Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Kuchynské váhy

Váha do kuchyne je nenahraditeľným pomocníkom pri varení a pečení. Kuchynské váhy majú množstvo užitočných funkcií, ktoré šetria čas a vyrábajú sa z rôzneho materiálu. Poradíme vám aké dôležité parametre sledovať pri kúpe váhy a ako si vybrať najlepšiu kuchynskú váhu pre všetky vaše dokonalé kulinárske výsledky.


Kuchynské váhy - aký typ si vybrať

Najčastejšie sa stretnete s dvoma druhmi kuchynských váh. V čom sa odlišujú a aké sú ich výhody a nevýhody si priblížime v nasledujúcich riadkoch.
Mechanická váha do kuchyne predstavuje zaužívanú klasiku a jej najväčšou výhodou je jednoznačne jednoduché ovládanie. Stačí len na váhu položiť danú surovinu a počkať kým sa ručička na váhe zastaví. Analógová váha na potraviny síce neváži s takou presnosťou ako digitálna kuchynská váha, odchýlka môže byť až 25 gramov, nepotrebuje však žiadne napájanie na batérie a je lacnejšia. Mechanické kuchynské váhy majú obvykle aj vyššiu nosnosť od 5 kg a viac.

Mechanick kuchynsk vha s čselnm ukazovateľom hmotnosti potravn.

Digitálna váha kuchynská váži oproti mechanickej kuchynskej váhe oveľa precíznejšie, častokrát s presnosťou na 0,5 g . Pri mechanických váhach sa vám môže stať, že menšiu hmotnosť v gramoch mechanická váha nerozozná a teda nedokáže určiť presnú hmotnosť suroviny tak, ako by ste potrebovali.
Digitálne kuchynské váhy sú vyhľadávané pre ich moderný vzhľad, kompaktné rozmery a nižšiu hmotnosť od 2 – 5 kg. Napájajú sa pomocou tužkových alebo gombíkových batérií.
Mechanické a tiež digitálne váhy do kuchyne nemusia zaberať miesto na kuchynskej linke ak majú šikovný závesný systém. Závesné váhy majú nižšiu hmotnosť do 3 kg a digitálna kuchynská váha zavesená na stene perfektne poslúži ako časovač alebo hodiny pri varení alebo pečení.

Digitlna vha na potraviny vži paradajky.

Vedeli ste, že existuje špeciálna lyžica, ktorá vie vážiť? Tento druh lyžice slúži ako doplnok či rovno alternatíva digitálnej kuchynskej váhy a zvládne odvážiť sypké a tekuté suroviny až do hmotnosti 500 g. Váha na potraviny v tvare lyžice môže mať funkcie ako je TARA, indikátor stavu batérie či možnosť voľby hmotnostných jednotiek.

Praktick digitlna kuchynsk vha LAMART v tvare lyžice na vženie sypkch a tekutch surovn.

Kuchynská váha s miskou alebo bez nej

Miska na váženie potravín nemusí byť vždy samozrejmosťou vo výbave kuchynskej váhy. Ak si však misku na váhe želáte mať, všímajte si najmä materiál z akého je vyrobená.

  • Kuchynské váhy bez misky majú tú výhodu, že ich hladký povrch je nenáročný na údržbu. Ďalšou výhodou ostáva možnosť použiť akúkoľvek vami preferovanú misku na váženie surovín, ktorú práve v domácnosti máte.
  • Ak však preferujete kuchynské váhy s miskou, všimnite si materiál z ktorého je miska vyrobená, pretože napríklad plastová miska sa rýchlejšie opotrebuje a má tendenciu nasávať pachy z potravín. Naopak, miska vyrobená z kovu alebo zo skla je omnoho odolnejšia nielen voči pachom, ale tiež voči opotrebeniu. Objem misiek na váhu sa pohybuje od 1 – 3 litrov.

Bez ohľadu na použitý materiál misky sa dajú všetky typy misiek umývať v umývačke riadu.

Dizajn a materiál kuchynskej váhy

Lacnejšie kuchynské váhy sú vyrobené z plastu a nevydržia toľko čo napríklad váhy vyrobené z kovu. Preto ak viete, že kuchynskú váhu budete používať často, vyberte tú s najväčším podielom kovových dielov. Okrem kovu sa kuchynské váhy vyrábajú tiež zo skla a niektoré moderné váhy môžu byť vyrobené aj z dreva alebo dokonca z bambusu.
Samozrejme platí, že ak chcete aby bola kuchynská váha stabilná a odolná, aj v tomto prípade hrá veľkú úlohu materiál, z ktorého je vyrobená samotná váha a jej časti. Preto berte ohľad pri výbere kuchynskej váhy aj na tlačidlá, ktoré by mali byť odolné voči sypkým a mokrým surovinám, taktiež nôžky by mala mať váha na potraviny pevné a nie príliš vysoké, ideálne ak sú nôžky protišmykové.
Ak ste milovníkom retro kúskov, budú sa vám páčiť klasické mechanické kuchynské váhy s robustným kovovým rámom a veľkým oválnym ciferníkom so stupnicou. Celkový dizajn váhy dotvára kovová miska na váženie surovín, ktorá je umiestnená na vrchu retro váhy.
Digitálne kuchynské váhy môžu mať minimalistický čierny, biely či kovový vzhľad, ktorý patrí medzi najvyhľadávanejší. Pokiaľ však hľadáte odvážnejšie farebné prevedenie kuchynskej váhy, na našom e-shope nájdete váhy v jemných pastelových farbách, ale aj váhy s výraznými krikľavými farbami ako je zelená, fialová, oranžová, červená a iné.

Nutričn kuchynsk vha vie presne určiť nutričn hodnotu vžench surovn.

Užitočné funkcie a vlastnosti kuchynských váh

  • Ovládanie – digitálna kuchynská váha má dotykový LCD displej, ktorý slúži ako ovládací panel a tiež ako ukazovateľ hmotnosti surovín. Mechanické kuchynské váhy majú číselný ukazovateľ hmotnosti surovín.
  • Indikátor preťaženia – vás upozorní na to, kedy je prekročená maximálna povolená nosnosť.
  • Indikátor stavu batérie – vás informuje o tom, kedy je potrebné vymeniť batérie.
  • Funkcia automatického vypnutia – digitálna kuchynská váha sa po dlhšej nečinnosti automaticky vypne a tak šetrí spotrebu batérií.
  • Funkcia TARE – je skvelá funkcia, ktorá odpočíta hmotnosť nádoby od hmotnosti surovín.
  • Výpočet nutričných hodnôt – kuchynská váha s touto funkciou vám presne povie akú výživovú hodnotu má pokrm, ktorý si plánujete pripraviť. Digitálna váha kuchynská s funkciou výpočtu nutričných hodnôt sa dá pripojiť k smartfónu, kde pomocou aplikácie zistíte ďalšie nutričné hodnoty potravín.
  • Nožičky – by mali byť čo najbližšie k okraju váhy a ideálne ak sú nožičky protišmykové, zaručia tak váhe perfektnú stabilitu na pracovnej ploche.
8 €
40 €
Všetky filtre

52 produktov

Zobraziť ďalších 24
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.