Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Minibary | Barové chladničky

Minibar je kompaktná chladiaca skrinka určená na skladovanie nápojov. Minibary sa v minulosti vždy spájali s drahými hotelovými izbami no dnes sa aktívne používajú aj v domácnostiach. Tieto spotrebiče majú nápaditý dizajn, nižšiu spotrebu a malé rozmery.

 

Výhody

+ tichá prevádzka

+ kompaktné rozmery

+ vysoká využiteľnosť


Nevýhody

- malá kapacita

Minibar môžete využiť takmer kdekoľvek, kde máte zdroj elektrickej energie. S jeho pomocou ušetríte v chladničke množstvo miesta, ktoré môžete využiť na skladovanie potravín. Vďační za miesto navyše budete predovšetkým počas horúcich letných dní. Minibary môžu byť umiestnené najčastejšie v hotelových izbách, kanceláriách, študentských internátoch ale aj v altánkoch, či pri bazéne. Vďaka nízkej hmotnosti a kompaktným rozmerom si ich môžete vziať na chatu či na dovolenku. Perfektne sa hodia aj do menších priestorov, kde si nemôžete dovoliť plytvať miestom.

Voľne stojace alebo vstavané minibary

Tak ako iné spotrebiče, aj minibar môže byť voľne stojaci alebo vstavaný.

  • Voľne stojaci minibar - takéto minibary sú často vyhotovené v zaujímavom a exkluzívnom prevedení. Môžu pripomínať malé drevené skrinky, mini vitrínu alebo svojim dizajnom pripomínajú trezor. Pri výbere minibaru si premyslite, aký dizajn sa vám najviac hodí a vyhovuje.
  • Vstavaný minibar - bude nenápadnou súčasťou kuchynskej linky alebo iného nábytku. Takéto minibary nájdu využitie najmä v hoteloch.
Pohľad na miestnosť kde je zabudovan minibar

Hlučnosť

Keďže minibar býva umiestnený najčastejšie do obývacej izby alebo do hotelov kde sa v miestnosti spí, je informácia o tom koľko generuje hluku veľmi dôležitá. Hlučnosť sa udáva v decibeloch (dB). Hodnoty hluku má minibar v rozmedzí 045 dB. Hlučnejšie minibary dosahujú až 45 dB.

Označenie hlučnosti je písmenami od A po C, alebo číslom.

  • A: 38 dB alebo menej
  • B: 39 – 44 dB
  • C: 45 až 51 dB a viac

Minibary - typ chladenia

Chladenie môže mať minibar absorpčné, za pomoci termoelektrického článku alebo chladenie za pomoci kompresora.

Absorpčné chladenie

Absorpčné chladiče sú zariadenia, ktoré využívajú teplo ako svoj hlavný energetický zdroj a túto tepelnú energiu dokážu premieňať na chlad. Hlavnou výhodou je, že tento spôsob je nehlučný, teda vhodný aj do spální či hotelových izieb. Je to ale najdrahší chladiaci systém.

Termoelektrické chladenie

Termoelektrický systém chladenia je nová technológia v produkcii minibarov, ktorá vykonáva rovnakú funkciu ako kompresorový, alebo absorpčný systém.
Typický termoelektrický modul je zložený z dvoch polovodičov, ktoré sú umiestnené medzi dve keramické dosky. Prechodom elektrického prúdu sa prenáša teplo z jedného povrchu dosky na druhý, čím dochádza ku chladeniu. Tento spôsob chladenia má tichý chod bez vibrácií a nízku spotrebu elektrickej energie. Minibar s termoelektrickým chladením je lacnejší a ľahšie sa opravuje v prípade poruchy.

Kompresorové chladenie

Chladenie za pomoci kompresora je drahšie. Je výkonnejšie, má nižšiu spotrebu energie, ale je hlučnejšie. Ide o rovnaký systém chladenia ako pre bežné chladničky. Kompresor je dostatočne výkonný, aby rýchlo vychladil priestor. Tým pádom nemusí bežať neustále, a preto je tento systém chladenia relatívne úsporný. Niekomu môže prekážať jeho typické vrčanie. Z tohto dôvodu bývajú kompresorové minibary vybavené antivibračným systémom. Takéto minibary majú nízku spotrebu a dlhú životnosť.

Existuje aj špeciálne vyvinuté chladenie bez použitia kompresora či ventilátora, s využitím hliníkových článkov. Takýto minibar je absolútne nehlučný a teda vhodný do hotelov či miestností kde sa spí.

Akú teplotu má minibar

V závislosti od modelu môže mať minibar teplotné rozmedzie 4 – 15 °C. Aj keď je to príjemná, osviežujúca teplota na vychutnanie si obľúbeného nápoja, zmrzlina sa v ňom roztopí.

Otvoren minibar z ktorho sa vyber fľaa vody.

 

Spotreba energie

Podobne ako iné spotrebiče aj minibar sa podieľa na energetickej spotrebe domácnosti, preto je veľmi dôležité brať do úvahy aj hodnotu spotrebovanej energie. Energetická trieda, ktorú môže mať minibar je označená na energetickom štítku. Trieda energetickej účinnosti je zobrazená na stupnici od A do G, kde A je energeticky najefektívnejšia a G najmenej efektívna. Rozdiel medzi spotrebami jednotlivých tried je približne 30%. Energetická trieda sa uvádza v kWh/rok. Minibary majú ročnú spotrebu energie v priemere od 80 kWh do viac ako 150 kWh za rok.

Minibary a klimatická trieda

Klimatická trieda zohľadňuje teplotu v miestnosti, kde bude minibar stáť, a v akej ideálnej teplote prostredia bude fungovať najefektívnejšie. Je označená písmenami. Ak bude minibar v správnej prevádzkovej teplote okolia dosiahne optimálnu spotrebu elektrickej energie, výkon, aj kvalitu chladenia. Umiestnenie spotrebiča a teplota miestnosti majú vplyv na spotrebu energie a výkon zariadenia.

Klimatické triedy sa delia na:

  • SN - subnormálna trieda od 10 do 32 °C
  • N - normálna trieda od 16 do 32 °C
  • ST - subtropická trieda od 18 do 38 °C
  • T - tropická trieda od 18 do 43 °C

Kapacita

Pokiaľ ide o objem malé minibary majú zvyčajne objem od 10 - 30 litrov. Väčšie minibary sú s objemom do 70 litrov a dokážu vychladiť väčšie množstvo nápojov. Pre tých, ktorí vždy chcú mať veľký výber chladených nápojov alebo často organizujú priateľské stretnutia sú vhodné minibary s objemom viac ako 70 litrov, ktoré môžu mať aj malú mrazničku. Minibary však zvyčajne nikdy nepresiahnu objem 100 litrov.

Minibary a ich funkcie

  • LED osvetlenie – takýto minibar má pôsobivé osvetlenie interiéru.
  • Police – minibar býva rozdelený jednou až tromi policami, ktorých tvar môže byť prispôsobený tvaru fliaš. Tie potom do nich prirodzene zapadnú. Pri väčšine modelov je možné s policami manipulovať podľa potreby. Police bývajú vyrobené z kovu, plastu alebo skla. Ak má minibar pevné dvierka, bývajú na nich zvyčajne umiestnené ďalšie priehradky. V prípade presklených dvierok s priehradkami nepočítajte.
  • Regulácia teploty – môže byť manuálna alebo elektronická. Umožňuje nastaviť presne takú teplotu, akú potrebujete. Nižšia úroveň je vhodná pre krátkodobé chladenie. Pokiaľ bude minibar uchovávať potraviny a nápoje dlhšiu dobu, odporúčame úroveň chladenia navýšiť.
  • LED displej – zobrazuje aktuálne nastavené teploty a ďalšie dôležité informácie.
  • Zámok – niektoré minibary je možné uzamknúť pred neželaným vyprázdnením najmä v hoteloch.
  • Dvierka – niektoré modely majú možnosť zmeny otvárania.

Náš TIP: Minimálne raz za mesiac vyčistite svoj minibar. Predídete tak zbytočným zápachom. Vnútorný priestor vyčistite vodou so saponátom, a potom ešte vyutierajte octovou vodou. Octová voda zneutralizuje zápach a pôsobí aj antibakteriálne.

179 €
199 €
Všetky filtre

3 produkty

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.