WiFi routery
Dnes je zriedkavé nájsť domácnosť, ktorá by sa bez WiFi routera zaobišla. Router WiFi s rozsiahlym pokrytím je nevyhnutný pre prenos internetu do každej miestnosti v byte či dome, čím umožňuje pohodlnú prácu, sledovanie filmov a hranie hier. Zistite, aké WiFi routery sú v ponuke, poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší.
WiFi routery a ich štandardy
WiFi siete fungujú na rôznych frekvenčných pásmach a využívajú štandardy, ktoré určujú ich parametre a možnosti. Pri výbere WiFi routera je dôležité zohľadniť kompatibilitu so štandardmi podporovanými vašimi zariadeniami.
Medzi štandardy WiFi sietí pre domáce použitie patria:
- 802.11a – pracuje v pásme 5 GHz a dosahuje maximálnu prenosovú rýchlosť 54 Mbit/s. Používa sa zriedka a nie je kompatibilný s inými štandardmi.
- 802.11b – využíva pásmo 2,4 GHz s maximálnou rýchlosťou 11 Mbit/s. Ide o starší štandard, ktorý môže byť stále podporovaný niektorými zariadeniami. Nie je kompatibilný s inými štandardmi.
- 802.11g – pracuje v pásme 2,4 GHz a dosahuje maximálnu prenosovú rýchlosť 54 Mbit/s. Je spätne kompatibilný so štandardom 802.11b.
- 802.11n – využíva pásmo 2,4 GHz aj 5 GHz. Dosahuje prenosové rýchlosti až 4 x 150 Mbit/s (celkovo 600 Mbit/s), ak využíva až štyri prenosové kanály súčasne. Je spätne kompatibilný so štandardmi 802.11g a 802.11b.
- 802.11ac – toto je najnovší a najpoužívanejší štandard WiFi sietí. Pracuje v pásme 5 GHz a dosahuje maximálnu prenosovú rýchlosť 1 300 Mbit/s. Je spätne kompatibilný iba so štandardmi 802.11n a 802.11a.
Dual-band routery sú špeciálnym typom routerov, ktoré umožňujú prijímanie signálu na frekvenčnom pásme 2,4 až 5 GHz. Medzi jednotlivými pásmami sa router automaticky prepína alebo dokáže vytvoriť dve siete pre každé pásmo.
WiFi routery sa líšia počtom antén
Pri WiFi pripojení je dôležité mať dostatočný a stabilný signál pre rýchle a spoľahlivé pripojenie k internetu. Počet a typ antén použitých vo WiFi routeroch môžu mať vplyv na kvalitu signálu. Antény môžu byť interné a externé. Kým interné sú umiestnené vnútri samotného zariadenia a nie sú viditeľné vonku, ich kvalita signálu môže byť dobrá. Externé antény sú viditeľné ako fyzické anténové tyče, ich výhody spočívajú v jednoduchosti manuálneho nastavenia alebo flexibilite pri ich umiestňovaní.
Antény rozdeľujeme na:
- Všesmerové vyžarujú a prijímajú signál vo všetkých smeroch v okruhu 360°. Majú pomerne krátky dosah a sú vhodné pre otvorené priestory, ako sú napríklad veľké kancelárie alebo byty.
- Smerové majú úzky vyžarovací uhol a vyžarujú a prijímajú signál iba v úzkom smere, čo im umožňuje dosahovať veľkú vzdialenosť. Používajú sa často v exteriéroch alebo vo veľkých priestoroch.
- Sektorové sú podobné smerovým anténam, ale majú širší vyžarovací uhol (obvykle 30 - 180°). Tieto antény sa často používajú, keď je potrebné umiestniť WiFi router do rohu miestnosti alebo ak má router na WiFi viac antén.
Routery na WiFi šifrujú prenášané dáta
WiFi routery sú zodpovedné za zabezpečenie bezdrôtového signálu šifrovaním prenášaných dát. Bez správneho šifrovania by sa mohol ktokoľvek pripojiť k vášmu routeru a získavať prístup k akýmkoľvek dátam, ktoré sú prenášané v rámci vašej domácej siete alebo internetu, vrátane hesiel na niektorých webových stránkach. Po prvom zapnutí WiFi routeru je preto dôležité okamžite si vybrať bezpečné heslo, ktoré je ťažko uhádnuteľné.
Existujú rôzne typy zabezpečenia domácich WiFi routerov:
- WEP - ide o zastaranú a nie príliš odolnú metódu zabezpečenia, ktorú dnes už takmer nikto nepoužíva.
- WPA - je účinnejšia než WEP, ale stále menej odolná ako WPA2.
- WPA2 - je najmodernejšou a veľmi ťažko prekonateľnou metódou zabezpečenia WiFi pripojenia.
Routery WiFi majú užitočné vlastnosti a funkcie
Každý WiFi router je vybavený viacerými praktickými funkciami, ktoré skvalitňujú bezdrôtové pripojenie k internetu. Zistite, akými funkciami môže byť vybavený váš nový router na WiFi.
- Beamforming je technológia, ktorá dokáže identifikovať smer, v ktorom sa nachádza pripojené zariadenie a upraviť signál tak, aby bol v tomto smere silnejší. Týmto spôsobom sa zlepšuje kvalita spojenia a zvyšuje prenosová rýchlosť.
- MIMO (Multiple Input Multiple Output) je technológia, ktorá dokáže vytvoriť viacnásobné spojenie s jedným zariadením, čo vedie k výraznému zvýšeniu prenosovej rýchlosti medzi nimi.
- Firewall je interná ochrana, ktorá bráni útokom na sieť z internetu. Jeho nastavenie je zložité a vyžaduje skúseného používateľa. Často sa však nahradzuje bezpečnostným softvérom s vlastným firewallom na počítačoch, tabletoch alebo smartfónoch.
- Niektoré WiFi routery poskytujú možnosť pripojenia externého 3G/4G modemu do USB portu, čo umožňuje pripojenie k mobilnému internetu.
- UPnP (Universal Plug and Play) je protokol určený na jednoduché pripojenie a komunikáciu medzi počítačmi a audiovizuálnymi zariadeniami, ako napríklad Smart TV.
- QoS (Quality of Service) umožňuje uprednostňovať niektoré dátové pakety pred inými, čo zabezpečuje plynulý prenos videa alebo nižšiu odozvu (tzv. ping) pri hraní počítačových hier. Niektorí výrobcovia označujú túto funkciu aj ako prioritizáciu paketov.
- WPS umožňuje rýchle pripojenie zariadenia k WiFi routera bez potreby zadávania mena a hesla. Stačí stlačiť tlačidlo na routeri a zariadenie sa automaticky pripojí.
Modem vs WiFi router
Mnohí ľudia si mylne zamieňajú pojem modem a WiFi router, aj keď ich význam je odlišný.
- Modem je zodpovedný za pripojenie k internetu a jeho úlohou je previesť signál z internetového poskytovateľa na formát, ktorý môže váš počítač alebo iné zariadenia v sieti správne dešifrovať a používať.
- Router na WiFi vytvára bezdrôtovú sieť a umožňuje pripojenie zariadení k internetu prostredníctvom WiFi signálu.
Najpredávanejšie produkty
89 produktov
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
U Vás už 13.9.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.