Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Domáce vinotéky

Pre milovníkov vín patria domáce vinotéky ku klenotom domácnosti. Pri nesprávnom skladovaní môže víno zmeniť chuť alebo sa úplne znehodnotiť. Ak by ste víno skladovali v bežnej chladničke, pred podávaním budete musieť počkať, pretože víno bude pravdepodobne podchladené. Pri skladovaní vína v pivnici môže byť zase napríklad biele víno príliš teplé. Tento problém riešia domáce vinotéky. Domáca vinotéka je na skladovanie vína dokonale prispôsobená, pričom je zároveň aj zaujímavým interiérovým doplnkom.

 

Výhody

+ elegantný a moderný dizajn

+ alternatíva vínnej pivnice

+ dokonalé teploty vín

Nevýhody

- vyššia obstarávacia cena

 

 

 

 

 

Pohľad na domce vinotky v kuchyni.

Domáce vinotéky sú ideálne riešenie do domácnosti na chladenie vína v správnej teplote.Skúsení vinári vedia, že domáca vinotéka má celý rad ďalších predností. Vytvára ideálne prostredie na zrenie vína. Je to v podstate mobilná alternatíva vínnej pivnice. Ak ešte nemáte zariadenú kuchyňu či obývaciu izbu, môžete sa rozhodnúť aj pre vstavaný model. Vstavané vinotéky môžete do interiéru zakomponovať ako súčasť nábytku a zároveň dokonale ušetríte miesto. Navyše domáca vinotéka nemusí byť použitá výhradne len na skladovanie vína. Tento priestor je ideálny aj na uchovávanie olejov a octov.

Rozsah teploty a počet zón

Teplota, ktorú môžu mať domáce vinotéky sa pohybuje bežne od 5 do 20 °C. Každý druh vína má totiž danú určitú teplotu pri ktorej bude chutiť lahodnejšie. Podľa druhu vína, ktorý chcete uchovávať, si môžete domáce vinotéky vybrať podľa počtu zón.

Jednozónová vinotéka umožňuje nastavenie iba jednej teploty. Slúži primárne na uskladnenie jedného druhu vína. Ak uprednostňujete iba jeden druh vína úplne vám postačí.

Dvojzónová vinotéka umožňuje nastavenie rôznych teplôt v jednotlivých zónach. Vďaka tomu môže jedna domáca vinotéka chladiť dva odlišné druhy vín, napríklad biele a červené. Niektoré domáce vinotéky majú zóny horné a dolné, pri iných modeloch sa zóny delia na pravostranné a ľavostranné.

Viaczónová vinotéka zabezpečuje viac ako dve rôzne teploty, pre viac druhov vín. Existujú aj modely bez oddelených zón. Takéto domáce vinotéky majú klesajúcu teplotu zhora nadol. Vďaka tomu môžete súčasne skladovať biele i červené víno a v spodnej časti napríklad víno šumivé.

Domáce vinotéky majú niekoľko spôsobov chladenia

Okrem počtu zón môžu mať domáce vinotéky aj rôzny spôsob chladenia. Chladenie za pomoci termoelektrického článku alebo chladenie za pomoci kompresora.

Chladenie za pomoci termoelektrického článku je cenovo dostupnejšie.

Chladenie zabezpečuje termoelektrický článok, ktorý musí mať vo výbave aj ventilátor. Tento systém má slabý výkon a vyššiu spotrebu energie. Výhodou je nízka hladina hlučnosti, malé vibrácie a je ekologický. Domáce vinotéky s takýmto článkom sú vhodné len na dočasné uskladnenie vína.

Chladenie za pomoci kompresora jee výkonnejšie, teda má lepší chladiaci výkon a má nižšiu spotrebu energie. Dokáže v krátkom čase vychladiť priestor na teplotu okolo 5 °C, ktorá je vhodná pre šampanské či sekt. Keďže kompresorové domáce vinotéky môžu spôsobovať vibrácie, ktoré škodia vínu, bývajú vybavené antivibračným systémom. Drahšie domáce vinotéky majú aj ventilátor, ktorý zabezpečí lepšiu cirkuláciu vzduchu. Jedinou nevýhodu, ktorú má kompresorová domáca vinotéka, je vyššia hlučnosť. Ventilátor môže byť doplnený aj o filter s aktívnym uhlím, ktorý dokáže pohltiť prebytočné pachy, ktoré môže mať domáca vinotéka a zachovať tak čo najčistejšiu chuť uskladneného vína.

Pohľad na domce vinotky v kuchyni.

Spotreba energie

Podobne ako iné spotrebiče aj domáca vinotéka sa podieľa na energetickej spotrebe domácnosti, preto je veľmi dôležité brať do úvahy aj hodnotu spotrebovanej energie. Domáca vinotéka je spotrebič, ktorý je v celodennej prevádzke. Energetická trieda, ktorú môže mať domáca vinotéka, je označená na energetickom štítku. Trieda energetickej účinnosti je zobrazená na stupnici od A ;do G, kde A je energeticky najefektívnejšia a G najmenej efektívna. Rozdiel medzi spotrebami jednotlivých tried je približne 30%. Energetická trieda sa uvádza sa v kWh/rok.

Spotrebu energie ovplyvňuje okolitá teplota, frekvencia užívania, ale aj ako je vinotéka domáca zaplnená. Domáce vinotéky majú ročnú spotrebu energie v priemere od 80 kWh do viac ako 220 kWh za rok. Najlepšie hodnoty dosahujú domáce vinotéky označené písmenom A a B, pričom výrobok v skupine A má spotrebu o vyše 45 percent nižšiu, ako je priemer. Kategória G prekračuje priemer spotreby až o 25 percent.

Domáce vinotéky a klimatická trieda

Klimatická trieda zohľadňuje teplotu v miestnosti, kde bude domáca vinotéka stáť, a v akej ideálnej teplote prostredia bude fungovať najefektívnejšie. Je označená písmenami. V prípade, že sa uvádza viac tried, znamená to, že spotrebiču vyhovuje celý ich rozsah (napríklad: SN-N-ST = 10 – 38 °C). Ak bude domáca vinotéka v správnej prevádzkovej teplote okolia dosiahne optimálnu spotrebu elektrickej energie, výkon, aj kvalitu chladenia. Umiestnenie spotrebiča a teplota miestnosti majú vplyv na spotrebu energie a výkon zariadenia.

Klimatické triedy sa delia na:

  • SN - subnormálna trieda od 10 do 32 °C
  • N - normálna trieda od 16 do 32 °C
  • ST - subtropická trieda od 18 do 38 °C
  • T - tropická trieda od 18 do 43 °C

 

Pohľad na domce vinotky v kuchyni.

Domáca vinotéka - Hlučnosť

Keďže domáca vinotéka býva umiestnená najčastejšie do kuchyne či obývacej izby, je informácia o tom koľko generuje hluku dôležitá. Hlučnosť sa udáva v decibeloch - dB. Pri nevhodnom a nevyváženom umiestnení, alebo pokiaľ nebude stabilne stáť na všetkých nohách, môže mať vyššiu hlučnosť. Hlučnosť je uvedená na energetickom štítku. Hodnoty hluku sú v rozmedzí 2540 dB. Hlučnejšie domáce vinotéky dosahujú až 45 dB.

Označenie hlučnosti je písmenami od A po C, alebo číslom.

  • A: 38 dB alebo menej
  • B: 39 – 44 dB
  • C: 45 až 51 dB a viac

Domáce vinotéky rozmery

Domáce vinotéky majú rozmery v rozpätí : výška od 63,80 cm do 177 cm, šírka od 25,20 cm do 60 cm, hĺbka od 45 cm do 68 cm. Bočné panely môžu byť v čiernom alebo nerezovom prevedení.

Kapacita

Môže byť udávaná v litroch (teda objem) a v počte fliaš. Keďže objem je v prípade vinoték dosť nepresne vypovedajúci údaj, riaďte sa počtom fliaš. Udáva sa v počte štandardných fliaš typu Chardonnay s objemom 0,75 litra. Obvykle má domáca vinotéka jednu policu pre 1 až 5 fliaš v 3 až 13 radoch. To znamená, že domáce vinotéky môžu mať kapacitu od 10 až do 200 fliaš a objem od 32 do 420 litrov.

Domáca vinotéka - typ políc

Domáca vinotéka má police ako príslušenstvo, ale okrem toho sú police aj dôležitým prvkom, ktorý treba brať do úvahy pri výbere. Víno sa do domácej vinotéky ukladá väčšinou na ležato, aby sa zachovala vlhkosť a tým aj tesnosť korkovej zátky. Police môžu byť vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo z dreva.

Police z nehrdzavejúcej ocele majú klasický prehnutý tvar, do ktorého sa fľaša vína skvelo uloží. Sú lacnejším variantom.

Drevené police okrem dizajnového riešenia dokážu udržať ideálnu vlhkosť. Správna vlhkosť zabraňuje vyschnutiu korkovej zátky, v dôsledku čoho by sa do fľaše dostal kyslík a baktérie, čím by sa víno znehodnotilo.

Nosnosť jednotlivých políc býva zvyčajne minimálne 15 kilogramov, ale výnimkou nie je ani dvojnásobná hodnota.

Pohľad na domce vinotky v kuchyni.

Funkcie, ktoré ponúka domáca vinotéka

  • LED displej – obvykle je viditeľný aj keď má domáca vinotéka dvierka zatvorené. Zobrazuje aktuálne nastavené teploty, vlhkosť a ďalšie dôležité informácie.
  • LED osvetlenie – pôsobivé osvetlenie interiéru. To môže byť zapnuté aj keď je vinotéka domáca zatvorená a tak pôsobí skutočne originálnym dojmom.
  • Superchladenie – funkcia, ktorá dokáže na krátky čas rýchlo a výrazne znížiť teplotu vo vinotéke. Tým dôjde k bleskovému ochladeniu vína na požadovanú teplotu. Používa sa najmä vtedy, keď do vnútra vkladáte väčšie množstvo fliaš, ktoré potrebujete rýchlo zachladiť.
  • Elektronická regulácia teploty – umožňuje nastaviť presne takú teplotu, akú potrebujete.
  • Regulácia vlhkosti – domáca vinotéka má vo výbave špeciálne senzory, ktoré dokážu udržiavať vlhkosť v ideálnom rozmedzí.
  • Uhlíkový filter – aktívny filter zlepšujúci prívod čerstvého vzduchu do vinotéky.
  • Antibakteriálna ochrana – tento program má domáca vinotéka na odstraňovanie nežiaducich baktérií vo vnútri. Veľmi často je označovaná ako antiBacteria.
  • Alarm vysokej teploty – upozorní vás na prekročenie nastavenej teploty, ktoré bolo spôsobené nedokonalým zatvorením dvierok alebo dočasným výpadkom prúdu.
  • Lávové kamene – dokážu zvýšiť vlhkosť vo vnútri domácej vinotéky, preto niektoré modely majú predpripravený priestor na ich uloženie.
  • Touchlight – stačí sa ľahko dotknúť otváracieho madla a okamžite dôjde k rozsvieteniu vnútorných priestorov domácej vinotéky.
  • UV filter – je súčasťou presklených dverí. Vďaka nemu nemá vinotéka domáca prienik slnečných lúčov a vína sú uchránené pred znehodnotením.
  • Airfreshfilter – prvok neutralizujúci nežiaduce pachy vo vinotéke, zaisťuje stále čerstvý vzduch.
  • Antivibračný systém – tlmí vibrácie vznikajúce pri spustení kompresora.
  • Alarm otvorených dverí – zvukovým signálom vás upozorní na nedostatočne zatvorené dvere.
  • Detská poistka – niektoré domáce vinotéky je možné uzamknúť predovšetkým pred deťmi.
  • Winter Care (PTC Heater) - znamená beznámrazový systém.
169 €
1 690 €
Všetky filtre

22 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.