Software
Zatiaľ čo hardvér označuje fyzické časti počítača, softvér vyjadruje zbierku všetkých programov a aplikácií. Okrem samotného operačného systému sem zaraďujeme kancelárske aplikácie, antivírusové programy a rôzne ďalšie programové doplnky na PC. Chcete sa o softvéri a jeho súčastiach dozvedieť viac? Tak čítajte ďalej.
Software - rozdelenie
Na to, aby ste počítač mohli ovládať a vykonávať na ňom úlohy, potrebujete softvér. Ten podľa funkcií môžeme rozlíšiť do 2 základných kategórií:
- systémový
- aplikačný
Základom všetkého je systémový softvér
V počítači si môžeme systémový softvér predstaviť ako kostru, ktorá tvorí základ pre všetky ďalšie programy a samotné fungovanie zariadenia. Do systémového softvéru zaraďujeme operačné systémy, ktoré sú nevyhnutnosťou každého počítača. Systémový softvér a operačný systém hovoria počítaču, koľko pamäte má použiť, spravujú výstupné a vstupné zariadenia či spúštanie procesoru. Medzi najpoužívanejšie operačné systémy patria:
- Microsoft Windows
- MacOS
- Linux
Najpopulárnejší operačný systém na planéte - Microsoft Windows
Operačný systém od spoločnosti Microsoft používa v súčasnosti až 75 % zariadení. Windows stavia na jednoduchosti, intuitívnom ovládaní a dostupnosti širokého množstva nástrojov. Najaktuálnejším operačným systémom od Microsoftu je Windows 11.
Za každým Macom stojí MacOS
MacOS je operačný systém od spoločnosti Apple. Bol vyvinutý pre všetky ich počítače. Ide o druhý najpopulárnejší operačný systém, ktorý sa ľahko používa, je skvelo zabezpečený a funguje vynikajúco s ostatnými zariadeniami od Apple.
Pre náročných je tu Linux
Linux je OpenSource operačný systém, ktorý vám dá absolútnu kontrolu nad vašim zariadením. Na Linuxe si môžete jednoducho prispôsobiť systémový softvér, manipulovať s výkonom hardvéru či si nakonfigurovať vlastné bezpečnostné nastavenia.
Aplikačný softvér
Aplikačný software označuje všetko, čo nie je nevyhnutne potrebné na chod počítača. Ide o programy, ktoré môžete svojvoľne nainštalovať či odinštalovať. Aplikačný software zahŕňa široké množstvo rôznych aplikácií od hier až po antivírusové programy. Najčastejšie aplikačné programy na počítač sú:
- Antivírusové programy
- Webové prehliadače
- Kancelárske aplikácie
- Počítačové hry
- Multimediálne programy
- Výukové programy
- Programy na úpravu videí, fotografií a hudby
- Napaľovacie programy
Antivírusové PC programy
Antivírusový softvér predstavuje základnú ochranu pred škodlivým a nebezpečným obsahom na internete. Antivírus je nevyhnutný program, ktorý by na vašom zariadení určite nemal chýbať a slúži na:
- detekciu
- hľadanie a odstraňovanie malvéru
Pre prístup k internetu budete potrebovať prehliadač
Webový prehliadač môžeme zaradiť medzi najdôležitejší aplikačný software. Prehliadač vás dokáže zaviesť kamkoľvek na internete. Pomocou neho môžete navštevovať stránky, sťahovať súbory z internetu či komunikovať na diaľku. Väčšina počítačov má už predinštalovaný prehľadávač, s ktorým si môžete stiahnuť váš preferovaný browser.
Pre prácu sú kancelárske PC programy nevyhnutnosťou
Kancelárske aplikácie predstavujú niekoľko rôznych typov programov, ktoré vám umožnia písať, formátovať a manipulovať s textom. Dovoľujú vám ukladať údaje v tabuľkách či pripravovať prezentácie. Medzi najznámejší balíček kancelárskych aplikácií patrí Microsoft Office, ktorý najčastejšie zahŕňa:
- Microsoft Word
- Microsoft Excel
- Microsoft Outlook
- Microsoft PowerPoint
Čo by bol počítač bez počítačových hier
Počítačové hry patria medzi obľúbené voľnočasové programy na PC. Predstavujú ideálny spôsob na odreagovanie. Nezabudnite však, že na hranie hier potrebujete aj grafickú kartu s nainštalovaným ovládačom. Grafický ovládač je kľúčový systémový software, ktorý dokáže premeniť kód na obraz a zvuk hry.
Multimediálne programy
Ide o kombináciu viacerých softvérových aplikácií, ktoré dovoľujú nahrávať zvuk a tvoriť videá. Okrem týchto funkcií sú nevyhnutné aj na prehrávanie videí, prezeranie fotografií či počúvanie hudby. Medzi základné multimediálne programy patrí:
- VLC player
- Windows Media Player
- Winamp
Študentom nesmú chýbať výukové programy
Výukový resp. edukačný software je špecificky vytvorený program určený na vzdelávanie. Obsahuje všetky aplikácie, ktoré zefektívňujú učenie, zlepšujú riadenie triedy alebo ponúkajú nástroje nevyhnutné pre štúdium a školské projekty.
Grafické a iné programy na PC
V tejto kategórii nájdete software špecificky určený na editovanie a úpravu fotografií, tvorbu animácií grafiky a editovanie či strihanie zvukových aj videových záznamov. Medzi populárne grafické softvéry patrí napríklad Adobe Photoshop, Unity 3D a Blender.
Napaľovacie programy
Sú špecificky určené na napaľovanie filmov, hudby, videí a rôznych iných materiálov na disky. V minulosti boli veľmi obľúbené avšak v súčasnosti sa od nich pomaly upúšťa.
Aké typy licencie môže software mať
Každý jeden program dnes funguje na základe licencie. Tá vám dáva oprávnenie software nainštalovať a používať. Podľa typu tejto licencie môžeme softvéry rozdeliť na:
- Closed source dovoľuje program používať avšak zakazuje akýkoľvek zásah do jeho zdrojového kódu.
- Open source vám dovoľuje aplikáciu používať, voľne šíriť a slobodne meniť kód.
- Shareware je typ softvéru, ktorý môžete na čas používať zadarmo, a po uplynutí skúšobnej doby je nutné zaň zaplatiť.
- Freeware môžete natrvalo používať zadarmo.
- Platená licencia – v takomto prípade musíte za programy na počítač zaplatiť a to buď jednorazovo alebo opakovane (najčastejšie raz za rok).
21 produktov
U Vás už 7.10.
U Vás už 7.10.
U Vás už 7.10.
U Vás už 7.10.
U Vás už 7.10.
U Vás už 7.10.
U Vás už 7.10.
U Vás už 7.10.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.