Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Vstavané vinotéky

Každý milovník dobrého vína by mal vlastniť vstavanú chladničku na víno zodpovedajúcu jeho potrebám. U vína totiž platí, že ak má nesprávne skladovacie podmienky môže sa úplne znehodnotiť. Vstavaná vinotéka je na skladovanie vína dokonale prispôsobená. Na jednotlivé poličky je možné umiestniť väčší počet fliaš. Vstavaná vinotéka vytvára ideálne prostredie na zrenie vína. Skúsení vinári vedia, že vinotéka vstavaná má celý rad ďalších predností. Je to v podstate mobilná alternatíva vínnej pivnice. Vstavané vinotéky bývajú zvyčajne pýchou ich majiteľa ako aj vkusným doplnkom interiéru a budú dokonale ladiť s vašou kuchynskou linkou alebo kuchynským ostrovčekom.

Výhody

+ dokonalý dizajn s kuchyňou

+ alternatíva vínnej pivnice

+ dokonalé teploty vín

Nevýhody

- vyššia obstarávacia cena

Dreven pivnica na vno, kde s dve vstavan vinotky

Vstavaná vinotéka je dokonale prispôsobená na skladovanie vína. Na jednotlivé poličky je možné umiestniť väčší počet fliaš. Vďaka ideálnemu prostrediu, ktoré vstavaná vinotéka vytvára, v ňom môžete fľaše skladovať veľmi dlho. To ocenia najmä zberatelia, ktorí si potrpia na vyzreté vína. Najmä tieto druhy vín bývajú na skladovacie podmienky veľmi náročné.

Vstavané vinotéky umožňujú skladovanie presne pri tej teplote, ktorá je ideálna na podávanie, aby ste boli vždy pripravení na akúkoľvek návštevu. Stačí len víno vybrať z vinotéky a naliať. Ak by ste vybrali červené víno z chladničky, bude na podávanie príliš studené a museli by ste chvíľku počkať. Navyše, vstavaná vinotéka v kuchyni nemusí byť použitá výhradne na skladovanie vína. Tento priestor je ideálny aj na uchovávanie olejov a octov.

Vstavané vinotéky a kapacita

Hlavným kritériom pre výber je kapacita teda objem, počet fliaš a samozrejme aj priestor v kuchyni. Vstavaná vinotéka má objem uvádzaný v litroch a v počte fliaš vína, ktoré sa do nej zmestia. Kapacitu má udávanú v počte štandardných fliaš typu Chardonnay s objemom 0,75 litra. Ide o jednu z hodnôt uvedených práve na energetickom štítku.

Vstavané vinotéky môžeme rozdeliť zhruba do troch skupín:

 • Vstavané vinotéky s kapacitou do 20 - 30 fliaš – ideálne pre menšie domácnosti, napríklad pre ľudí, ktorí si radi vychutnávajú víno. Takáto zabudovaná vinotéka ponúka priestor na dlhodobú zásobu alebo môžete pohostiť príležitostné návštevy.
 • Vstavané vinotéky s kapacitou do 80 fliaš – vhodné do väčších domácností, ktoré si tvoria zásoby vína pre svoju vlastnú spotrebu, pre zberateľov alebo pre niekoho, kto k sebe často pozýva návštevy.
 • Vstavané vinotéky s vyššou kapacitou – na trhu sú aj vstavané vinotéky, do ktorých sa zmestí až 200 fliaš vína. To už je celkom dosť a pre bežnú domácnosť to nie je obvyklá spotreba. Využitie nájdu napríklad u menších vinárov alebo v reštauráciách.

Čím majú vstavané vinotéky väčší objem oproti počtu fliaš, tým lepšie sa vám bude s fľašami manipulovať. Musíte myslieť aj na krehkosť skla. To by sa mohlo, pri zložitej manipulácii v malom priestore, ktoré má vstavaná vinotéka, rozbiť.

Vstavaná chladnička na víno - typ políc

Vstavan vinotka s chladenmi fľaami vna

Okrem toho, že police majú vstavané vinotéky ako bežné príslušenstvo, sú aj dôležitým prvkom, ktorý treba brať do úvahy pri ich výbere. Každá vinotéka vstavaná má predpísané ukladanie vína a to na ležato, aby sa zachovala vlhkosť a tým aj tesnosť korkovej zátky. Police môžu byť vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo z dreva.

Police z nehrdzavejúcej ocele majú klasický prehnutý tvar, do ktorého sa fľaša vína skvelo uloží. Takéto police môžu mať lacnejšie vstavané vinotéky.

Drevené police má vstavaná vinotéka okrem dizajnového riešenia aj na udržanie ideálnej vlhkosti. Správna vlhkosť zabraňuje vyschnutiu korkovej zátky, v dôsledku čoho by sa do fľaše dostal kyslík a baktérie, čím by sa víno znehodnotilo. Na výrobu sa používa bambus, bukové, dubové, teakové alebo čerešňové drevo. Predstavujú drahší variant.

Nosnosť jednotlivých políc, ktoré majú vstavané vinotéky býva zvyčajne minimálne 15 kilogramov, ale výnimkou nie je ani dvojnásobná hodnota.

Počet zón vstavanej vinotéky

Po kapacite je ďalším dôležitým parametrom aj počet zón, ktoré vstavaná chladnička na víno ponúka. S ohľadom na to, aký druh vína plánujete skladovať. Mali by ste sledovať aj teplotu, na akú je vstavaná chladnička na víno schopná víno vychladiť. To vám udáva práve rozsah teplôt a ten sa pohybuje bežne od 5 do 20 °C.

Jednozónová vstavaná vinotéka - umožňuje nastavenie iba jednej teploty. Ak máte vyhranený vkus a pijete napríklad len červené víno úplne vám postačí.

Dvojzónová vstavaná vinotéka - umožňuje nastavenie odlišnej teploty v jednotlivých zónach. Vďaka tomu môže vstavaná chladnička na víno vychladiť aj dva druhy odlišných vín. Pri niektorých modeloch sa zóny delia na horné a dolné, pri iných na pravostranné a ľavostranné.

Viaczónová vstavaná vinotéka - umožňuje nastavenie viac ako dvoch rôznych teplôt. Pre každú zónu môžete nastaviť inú teplotu, a to vám umožní optimálne skladovanie viacerých druhov vín. Existujú vstavané vinotéky bez oddelených zón, pri ktorých teplota klesá zhora nadol. Vďaka tomu môže vstavaná chladnička na víno súčasne chladiť biele i červené víno a v spodnej časti šumivé víno či sekt.

Energetická trieda

Podobne ako iné spotrebiče aj vstavaná vinotéka sa podieľa na energetickej spotrebe domácnosti, preto je veľmi dôležité brať do úvahy hodnotu spotrebovanej energie. Vstavaná vinotéka je spotrebič, ktorý je v nepretržitej prevádzke 24 hodín denne 7 dní v týždni. Vinotéka vstavaná má energetickú triedu označenú na energetickom štítku. Trieda energetickej účinnosti je zobrazená na stupnici od A do G, kde A je energeticky najefektívnejšia a G najmenej efektívna. Rozdiel medzi spotrebami jednotlivých tried je približne 30 %. Energetická trieda sa uvádza v kWh/24 h (denná spotreba). Spotreba energie, ktorú môže mať vinotéka vstavaná sa odvíja od kapacity ale aj od technológie chladenia. Vstavané vinotéky majú dennú spotrebu energie v priemere od 0,3 do viac ako 1,1 kWh za deň. Najlepšie hodnoty dosahujú vstavané vinotéky označené písmenom A a B, pričom výrobok v skupine A má spotrebu o vyše 45 percent nižšiu, ako je priemer. Kategória G prekračuje priemer spotreby až o 25 percent.

Spôsob chladenia

Okrem počtu zón môžu mať vstavané vinotéky aj rôzny spôsob chladenia a to kompresorové a termoelektrické.

Chladenie za pomoci termoelektrického článku

Cenovo dostupnejšie sú vstavané vinotéky s chladením pomocou termoelektrického článku. Toto chladenie má nízku hladinu hlučnosti a malé vibrácie. Je vhodné do priestorov, v ktorých sa často zdržujete a nechcete, aby vás vstavaná vinotéka v kuchyni rušila. Má však nižší výkon a vyššiu spotrebu elektrickej energie. Tieto modely sú vhodné skôr na dočasné uskladnenie vína než na dlhodobú archiváciu.

Vstavaná vinotéka s chladením pomocou kompresora

Chladenie za pomoci kompresora je drahšie, avšak výkonnejšie, má nižšiu spotrebu energie, ale je hlučnejšie. Ide o rovnaký systém chladenia pre vstavané vinotéky, ako aj pre bežné chladničky. Kompresor je dostatočne výkonný, aby rýchlo vychladil priestor aj na teplotu na približne 5 °C, ktorá je vhodná pre šampanské, sekt alebo prosecco. Tým pádom nemusí bežať neustále, čím je tento systém chladenia relatívne úsporný. Niekomu môže prekážať typické vrčanie a vibrácie kompresora môžu mať na víno negatívny vplyv. Z tohto dôvodu bývajú kompresorové vstavané vinotéky vybavené antivibračným systémom. Lepšie vstavané vinotéky kompresorové sú vybavené aj ventilátorom, ktorý zabezpečí rovnomernú cirkuláciu vzduchu. Ventilátor môže byť doplnený aj o filter s aktívnym uhlím, ktorý dokáže pohltiť prebytočné pachy, ktoré môže mať zabudovaná vinotéka a tak zachovať čo najčistejšiu chuť uskladneného vína.

Osoba vyber vno zo vstavanej vinotky

Vstavané vinotéky a klimatická trieda

Pre správny výber vstavanej vinotéky je rozhodujúcim, okrem základných parametrov, aj menej známy údaj, medzi ktorý patrí klimatická trieda. Zohľadňuje teplotu v miestnosti, kde bude vstavaná vinotéka stáť, a v akej ideálnej teplote prostredia bude fungovať najefektívnejšie. Je označená písmenami. Ak bude vstavaná vinotéka v kuchyni v správnej prevádzkovej teplote okolia, dosiahne optimálnu spotrebu elektrickej energie, výkon, aj kvalitu chladenia. V súčasnosti môžu mať vstavané vinotéky príslušnosť aj k viacerým klimatickým triedam.

Klimatické triedy sa delia na:

 • SN - subnormálna trieda od 10 do 32 °C
 • N - normálna trieda od 16 do 32 °C
 • ST - subtropická trieda od 18 do 38 °C
 • T - tropická trieda od 18 do 43 °C
Elegantn, modern kuchyňa, kde je umiestnen vstavan vinotka

Hlučnosť

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj údaj o hlučnosti, ktorý produkuje zabudovaná vinotéka, je dôležitý parameter. Keďže vstavaná vinotéka je vkusný a praktický doplnok interiéru, výška hlučnosti by nemala byť rušivá.

Čo sa týka hlučnosti, majú jednoznačne navrch vstavané vinotéky, pretože sú umiestnené v skrinkách kuchynskej linky, a ich prevádzka je vždy tichšia, než tých voľne stojacich. Hlučnosť môžete ovplyvniť aj vy, podľa toho, ako je vstavaná vinotéka umiestnená. Pri nevhodnom a nevyváženom umiestnení, alebo pokiaľ nebude zabudovaná vinotéka stabilne stáť na všetkých nohách, môže mať vyššiu hlučnosť. Jednotkou hluku je decibel - dB. Hlučnosť je uvedená na energetickom štítku. Vstavaná vinotéka umiestnená v obytných priestoroch by nemala mať hlučnosť vyššiu ako 45 dB. Špičkové vstavané vinotéky produkujú hluk aj pod 25 dB.

Označenie hlučnosti je písmenami od A po C, alebo číslom.

 • A: 38 dB alebo menej
 • B: 39 – 44 dB
 • C: 45 až 51 dB a viac

Vstavané vinotéky rozmery a funkcie

Vstavané vinotéky majú rozmery v rozpätí : výška od 81,30 cm do 82 cm, šírka od 14,80 cm do 59,50 cm, hĺbka od 52,50 cm do 57 cm. Chladnička na víno vstavaná sa vyrába s kapacitou na 6 – 200 fliaš. Hodnoty objemu, ktoré môže mať zabudovaná vinotéka sa všeobecne pohybujú medzi 20 litrami pri tých najmenších a až 400 litrami pri tých najväčších modeloch.

Vstavané vinotéky môžu obsahovať 1, 2, 3, či v prípade niektorých modelov až 6 teplotných zón s nezávisle nastaviteľnou teplotou pre rôzne druhy vín.

Chladnička na víno vstavaná má teplotný rozsah nápojov od +5 °C do +20 °C v dvoch zónach.

Funkcie, ktoré ponúka vstavaná vinotéka

 • LED displej – je viditeľný aj keď je zatvorená vstavaná chladnička na víno. Zobrazuje aktuálne nastavené teploty, vlhkosť a ďalšie dôležité informácie.
 • LED osvetlenie – pôsobivé osvetlenie interiéru. To môže byť zapnuté aj keď má vstavaná vinotéka zatvorené dvierka, pôsobí tak skutočne originálnym a elegantným dojmom. Osvetlená zabudovaná vinotéka pôsobí veľmi zaujímavo a elegantne.
 • Touchlight – stačí sa ľahko dotknúť otváracieho madla a okamžite dôjde k rozsvieteniu vnútorných priestorov.
 • UV filter – je súčasťou presklených dverí. Vďaka nemu nemá vstavaná vinotéka prienik slnečných lúčov a vína sú uchránené pred znehodnotením.
 • Airfreshfilter – tento prvok majú vstavané vinotéky na neutralizáciu nežiaducich pachov a zaisťuje stále čerstvý vzduch.
 • Antivibračný systém – tlmí vibrácie vznikajúce pri spustení kompresora.
 • Superchladenie – vďaka nej vstavaná vinotéka dokáže na krátky čas rýchlo a výrazne znížiť teplotu. Tým dôjde k bleskovému ochladeniu vína na požadovanú teplotu.
 • Elektronická regulácia teploty – digitálny ukazovateľ slúžiaci na zmenu teploty.
 • Regulácia vlhkosti – vstavaná vinotéka má vo výbave špeciálne senzory, ktoré dokážu udržiavať vlhkosť v ideálnom rozpätí.
 • Uhlíkový filter – aktívny filter zlepšujúci prívod čerstvého vzduchu.
 • Antibakteriálna ochrana – tento program má vstavaná chladnička na víno na odstraňovanie nežiaducich baktérií vo vnútri. Veľmi často je označovaná ako antiBacteria.
 • Alarm vysokej teploty – upozorní vás na prekročenie nastavenej teploty, ktoré bolo spôsobené nedokonalým zatvorením dvierok alebo dočasným výpadkom prúdu.
 • Lávové kamene – vďaka nim dokáže vstavaná vinotéka v kuchyni udržať správnu vlhkosť, preto niektoré modely majú predpripravený priestor na ich uloženie.
 • Alarm otvorených dverí – zvukovým signálom vás upozorní, že vstavaná chladnička na víno má nedostatočne zatvorené dvere.
 • Detská poistka – zabráni dieťaťu, aby zmenilo nastavenie teploty alebo iné nastavenie.
 • Winter Care (PTC Heater) – pre vstavané vinotéky ide o beznámrazový systém.
Pohr bieleho vna

Náš TIP: S akou optimálnou teplotou podávať rôzne druhy vín

479 €
479 €
Všetky filtre

1 produkt

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.