Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Kliešte

Kliešte sú viacúčelovým nástrojom. Používajú sa nielen na strihanie, držanie či odrezanie, ale svoje opodstatnenie nájdu aj pri uťahovaní svoriek, vyťahovaní určitých predmetov alebo štiepaní rôznych drôtov. Prezradíme vám aké druhy klieští existujú, a aké majú jednotlivé kliešte využitie.
 

Základné delenie klieští

Kliešte sú jednoduchým mechanickým nástrojom slúžiacim na uchopenie predmetov. Mechanizmus fungovania klieští je založený na princípe dvojramennej páky, ktorá v prípade klieští pôsobí na upínacie čeľuste.

Kliešte slúžia na uchopenie, pridržiavanie, stláčanie, ale aj delenie rôznych predmetov. Používajú sa všade tam, kde je potrebné uchopiť predmet silou väčšou, ako je schopná vyvinúť ľudská ruka.

Kliešte sa môžu skladať z nasledujúcich komponentov:

 • dvoch pák
 • kĺbu
 • upínacie čeľuste alebo brity

Rzne kliete.

Ako vybrať kliešte

Kliešte vyberajte podľa tvrdosti materiálu, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa kujú z nelegovaných a legovaných nástrojových ocelí.

 • Pre jednoduché kliešte sa používajú nelegované nástrojové ocele s obsahom uhlíka 0,45 %.
 • Viac namáhané kliešte sa vyrábajú z ocele s vyšším podielom uhlíka alebo z ocelí legovaných chrómom alebo vanádiom.
 • Rukoväť je vyrábaná z polyvinylchloridu, dielektrického plastu alebo gumy.
 • Kliešte môžu byť dodatočne potiahnuté aj vrstvou antikorózneho laku.

Kliešte - typy

Kliešte sa rozdeľujú podľa tvaru čepele. Je možné ich rozdeliť na 5 základných typov:

 1. Kliešte s predĺženou a úzkou pracovnou plochou majú nízku kompresnú silu. Kliešte sú vďaka svojim dlhým a špicatým čelustiam ideálne pre použitie v úzkych priestoroch. Používajú sa tiež na upevňovanie malých skrutiek, čapov a závlačiek.
 2. Kliešte so zahnutými koncami sú ideálne pre práce v ťažko prístupných oblastiach vďaka úzkemu tvaru hlavy so zahnutými koncami. Vyfrézovaná drážka v oblasti uchopenia umožňuje bezpečné držanie a ťahanie malých dielov ako klincov, kolíkov a čapov.
 3. Kombinované kliešte (kombinačky) sú ideálne, keď potrebujete uchytiť zaoblenú rúrku alebo odstrihnúť kúsok tenkého drôtu.
 4. Dielektrické kliešte disponujú prítomnosťou izolácie na rukovätiach. Celý povrch je pokrytý dielektrikom.
 5. Hasák je špeciálny druh klieští ideálny pre uchytenie rúrok pri otáčavom pohybe, ako je naskrutkovanie alebo odskrutkovanie potrubí.

Kliete na pracovnom stole.

Ďalšie najpoužívanejšie druhy klieští

Kliešte majú všestranné využitie. Môžete ich používať na ohýbanie, tvarovanie a stláčanie širokého spektra materiálov. Najpoužívanejšie druhy sú:

 • Inštalatérske kliešte patria k nevyhnutnému náradiu do každej dielne. S ich pomocou môžete povoľovať a uťahovať skrutky a matice rôznych veľkostí.
 • Bočné strihacie kliešte sa používajú na strihanie rôznych materiálov. Majú vysoký rezný výkon a vďaka ideálnej kombinácii konštrukcie rukoväte a reznej plochy si ich použitie nevyžaduje veľkú námahu.
 • Tesárske kliešte sa používajú hlavne za účelom vyťahovania klincov z rôznych materiálov.
 • Sika kliešte - dokážete nimi povoľovať skrutky, matice, vodovodné rúrky alebo pridržiavať a ohýbať materiály kruhového, štvorhranného alebo šesťhranného tvaru.
 • Nastaviteľné kliešte vďaka posuvnej čelusti poslúžia na držanie, stláčanie alebo ohýbanie väčšieho spektra predmetov.
 • Nitovacie kliešte umožňujú spojenie akýchkoľvek dvoch materiálov pomocou slepých či trhacích nitov. Rozdeľujú sa na ručné, pneumaticko-hydraulické alebo akumulátorové kliešte.
 • Kliešte na ségrovky, tiež nazývané kliešte na poistné krúžky. Používajú sa k montáži alebo demontáži vnútorných a vonkajších pružinových závlačiek a poistných krúžkov. Dokážete s nimi upevniť poistný krúžok a zaistiť ho.
 • Multitool kliešte - náradie, ktoré v sebe spája viac nástrojov, ako kliešte, skrutkovač, nožnice alebo nôž. Sú ideálne na cestovanie alebo kempovanie. Hodia sa aj do výbavy domácich majstrov.

Multitool kliete Fieldmann.

11 €
11 €
Všetky filtre

1 produkt

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.