránite rošt, aby ste mohli začať s vypaľovaním. Na tento proces odporúčame používať výlučne čisté drevo, ktoré zapálite s novinami. Po vypálení odstránite z vnútra grilu nahromadený popol, môžete ho prefúknuť napríklad ručným vysávačom a gril je ako nový.
 • Kým sa záhradný gril na drevené uhlie vypaľuje, pustíte sa do čistenia roštu. Postačí vám na to škriabka alebo pribalená kefka k grilu. Čo nešlo dole na sucho, sa pokúsite odstrániť na mokro s pomocou huby a mydlovej vody, poprípade ak je mastnota príliš zaschnutá, použijete silnejší čistiaci prostriedok. Záhradný gril môžete taktiež efektívnejšie vyčistiť pokiaľ do mydlovej vody pridáte ocot či kyselinu citrónovú. Čistiace prostriedky necháte pôsobiť a následne rošt opláchnete vodou. 

gril_uhlie

Elektrické grily 

Tento druh grilu je skvelý pre ľudí, ktorí chcú grilovať kedykoľvek počas roka. Vhodné sú na terasy, ale aj do uzavretých priestorov. Menšie elektrické grily určené pre jedného až dvoch ľudí tvorí teflónová doska. V nej je zabudovaná špirála, ktorá vytvára ohrev. Vďaka nej je teplo na teflónovej doske rovnomerné. Grily pre viac ľudí využívajú na grilovanie rošt, ktorý však taktiež vyhrieva špirála. V ojedinelých prípadoch, sú miesto špirály využité lávové kamene.

Veľkou výhodou elektrických grilov v porovnaní s grilmi na drevené uhlie je ich rýchlosť prípravy jedla. Elektrickému grilu trvá len niekoľko minút, kým sa zohreje a potom už je pripravený na používanie. Vďaka ovládaniu sa dá teplota regulovať a pripraviť si na ňom môžete aj rôzne iné pokrmy. 

elektricky_gril

Plynové grily 

V prípade, že túžite po grilovačke na záhrade, či terase bez nutnosti kupovania dreva, brikiet alebo uhlia, plynový gril je pre vás to pravé. Zapálite ho jedným tlačidlom a za niekoľko minút je pripravený na používanie. Teplota sa dá jednoducho regulovať podľa potreby a na výber máte z dvoch grilovacích systémov. Vybrať si môžete z plynových grilov s oceľovými profilmi alebo s lávovými kameňmi.

Jednotlivé modely plynových grilov sa od seba odlišujú rôznymi funkciami. Pri grilovaní pre viac osôb určite oceníte postranný horák alebo odkladacie, či ukladacie priestory. Pre lepšiu manipuláciu a premiestňovanie grilu je dobré, ak má gril kolieska. Väčšina grilov disponuje aj vekom na zavretie, ktoré vďaka zachovaniu tepla urýchli proces grilovania. Pri grilovaní oceníte aj teplomer, prostredníctvom ktorého budete vedieť, že je gril rozžeravený a pripravený na používanie. 

Nevýhodou plynových grilov je ich veľkosť, ktorú si uvedomíte najmä počas skladovania v zime. V porovnaní s inými druhmi grilov, je vyššia aj obstarávacia cena plynových grilov. 

gril_plynovy

Ako vyčistiť záhradný gril na plyn?

V prípade, že sa jedná o záhradný gril na plyn, budete sa musieť zbaviť stôp po jedle a tuku, ktoré ste pri grilovaní zanechali.

 • Proces čistenia začína teda tým, že záhradný gril najskôr zbavíte roštu a následne ho rozpálite na vysokú teplotu. V takomto stave ho ponecháte na približne 10 až 15 minút, pričom je záhradný gril uzatvorený.
 • Počas toho sa pustíte do čistenia samotného roštu. Rošt sa snažíte zbaviť usadenín a prípadných nečistôt.
 • Keď ste s čistením roštu už spokojný, použijete vodu s mydlom a hubu, ktorými vyčistíte mriežku grilu. 
 • Následne nás bude zaujímať miesto pod samotným roštom, kde mohli pri grilovaní zablúdiť nejaké kúsky jedla. Ak vám to záhradný gril umožňuje, vyberte jednotlivé časti a vyčistite ich ručne. 
 • Na umytie vonkajších častí záhradného grilu vám postačí aj bežná mydlová voda s hubkou.

Príslušenstvo na grilovanie 

Nezáleží na tom, aký typ grilu si vyberiete, príslušenstvo budete potrebovať úplne ku každému. V našej ponuke nájdete rôzne kefy a prostriedky na čistenie. Dostupné sú aj naberacie kliešte, grilovacie panvice alebo plechy. V prípade grilu na záhradu je možné zakúpiť si aj ochranný obal na gril alebo teflónovú podložku, na ktorú ho umiestnite.  

[€]
Všetky filtre
Zobraziť ďalších 24
last-visited