Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Motorové oleje do kosačiek

Motorový olej do kosačky predstavuje najdôležitejšiu prevádzkovú kvapalinu. Jeho primárnou funkciou je znížiť trenie medzi rôznymi komponentmi motora. Primeraná viskozita spolu s ďalšími vlastnosťami oleja prispievajú k správnej funkcii pohonnej jednotky. Oleje do kosačky sú rôzne, pričom každý z nich má svoje špecifiká.

Akú funkciu plní motorový olej v kosačke?

Olej do kosačky plní funkciu ako mazaciu, tak aj chladiacu, čistiacu, tesniacu ale taktiež chráni pred koróziou. Zabezpečuje odvod tepla, ktoré vzniká pri spaľovaní benzínu. Pri nesprávnom mazaní môže dôjsť ku komplikáciám spôsobeným nedokonalou účinnosťou, v najhoršom prípade dôjde k zadretiu motora.

Motorov olej do kosačky.

Motorové oleje do kosačky – na čo sa zamerať pri výbere

Olej do kosačky funguje na rovnakom princípe ako olej do automobilov. Vhodný olej vyberajte vždy podľa typu motora, spôsobu chladenia a druhu použitého paliva.

Takmer všetky krovinorezy sú osadené dvojtaktným motorom. Pre fungovanie dvojtaktných motorov je dôležité pridávať do benzínu olej v presnom pomere uvedenom výrobcom. Takéto oleje sú označené ako M2T alebo 2T.
Štvortaktný motor je charakteristický pre rotačné kosačky. Disponuje integrovaným mazacím systémom a olej sa označuje 4T.

Medzi ďalšie dôležité parametre patrí:

 • viskozita oleja do kosačky
 • výkonnostná kategória
 • klasifikácia API
 • rozdelenie motorových olejov do kosačky
 • motorový olej do kosačky a typy aditív

Oleje do kosačky a ich viskozita

Viskozita je konštantná veličina, ktorá vyjadruje mieru vnútorného trenia. Táto veličina je však premenná a závislá od teploty. Závislosť viskozity motorového oleja od teploty sa vyjadruje viskóznym indexom.

 • Pre charakteristiku viskóznych vlastností motorových olejov sa používa výhradne špecifikácia SAE.
 • Na klasifikáciu motorových olejov sa používa 6 zimných tried označených číslom a písmenom W a 5 letných tried, označených len číslicou.

Motorové oleje do kosačky - zimné triedy

Číslice a písmeno W (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W) označujú zimnú viskozitu oleja. Čím je číslo nižšie, tým nižšia teplota môže byť bez toho, aby motorový olej zhustol. Zimné oleje do kosačky umožňujú bezproblémové štartovanie motora aj pri nízkych teplotách.

Olej do kosačky - letné triedy

Druhé číslo za pomlčkou (20, 30, 40, 50 a 60) označuje letnú viskozitu oleja. Vyššie číslo znamená, že teplota okolia môže byť vyššia, pričom olej zostane dostatočne hustý na to, aby zabezpečil správne mazanie motora.

Olej do kosačky so tvortaktnm motorom.

Viacstupňové oleje do kosačky

Ak je olej do kosačky označený oboma triedami, jedná sa o motorový olej do kosačky viacstupňový. Takýto olej sa hodí do všetkých klimatických podmienok a prevádzkových teplôt.

Motorové oleje do kosačky a ich výkonnostná kategória

Výkonnostná kategória charakterizuje okamžité, ale aj dlhodobé vlastnosti oleja pri rôznych pracovných podmienkach a zmenách zaťaženia motora. Výkonnostné triedy určujú, či je olej do kosačky vhodný pre benzínové, naftové alebo pre motory s priamym vstrekovaním.

 • stupne výkonnosti sa vyjadrujú ďalším písmenom ako napríklad CB alebo SL
 • čím je druhé písmeno v abecede ďalej, tým je motorový olej kvalitnejší

Olej do kosačky a klasifikácia API

Klasifikácia API rozlišuje motorové oleje do kosačky podľa typu motora:

 • Oleje do kosačky pre benzínové motory sú označené písmenom S.
 • Dieselové motory potrebujú oleje do kosačky označené písmenom C.
 • Na trhu sú dostupné aj oleje do kosačky s označením SL/CB. To znamená, že olej s týmto označením je možné použiť ako v benzínových, tak aj v dieselových motoroch.

Motorové oleje do kosačky - rozdelenie

Motorové oleje do kosačky sa líšia cenou, kvalitou, ale aj samotným spôsobom výroby. Delia sa na 3 typy:

 1. Minerálne
 2. Syntetické
 3. Polosyntetické

Minerálny olej do kosačky

Získava sa priamym spracovaním ropy pomocou rafinácie. Je cenovo dostupný, avšak účinný iba pri bežných prevádzkových teplotách a za bežných prevádzkových podmienok. Pri vysokých teplotách sa dokáže rýchlo odpariť, pri nízkych teplotách zasa zamrzne.

Polosyntetické motorové oleje do kosačky

Predstavuje kombináciu minerálneho a syntetického oleja. Vyrába sa tak, že sa syntetické zložky pridávajú k minerálnym olejom, aby sa zlepšila ich výkonnosť a vlastnosti. V porovnaní s minerálnymi olejmi ponúka lepšiu ochranu motora a zabraňuje tvorbe nečistôt a usadenín.

Syntetick olej do kosačky.

Motorový olej do kosačky syntetický

Vzniká pomocou syntézy na báze prítomnosti ropy. Vďaka tomu má lepšiu odolnosť voči vysokým teplotám a zabezpečuje optimálnu čistotu motora, ako aj výbornú ochranu proti opotrebeniu.

Motorový olej do kosačky a typy aditív, ktoré môže obsahovať

Oleje do kosačky obvykle obsahujú aj rôzne aditíva, ktoré zlepšujú výkon, ochranu a životnosť motora kosačky. Medzi najbežnejšie patria:

 • Antikorózne aditíva – ochránia všetky vnútorné časti motora pred koróziou a hrdzou.
 • Čistiace aditíva - odstraňujú usadeniny a nečistoty. Viskozitné zlepšovače - slúžia na udržanie konzistencie oleja pri rôznych teplotách.
 • Prieskumné aditíva – postarajú sa o lepšie mazanie aj pri studenom štarte motora.
 • Zníženie trenia - aditíva prítomné v motorovom oleji redukujú trenie medzi pohybujúcimi sa súčasťami motora, čo pomáha zlepšiť výkon a znížiť opotrebenie.

Aký motorový olej do kosačky je ten najvhodnejší?

Na našom e-shope v sekcii príslušenstvo ku kosačkám nájdete rôzne druhy motorových olejov.

Pre dvojtaktné motory sú vhodné nasledovné oleje:

Pre benzínové kosačky so štvortaktným motorom sa hodia nasledovné oleje vhodné na celoročné použitie:

1 €
26 €
Všetky filtre

15 produktov

Fieldmann MOL Hydro HM 22 4L
Ihneď k odoslaniu
Skladom viac ako 5 ks.
U Vás už 24.5.
19,90 €
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.