Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Akumulátorové kosačky

Akumulátorové kosačky sú správnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú kosiť bez káblov či bez výparov benzínu. Akumulátorové kosačky ponúkajú jednoduchú údržbu a ľahké ovládanie. Ako bonus sú navyše aj ekologické, pretože neprodukujú žiadne emisie.

Typy akumulátorových kosačiek

Akumulátorové kosačky prevzali to najlepšie z elektrických a benzínových modelov. Sú ľahšie a samozrejme tichšie ako benzínové kosačky a výkonnejšie ako elektrické kosačky.

Akumulátorové kosačky sa vyrábajú v 3 typoch:

Aku kosačka Fieldmann.

Rotačná akumulátorová kosačka

Rotačná akumulátorová kosačka je najobľúbenejším typom kosačky. Pracuje na princípe rotujúceho sa noža ktorým seká trávu. Posekaná tráva následne smeruje do zberného koša.

Strunová akumulátorová kosačka

Praktickým pomocníkom pri finálnom dočisťovaní záhrad po kosení sú strunové akumulátorové kosačky. Slúžia na dočisťovanie okrajov a všetkých miest, kam sa rotačná akumulátorová kosačka nedostane.

 Aku krovinorez Fieldmann.

Aku krovinorez

Aku krovinorez je nazývaný aj motorová kosa a dá sa použiť podobne ako strunová aku kosačka na dočisťovanie ťažko prípustných miest. Vďaka trojzubému nožu zvládne posekať náletové dreviny aj kríky.

Akú batériu môže mať akumulátorová kosačka?

Batéria je najdôležitejším komponentom aku kosačky a slúži na pohon elektromotora.

 • Nikel-metalhydridová (NiMH) batéria – nástupca nikel-kadmiovej batérie. Takáto batéria má nízke napätie a niektorí výrobcovia ju používajú ako lacnejšiu náhradu lítiovej batérie.
 • Akumulátor lítium-iónový (Li-Ion) – najvhodnejší typ batérie. Má väčšiu kapacitu, vyššie napätie a menšiu hmotnosť. Takéto batérie netrpia takzvaným pamäťovým efektom a je možné ich nabíjať bez ohľadu na stav vybitia. Doba nabíjania batérie je max. 3 hodiny.

Akumulátorové kosačky a kapacita akumulátora

Od kapacity akumulátora závisí akú veľkú plochu dokáže aku kosačka pokosiť na jedno nabitie. Do úvahy pritom treba vziať aj výšku a hustotu trávnika. Čím je väčšia kapacita batérie, tým je dlhšia doba kosenia. Kapacita je uvádzaná v Ah (ampérhodinách) a pohybuje sa od 2 až po 10 Ah. Na výdrž batérie má vplyv aj terén. Mierny svah nie je problémom, no príliš kopcovitý terén skracuje výdrž batérie.

 • kapacita batérie 2 až 3 Ah je dostačujúca na plochu zhruba 300 až 500 m²
 • kapacita batérie 4 až 5 Ah je dostačujúca pre plochu 500 až 700 m²

Akumultor kosačky na batrie Fieldmann.

Napätie

Okrem štandardne uvádzanej kapacity treba myslieť aj na konštrukčné napätie akumulátora, ktoré je uvádzané vo voltoch (V). Čím vyššie napätie má akumulátor, tým je aku kosačka výkonnejšia. Aku kosačka môže mať hodnotu napätia batérie od 18 V do 60 V.

Pamätajte, že batériu aku kosačky môžete znehodnotiť ak ju budete nadmerne nabíjať. Je vhodné používať automatickú nabíjačku, ktorá sa po nabití automaticky vypne.

Doba nabíjania a výdrž batérie

Výdrž batérie aku kosačky sa pohybuje v rozmedzí od 25 do 45 minút. Závisí to však aj od ďalších faktorov ktorými sú:

 • hmotnosť kosačky
 • výkon
 • použitie (svahy, rovný alebo členitý terén, hustejší porast)

Podľa kapacity akumulátora môže byť doba nabíjania od 60 až do 100 minút. Ideálne je preto mať po ruke náhradný akumulátor.

Akumulátorové kosačky a ďalšie dôležité parametre

Okrem akumulátora existuje aj niekoľko ďalších parametrov, ktoré sa podieľajú na správnom výbere kosačky :

 • veľkosť kosenej plochy
 • šírka záberu
 • objem zberného koša

Veľkosť kosenej plochy

Pred kúpou kosačky na batériu si preverte ako dlho dokáže pracovať na jedno nabitie. Potom porovnajte jej čas chodu s priemerným časom, ktorý vám zaberie pokosenie trávnika.

 • štandardná aku kosačka zvládne na jedno nabitie pokosiť plochu od 500 do 800 m²
 • výkonnejšia akumulátorová kosačka si poradí s plochou približne 1 000 až 1 200 m²

Akumultorov kosačka Fieldmann pri prci na zhrade.

Akú šírku záberu majú aku kosačky

Šírka záberu znamená v praxi rýchlosť pokosenia trávnatej plochy. Čím je šírka väčšia, tým bude čas kosenia kratší. Šírku záberu môže mať kosačka akumulátorová približne 30 až 60 cm.

 • do 400 m² postačí akumulátorová kosačka so šírkou záberu do 40 cm
 • do 800 m² je vhodná kosačka na batérie so záberom 40 až 45 cm
 • od 1000 m² a viac sú vhodné akumulátorové kosačky so šírkou záberu aspoň 50 cm

Objem zberného koša

Zberný kôš slúži na zber pokosenej trávy.

 • pre menšie záhrady stačí kosačka na batérie so zberným košom približne 30 litrov
 • na veľké plochy musí mať kosačka akumulátorová zberný kôš s objemom až 70 litrov

Aku kosačky s dvoma slotmi na batriu.

Doplnkové funkcie a príslušenstvo aku kosačky

Akumulátorová kosačka môže mať niekoľko doplnkových funkcií a praktické príslušenstvo vďaka ktorému bude práca s kosačkou pohodlnejsia.

 • Dva akumulátory – pre dlhšiu dobu kosenia ponúkajú niektoré akumulátorové kosačky dve batérie. Po vybití jednej batérie ju jednoducho vymeníte a pokračujete ďalej v kosení.
 • Ukazovateľ úrovne nabitia batérie – pre kosačky na batériu je to užitočná funkcia. Vďaka nej viete skontrolovať aktuálnu výdrž batérie.
 • Regulácia rýchlosti – s touto funkciou sa kosačka na batériu lepšie pohybuje po trávniku.
 • Nastaviteľná rukoväť umožňuje nastavenie rukoväte podľa vašich potrieb. Vďaka nej sa bude aku kosačka obsluhovať jednoduchšie.
 • Mulčovanie – pokosená tráva sa nezbiera sa do nádoby, ale rozomelie sa na čo najmenší rozmer a ponecháva sa na pokosenej ploche ako hnojivo. Kosačka na batériu s touto funkciou musí mať vo výbave aj mulčovaciu záslepku.
 • Nastaviteľná výška kosenia – ide o základnú funkciu, ktorú má každá akumulátorová kosačka. Výška sa dá nastaviť zvyčajne v rozsahu od 20 do 80 mm.

Ako zazimovať kosačky na batérie

Na záver vám ponúkame pár rád ako správne uskladniť akumulátorové kosačky:

 1. vyčistite akumulátorovú kosačku zvonku aj zvnútra
 2. batériu nabite na 100 % kapacity
 3. uskladnite batériu aku kosačky na suchom mieste, kde teplota neklesne pod 5 °C
40 €
430 €
Všetky filtre

16 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.