Bezdrôtové myši
Bezdrôtová myš si získala obrovskú obľúbenosť a to najmä vďaka slobode pohybu. To je však iba jeden z jej hlavných benefitov, medzi ďalšie patrí aj dosah, ktorý môže byť až neuveriteľných 10 metrov. Čo sa týka výkonu, nemusíte mať obavu. Bezdrôtové myši sú už dlho na úrovni káblových. Ak neviete ako správne vybrať bezdrôtovú myš, v našom článku vám vysvetlíme, čo je dôležité vedieť pred kúpou novej bezdrôtovej myši.
Všetky bezdrôtové myši musia mať spoľahlivé napájanie
Bezdrôtové myši môžu byť napájané pomocou jednej AA batérie alebo za pomoci vlastného akumulátora.
- Napájanie pomocou batérie – takáto bezdrôtová myš má menšiu nevýhodu a tou je výmena batérií. Výdrž batérie záleží od používania, ale v priemere to môže byť aj pol roka.
- Vstavaný akumulátor – má dlhšiu výdrž a veľmi rýchle nabíjanie. Je výsadou drahších modelov bezdrôtových myší.
Aké parametre sú pre výber kľúčové?
Pre uľahčenie výberu sme pre vás vybrali 4 najdôležitejšie parametre, ktoré pri kúpe určite neprehliadnite:
- Pripojenie k počítaču
- Technológia snímania
- DPI a odozva
- Ergonómia
Bezdrôtová myš a pripojenie k počítaču
Na trhu sú dostupné bezdrôtové myši, ktoré na prenos signálu používajú nasledujúce rozhranie:
- Bezdrôtové myši s USB prijímačom – s počítačom komunikujú za pomoci prijímača, ktorý sa pripája do USB portu. Takýto variant sa hodí najmä k stolnému počítaču.
- Bezdrôtové myši s Bluetooth – pripájajú sa k počítaču pomocou signálu Bluetooth. Takéto myši sa môžete pokojne používať aj k tabletu či k telefónu.
Optické alebo laserové bezdrôtové myši?
Existujú tri typy senzorov, ktoré zaznamenávajú pohyb bezdrôtovej myši:
- Optický senzor - na snímanie používa odraz červeného LED svetla. Bezdrôtová myš s touto technológiou má problém s lesklým či hladkým povrchoch. Preto je nutné zaobstarať si aj podložku pod myš.
- Laserový senzor - má kvalitnejšie LED snímače, ktoré zvládajú rýchle pohyby. Zároveň zabezpečujú mimoriadnu presnosť na rôznych povrchoch, dokonca aj na skle. Bezdrôtová myš s laserovou technológiou býva v porovnaní s optickou síce drahšia, ale nie je nutná podložka pod myš.
- Bluetrackový senzor - na snímanie využíva senzor s modrým LED svetlom. Je kompatibilná s každým povrchom.
Bezdrôtová myš DPI a odozva
DPI, skratka anglického slovného spojenia „dots per inch“ (počet bodov na palec), patrí medzi kľúčové parametre. Je to rozlíšenie, akým je schopný senzor myšky snímať povrch. Čím je DPI vyššie, tým presnejšie a rýchlejšie dokáže bezdrôtová PC myš pracovať. Pri vysokej hodnote DPI stačí menší pohyb myšou na vykonanie väčšieho pohybu kurzora na obrazovke.
Pri odozve platí pravidlo, že čím nižšia je odozva, tým kratšie je oneskorenie prenosu. Udáva sa v milisekundách (ms). Bežná odozva je približne 8 ms.
- Rozlíšenie 1 000 až 2 000 DPI – postačuje nenáročným užívateľom. Týka sa to najmä pri kancelárskych prácach, pri ktorých na presnosti kurzora na obrazovke až tak nezáleží.
- 3000 DPI a viac – takéto rozlíšenie je potrebné pokiaľ pracujete s grafickým editorom alebo iným špecializovaným softwarom. Najlepšou voľbou je bezdrôtová myš, ktorá ponúka prepínanie hodnôt podľa potreby.
Počet tlačidiel ktoré môže mať myš bezdrôtová
Niektoré bezdrôtové myši sú vybavené špeciálnymi tlačidlami s rôznymi doplnkovými funkciami, ako je napríklad prepínanie nastavenia DPI.
Pre kancelárske účely sa hodí myš bezdrôtová s minimálne dvoma programovateľnými tlačidlami napríklad pri pozeraní prehliadača na prepínanie medzi kartami dozadu – dopredu.
Bezdrôtová myš má zvyčajne tri základné tlačidlá.
- dve tlačidlá určené na zadávanie úloh
- tretím tlačidlom je koliesko na posúvanie obrazu smerom hore a dole
Ďalšie typy bezdrôtových myší
Ak trávite pri počítači dlhé hodiny denne, pohodlie zápästia je nesmierne dôležité. Odporúčame vám vybrať si variant bezdrôtovej myšky, ktorá má v popise parameter ergonomická. Pre ešte väčší komfort si môžete vybrať typ bezdrôtovej myši s názvom trackball.
- Ergonomická bezdrôtová PC myš je navrhnutá tak, aby poskytovala komfortný a príjemný úchyt, a to bez bolesti zápästia aj pri dlhšej práci na počítači.
- Trackball je bezdrôtová myš, ktorá má vypuklú guľu a pripomína obrátenú mechanickú počítačovú myš. Preto, aby ste dosiahli pohyb kurzora nie je nutný pohyb trackballom. Pohybuje sa len ovládacia guľa, ktorá je umiestnená buď v strede zariadenia, alebo na jeho okraji.
Hodí sa bezdrôtová myš na hranie hier?
Žiaľ na hry bežná bezdrôtová myš nie je vhodná a to hneď z niekoľkých dôvodov:
- Hmotnosť – je prvou nevýhodou. Herná myš musí byť ľahká, aby umožnila robiť rýchle a svižné pohyby v prípade, že ju musíme zdvihnúť zo stola. Bezdrôtová myš k PC kvôli batériám váži oveľa viac ako káblová myš.
- Oneskorenie – je ďalším aspektom, pre ktorý je bezdrôtová myš nevhodná. Pri každodennom používaní počítača to nie je badateľné, no ak si chcete zahrať FPS hru, kde môže byť každá sekunda rozhodujúca bezdrôtová myš k PC vždy vykazuje horšie výsledky.
Najpredávanejšie produkty
39 produktov
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
U Vás už 20.9.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.