Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Benzínové kosačky

Benzínové kosačky patria medzi najpoužívanejší typ kosačiek. Trávu sekajú veľmi rýchlo vďaka vysokým otáčkam motora. Ich najväčšou výhodou je neobmedzený pohyb počas kosenia. Okrem vysokého výkonu sa môže benzínová kosačka pochváliť dlhým prevádzkovým časom a vyššou životnosťou.

Benzínové kosačky - dôležité parametre pri výbere

Rotačné benzínové kosačky využívajú na kosenie nôž, ktorý je umiestnený na spodnej strane v podvozku. Motor ním otáča a otáčky ostrej čepele potom osekávajú steblá trávy. Najdôležitejšie 3 parametre pre správny výber sú:

 1. Rozloha kosenej plochy a šírka záberu
 2. Celkové zloženie benzínovej kosačky
 3. Pojazd

Benznov kosačka Fieldmann.

Rozloha kosenej plochy a šírka záberu kosenia

Výber vhodnej kosačky záleží najmä na rozlohe kosenej plochy. Benzínové kosačky sú vhodné na plochy od 250 až do 1 800 m². Najvýkonnejšia kosačka na benzín zvládne pokosiť na jednu nádrž aj plochu nad 2 000 m².

Šírka záberu je udávaná v centimetroch. Záber kosenia v praxi určuje čas, ktorý musíte koseniu venovať. Majiteľom väčších záhrad odporúčame široký záber kosenia a benzínové kosačky s robustným skeletom. Menší záber je naopak vhodný pre menšie členité záhrady.

 • šírka záberu 32 cm stačí pre malú záhradu do 200 m²
 • pre strednú záhradu s rozlohou do 500 m² voľte šírku záberu 40 až 45 cm
 • širší záber 45 až 53 cm je ideálny pre veľké záhrady s plochou nad 500 m²

Benznov kosačka Fieldmann na trvniku.

Benzínová kosačka na trávu a jej zloženie

Benzínové kosačky sa skladajú z motora, palivovej nádrže, zberného koša a konštrukcie šasi. Okrem týchto základných prvkov si pri kúpe kosačky na benzín všímajte aj jej štartovací systém a ako sú riešené kolieska a rukoväť kosačky.

Pre benzínové kosačky je motor kľúčový

Motor je srdcom kosačky na benzín. Od neho sa odvíjajú aj ďalšie vlastnosti ako je rýchlosť, plynulosť pojazdu a efektivita kosenia.

Benzínové kosačky na svoj pohon využívajú štvortaktný motor. Výhodou týchto motorov je, že benzín netreba riediť olejom. Na olej slúži samostatná nádrž.

 • výkon motora sa pohybuje od 2 od 7 kW
 • pre časté kosenie trávnika bez burín vám stačí výkon okolo 2 kW
 • v prípade väčších plôch, vyššieho porastu či členitejšieho terénu s rozlohou nad 1 800 m², odporúčame výkon nad 3 – 3,2 kW

Okrem výkonu môže byť uvedený aj pojem objem motora. Ten sa udáva v centimetroch kubických a pohybuje sa v priemere od 130 do 200 cm³.

Kosačka na benzín a jej štartovací systém

Benzínová kosačka sa štartuje ručným alebo elektrickým štartom. Na našom e-shope nájdete aj benzínové kosačky so štartérom. Existujú 2 spôsoby štartovania benzínovej kosačky:

 • Ručný štart - ťahaním za štartovacie lanko.
 • Elektrický štart - jednoduché štartovanie za pomoci gombíka alebo kľúčika.

Veľkosť palivovej nádrže

Ďalším významným parametrom je veľkosť palivovej nádrže. Rozhoduje o tom, ako dlho dokáže kosačka na benzín kosiť. Ak máte doma veľkú záhradu, siahnite po objemnejších nádržiach.

Objem a materiál koša dokáže ovplyvniť prácu s benzínovou kosačkou

Pre parameter akým je objem koša platí priama úmera. Čím je väčší trávnik, tým väčší kôš k nepretržitej práci potrebujete. Benzínová kosačka môže mať zberný kôš z plastu alebo textilu, s objemom od 60 do 80 litrov.

 • Plastový zberný kôš je praktický a odolný. Jednoducho sa čistí avšak ak v ňom zabudnete trávu ľahko v ňom splesnivie.
 • Zberný kôš z textilu je vzdušný, ale horší na čistenie.

Kosačka na benzn a jej rukovť.

Kolieska a rukoväť

Pri nákupe sa zamerajte aj na dôležité detaily medzi ktoré patria kvalitné kolieska a praktická rukoväť.

 • Kolieska s guľôčkovým ložiskom – ľahko sa rozpohybujú a držia smer. Benzínová kosačka s veľkými a širokými kolieskami umožní jednoduchší pohyb po nerovnom teréne.
 • Nastaviteľná rukoväť - výšku držadiel si môžete nastaviť podľa výšky vašej postavy. Navyše, ak je rukoväť sklopná kosačka sa stane skladnejšou.

 Sekac nž kosačky na benzn.

Benzínová kosačka a konštrukcia šasi

Pre správny výber kosačky na benzín je dôležitý aj materiál šasi, z ktorého je vyrobená vonkajšia časť. Benzínové kosačky majú na rozdiel od elektrických väčšinou oceľový skelet. Drahšie kosačky môžu mať konštrukciu ošetrenú antikoróznym náterom. Benzínové kosačky s kovovým/oceľovým skeletom sú síce ťažšie, ale omnoho trvácnejšie než plastové.

Benzínová kosačka s pojazdom alebo bez?

Keďže benzínové kosačky sú ťažšie ako elektrické kosačky je pojazd nutnou výbavou. Benzínová kosačka s pojazdom znižuje fyzickú námahu. Kosačka na benzín s pojazdom ide sama, pričom sama prekonáva prípadné nerovnosti, vy ju len vediete. Niektoré kosačky sú vybavené aj variátorom rýchlosti, vďaka ktorému máte možnosť prispôsobiť rýchlosť jazdy (zvyčajne od 3 km/h). Pri kúpe kosačky na benzín s pojazdom voľte jednoduchosť a rozsah nastavenia rýchlosti.

Kosačka benznov Fieldmann.

Benzínová kosačka a jej praktické funkcie

Pred kúpou si premyslite aké funkcie by mala mať benzínová kosačka, aby ste zbytočne neplatili za funkcie, ktoré nevyužijete. Najlepšou voľbou je benzínová kosačka 4v1, ktorá ponúka zber, zadné a bočné odhadzovanie a mulčovanie. Okrem toho môže mať aj tieto funkcie:

 • Nastavenie výšky kosenia – kosačka s týmto praktickým prvkom umožňuje nastaviť výšku kosenia presne tak, ako vám vyhovuje. Nože môžete zdvihnúť nad terén v intervale od 20 do 80 mm.
 • Mulčovanie – patrí medzi najväčšie benefity. Benzínová kosačka s touto funkciou naseká steblá trávy na veľmi malé kúsky. Tie zostanú na trávniku a slúžia ako dokonalé hnojivo.
 • Bočné vyhadzovanie – ak má kosačka benzínová túto funkciu, dokáže trávu vyhadzovať priamo na trávnik cez bočný deflektor. Funguje ako mulčovanie a oceníte ju pri kosení prerastenej trávy.
 • Edge cutting – kosačka benzínová s touto funkciou umožní aj kosenie popri obrubníkoch a plote.
150 €
350 €
Všetky filtre

12 produktov

Na objednávku
Okamzita zlava 200 € - 30€
5,0 1x
Fieldmann FZR 5115-170B
Motor 4-taktný OHV RATO RV 170 cm³ / 2,8 kW, oceľový podvozok, záber kosenia 51 cm,systém 4v1
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
299,90 €
Akcia: Kúp teraz za 269,90 €
Na objednávku
Okamzita zlava 10 €
Fieldmann FZR 4006-80BH
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
159,90 €
Akcia: Kúp teraz za 149,90 €
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.