Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Čelovky

Vykonávate športové aktivity, ktoré sa niekedy pretiahnu až do neskorých hodín? Potom by vo vašej výbave nemala chýbať čelovka.

Slnko zašlo za obzor a z mesačného svitu nie je vidieť v podstate skoro nič? Držať telefón so zapnutým svetlom v ruke je nepohodlné a nepraktické pokiaľ napríklad beháte. Pri niektorých aktivitách, to môže byť dokonca až nebezpečné, napríklad pri bicyklovaní. Lampáš či klasické baterky sú … povedzme si na rovinu nepraktické. Opäť ide o svetlo, ktoré musíte držať v rukách a tým pádom vynakladáte energiu, ktorú by ste mohli lepšie zužitkovať.

Čo by ste povedali na riešenie, ktoré pôsobí elegantne a prináša v sebe maximálne praktické využitie pre vás? LED čelovka sprostredkuje svetlo, ktoré si jednoducho umiestnite na vrchnú časť hlavy, kým vám ruky ostávajú voľné a môžete smelo vyraziť na rybačku, do jaskyne aj na nočný beh. Preto ak nemáte ešte tohto nenapadneho, ale za to tak efektívneho pomocníka vo svojom inventári, je najvyšší čas to napraviť!


Chýba čelovka vo vašej výbave?

Toto sú parametre, na ktoré by ste si mali “posvietiť":

 1. Pri akých príležitostiach budete čelovku používať?
 2. Akým IP ratingom disponuje?
 3. Aký svetelný tok poskytuje?
 4. Na akú vzdialenosť dosvieti?
 5. Cena čeloviek, čo naznačuje, keď je vyššia?
 6. Aká je výdrž LED čelovky a spôsob napájania?
 7. Záleží aj na hmotnosti?
 8. Praktické vlastnosti čeloviek

čelovka s hviezdnou oblohou v pozad

Čelovka na beh, ryby či turistická?

Pri výbere čelovky sa budete musieť prvotne pozrieť na to, pri akých príležitostiach ju chcete využívať.

Športoví nadšenci ako jaskyniari, horolezci, by mali mať iné požiadavky, ako napríklad tí, čo majú záujem o čelovky na ryby. Či už potrebujete čelovku na voľnočasové aktivity alebo kvôli vášmu pracovnému prostrediu či charakteru práce, potom veríme, že nasledujúce riadky budú pre vás skutočným prínosom a pomôžu pri výbere.

Čelovky na ryby

Vášniví rybári. Tí z vás, ktorí milujú chodiť na jazerá pod rúškom noci a v tichu, v pokoji, bez prítomnosti ostatných, určite riešili už otázku osvetlenia pri rybolove, možno ste už aj zvažovali rybárske čelovky. Nezabúdajte na základný prvok = vodotesnosť.

Využívať svetlo pri rybolove je efektívny spôsob, ako zvýšiť svoje šance na získanie dobrého úlovku. Svetlo na hladine či priamo vo vode priťahuje planktóny ku hladine, ktoré lákajú väčšie ryby a tie slúžia potom ako návnada pre poriadne veľkých “mackov”. Čelovka na ryby nie je nevyhnutne používaná na to, aby ste videli ryby alebo dokonca na prilákanie rýb, ale skôr na prilákanie hmyzu, ktorí ryby priťahujú. Je kompaktná, ľahká a praktická. Vaše ruky ostávajú voľné, keďže ju máte automaticky pripnutú na čele, a tak sa môžete 100 % sústrediť na vylovenie úlovku.

Čím by sa mala vyznačovať ideálna LED čelovka na ryby? Biele a zelené svetlo sa ukázalo ako najefektívnejšie pre nočný rybolov. Tieto svetlá majú veľký prienik hlbšie do vody. Pričom zelené svetlo je ešte efektívnejšie, pretože zobrazuje menej častíc suspendovaných vo vode a tak môžete vidieť ešte hlbšie alebo napríklad vidieť v lepšie napríklad aj v kalnej vode. Výkonná čelovka s bielym svetlom na chytanie rýb je napríklad SENCOR SLL 708.

čelovka na chytanie rb

Turistické, horolezecké, bežecké čelovky

Ideálna bežecká čelovka by mala byť príznačne ľahká, výkonná a vyznačovať sa dostatočne silnou výdržou batérie, ktorá hravo vydrží dlhšie, ako vaša športová aktivita. Mala by pevne držať na vašej hlave, aby napríklad počas behu nevyskakovala či pri lezení nespadla z vašej hlavy. Čelovky na behanie by mali svietiť na cestu pred vás a súčasne vás zviditeľniť napríklad pre okoloidúce autá.

Zlyhanie čelovky v takomto prípade môže mať skutočne fatálne následky. Ak ste v noci niekde sami a máte so sebou nespoľahlivé osvetlenie, zvyšuje to pravdepodobnosť možnosti zakopnúť. Nepodceňujte vážnosť situácie, radšej nech je na vašej hlave profi čelovka, ako nejaká lacná atrapa, ktorej sa vybije batéria alebo nebude svietiť dostatočne kvalitne v podmienkach, v ktorých sa práve nachádzate.

bežeck čelovka so zpadom slnka v pozad

Odolnosť čelovky voči vode

To aké ochranné krytie potrebujete opäť závisí od podmienok, v ktorých budete čelovku používať. Nikdy však neviete či nezačne pršať a preto vám odporúčame tento parameter nepodceňovať a naozaj si postriehnuť hodnotu IP.

 • IPx4 až IPX6 – čelovka zvládne kvapky vody
 • IP*7 – čelovky s takýmto označením môžete ponoriť do hĺbky 1,5 metra na 30 minút
 • IP*8 – LED čelovka sa vyznačuje maximálnym krytím a zvládne kontinuálny pobyt pod vodou

Svetelný tok

Svetelný tok, akým sa bežecká čelovka nabíjacia môže vyznačovať z hľadiska zamierenia môže byť:

 • široký - vhodný na všeobecné úkony, čítanie, opravy na blízko,
 • bodový - vhodný na pozorovanie na väčšie vzdialenosti,
 • univerzálny/nastaviteľný - na široký alebo bodový tok.

Svetelný tok čelovky z hľadiska intenzity:

 • Do 100 lm – nabíjacia čelovka na domáce použitie, keď si potrebujete zasvietiť pri ceste na povalu či do pivnice alebo opravách.

 • 100 – 400 lm – primárne určená na vonkajšie športové aktivity ako cyklistika, behanie a podobne

 • Nad 400 lm – jedná sa o skutočne tie najlepšie čelovky, ktoré využívajú najmä profesionálni športovci, záchranári

horolezeck čelovka

Dosvit

Pokiaľ si chcete posvietiť prevažne len na domáce práce, potom nepotrebujete extra výkonné čelovky, ktoré by svietili príliš ďaleko. Úplne v poriadku si vystačíte s dosvitom do 50 metrov.

Pokiaľ máte v pláne outdoorove aktivity, možno športové činnosti s dávkou adrenalínu, potom je lepšie pozrieť sa na výkonné čelovky s dosvitom minimálne 100 metrov.

Najlepšie čelovky u nás disponujú dosvitom aj 200 metrov, čo by vám malo hravo stačiť aj na extrémnejšie podmienky.

Koľko stoja kvalitné čelovky?

Najlacnejšie vás vyjdú na pár eur, ale tie najdrahšie, najlepšie čelovky, môžu stáť desiatky až stovky eur.

Investícia do drahšej čelovky sa vám určite vyplatí, ale vždy to závisí od charakteru požiadaviek, ktoré na svetlo máte. Pokiaľ ide o reakreačné aktivity, ktoré sa z času na čas pretiahnú a zostanete vonku aj po zotmení, aj lacnejšie LED čelovky postačia. Na druhú stranu, pokiaľ charakter vašej práce vyžaduje používanie LED čelovky, určite sa oplatí zvážiť priplatiť si. Drahšie nabíjacie čelovky často v sebe zahŕňajú lepšiu odolnosť voči vode a množstvo užitočných funkcií.

Viac si o nich povieme na konci článku. 

Čelovka nabíjacia alebo na batérie?

 • Gombíkové, lítiové, tužkové batérie (AA, AAA)
 • Li-ion akumulátory – nabijácia čelovka, ktorej dodáte šťavu jednoduchým nabitím prostredníctvom USB káblu.

Čelovka a jej hmotnosť

 • Čelovky s hmotnosťou nižšou ako 125 g –najľahšie a často aj najjednoduchšie. Neskrývajú v sebe pokročilé funkcie a preto ich najefektívnejšie využijete pri nočnom behu či bicyklovaní.
 • Čelovky s hmotnosťou v rozmedzí 125 – 200 g – to je ideálna čelovka na ryby či lezenie po horách.
 • Čelovky s hmotnosťou vyššou, ako 200 g – sa vyznačujú najsilnejšou svietivostou. Komfort nosenia je tu značne nižší a preto si treba zvážiť či je to pre vás to pravé. Na krátky čas možno, ale poldňové expedície neodporúčame.

zohrva hmotnosť čelovky lohu pri turistike

Aké ďalšie zaujímavé funkcie môže čelovka mať?

SOS – svetlo na čelovke začne blikať v prípade núdze.

Stroboskop - LED čelovka sa rozžiari, začne blikať, vhodne pri strete s divou zverou a iných nebezpečných situáciách, v ktorých by vám mohlo prísť vhod osvetliť protivníka.

Naklápacie svietidlo – vhodné pre bežcov/cyklistov či pri práci, keď potrebujete zamieriť tok svetla.

Stredový popruh – čelovka má vďaka nemu vyššiu stabilitu.

Pamäť posledného nastavenia – profi čelovka si dokáže zapamätať preferencie, vhodné pri viacerých používateľoch

Červené svetlo – čiastočné osvietenie priestoru, pôsobí menej agresívne.

Zelené svetlo – Vidíte hlbšie do vody aj v prípade zakalenej hladiny.

Zoom – prispôsobovanie šírky svetelného toku/dosvitu.

Režim Burst – zvýšte intenzitu svetla. Indikátor stavu nabitia – viete presne ako je nabitá/vybitá vaša LED čelovka

Čelovka nabíjacia cez USB - profesionálne čelovky sa vyznačujú aj USB portom, vďaka ktorému viete nabiť čelovku aj cez mobil či powerbanku.

muž s čelovkou v zime

3 €
55 €
Všetky filtre

13 produktov

Ihneď k odoslaniu
Skladom viac ako 5 ks.
U Vás už 24.6.

14,99 €
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.