Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Voľne stojace vínotéky

Ak hľadáte chladničku na víno, ktorá by šikovne zapadla do vašej kuchyne či obývacej izby, potom je tou správnou voľbou jednoznačne voľne stojaca vinotéka. Domáce voľne stojace vinotéky sú k dispozícii v rôznych rozmeroch a štýlových prevedeniach. Okrem toho, že premenia dobré víno na veľkolepý pôžitok, fľašiam vína poskytnú tú najlepšiu teplotu na uchovávanie. Vynikajú svojím elegantným dizajnom a skvelo sa hodia do akýchkoľvek priestorov.

Aké voľne stojace vinotéky nájdete v našej ponuke

Voľne stojaca vinotéka nemá veľkú spotrebu a funguje úplne samostatne. Postará sa o dokonalú teplotu, vlhkosť, chuť, ale aj senzorické vlastnosti vína. Jej nespornou výhodou je možnosť presunu z jednej miestnosti do druhej podľa potreby. Ponúka štýlový a moderný úložný priestor.

Na výber máte zo 4 typov:

 1. Jednozónová voľne stojaca chladnička na víno - je postačujúca v prípade, ak plánujete uskladňovať iba jeden druh vína. Disponuje iba jednou možnosťou nastavenia teploty.
 2. Dvojzónová voľne stojaca vinotéka – ponúka samostatné nastavenie teploty pre každý druh vína. Niektoré modely dvojzónových vinoték majú zóny rozdelené na horné a spodné, iné zase na pravostranné a ľavostranné.
 3. Viaczónové voľne stojace vinotéky - nepatria k bežným druhom. Disponujú 3 alebo 6 teplotnými zónami, takže sú vhodné na skladovanie ako červeného, tak i bieleho alebo šumivého vína.
 4. Bezzónové voľne stojace chladničky na víno - fungujú na princípe znižovania teploty. Teplota sa znižuje zhora smerom nadol.

Voľne stojaca vinotka.

Voľne stojaca vinotéka – dôležité kritériá pre správny výber

Vinotéky voľne stojace sú v podstate špecifickým druhom chladničiek avšak v omnoho estetickejšom prevedení. Aby zaručili tie najlepšie podmienky aj pre dlhodobé skladovanie vína, musia spĺňať určité kritériá. K najdôležitejším patrí:

 • Spôsob chladenia
 • Materiál políc
 • Kapacita

Vinotéka voľne stojaca a najefektívnejší spôsob chladenia

Kvalitné chladenie je základ. Všetko však záleží aj od toho, aká teplota bude v miestnosti kde bude voľne stojaca vinotéka umiestnená. Existujú dva základné spôsoby, ktoré zabezpečujú chladenia vína:

 • Termoelektrický článok – takéto voľne stojace vinotéky ponúkajú nižšiu hlučnosť, nulové vibrácie a ekologickejšiu prevádzku. Ich nevýhodou je pomerne nižší výkon a vyššia spotreba elektrickej energie.
 • Chladenie kompresorom – predstavuje účinné a rýchle chladenie s nižšími nárokmi na spotrebu elektriny. V čase chladenia je však chladnička na víno voľne stojaca o niečo hlučnejšia.

Voľne stojace chladničky na víno a materiál políc

Pozornosť je potrebné venovať aj vnútornému rozvrhnutiu priestoru. Každá vinotéka voľne stojaca je vybavená policami, ktoré môžu byť usporiadané tak, aby v nich jednotlivé fľaše buď ležali, alebo stáli. Nosnosť jednotlivých políc je približne 15 kilogramov a viac.

Police sa vyrábajú z týchto 2 materiálov:

 1. Chromované police – predstavujú lacnejšiu alternatívu. Majú typický prehnutý tvar, ktorý dokonale pojme fľašu vína.
 2. Drevené police – sú elegantnejšiu verziou a okrem dizajnu pomáhajú udržiavať vo vinotéke aj optimálnu vlhkosť. Vyrábajú sa z tvrdého dreva ako je buk, dub, čerešňa alebo teak.

Voľne stojaca vinotka s drevenmi policami.

Voľne stojace chladničky na víno a ich kapacita

Kapacita vinotéky sa udáva podľa počtu fliaš, ktoré sa do nej vojdú. Stretnúť sa môžete aj z údajom objemu v litroch. Majte však na pamäti, že s kapacitou súvisí tiež rozmer vinotéky.

 • Do bežných domácností postačí voľne stojaca vinotéka s kapacitou 20 – 30 fliaš, ktorá umožňuje vytvoriť si dlhodobú zásobu.
 • Pokiaľ ste majiteľom zbierky kvalitných vín alebo plánujete uchovávať víno aj na archiváciu vyberajte voľne stojace vinotéky s kapacitou do 80 fliaš.
 • Na trhu sú dostupné aj chladničky na víno voľne stojace s oveľa väčšou kapacitou a to až vyše 200 fliaš, ktoré sa hodia do reštaurácií či barov.

Aj vinotéky voľne stojace sú vybavené praktickými funkciami

Primárnou funkciou vinotéky je spoľahlivé chladenie a udržanie nastavenej teploty v jednotlivých zónach. Okrem toho sú však voľne stojace vinotéky doplnené aj praktickými funkciami, ktoré sa postarajú o ten najlepší užívateľský komfort.

K užitočným funkciám patrí:

 • LED osvetlenie – aj zatvorená voľne stojaca chladnička na víno bude vďaka LED osvetleniu štýlovým interiérovým doplnkom.
 • UV filter – zabráni prieniku slnečných lúčov do vnútra vinotéky a tým ochráni víno pred znehodnotením.
 • Antivibračný systém – tlmí vibrácie vznikajúce pri spustení kompresora.
 • Elektronická regulácia teploty – umožňuje nastaviť presne takú teplotu, aká je potrebná pre správne skladovanie.
 • Super chladenie – túto funkciu využijete v prípade, ak naraz vkladáte do vinotéky väčšie množstvo fliaš, ktoré potrebujete rýchlo schladiť.
 • Airfreshfilter – zabezpečí vhodnú klímu bez nepríjemných pachov.
 • Antibakteriálna ochrana – označovaná aj ako antiBacteria má za úlohu odstrániť nežiadúce baktérie vo vnútri vinotéky.
 • Regulácia vlhkosti – voľne stojaca chladnička na víno vďaka špeciálnym senzorom dokáže udržiavať vlhkosť v ideálnom rozmedzí.
 • Priestor na karafu – priehradka, ktorá umožňuje vložiť do vinotéky poháre, alebo aj otvorenú karafu s naliatym vínom.
 • Alarm vysokej teploty – včas upozorní na prekročenie nastavenej teploty, ktoré je spôsobené otvorenými dvierkami alebo dočasným výpadkom prúdu.

Voľne stojaca chladničky na vno s led osvetlenm.

Chladnička na víno voľne stojaca – aké ďalšie parametre sledovať pri výbere?

Pri výbere vinotéky by ste sa mali okrem funkcií zamerať aj na niekoľko dôležitých technických parametrov.

Medzi najdôležitejšie parametre patrí:

 • Energetická spotreba - označuje sa písmenom A až G. Voľne stojace vinotéky predstavujú spotrebič s celodennou prevádzkou takže vyberajte z energetických tried A alebo B. Rozdiel medzi jednotlivými triedami je až 25 %.
 • Hlučnosť - škála hlučnosti sa u vinoték pohybuje v rozmedzí 25-50 dB, samozrejme platí, že čím menšie číslo, tým menej hluku budú produkovať.
 • Klimatická trieda – udáva teplotu okolitého prostredia, v ktorom bude voľne stojaca chladnička na víno bez problémov fungovať. Najčastejšie je to rozmedzie od 10 do 43°C.
195 €
1 690 €
Všetky filtre

15 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.