Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Plynové sporáky

Ak ste kuchárski nadšenci plynový sporák je práve pre vás. Každý kuchár vám povie, že plynové horáky sú pre skutočné gastronomické umenie nenahraditeľné a nezmení to ani príchod modernejších spotrebičov. Plynový sporák umožňuje precíznejšiu a presnejšiu kontrolu teploty, pretože intenzita plameňa sa dá kontrolovať na horákoch. Varenie je rýchle, pohodlné a jednoduché. Plynové horáky majú vyšší výkon ako elektrické horáky a preto sú účinnejšie.

Výhody

+ rýchle varenie

+ jednoduché regulácia teploty

+ nízka obstarávacia cena

+ bez zbytočnej straty energie

Nevýhody

- nutnosť plynovej prípojky

- riziko úniku plynu

- minimálna teplota rúry

 

Plynový sporák je kombináciou plynového variča s rúrou. Plynové sporáky majú lacnejšiu prevádzku ako elektrické sporáky, ale kvalita pečenia v plynovej rúre je nižšia, nakoľko nedrží stálu teplotu. Naopak teplotu rúry majú plynové sporáky vyššiu, až do 300 °C. Ako zdroj energie používa plynový sporák zemný plyn, propán, bután, či ich zmes zvanú LPG alebo iný horľavý plyn. Už dávno neplatí, že plynové sporáky majú staromódne prevedenie. Plynové sporáky môžu mať rovnako moderný dizajn ako elektrické.

Kuchr využvajci plynov spork na prpravu flambovanho pokrmu.

Napájanie

Plynové sporáky sa napájajú na zdroj plynu. Prvou možnosťou je napojenie na klasickú plynovú prípojku. Na miestach bez dodávky zemného plynu máte k dispozícii plynové sporáky v podobe pripojenia na propán-butánovú fľašu. Počítajte s tým, že plynový sporák musí byť umiestnený v jej bezprostrednej blízkosti. Plynový sporák tejto alternatívy má nižšiu obstarávaciu cenu, prevádzkové náklady a možnosť využívania na akomkoľvek mieste, napr. na chate bez plynovej prípojky. Plynové sporáky na propán - bután majú nutnosť pravidelného dopĺňania fľaše plynom a isté bezpečnostné riziko. Propán-butánové fľaše by sa ideálne nemali nachádzať v interiéri. Riešením je ich umiestnenie mimo interiér, čo si však vyžaduje priestor a možné stavebné zásahy.

Plynový sporák - horáky a typ mriežky

Plynové sporáky majú najčastejšie horáky s nasledujúcou veľkosťou a výkonom:

  • Malé horáky s priemerom od 50 do 120 mm - majú výkon do 1 000 W.
  • Stredne veľké horáky s priemerom okolo 70 – 90 mm - výkon okolo 1 500 – 1 700 W.
  • Veľké horáky s priemerom cca 180 mm - výkon minimálne 1 900 W, pri výkonnejších modeloch je to však i 2 000 W a viac.

Plynové sporáky ponúkajú rôzne verzie roštov - mriežok. Môžu byť vyrobené z odolnejšej iatiny alebo z rôznych železných zliatin. Ďalším dôležitým parametrom je typ roštu:

  • Jednodielne rošty – sú tie, kde všetky horáky zdieľajú spoločný rošt. Majú veľmi dobrú stabilitu. Z dôvodu väčších rozmerov je ich údržba náročnejšia.
  • Dvojdielne rošty – ide o najčastejšiu alternatívu. Ich údržba je jednoduchšia, problémom je horšia stabilita.
  • Samostatné rošty – plynový sporák má na každom horáku samostatný rošt. Ak sú kvalitné a dostatočne ťažké, môžu mať veľmi dobrú stabilitu. Venujte pozornosť materiálu, z ktorého je taký rošt vyrobený. Musí byť odolný proti korózii a súčasne sa musí ľahko udržiavať. Oceníte ich pri umývaní, keďže majú malé rozmery.

Väčšina roštov na plynových sporákoch má na spodnej strane protišmykové silikónové či gumené úchyty, ktoré zlepšujú stabilitu. Zvyknú sa označovať ako Stabil Plus rošty. Môžete si overiť aj údaj o možnosti umývania mriežok v umývačke riadu.

Bezpečnostné prvky plynových sporákov


Plyn je ešte stále pomerne lacnejší, ale nesie so sebou isté bezpečnostné riziká. Aby bolo varenie na plyne bezpečné, v prvom rade musíte plynový sporák používať rozumne a správne. K bezpečnosti však prispievajú aj niektoré prvky a funkcie.

  • Poistka horákov a rúry – zabraňuje úniku plynu. Je to prvok, ktorým disponuje každý plynový sporák a táto poistka sa najčastejšie nazýva StopGas.
  • Automatické vypnutie rúry – ide o funkciu, ktorá vypne plynový sporák s rúrou na základe vami nastaveného času alebo po určitej dobe nečinnosti. Nejde len o bezpečnostný prvok. Využijete ho aj pri samotnom pečení, kedy si na rúre si nastavíte presný čas, ktorý nemusíte následne kontrolovať.
  • Viacvrstvové sklo dvierok – plynový sporák môže mať dvierka, ktoré sú vyrobené z 2 až 3-vrstvového skla. To zabezpečí, že aj počas pečenia ostávajú dvierka z vonkajšej strany chladné. Tento bezpečnostný prvok ocenia najmä rodičia a majitelia domácich zvierat.
  • Detská poistka – zvoľte si plynový sporák, ktorý má zámok gombíka, aby deti nemohli spustiť rúru.

Plynové sporáky - ovládanie

Spork so zaplenm horkom a nhľad na gombky.

Plynové sporáky sa ovládajú pomocou otočných gombíkov. Takmer všetky plynové sporáky sú vybavené automatickým zapaľovaním, čo značne uľahčuje prevádzku. Tento spôsob zapaľovania je veľmi praktický. Vďaka tomu nemusíme mať po ruke zápalky ani zapaľovač. Určite si vyberte plynový sporák s gombíkmi, na ktorých sa nachádza presný, teda číselný rozsah teploty. Lacnejšie plynové sporáky môžu mať iba orientačné symboly, ktoré označujú najslabší, stredný a najsilnejší stupeň intenzity. Dôležitá je tiež kvalita mechanických gombíkov, ktoré by sa nemali zlomiť, prasknúť alebo odbiť už po ich druhom použití.

Plynové sporáky nahrejú nádoby takmer okamžite potom, čo ich zapnete (maximálne do pár minút) a regulácia teploty je veľmi jednoduchá. Väčšinou stačí stlačiť jeden gombík na nahodenie iskry a otočiť gombíkom príslušného horáka, a tým meniť prísun plynu doň. Varenie je komfortné, jednoduché a rýchle.

 

Plynové sporáky - rozmery

Plynový sporák má najdôležitejší rozmer šírku. Pri jej voľbe treba zvážiť veľkosť voľného miesta vo vašej kuchyni. Plynový sporák má rozmery v rozpätí : šírka 50 cm, výška 85 cm, hĺbka od 59,40 cm do 60 cm. Objem rúry je 70 l. Niektoré plynové sporáky majú aj zabudovaný kovový alebo sklenený príklop, s ktorým získate ďalší voľný priestor vo vašej kuchyni.

Plynov spork s rrou.

Funkcie rúry

Celoplynový sporák len málokedy disponuje pokrokovými funkciami. Plynový sporák ponúka presnú reguláciu teploty rúry od 150 do 300 °C. Môžete na nich regulovať teplotu,
prípadne nastaviť niekoľko základných programov. Niektoré drahšie plynové sporáky môžu mať aj časovač a praktické vnútorné osvetlenie. Plynový sporák s plynovou rúrou ponúka objem rúry 70 l. Rúra s objemom 70 l by mala byť ideálna pre 4-členné domácnosti, s objemom 60 l je vhodná pre tých, ktorí pečú občasne a v menšom množstve. Rúra je dodávaná s roštom. Plynový sporák s plynovou rúrou má väčšinou k dispozícii len spodný ohrev, takže pečenie nie je rovnomerné.
Plynové rúry sa horšie zahrievajú a je ťažké naučiť sa ich správne regulovať. Vyberajte celoplynový sporák s gombíkom pre nastavenie úrovne ohrevu. To je dôležité najmä pre ľudí, ktorí pečú náročnejšie koláče a sušienky, kde je nutné dosiahnuť správnu teplotu v rúre.

Ďalšia výbava plynového sporáku

Plynové sporáky novších modelov môžu byť vybavené teleskopickými vodítkami. Sú to kovové časti, do ktorých zasuniete plech. Ich výhodou je jednoduchšie vyberanie plechu, ktorý navyše nemusíte pridržiavať rukou. Štandardnou verziou vodítok sú tzv. prelisy.

Plynový sporák v spodnej časti poskytuje úložný priestor pre vaše plechy alebo iné kuchynské potreby. Mnohé plynové sporáky vo svojej výbave obsahujú aj MAXI pekáč.

Náš TIP: Ak pečiete piškótové cesto, stačí dať pod rošt plech s vodou. Piškótové cesto nebude vysušené.

Najpredávanejšie produkty

235 €
1 199 €
Všetky filtre

41 produktov

Zobraziť ďalších 17
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.