Katalóg Predajne Prihlásiť
Košík

Benzínové kosačky | Motorové kosačky

Benzínové kosačky patria medzi najpoužívanejší typ kosačiek. Trávu sekajú veľmi rýchlo vďaka vysokým otáčkam motora. Ich najväčšou výhodou je neobmedzený pohyb počas kosenia. Okrem toho sa môže benzínová kosačka pochváliť vysokým výkonom, dlhým prevádzkovým časom a vyššou životnosťou.

 

Benzínové kosačky a 3 dôležité parametre pri výbere

Rotačné benzínové kosačky využívajú na kosenie nôž, ktorý je umiestnený na spodnej strane v podvozku. Motor ním otáča a otáčky ostrej čepele potom osekávajú steblá trávy. Najdôležitejšie 3 parametre pre správny výber sú:

 1. Rozloha kosenej plochy a šírka záberu
 2. Celkové zloženie benzínovej kosačky
 3. Pojazd

Rozloha kosenej plochy a šírka záberu kosenia

Výber vhodnej kosačky záleží najmä na rozlohe kosenej plochy. Benzínové kosačky sú vhodné na plochy od 250 až do 1 800 m2. Najvýkonnejšia kosačka na benzín zvládne pokosiť na jednu nádrž aj plochu nad 2 000 m2.
Šírka záberu je udávaná v centimetroch. Záber kosenia v praxi určuje čas, ktorý musíte koseniu venovať. Majiteľom väčších záhrad odporúčame široký záber kosenia a benzínové kosačky s robustným skeletom. Menší záber je naopak vhodný pre menšie členité záhrady.

 • šírka záberu 32 cm stačí pre malú záhradu do 200 m2
 • pre strednú záhradu s rozlohou do 500 m2 voľte šírku záberu 40 až 45 cm
 • širší záber 45 až 53 cm je ideálny pre veľké záhrady s plochou nad 500 m2

Benznov kosačka Fieldmann na trvniku.

Benzínová kosačka na trávu a jej zloženie

Benzínové kosačky sa skladajú z motora, palivovej nádrže, zberného koša a konštrukcie šasi.

Pre benzínové kosačky je motor kľúčový

Motor je srdcom kosačky na benzín. Od neho sa odvíjajú aj ďalšie vlastnosti ako je rýchlosť, plynulosť pojazdu a efektivita kosenia.
Benzínové kosačky na svoj pohon využívajú štvortaktný motor. Výhodou týchto motorov je, že benzín netreba riediť olejom. Na olej slúži samostatná nádrž.

 • Výkon motora sa pohybuje od 2 od 7 kW.
 • Pre časté kosenie trávnika bez burín vám stačí výkon okolo 2 kW.
 • V prípade väčších plôch, vyššieho porastu, či členitejšieho terénu s rozlohou nad 1 800 m2 odporúčame výkon nad 3 – 3,2 kW.

Okrem výkonu môže byť uvedený aj pojem objem motora. Ten sa udáva v centimetroch kubických a pohybuje sa v priemere od 130 do 200 cm3.

Kosačka na benzín a jej štartovací systém

Benzínová kosačka sa štartuje ručným alebo elektrickým štartom.

 • ručný štart - ťahaním za štartovacie lanko
 • elektrický štart – jednoduché štartovanie za pomoci gombíka alebo kľúčika

Veľkosť palivovej nádrže

Ďalším významným parametrom je veľkosť palivovej nádrže. Rozhoduje o tom, ako dlho dokáže kosačka na benzín kosiť. Ak máte doma veľkú záhradu, siahnite po objemnejších nádržiach.

Objem a materiál koša dokáže ovplyvniť prácu s benzínovou kosačkou

Pre parameter akým je objem koša platí priama úmera. Čím je väčší trávnik, tým väčší kôš k nepretržitej práci potrebujete. Benzínová kosačka môže mať zberný kôš s objemom od 60 do 80 litrov z plastu alebo textilu.

 • Plastový zberný kôš je praktický a odolný. Jednoducho sa čistí avšak ak v ňom zabudnete trávu ľahko v ňom splesnivie.
 • Zberný kôš z textilu je vzdušný, ale horší na čistenie.

Kosačka na benzn a jej rukovť planeo elektro.

Kolieska a rukoväť

Pri nákupe sa zamerajte aj na dôležité detaily medzi ktoré patria kvalitné kolieska a praktická rukoväť.

 • Kolieska s guľôčkovým ložiskom – ľahko sa rozpohybujú a držia smer. Benzínová kosačka s veľkými a širokými kolieskami umožní jednoduchší pohyb po nerovnom teréne.
 • Nastaviteľná rukoväť - výšku držadiel si môžete nastaviť podľa výšky vašej postavy. Navyše, ak je rukoväť sklopná kosačka sa stane skladnejšou.

Kvalitn sekac nž je zkladom kosačky na benzn.

Benzínová kosačka a konštrukcia šasi

Pre správny výber kosačky na benzín je dôležitý aj materiál šasi, z ktorého je vyrobená vonkajšia časť. Benzínové kosačky majú na rozdiel od elektrických väčšinou:

 • oceľový skelet
 • drahšie kosačky môžu mať konštrukciu ošetrenú antikoróznym náterom
 • kovové benzínové kosačky sú síce ťažšie, ale omnoho trvácnejšie než plastové

Benzínová kosačka s pojazdom alebo bez?

Keďže benzínové kosačky sú ťažšie ako elektrické kosačky pojazd je nutnou výbavou. Benzínová kosačka s pojazdom znižuje fyzickú námahu. Kosačka na benzín s pojazdom ide sama, pričom sama prekonáva prípadné nerovnosti, vy ju len vediete. Niektoré kosačky sú vybavené aj variátorom rýchlosti, vďaka ktorému máte možnosť prispôsobiť rýchlosť jazdy. Zvyčajne od 3 km/h. Pri kúpe kosačky na benzín s pojazdom voľte jednoduchosť a rozsah nastavenia rýchlosti.

Kosačka benznov Fieldmann planeo elektro.

Benzínová kosačka a praktické funkcie

Pred kúpou si premyslite aké funkcie by mala mať benzínová kosačka, aby ste zbytočne neplatili za niečo, čo pri kosení ani nevyužijete. Najlepšou voľbou je benzínová kosačka 4 v 1, ponúka zber, zadné a bočné odhadzovanie a mulčovanie.

 • Nastavenie výšky kosenia – kosačka s týmto praktickým prvkom umožňuje nastaviť výšku kosenia presne tak, ako vám vyhovuje. Nože môžete pozdvihnúť nad terén v intervale od 20 do 80 mm.
 • Mulčovanie – patrí medzi najväčšie benefity. Benzínová kosačka s touto funkciou naseká steblá trávy na veľmi malé kúsky. Tie zostanú na trávniku a slúžia ako dokonalé hnojivo.
 • Bočné vyhadzovanie – ak má kosačka benzínová túto funkciu, dokáže trávu vyhadzovať priamo na trávnik cez bočný deflektor. Funguje ako mulčovanie a oceníte ju pri kosení prerastenej trávy.
 • Edge cutting – kosačka benzínová s touto funkciou umožní aj kosenie popri obrubníkoch a plote.

Najpredávanejšie produkty

[€]
Všetky filtre
last-visited