Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Vínotéky

Každý správny vinár ocení kvalitu vína, ktorú však neovplyvňuje len výber hrozna, ale aj ďalšie aspekty súvisiace najmä s jeho skladovaním. K predídeniu problémov slúži vinotéka,v ktorej sa víno skladuje v ideálnej teplote, vlhkosti, polohe a prítmí. 

Niekoľko tipov ako si vybrať vinotéku

Vinotéku vo svojej domácnosti ocení každý, kto má doma niekoľko fliaš dobrého vína, ktoré si odkladá na špeciálne príležitosti. Domáca vinotéka slúži ako vitrína na víno alebo špeciálny druh chladničky. V nej je zabezpečené skladovanie vína za optimálnych podmienok. Existuje niekoľko druhov a my vám teraz poradíme, aké parametre sú pri výbere domácej vinotéky najdôležitejšie. Sortimentné rozdelenie v našej ponuke:

 1. Domáce vínotéky
 2. Voľne stojace vínotéky
 3. Vstavané vínotéky
 4. Dvojzónové vínotéky

Kapacita vinotéky

Snáď najzásadnejším kritériom pri výbere by mala byť kapacita vinotéky, ktorá udáva, koľko fliaš sa do nej zmestí. Najmenšie vinotéky pojmú 1 až 8 fliaš, tradične si však domácnosti vyberajú chladničky na víno s kapacitou 12 až 30 fliaš. Väčšie typy využívané najmä v gastronomických prevádzkach môžu uskladniť až 200 fliaš.

Každý výrobca uvádza koľko fliaš sa do vinotéky zmestí, a preto sa pred výberom skúste zamyslieť, koľko fliaš v nej plánujete skladovať. Všeobecne sa odporúča kupovať vinotéku s väčšou kapacitou, aby ste v prípade potreby mali priestor pre ďalšie fľaše.

presklena vinotekaČo znamená počet zón?

Pri výbere je dôležitým kritériom aj počet zón, pretože každá zóna umožňuje skladovanie vína v inej teplote. V prípade jednozónových chladničiek na víno nie je možné nastaviť teplotu pre rôzne druhy vína. Napríklad červené víno by malo byť skladované pri teplote 15 –18 °C, kým šumivé víno len pri teplote 5 – 7°C. V tomto prípade by ste teda odlišné druhy vína nemohli, respektíve nemali skladovať spolu.

Riešením je dvojzónová vinotéka, ktorá umožňuje nastavenie až dvoch teplotných zón. V tomto prípade je možné skladovanie až dvoch druhov vína. V prípade, že by vám dvojzónová verzia nestačila, existujú aj viaczónové vinotéky, ktoré umožňujú skladovanie niekoľkých druhov vín. Od počtu zón sa však odvíja aj výsledná cena, a preto si zvážte koľko druhov vína máte v pláne spolu skladovať.
 

jednozonova vinotekaVlhkosť vinotéky

Okrem správnej teploty vo vnútri je dôležitou vlastnosťou aj jej vlhkosť. Tá by sa mala pohybovať okolo 75 %. Nízka vlhkosť môže spôsobiť vysušenie korku, cez ktorý potom môže dôjsť k okysleniu vína. Naopak pri vysokej vlhkosti hrozí, že sa na korku začnú vytvárať plesne.
 

Poloha vína a materiál políc

Fľaše vína sa skladujú vo vodorovnej polohe na policiach tak, aby bol korok stále namočený vo víne a nedošlo k oxidácií, ktorá by ho znehodnotila. Police sú vyrobené z rôznych materiálov, najčastejšie využívaným je kov, ktorý je najviac cenovo dostupný. Drahšie verzie chladničiek na víno majú police vyrobené z dreva, ktoré zároveň pomáha zachovať optimálnu vlhkosť vo vnútri vinotéky.
 

vinoteka s drevenymi policamiSpôsoby chladenia vína vo vinotéke

Spotreba elektrickej energie chladničky na víno spočíva v spôsobe chladenia. Nakoľko budete mať chladničku zapnutú neustále, je dobré zvoliť si variant šetriaci čo najviac energie.

Vinotéky využívajú dva spôsoby chladenia:

 • Termoelektrický článok - je ekologický, tichý a jeho obstarávacia cena je nižšia ako pri kompresore. Celkovo ide je jednoduchý a nenáročný spôsob chladenia, ktorý využívajú najmä malé vinotéky. Jeho nevýhodou je nízky výkon a vyššia spotreba energie.
 • Kompresor - chladenie je účinnejšie, výkonnejšie a má menšiu spotrebu, ako pri termoelektrickom článku. Ide však o cenovo drahšiu variantu, z ktorej lacnejšie modely bývajú často hlučné.

Umiestnenie vinotéky v domácnosti

Okrem funkcie skladovania vína môže byť vinotéka aj skvelým štýlovým doplnkom v domácnosti. Chladničku na víno môžete nechať voľne stojacu alebo ju mať vstavanú do nábytku, či už v obývačke alebo kuchynskej linke.

Aby vinotéka spĺňala svoj účel, je dôležité, aké miesto vyberiete pre jej umiestnenie. V prvom rade by na miesto, kde bude vitrína s vínom stáť nemalo svietiť slnko. Taktiež by sa nemala nachádzať v blízkosti kachlí, radiátorov, varnej dosky alebo rúry, ktoré by ju zohrievali. Dôležitým je aj dianie okolo vinotéky tak, aby často nedochádzalo k otrasom, ktoré by mohli poškodiť kvalitu vína a proces zrenia.
 

vinoteka ako stylovy doplnok

Bonusové funkcie

Výrobcovia sa od seba jednotlivé modely snažia odlíšiť ďalšími funkciami, ktoré pri výbere závažia až úplne na záver.

 • Antibakteriálna ochrana - slúži k odstráneniu baktérií vo vnútri chladničky na víno.
 • AirFresh filter - neutralizuje nežiadúci zápach vo vnútri vinotéky.
 • UV filter - slúži ako ochrana pred slnečným žiarením.
 • Led osvetlenie - tak ako po otvorení klasickej chladničky, aj v tomto prípade sa led osvetlenie zapne až po jej otvorení.
 • Dotykový displej - vďaka tejto funkcii je možné ovládať teplotu a vlhkosť pre správne skladovanie.
 • Zámok - možnosť uzamknutia vinotéky je vhodná najmä v domácnostiach s malými deťmi alebo pri umiestnení v spoločných priestoroch.
 • Superchladenie - dokáže rýchlo schladiť víno na optimálnu hodnotu, často sa využíva pri nečakaných návštevách.

Akcie

Okamžitá zľava 50€ na všetky produkty nad 299€

Veľké domáce spotrebiče

169 €
1 640 €
Všetky filtre

30 produktov

Na objednávku
Philco PW 6 GBI
Jednozónová vinotéka, kompresorové chladenie, počet fliaš 6, Hlučnosť 40 dB, Rozmery (V × Š × H): 81,3 × 14,8 × 52,5 cm
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
319,00 €
Akcia: Kúp teraz za 269,00 €
Zobraziť ďalších 6
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.