Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Digitálne teplomery

Digitálny teplomer je povinnou výbavou domácej lekárničky a svoje využitie nájde v každej rodine. Meranie je veľmi jednoduché, na našom e-shope máme teplomery rozdelené podľa viacerých kritérií. Poradíme vám aké sú medzi jednotlivými teplomermi rozdiely a na základe akých parametrov si nový teplomer vybrať
 

Digitálny teplomer vs ortuťový teplomer

Ešte začiatkom 21. storočia sa obrovskej obľube tešili ortuťové teplomery, ktoré dnes úplne nahradili digitálne. Súčasťou ortuťového teplomeru je ortuť, ktorá je toxická a tak v roku 2007 prišla Európska únia so zákonom, ktorý zakazuje predaj ortuťových teplomerov. Našťastie za ortuťové teplomery existuje ešte lepšia alternatíva, ktorou sú digitálne teplomery.

Tie neobsahujú žiadne nebezpečné chemikálie a majú väčšiu odolnosť voči rozbitiu. Meranie je rýchlejšie a po jeho skončení sa teplota zobrazí na displeji. Okrem toho ponúkajú niektoré teplomery aj ďalšie užitočné funkcie, v porovnaní s ortuťovými však zostáva nevýhodou ich vyššia cena a nutnosť výmeny batérií.

Digitlny teplomer zobraz vsledok merania na displeji.

Teplomery sú rôzne

Neexistuje len jeden digitálny teplomer, na výber máte z viacerých druhov. Podľa spôsobu merania môžeme digitálne teplomery rozdeliť na dotykové a bezdotykové.

Dotykový teplomer

Je skvelou náhradou klasického ortuťového teplomera, teplotu meria v priamom kontakte s vašim telom. Vložiť si ho môžete do úst, podpazušia, konečníka alebo pošvy. Vďaka zvukovej signalizácií presne viete, kedy je meranie ukončené, výsledok sa zobrazí na displeji. Dotykové teplomery sú vodeodolné, takže ich po použití môžete opláchnuť vodou alebo vyčistiť dezinfekciou.

Bezkontaktný digitálny teplomer

Umožňuje meranie teploty bez nutnosti dotyku s ľudským telom, známy je tiež ako bezdotykový alebo infračervený. Bezkontaktné digitálne teplomery merajú povrchovú teplotu tela zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov, výsledky merania sú dostupné do niekoľkých sekúnd. Bezdotykový teplomer je možné využiť aj na meranie rôznych teplôt povrchov a kvapalín, napríklad na zmeranie teploty detskej výživy, dojčenského mlieka alebo kúpeľa.

Mimoriadne obľúbenými sa stali aj počas pandémie koronavírusu, kedy vďaka bezkontaktnému spôsobu merania mohla byť teplota zmeraná viacerým ľuďom súčasne bez nutnosti neustáleho čistenia teplomera.

Bezkontaktn digitlny teplomer urč vsledky merania do niekoľkch seknd.

Detský digitálny teplomer

Niektoré mamičky používajú na meranie teploty svojho bábätka aj špeciálne detské digitálne teplomery, ktoré sú umiestnené v detskom cumlíku. Tento spôsob merania teploty však nie je vhodné pre batoľatá, ktoré majú upchaté dýchacie cesty, pretože hlieny by mohli ovplyvniť nameranú teplotu.

Podľa akých parametrov vybrať teplomer?

Aj napriek tomu, že je pri kúpe teplomeru najväčším lákadlom dizajn a cena, pri výbere by ste sa mali zamerať aj na tri podstatné technické parametre. Dôležitý je najmä maximálny počet meraní, rozsah a rýchlosť merania.

Maximálny počet meraní teplomera

Určuje koľko meraní zvládne počas svojej životnosti teplomer namerať. Všeobecne platí, že čím je táto hodnota vyššia, tým lepší je digitálny teplomer. Často však maximálny počet meraní teplomera ovplyvňuje aj výšku ceny.

Teplomer má rozdielny rozsah merania

Pohybuje sa od 0 do 100 stupňov. V prípade, že plánujete merať len telesnú teplotu stačiť vám bude aj klasický rozsah, tak ako tomu bolo pri ortuťových teplomeroch.

Rýchlosť merania teplomera

Závisí od typu teplomera. Dotykové teplomery merajú pomalšie ako bezkontaktné, teplotu v podpazuší dokážu určiť v intervale od 1 do 3 minút v závislosti od konkrétneho modelu. V prípade bezdotykového teplomera sa teplota zvyčajne meria priložením k uchu, spánku alebo čelu a výsledky viete do 3 sekúnd.

Rchlosť merania kontaktnho teplomera určuje aj miesto, na ktorom sa teplota meria.

Teplomer digitálny s množstvom funkcií

Okrem merania telesnej teploty môžu mať teplomery viacero užitočných funkcií, ktoré skvalitňujú ich meranie alebo zjednodušujú používanie. Váš nový teplomer môže mať napríklad:

  • Tichý režim, ktorý stíši zvukovú signalizáciu, takže môžete teplotu vašim deťom merať aj počas spánku bez toho, aby ste sa báli, že ich zobudíte.
  • Indikátor stavu batérie, takže budete vopred vedieť, kedy je nutné kúpiť nové batérie a vybitý teplomer už vás viac neprekvapí.
  • Digitálne teplomery je možné prepojiť s aplikáciou, vďaka čomu sa vám všetky údaje ukladajú a vy si nemusíte viesť papierovú evidenciu nameraných hodnôt.
  • Upozornenie na zvýšenú teplotu, vďaka čomu budete ihneď vedieť, že niečo nie je v poriadku.
  • Automatické vypnutie po meraní zabezpečí, že batéria dlhšie vydrží.
  • Možnosť uloženia nameraných dát, tak aby ste si ich neskôr mohli porovnať. Niektoré digitálne teplomery sú schopné pamätať si namerané údaje viacerých ľudí.
6 €
60 €
Všetky filtre

8 produktov

Beurer FT 09 BÍLÝ
Teplomer, +/- 0,1°C, 1 pamäť, farba biela
Ihneď k odoslaniu
Skladom 1 ks.
U Vás už 18.6.
5,89 €
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.