Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Vidlicové kľúče

Vidlicové kľúče by vďaka svojej všestrannosti a jednoduchosti nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Sú dostupné vo viacerých variáciách, pričom každý typ má iný účel použitia, svoje výhody ako aj nevýhody. Objavte vidlicové kľúče na našom e-shope.

 

Čo je vidlicový kľúč?

Vidlicový kľúč má otvorenú a sploštenú podkovovitú hlavu. Inak nazývaný aj otvorený kľúč, slúži na povoľovanie a uťahovanie vonkajších štvorhranných alebo šesťhranných skrutiek či matíc. Vidlicový kľúč sa používa najmä v miestach, kde nie je priestor navyše. Základným princípom každého vidlicového kľúča je páka, ktorá slúži na koncentráciu sily.

Vidlicov kľč.

Aké vidlicové kľúče sú v ponuke

Vidlicové kľúče sú dostupné v rôznych prevedeniach. Otvorené kľúče možno použiť aj v užších pracovných priestoroch a často majú na každom konci rozdielne veľkosti. Na uľahčenie práce môžu mať niektoré vidlicové kľúče čeľuste s uhlom vychýlenia 12° až 16°, menej používané sú kľúče so 70-stupňovým uhlom.
Vidlicové kľúče sa ďalej rozdeľujú podľa spôsobu použitia:

 • Jednostranný kľúč vidlicový má uchopovacie čeľuste v tvare podkovy na jednej strane, druhá strana má funkciu rukoväte. Jednostranný vidlicový kľúč je výbornou voľbou pre veľké matice alebo skrutky a je ideálny pre práce v stiesnených priestoroch.
 • Obojstranný vidlicový kľúč má hlavu v tvare U na oboch koncoch. Kľúče s otvoreným koncom sa používajú pre matice a skrutky, ktoré sú ťažko dosiahnuteľné.
 • Zalomené vidlicové kľúče - ich vidlice sú mierne zahnuté nahor alebo nadol. Takýto tvar uľahčuje umiestnenie nástroja na hlavu skrutky a rovnomerné zaskrutkovanie alebo vyskrutkovanie.
 • Kombinované kľúče vidlicové majú na jednej strane očkový kľúč a na druhej strane vidlicový kľúč. Ich výhodou, je že vďaka pevnému uchopeniu dokážu lepšie prenášať silu potrebnú na uvoľnenie obzvlášť utiahnutých skrutiek.
 • Nastaviteľný kľúč vidlicový má jediný otvorený koniec s čeľusťou v tvare polmesiaca, ktorá sa otvára alebo zatvára otočením špirálovej skrutky v hlave vďaka čomu ponúka široké spektrum využitia.

Nastaviteľn kľč vidlicov.

Ako vybrať kľúč vidlicový

Pre správny výber kľúča je dôležitá najmä veľkosť. Veľkosť popisuje vnútornú vzdialenosť medzi dvoma čeľusťami v milimetroch. Kľúč vidlicový musí zodpovedať veľkosti skrutky alebo matice, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu či už nástroja, alebo spojovacieho materiálu.
Pri kúpe si dajte pozor najmä na kvalitu spracovania. Môžu to byť chyby brúsenia, rôzne škrabance či otrepy. Dôležitá je aj hrúbka a správny tvar. Príliš málo materiálu alebo žiaden zaoblený prechod k rukoväti môže viesť k ohnutiu alebo dokonca zlomeniu vidlicového kľúča.
Vidlicový kľúč má parametre veľkosti označené nasledovne:

 • vzdialenosť medzi čeľusťami - od 3,2 mm do 155 mm
 • veľkosť závitu (pre maticu) - od M1,6 do M110
 • dĺžku rukoväte - od 150 mm do 500 mm

Vidlicov kľče v praktickej zvesnej plachte.

Vidlicové kľúče a ich veľkosť a materiál

Kľúče vidlicové sú dostupné nielen v rôznych prevedeniach, ale aj v rôznych veľkostiach. Správnu veľkosť zistíte jednoducho podľa veľkosti skrutiek.

 • najpoužívanejšie vidlicové kľúče sú dostupné v súpravách vo veľkostiach 6 mm až 24mm
 • na trhu sú dostupné aj vidlicové kľúče vo veľkosti 30 až 32
 • vidlicové kľúče sú vyrobené z nízkolegovanej chróm-vanádiovej ocele alebo z uhlíkovej ocele

Vidlicov kľče.

Špeciálne kľúče vidlicové

Do tejto kategórie patria vidlicové kľúče určené na špeciálne práce, pri ktorých je nevyhnutná bezpečnosť.
Rozlišujeme 2 druhy špeciálnych vidlicových kľúčov:

 1. Beziskrové pri náraze na kov alebo pri páde neiskria, preto sú vhodné pre všetky oblasti, v ktorých by mohlo iskrenie predstavovať nebezpečenstvo požiaru a výbuchu. Takéto vidlicové kľúče sú odolné voči korózii a vyrábajú sa zo špeciálneho neželezného materiálu - bronzu.
 2. Izolované sa používajú v okolí živých okruhov s potenciálom až 1 000 voltov. Funkcia náradia sa dokonale overuje testovaním nárazovej sily. Izolované vidlicové kľúče sú vyrobené z vysoko kvalitnej nástrojovej ocele s pridanou ochranou.
14 €
90 €
Všetky filtre

5 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.