Gitary
Hranie na hudobný nástroj je vynikajúci spôsob ako spoznať nových ľudí, zlepšiť si pamäť a zdokonaliť si koordináciu. Gitary patria medzi najpopulárnejšie strunové nástroje. Či už ste milovníkom rokovej alebo klasickej hudby, hranie na gitare si zamilujete. Kvôli rozsiahlemu množstvu modelov, parametrov a novej terminológii môže byť kúpa gitary veľmi mätúca. Práve preto sme si pre vás pripravili nasledujúci článok, aby sme vám výber čo najviac zjednodušil.
Jednotlivé gitary sa od seba veľmi líšia
Na úvod je dobré predstaviť si jednotlivé typy gitár. Existujú desiatky rôznych variácií a modelov, ktoré sa líšia podľa použitia, materiálu a tvaru. Medzi tri najpopulárnejšie varianty patrí:
- akustická
- klasická
- elektrická
Pre začiatočníkov je ideálna klasická gitara
Klasická gitara často prezývaná ako španielka je typ určený na hranie klasickej hudby. Oproti akustickým gitarám majú menšie telo, ale širší krk. Používajú nylonové struny, vďaka čomu vydávajú svoj špecifický zvuk.
- vďaka nylonovým strunám je klasická gitara lepšia pre začiatočníkov
- v porovnaní s ostatnými modelmi je cenovo dostupnejšia
- kvôli jej menšiemu telu je dobrou voľbou aj pre deti
- je ideálne na brnkanie
- nevýhodou je nutnosť častého ladenia
Akustické gitary
Oproti klasickým gitarám používa akustická gitara oceľové struny. Tie sú viac napnuté, výsledkom čoho je hlasnejší a jasnejší zvuk.
- hodí sa aj pre začiatočníkov avšak na necvičené prsty môžu pôsobiť oceľové struny drsno
- nováčikom odporúčame použiť brnkadlo
- má rozsiahle žánrové uplatnenie v klasickej ako aj popovej hudbe
Elektrická gitara
Elektrické gitary sa od predošlých dvoch typov líšia v princípe reprodukcie zvuku. Zvuk vytvárajú premieňaním pohybov strún na elektrické signály. Signály putujú do externého zosilňovača, ktorý impulz zosilní. Výsledok zosilnenia predstavuje charakteristický zvuk elektrickej gitary.
- uplatnenie nájde v rockove a popovej hudbe, ale aj v country či jazzovej muzike
- veľkou výhodou je všestrannosť a schopnosť produkovať veľké množstvo rôznych tónov
- zosilňovač je takmer nevyhnutný
Parametre, na ktoré sa treba zamerať pri výbere gitary
Keď už ste si zvolili gitaru, ktorá vyhovuje vášmu hudobnému štýlu, je čas pozrieť sa bližšie na jej parametre. Medzi rozhodujúce parametre patrí veľkosť či počet strún. Netreba však vynechať ani dizajn či cenu. Pri výbere sledujte najmä:
- tvar tela
- počet strún
- snímače
- materiál
- cena
Tvar a veľkosť tela
Telo gitary predstavuje celú časť, ktorú počas hrania držíte. Tvar určuje nielen veľkosť gitary, ale aj zvuk, ktorý vydáva. Najlepšie je si gitaru osobne vyskúšať, aby ste si vybrali tú, ktorá sa vám drží najpohodlnejšie.
- Dreadnought - odporúčame pre začiatočníkov.
- Parlor - ak kupujete gitaru pre vaše ratolesti, tak potom siahnite po gitare s menším telom a užším krkom.
- Vault - gitara s modernejším tvarom.
- Stratocaster - spomedzi elektrických gitár, je najpopulárnejšou voľbou.
Aký počet strún môže mať gitara
Pre každú gitaru je typický odlišný počet strún. Napríklad elektrická gitara ich má až 12 vďaka čomu má vyšší rozsah basov a výšok. Tieto väčšie rozsahy sú používané najmä v modernej rokovej a popovej hudbe.
- 4 struny má basgitara
- 6 strún má akustická a klasická gitara
- 12 strún má elektrická gitara
Pre elektrickú gitaru sú snímače nevyhnutnosťou
Snímače patria medzi kľúčovú súčasť každej elektrickej gitary. Snímač je vhodné si zvoliť podľa vášho preferovaného hudobného štýlu. Rozlišujeme pri nich 2 základné typy.
- Single coil pozostáva z jednej cievky a drôtu omotaného okolo šiestich magnetických pólov. Dokážu vytvárať silnejšie vibrácie a jasnejšiu kvalitu zvuku. Často však zachytávajú aj okolité frekvencie, výsledkom čoho je charakteristické bzučanie. Single Coil sú základom rockovej hudby.
- Hambucker, už má dve cievky zapojené do série mimo fázy. Obidve cievky sa takto navzájom rušia, čím sa takmer úplne eliminuje nechcené bzučanie. Humbucker produkuje čistejší zvuk, a využíva sa najmä v jazzovej a metalovej hudbe.
Materiál nie je iba dizajnový prvok
Materiál tela gitary patrí medzi najdôležitejšie parametre. Už od 17. storočia je najpoužívanejším materiálom drevo. Drevo totiž lepšie rezonuje, vekom sa zvuk iba zlepšuje a všeobecne vyzerá veľmi elegantne. Najlepším typom dreva je:
- Smrek – je vynikajúcou voľbou pre akustickú gitaru. Hodí sa najmä hráčom s jemnejším dotykom, pretože naň veľmi dobre reaguje.
- Palisander – je častou voľbou pre boky a zadnú stranu gitary. Poskytuje hlboké basy a jasné výšky.
- Mahagón – je veľmi často používaný vďaka svojej výraznej odolnosti. Veľmi dobre rezonuje. Patrí medzi obľúbenú voľbu hráčov blues.
- Exotické drevo – sem patrí napríklad drevo havajského stromu Koa. Takáto gitara poskytuje ten najlepší zvuk avšak cena je už dosť vysoká.
Zabúdať netreba ani na cenu
Ak ste sa rozhodli kúpiť sebe alebo niekomu blízkemu gitaru, tak určite nešetrite. Medzi gitarami z rôznych cenových kategórií sú obrovské kvalitatívne rozdiely. Drahšie gitary majú lepšie zostavenie, elektroniku, používajú kvalitnejšie materiály a sú lepšie remeselne spracované. Sú vysoko odolné a časom sa kvalita zvuku bude iba zlepšovať.
Najpredávanejšie produkty
3 produkty
U Vás už 13.12.
U Vás už 13.12.
U Vás už 13.12.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.