Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Elektrické sporáky

Neodmysliteľnou a zároveň nenahraditeľnou súčasťou každej kuchyne je elektrický sporák. Elektrický sporák je celoelektrický spotrebič s rôznym typom varnej dosky. Ak chcete vymeniť starý spotrebič za nový, alebo ak nechcete zbytočne investovať do výroby skrinky na vstavaný spotrebič, tak elektrický sporák s rúrou je pre vás tou najlepšou voľbou. Elektrické sporáky sú ideálna kombinácia varnej dosky a rúry, ktoré šetria miesto v kuchyni. Navyše nie je potrebné mať prívod plynu, teda žiadne zbytočné rúrky po stenách. Na rozdiel od plynových sú oveľa praktickejšie, teplotu môžete nastaviť od 50 do 250 °C, pretože plynové sporáky majú reguláciu až od 150 °C


Výhody

+ nie je potrebný prívod plynu

+ rýchlejší ohrev

+ povrch sa dobre udržiava

+ moderný dizajn

+ regulovanie teploty


Nevýhody

- vyššia obstarávacia cena

Elektrické sporáky majú vo vybavení horné a dolné ohrievacie teleso, gril, otočný ražeň a ventilátor. Veľkou výhodou, prečo mať elektrický sporák je, že sa vyznačuje moderným dizajnom a spoľahlivosťou. V dnešnej dobe sú elektrické sporáky in. Ponúkajú na výber varnú plochu liatinovú, sklokeramickú a indukčnú. Elektrické sporáky o šírke 50 alebo 60 cm sú mobilné a do kuchyne môžu zapadnúť rovnako dobre ako vstavané.

Nhľad na kuchynsk linku, v ktorej je umiestnen elektrick spork so sklokeramickou doskou.

Elektrický sporák s liatinovou varnou doskou

Elektrický sporák s liatinovou varnou doskou má viac nevýhod ako výhod. Je to najstarší typ varnej dosky. Má pomalší ohrev, vyššiu spotrebu a ťažšiu údržbu. Okrem toho, že sa pomalšie zahrieva, zostáva dlhší čas teplá, čo zvyšuje riziko popálenia. Takýto elektrický sporák je vhodný pre ľudí, ktorí za sporákom trávia najmenej času.

Ukžka z kategrie biele elektrick sporky

Elektrický sporák so sklokeramickou varnou doskou

Elektrický sporák so sklokeramickou varnou doskou je šikovným nástupcom sporáka s liatinovou doskou. Funguje na princípe špirál. Ide o silne mechanicky odolný povrch, pod ktorým je zabudované odporové tepelné teleso, ktoré sa po zapnutí k zdroju elektrického prúdu zahreje a ohrieva dosku. Na doske je farebne vyznačených štyri až šesť rôzne veľkých varných zón s nastaviteľnou intenzitou. Vďaka tomu, že jej povrch je rovný, prenos tepla medzi hrncom a tepelným telesom je plynulý.

Vďaka hladkému povrchu sa takýto elektrický sporák ľahko čistí, pokiaľ nejde o zašlú špinu, ktorú treba zoškrabovať. Vtedy, alebo napríklad pri údere ťažkým hrncom sa môže elektrický sporák poškodiť. Nevýhodou oproti indukčnej doske je väčšia strata tepla. Takýto elektrický sporák patrí k najobľúbenejším a najbežnejším aj s dôvodu, že je možné používať akýkoľvek druh riadu. Sklokeramická doska má zvyčajne štyri varné zóny, z toho sú dve duálne a ľahko si ich prispôsobíte podľa veľkosti nádoby. Niektoré elektrické sporáky majú aj ukazovateľ zostatkovej teploty dosky.

Nhľad na sklokeramick varn dosku.

Elektrický sporák s indukčnou varnou doskou

Takéto elektrické sporáky využívajú najvyspelejšiu a najúspornejšiu technológiu v oblasti ohrevu. Na prvý pohľad je elektrický sporák s indukciou rovnaký ako so sklokeramikou. Rozdiel je iba v ohreve. Pri indukčnej doske je zohrievaná iba tá časť varnej zóny, ktorej sa priamo dotýka hrniec či panvica a zvyšné okolie je takmer úplne studené. Obmedzí sa tak strata tepla a šetrí sa energia. Funguje to na princípe feromagnetizmu, preto sa na indukčnej doske nesmie používať sklenená, medená či hliníková nádoba. Nutnosť vyberania riadov je asi jej jediná výrazná nevýhoda, pretože sa na nej jedlo dokonca ani nepripeká, a tak odpadá aj náročné čistenie.

Takýto elektrický sporák je energeticky menej náročný. Počas varenia uniká maximálne 10 % tepla. Bezpečnostnou výhodou je aj fakt, že doska sa zohreje iba v prípade, keď je na nej postavený hrniec. Takýto elektrický sporák patrí medzi najbezpečnejší kuchynský spotrebič, ktorý nepopáli deti a nespôsobí požiar. Veľkou výhodou môže byť aj dotykové ovládanie. Nevýhodou je len vyššia cena, ktorá sa ale môže kompenzovať faktom, že indukčný elektrický sporák je energeticky menej náročný.

Elektrické sporáky a ich funkcie

Na varných doskách nájdete dve až šesť rôzne veľkých varných, alebo inak povedané, ohrevných zón. Elektrické sporáky so šírkou 50- 60 cm mávajú najčastejšie štyri. Elektrické sporáky majú väčšinou trojfázový prívod energie a príkon od 5,5 kW do 7 kW. Varné dosky sa môžu ovládať mechanickými otočnými gombíkmi, ďalej to môžu byť otočné zatlačiteľné gombíky, ktoré sú umiestnené v prednej časti alebo môžu mať aj dotykové ovládanie.

Funkcie

  • Hi-Light varná zóna – vďaka týmto varným zónam sa dokáže plocha zahriať rýchlejšie a zároveň šetrí výhrevné teleso. Elektrický sporák má priaznivý vplyv na spotrebu elektrickej energie a životnosť varnej dosky.
  • Indikátor zvyškového tepla – je vizuálny ukazovateľ stavu varnej zóny. Priamo na doske alebo za pomoci kontrolky signalizuje, či je zóna ešte horúca.
  • Časovač – digitálny alebo mechanický. Upozorní vás na koniec varenia, prípadne môžete nastaviť, koľko chcete, aby sa jedlo pripravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, alebo jednoduchým otočením mechanického časovača.
  • Detská poistka – tento bezpečnostný prvok majú elektrické sporáky na zablokovanie varného panela, aby nedošlo k nechcenej manipulácii.
  • Automatické vypnutie – ďalší bezpečnostný prvok, ktorý sa postará o to, že v prípade ak je indukčná doska príliš dlho neaktívna a nepríde ku kontaktu s riadom, elektrický sporák automaticky vypne ohrev.
  • Stop&Go –tlačidlo, ktoré jedným stlačením vypne alebo zapne celý ohrev dosky.
  • Booster – ide o funkciu, ktorú využijete ak potrebujete extrémne rýchlo zohriať varnú zónu. Využijete tak maximálny príkon dosky.

Otvoren elektrick spork s upečenm pečivom.

Elektrické sporáky - typy rúry

Takmer každý elektrický sporák je vybavený multifunkčnou elektrickou alebo takzvanou teplovzdušnou rúrou. Okrem ohrevných telies disponuje aj ventilátorom, teda cirkuláciou horúceho vzduchu. Takýto elektrický sporák pečie rýchlejšie a ohrev je rovnomerný. Elektrické sporáky s multifunkčnou rúrou, ponúkajú viacero možností ohrevu. Ventilátor môže mať rôzne účely: horúci vzduch zaistí rovnomerné prepekanie, studený zase rýchlejšie ochladí rúru. Pečenie v pare je optimálny spôsob ako zabrániť vysušeniu potravín, horúci vzduch je zvlhčovaný práve parou. Elektrické sporáky môžu mať aj 3D pečenie. Je to proces, keď sú aktivované všetky vykurovacie telesá aj ventilátor, takže nedochádza k miešaniu chutí alebo vôní pri pečení a môžete tak pripravovať viac pokrmov naraz.

Elektrické sporáky môžu disponovať aj funkciou AquaClean, alebo môžu mať katalytické samočistiace dosky pre jednoduché čistenie. Elektrický sporák má v dolnej časti výsuvnú zásuvku, v ktorej môžete skladovať príslušenstvo. Základná výbava, ktorú elektrický sporák ponúka je plytký a hlboký plech, rošt a niektoré elektrické sporáky ponúkajú aj teleskopické vysúvanie.

Elektrický sporák s AquaClean

Elektrické sporáky s touto funkciou ponúkajú dokonalú pomoc pri čistení. Jediné, čo musíte urobiť, je naliať 0,5 l vody do pekáča a zapnúť funkciu AquaClean na 30 minút pri teplote do 90 °C. Viditeľné výsledky na celom vnútornom povrchu rúry ako aj na plechoch a pekáčoch vás určite príjemne prekvapia. Zapečené škvrny a mastnota sa pomocou pary zmäkčia, a stačí ich už len jednoducho zotrieť handričkou. Tento spôsob však nie vždy funguje. Problém je pri väčších a intenzívnejších nečistotách. Túto techniku čistenia je potrebné ešte doplniť klasickým manuálnym čistením.

Katalytické samočistiace dosky

Ďalšou možnosťou, ktorá slúži na čistenie a niektoré elektrické sporáky ju ponúkajú, je katalýza. Je to istý druh samočistenia rúry. Ide však o mierne odlišný spôsob, ktorý je možné uskutočniť len v rúre na to určenej. Elektrický sporák s takouto rúrou má steny zo smaltovaného materiálu a tie dokážu nečistoty absorbovať. Princípom tohto čistenia je, že pri pečení na viac ako 200 °C sa aktivujú katalyzátory rúry. Smaltové steny potom automaticky vstrebávajú neželané látky, tuk a špinu. Problémom katalytického čistenia býva veľké množstvo nahromadeného tuku, vtedy treba metódu buď opakovať, alebo použiť aj klasické manuálne čistenie. V žiadnom prípade však na odstraňovanie nečistôt nepoužívajte chemické látky. Mohli by poškodiť špeciálny smaltový náter a znížiť tak túto samočistiacu schopnosť.

Doplnkové funkcie rúry

Moderné elektrické sporáky sú vybavené širokou ponukou funkcií, ktoré pečenie uľahčia.

  • EKO program – elektrické sporáky s touto funkciou poskytnú úsporné pečenie.
  • Rýchly ohrev– táto funkcia zahreje elektrický sporák na 150 °C a to len za 4 minúty.
  • K netradičným funkciám rúry patrí rozmrazovanie. Ventilátor v rúre rozprúdi vzduch, s teplotou primeranou na rozmrazovanie. Tento typ rozmrazovania je veľmi šetrný.
  • Elektrický sporák s tepelnou ochranou dvierok – v rúre môže byť viac ako 250 °C, no dvierka môžu byť aj napriek tomu vďaka viacvrstvovému zaskleniu a obehu vzduchu natoľko studené, aby nespôsobili popáleniny.
  • Tlmené dovieranie dvierok – ide o tiché zatváranie dvierok.
  • Sklo – elektrické sporáky môžu mať dvojdielne alebo trojdielne sklo. Líšia sa v schopnosti izolovať teplo, ktoré je vo vnútri počas pečenia a preniká na povrch. Elektrické sporáky s trojdielnym sklom zabezpečia, že sklo sa nezohreje na viac ako 35 °C. Elektrické sporáky s dvojdielnym sklom približne na 50 °C.
  • Gril – nie všetky elektrické sporáky môžu ponúknuť túto funkciu.
  • Variť v pare – najnovšie elektrické sporáky majú túto funkciu. Je ideálna pre milovníkov zdravých jedál. Parnú funkciu oceníte aj pri zaváraní ovocia a zeleniny.
  • Termostat – vďaka nemu môžete rúru nastaviť na najnižšie teploty od 50 do 100 °C, pri ktorých máte možnosť rozmrazovať, ale aj sušiť ovocie, huby alebo bylinky.
  • SteamBake – pomocou tejto funkcie si môžete v pohodlí domova upiecť čerstvý a voňavý chlieb. Cesto bude po upečení krásne nadýchané s lesklou kôrkou.
  • Teleskopické výsuvy – uľahčujú prípravu jedál a výrazne zvyšujú bezpečnosť a komfort elektrického sporáka. Môžu totiž samé vyjsť pri otvorení dvierok a vy nemusíte rošt s pekáčom vyťahovať ručne.
  • Pizza pečenie – pri tomto ohreve je v prevádzke ventilátor spoločne s kruhovým a spodným ohrevným telesom. Takýto elektrický sporák pizzu upečie naozaj do chrumkava.
  • Teplotná sonda – ide o funkciu a príslušenstvo zároveň. Proces funguje tak, že teplotnú sondu zapichnete napríklad do mäsa a nastavíte stupeň pečenia. Akonáhle je požadovaná úroveň dosiahnutá, sonda vyšle signál a elektrický sporák sa automaticky vypne.
  • Osvetlenie – elektrické sporáky majú osvetlenú rúru, aby ste videli priestor po celý čas pečenia so zatvorenými aj otvorenými dvierkami. Žiarovka alebo dióda sa často zapne automaticky so spustením ohrevu.

Elektrické sporáky a ich rozmery

Elektrický sporák má najdôležitejší rozmer šírku. Pri jej voľbe treba zvážiť veľkosť voľného miesta vo vašej kuchyni. Elektrický sporák má rozmery v rozpätí : šírka od 50 cm do 60 cm, výška od 85 cm do 85,8 cm, hĺbka od 59,4 cm do 60 cm. Objem rúry je od 54 l do 74 l.

Energetická spotreba elektrického sporáka

Elektrické sporáky majú spotrebu udávanú v kWh – kilowatthodinách. Takmer všetky elektrické sporáky majú triedu energetickej účinnosti A. Na energetickom štítku je aj naďalej uvedené známe rozdelenie do tried A+++ až D. Elektrické sporáky sa podieľajú na spotrebe domácnosti v priemere okolo 10 %, veľa ale závisí od toho, ako sú elektrifikované.

Náš Tip ako ušetriť:

  • Používanie pokrievky- ak varíte pravidelne v hrnci bez pokrievky, vďaka úniku tepla je spotreba vyššia niekedy až o 200 %.
  • Pre varenie a dusenie postačuje iba malé množstvo vody. Nielenže tým znížite spotrebu energie, ale aj urýchlite prípravu jedla.
  • Ušetriť môžete aj využívaním tepelnej zotrvačnosti rúry. Tesne pred upečením pokrmu rúru vypnite, ale jedlo ešte nevyberajte a nechajte ho dopiecť naakumulovaným teplom.
224 €
559 €
Všetky filtre

52 produktov

Radenie: Podľa odporúčania
val
Ihneď k odoslaniu
Skladom viac ako 5 ks.
U Vás už 5.11.

389,00 €
Akcia: Kúp teraz za 339,00 €
Zobraziť ďalších 24
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.