Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Skrutkovače

Skrutkovače patria medzi základné náradie, ktoré by malo byť v každej dielni, garáži či dome. Vybavte si svoju dielňu kvalitným ručným skrutkovačom na bity s mnohými typmi hrotov a doplňte ju kvalitnými jednoúčelovými skrutkovačmi, ktoré budete používať najčastejšie. V našej ponuke nájdete pestrý výber ručného náradia podľa vašich predstáv.

 

Ako vybrať skrutkovač?

Skrutkovač je nástroj určený na zaskrutkovanie, uťahovanie alebo na povoľovanie a vyskrutkovanie skrutiek, ktorých hlava je na to prispôsobená. Skladá sa z rukoväte a kovovej tyče. Pri výbere sa zamerajte na tieto 3 kritériá:

 1. Tvar hrotu
 2. Typy skrutkovačov
 3. Materiál rukoväte

Skrutkovače Fieldmann v sade.

 

Skrutkovač a tvar hrotu

Najdôležitejšou časťou skrutkovača je hrot, ktorý musí zodpovedať typu a priemeru skrutky a musí v drážke perfektne sedieť. Hrot by mal zároveň zodpovedať typu a priemeru skrutky.
Najbežnejšie skrutkovače podľa typu hrotu sú:

 • Ploché patria k najrozšírenejšiemu typu. Disponujú klinovitým plochým hrotom, ktorý sa používa na utiahnutie alebo uvoľnenie skrutiek, ktoré majú v hlavách rovný, lineárny zárez.
 • Krížový je vhodný na skrutky, ktorých hlava má drážky v tvare kríža. Najpoužívanejšie typy krížových skrutkovačov sú POZIDRIV a PHILIPS. Označujú sa ako PZ a PH.
 • Torx skrutkovač sa používa na rovnomenné skrutky. Torxový profil vo forme šesťcípej hviezdy so zaoblenými hrotmi a priehlbinami garantuje vynikajúci prenos sily. Torxové skrutkovače vyžadujú relatívne menšiu silu takže riziko poškodenia skrutiek je minimálne.
 • Skrutkovač na bity má dutý driek s násadou na šesťhranné bity, ktoré sa dajú ľubovoľne meniť. Väčšinou sa predáva v sade, ktorá obsahuje jeden skrutkovač a niekoľko vymeniteľných bitov, ktoré držia na magnetickom princípe.

Skrutkovač na bity.

Ďalšie druhy skrutkovačov

Do tejto kategórie patria všetky ostatné typy skrutkovačov, ktoré sa hodia na občasné práce alebo sú určené pre špecifické profesie.

 • Rázový skrutkovač pomáha pri uvoľnení zadretých alebo hrdzavých skrutiek. Na konci rukoväte je plôška na ktorú je možné udrieť kladivom vďaka čomu stuhnuté spoje lepšie povolia.
 • Hodinársky skrutkovač je najmenší typ skrutkovača. Používa pri práci s malými dielmi. Rozmery hrotu dosahujú pár milimetrov takže práca s ním je presná.
 • Indikátorový skrutkovač, nazývaný aj skúšačka, sa používa na vyhľadávanie fázových vodičov alebo živých kontaktov. Je to jednoduchý skrutkovač so vstavaným svetlom, ktoré sa rozsvieti pri zistení prietoku prúdu.
 • Dielektrický skrutkovač umožní pracovať aj pod napätím. Skrutkovače sú plne potiahnuté izolačným materiálom a chránia tak pred zásahom elektrického prúdu. Každý dielektrický skrutkovač má na rukoväti označené maximálne prevádzkové napätie.
 • Račňový skrutkovač zaberá vždy na jednu stranu a na druhú stranu preskakuje cez zúbky. Na rukoväti je možné prepínať medzi priťahovaním a odťahovaním, prípadne račňový mechanizmus vypnúť a používať ako bežný skrutkovač.
 • Šesťhranný skrutkovač – HEX má pomerne veľký krútiaci moment a vyzerá ako šesťuholník. Šesťhranné skrutkovače existujú v dvoch rôznych variantoch a to buď na skrutky s profilom vnútorného šesťhrana, alebo s profilom vonkajšieho šesťhrana.
 • Zámočnícky skrutkovač pozostáva zo šesťhrannej tyče alebo má pred zapustením do rukoväte vytvorenú šesťhrannú objímku pre nasadenie maticového kľúča na posilnenie uťahovacieho momentu.
 • Dlaňový skrutkovač je skrátený na minimálnu dĺžku pre prácu v stiesnených priestoroch.

Dielektrick skrutkovač.

Skrutkovače a typy rukovätí

Rukoväte sa vyrábajú najčastejšie z plastu. Pre lepší úchop môžu byť strany pogumované. Pri skrutkovaní je mimoriadne dôležitý tvar rukoväte. Tá môže výrazne zjednodušiť použitie.
Rukoväte môžu mať rôzny tvar:

 • Skrutkovač v tvare T je ideálny v prípade ak je potrebný veľký krútiaci moment. Vďaka špeciálne tvarovanej rukoväti v tvare T vám nebude skrutkovač preklzávať v dlani ani pri väčšom zábere.
 • Uhlový skrutkovač umožňuje zaskrutkovať alebo odskrutkovať skrutky v uhle. Je nesmierne praktický pri prácach na neprístupných miestach, kde majú iné nástroje problém s dosahom.
 • Kĺbový skrutkovač - rukoväť takéhoto skrutkovača je nastaviteľná do tvaru T alebo L. Vďaka tomu je tento typ univerzálny a umožňuje použitie aj na menej prístupných miestach.

Skrutkovače v tvare T.

Na čo sa ešte zamerať pri kúpe skrutkovača

Skrutkovače nevyberajte len podľa potrebnej drážky a priemeru, ale aj podľa ďalších dôležitých parametrov. Pozornosť venujte najmä materiálu, z ktorého je hrot a kovová tyč vyrobená.

 • Bežné typy sa vyrábajú z legovanej nástrojovej ocele pod označením CrV.
 • Kvalitnejšie skrutkovače sú zhotovené z pevnejšej ocele S2, ktorá je tvrdá a odolná voči hrdzaveniu.
 • Hrot by mal byť kalený a povrchovo chránený tvrdochrómom.
 • Okrem toho môže byť hrot magnetický, čo zabráni vypadávaniu skrutiek pri manipulácii.

K skrutkovačom sa bude hodiť ďalšie ručné náradie. Objavte celú ponuku náradia na našom e-shope a doplne si dielnu o ďalšie praktické kúsky.

3 €
53 €
Všetky filtre

17 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.