Zdroj napájania
Potrebujete obyčajné batérie? Alebo naopak, nejaké veľmi neobyčajné? Skúsime vám poradiť s najrôznejšími druhmi batérii a tiež s tým, ako môžete predĺžiť výdrž vášho telefónu či tabletu na cestách. Samozrejme myslíme tiež na to, ako dostať elektrinu do zariadení kúpených v zahraničí, prípadne ako si vaše zariadenie zobrať do zahraničia a bez problémov ho používať.
Najčastejšie typy batérii
Najčastejšie batérie u nás sú typ AA, AAA, 23, C, D a 9V. Majú ďalšie názvy, napríklad prvé menované môžeme pomenovať LR6 či úplne jednoducho ako tužkové batérie.
Ak potrebujete batérie, tak AA je úplná klasika. Dá sa použiť do svetiel, hračiek, niektorých ovládačov a podobných zariadení.
O niečo menšie sú batérie AAA. Treba dať pozor, že množstvo A-čok neznamená rozdiel v kvalite, ale v rozmeroch. AAA môžeme poznať aj ako LR03 alebo mikrotužky. Použiť sa môžu znovu v rôznych ovládačoch, v senzoroch meteostaníc a vlastne v akomkoľvek zariadení, kde je potrebná o niečo menšia batéria. Tak sa napríklad pri bezdrôtových počítačových myšiach stretávame s väčšími batériami u bežných modelov a s malými AAA pri malých, cestovných myšiach. Mikrotužka má rovnaké napätie ako klasická tužková batéria, ale má menší obsah a teda menej vydrží.
23 je označenie častých batérii do bezdrôtových kľúčov od auta a do domových zvončekov.
Batérie typu C sú v porovnaní s bežnými batériami omnoho väčšie. Svoje použitie majú napríklad do niektorých svietiacich bateriek do ruky, autodráh či do prenosného rádia.
Batérie typu D sú ešte väčšie. Ich výhodou je vysoká výdrž pri štandardnom využívaní.
Častá je tiež batéria, ktorá je najlepšie známa ako 9V. Batéria má skutočne až 9 voltov a nie je okrúhla, ale hranatá. Svoje využitie má napríklad v niektorých hračkách.
Mincové batérie
Existuje ohromné množstvo mincových batérii. Od obrovských, dnes už minimálne používaných batérii, až po miniatúrne batérie do hodiniek. Každé číslo znamená aj veľkosť, takže v niektorých prípadoch môžete použiť podobnú batériu, inokedy nie. Každá mincová batéria má viac rôznych názvov, v čom sa dá zorientovať prostredníctvom našich predajcov alebo internetu.
LR44/V13GA/A76 či B1376 je tá istá batéria. Je častá napríklad do rôznych kalkulačiek, alebo napríklad do svetielok používaných ako hračka pre mačky.
2032 je spolu s LR44 najčastejšou batériou a predáva sa napríklad do váhy, svetielok a tak podobne. Ak niekomu spomeniete, že hľadáte batériu do váhy, určite vám ukáže ako prvú práve túto.
Zinková? Alkalická? Lítiová? Nabíjateľná?
Pravdepodobne ste si všimli, že rovnako vyzerajúca batéria môže mať mimoriadne odlišnú cenu. Štvorica zinkových batérii stojí približne 1€, zatiaľ čo 2 vysoko kvalitné lítiové batérie stoja aj 10x viac.
Zinkové, alebo správnejšie zinko-uhlíkové batérie, sú zaujímavé svojou cenou. Majú svoje použitie napríklad v nástenných hodinách, ovládačoch k TV alebo v podobných zariadeniach, ktoré majú nízky odber energie. Vydržia málo, môžu vytiecť a poškodiť tak drahý výrobok.
Alkalická batéria sa považuje dnes už za štandard. Bežné alkalické batérie majú o niečo vyššiu cenu ako zinkové, ale omnoho lepšiu výdrž. Víťazia tak v pomere cena / výkon a dajú sa použiť do akéhokoľvek zariadenia. Alkalické batérie sa niekedy ozývajú aj ako long life, čiže s dlhšou výdržou pri použití v nenáročných zariadeniach.
Pokročilé alkalické batérie, označené napríklad ako high power, max power a tak podobne majú svoje využitie tam, kde je potrebné vynaložiť v jednom okamihu väčšie množstvo energie. Ich najlepšie využitie je tak predovšetkým do hračiek. Autíčko s pokročilými alkalickými batériami bude fungovať dlho, zatiaľ čo napríklad zinkové batérie by veľa potešenia nepriniesli.
Lítiové batérie môžete poznať z fotoaparátov, kamier či napríklad vonkajších senzorov meteostaníc. Dá sa povedať, že ide o najsilnejšie bežne používané batérie. Hodia sa do akéhokoľvek zariadenia, ktoré má nárazovo veľké požiadavky na energiu no predovšetkým sú vítané vo vonkajšom prostredí, pretože im menej ubližujú výkyvy teplôt. Zároveň sa očakáva, že náhradné batérie má človek skôr v domácnosti, než so sebou vonku.
Nabíjateľné batérie
Výhody nabíjateľných batérii sú samozrejmé. Nemusíte ich tak nakupovať vo veľkom počte. Každá batéria postupne slabne a nové nabitie šetrí prírodu. Nie je však dobré vkladať ich do každého zariadenia. Ich využitie je ideálne tam, kde je veľká spotreba. Sú tak prirodzenou konkurenciou pre lítiové a pokročilé alkalické batérie. V nabíjateľných batériách je tiež niekoľko možností, od základných, vhodných napríklad pre solárne lampy po profesionálne batérie napríklad pre GPS zariadenia.
Nabíjateľnú batériu nekupujte do málo používaných zariadení. Často používané zariadenia, ako bezdrôtové počítačové myšky, sú pre tieto batérie ideálnym miestom. Batérie môžete dobíjať špecializovanou nabíjačkou, pričom k niektorým dostanete zároveň aj batérie za výhodnú cenu.
Výhody / nevýhody batérií
- zinkové batérie su lacné, ale málo výkonné
- alkalické batérie majú dobrý pomer cena/výkon
- pokročilé alkalické a lítiové sú výborné tam, kde je treba vysoký výkon alebo kde sa mení teplota
- nabíjateľné batérie môžete používať znova a znova
Aké batérie sú najlepšie?
Typ batérie (zinková, alkalická a podobne) povie o batériách viac ako značka. Takže najlacnejšia verzia Varty je v úplne inej kvalite ako najvyššie modely Energizer a naopak. Víťazi v testoch klasických alebo špecializovaných batérii sa menia.
Prečo sú odporúčané len niektoré značky batérii na medicínske prístroje?
Niektoré zariadenia majú v pokynoch, že by mali používať len batérie Philips alebo Duracell, čo je samozrejme zvláštne a hlúpe zároveň, pretože každá značka vyrába aj lacné a málo výkonné batérie, aj špičkové modely. Preto sa treba pozrieť detailnejšie na potrebný výkon a následne si vybrať vhodnú batériu.
Ako zistiť, akú presnú batériu potrebujete?
Možností je viac. Najjednoduchšia je doniesť pôvodnú batériu k nám a naši pracovníci s tým radi pomôžu. Ak máte zariadenie bez batérie, môžete nájsť údaj o batérii priamo v priestore na batériu alebo v manuáli. Alternatívne môžete priamo celé zariadenie doniesť k nám.
Ako si vybrať dobrú powerbanku k telefónu?
Najdôležitejším rozdielom medzi powerbankami je ich kapacita. Ak má priemerný telefón kapacitu napríklad 2500mA, externá batéria s kapacitou 10 000mA ho dokáže plne nabiť 4x. Samozrejme, veľkokapacitné externé batérie sú väčšinou väčšie a ťažšie. V praxi platí, že na cesty do prírody a krátke výlety postačí menšia, zatiaľ čo väčšia sa hodí napríklad na dlhší pobyt na chate, v ktorej nie je zavedená elektrina.
Ako zapojiť výrobky zakúpene v zahraničí do našej elektrickej siete?
Výrobky zakúpené v Anglicku alebo inej krajine môžu mať inú koncovku na prepojenie do elektrickej siete. Pri jednoduchých veciach, ako je malý fén, sa dá ľahko kúpiť nový kus. Pri náročnejších, ako je napríklad notebook, sa dá využiť cestovný adaptér. Tých je niekoľko typov, ale väčšinou fungujú tak, že sa zariadenie vloží do adaptéra a následne adaptér do konkrétnej zásuvky. Málo časté sú tiež možnosti na prechod z akejkoľvek zásuvky na akúkoľvek zásuvku. Je však dobre vedieť, že niektoré krajiny používajú iné napätie, napríklad 110V namiesto 230V, čo sa bežne využíva v našich domácnostiach.
Multifunkčné príslušenstvo
Najpredávanejšie produkty
329 produktov
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
U Vás už 6.12.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.