Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

PC zostavy

Plánujete si zaobstarať nový stolný počítač? Neviete si rady s výberom počítača a s jeho parametrami? My vám radi poradíme ako si vybrať ten správny. U nás nájdete stolné počítače a k nim vhodné PC doplnky. Stačí, ak budete poznať kritériá, ktoré by mal váš nový počítač spĺňať.

 

Prvé, čo by ste si mali určiť je cena, ktorú ste ochotný do nového počítača investovať. Výber sa vám zúži a bude sa vám tak lepšie rozhodovať.

Ak váhate, či si zaobstarať stolný počítač, alebo notebook, je dobre spomenúť, že stolné počítače majú lepší pomer cena / výkon ako notebooky. Veľkou výhodou ostáva upgrade stolného počítača oproti notebooku. PC komponenty navyše kedykoľvek vymeníte, či vylepšíte a príslušenstvo si môžete jednoducho prispôsobiť tak, ako práve budete potrebovať. V prípade, že s počítačom neplánujete aktívne cestovať, napríklad na služobné cesty či dovolenku, potom bude stolný PC to čo hľadáte.

Ďalším nevyhnutným krokom pre správny výber počítača je vedieť, na aký účel ho budete používať.

modern desktop počtač

Výber počítača podľa účelu využitia 

Základné stolné počítače

Základné PC pre domácnosť sú univerzálne a cenovo dostupné. Skvele sa hodia na vybavovanie emailov, surfovanie internetom, ale aj na hranie menej náročných hier či pozeranie filmov.

Kancelárske počítače

Kancelárske PC sú využiteľné ako v domácnosti, tak v kanceláriách, obchodoch, školách, alebo štúdiu. Pracovné PC zvládnu rozličnú kancelársku prácu a tiež surfovanie internetom. 

Profesionálne počítače

Profesionálne PC sú špeciálne grafické počítače určené na tvorbu videa a grafiky. Napriek vyššej cene, disponujú veľkým úložným priestorom a zabezpečujú spoľahlivý a plynulý výkon. Vďaka moderným technológiám si hravo poradia s 2D a taktiež s 3D grafikou.

Herné počítače

Herné PC sa odlišujú od všetkých ostatných počítačov odvážnym dizajnom, farebným podsvietením a vyššou cenou. Kladú dôraz na vysoký grafický výkon a rýchlosť, ktoré sú nevyhnutné pri týchto typoch PC. Sú vyrobené primárne pre aktívnych hráčov hier, uspokoja aj profesionálnych grafikov a video editorov. Samozrejmosťou pre herné stolné počítače je prepracovaný systém chladenia.
 

Kancelria s modernm počtačom.

Najdôležitejšie PC komponenty

Procesor počítača

Procesor, označovaný tiež CPU, predstavuje jadro celého počítača. Jeho výkon určuje, ako rýchlo spracuje rôzne dáta o ktoré sa stará. Samozrejme, čím je procesor výkonnejší tým lepšie si poradí aj s náročnejšími programami. Vo všeobecnosti platí, že čím viac jadier procesor má, tým rýchlejšie spracováva dáta. Najväčšími výrobcami procesorov sú spoločnosti Intel a AMD.

 • Pre základný a kancelársky stolný PC postačí dvojjadrový, poprípade štvorjadrový procesor. V prípade náročnejšej práce s programami, ako aj tými grafickými, vyberajte procesory šesť až osem jadrové.
 • Pre Herný PC je vhodný min. štvorjadrový procesor s vysokou rýchlosťou frekvencie (od 1 800 - 3800 MHz).
 • Pre profesionálny PC je ideálny šesťjadrový procesor.

Grafická karta počítača

V súčasnosti má grafická karta svoje vlastné procesory, operačnú pamäť a chladenie. V minulosti mal na starosti všetky grafické operácie procesor. Vzhľadom na rastúcu záťaž na procesory vznikli samostatné jednotky, grafické karty, ktoré sú zodpovedné za zobrazenie obrazu na monitore a správne zobrazenie videí či počítačových hier.

 • Integrovaná grafická karta je súčasťou každého moderného procesora. Pre kancelárske stolové počítače a základné PC je postačujúca.
 • Ak plánujete stolný počítač využiť na hranie hier, alebo profesionálne, budete potrebovať výkonnejšiu dedikovanú grafickú kartu. Obľúbené a veľmi rozšírené sú najnovšie modely od spoločností NVIDIA alebo AMD.

RAM pamäť počítača

Operačná pamäť RAM slúži na ukladanie údajov, ktoré počítač potrebuje na spracovanie práve vykonávanej úlohy. Po vypnutí počítača sa táto dočasná pamäť vymaže a dôležité údaje sa uložia do externej pamäte počítača. Platí, že čím vyššiu pamäť RAM počítač má, tým viac priestoru má procesor na ukladanie dát. Počítač tak pracuje rýchlejšie a efektívnejšie.

 • Pre plynulú prácu a optimálne fungovanie základných a kancelárskych stolných PC, je ideálna 8 GB RAM pamäť.
 • Pre profesionálne a herné desktop PC je to min. 8 GB, ideálne 16 GB.

Úložisko počítača

Pevný disk (Hard disk, HDD), na rozdiel od RAM pamäte ukladá údaje dlhodobo, až kým ich užívateľ sám nezmaže. Čím väčšou kapacitou pevný disk disponuje, tým viac informácií umožní uložiť. Stolný PC môže mať dokonca niekoľko pevných diskov naraz. Táto možnosť predstavuje jednu z ďalších výhod oproti notebookom, v ktorých nájdete len jeden pevný disk.

Typy úložka

 • HDD (Hard Disk Drive) disky - predstavujú pomerne veľké úložisko za dobrú cenu, sú však relatívne pomalé.
 • SSD disky - sú spoľahlivejšie a mnohonásobne rýchlejšie než HDD, majú však vyššiu cenu.
 • SSHD disky - pokiaľ hľadáte zlatý stred, siahnite po SSHD diskoch. Sú síce pomalšie ako SSD disky, no rýchlejšie než HDD a za rozumnú cenu.
 • Kombinácia HDD + SSD - je ideálnou a populárnou voľbou za skvelú cenu.

Špeciálne modely počítačov

All In One počítače

All in One počítač je skutočne štýlový stolný PC. Všetko potrebné má ukryté v monitore. Ten sa síce vymieňať nedá a nemožno ho ani upgradovať, ako pri klasickom PC, avšak priestor nezaťaží zbytočnými káblami. Dá sa s ním ľahko manipulovať a navyše má krásny dizajn. All in One počítač sa skvele hodí do kancelárie, vyníma sa aj na obchodných pultoch a úžasne bude vyzerať aj vo vašej spálni, namiesto televízora.

 • Procesor - All in One PC vyberajte s dvojjadrovým procesorom, pre základnú prácu. Pre náročnejšiu prácu s grafickými programami je potrebný min. štvorjadrový procesor.
 • Pamäť RAM - by mala mať min. 4 GB 
 • Úložisko - ideálne kombinácia HDD (pre dáta) s SSD (pre operačný systém).

Ďalšou výhodou počítačov All in One sú zabudované reproduktory. Pokiaľ vám však nepostačujú a želáte si kvalitnejší zvuk, je možné doplniť k počítaču externé reproduktory.

Mini a Nettop počítače

Silných stránok majú Mini a Nettop PC hneď niekoľko. Sú malé, zmestia sa priam do dlane a na stole nezaberajú miesto. Možno ich jednoducho prenášať kamkoľvek. 

Ďalšou skvelou výhodou okrem ich malého rozmeru, je ich výkon. Vďaka vysokému výkonu, ktorý je navyše nenáročný na spotrebu energie, sú vhodné nielen do domácností, ale aj do firiem. 

Ich použiteľnosť je skutočne univerzálna. Sú skvelou voľbou napríklad tiež pre kamerové systémy, systémy domáceho kina, či do kancelárií, ale aj pre riadenie strojov v továrňach.

Kancelria s modernm počtačom.

Počítače Apple iMac a Mac Mini

Ak ste fanúšikom produktov spoločnosti Apple, skvelou voľbou môžu byť pre vás počítače iMac a Mac Mini, ktoré zároveň spolupracujú s ostatnými produktmi spoločnosti ako je iPad, iPhone, MacBook či Apple Watch.

Apple iMac, v podobe Nettopy či Mac Mini, vynikajú nadštandardným výkonom, kapacitou úložiska2TB a kvalitou displeja. Práve preto ich najčastejšie vyhľadávajú nároční profesionáli, fotografi, videotvorcovia a grafici.

Bez operačného systému počítač nenaštartujete

 • Microsoft Windows -  väčšina počítačov je vybavená operačným systémom Windows. Je variabilný a používateľsky najprívetivejší.
 • Mac OS - počítače značky Apple majú svoj vlastný operačný systém Mac OS. 
 • Linux - stáva sa čoraz známejším. Najčastejšie ho používajú výskumníci a správcovia serverov. Je jednoduchší než Windows a je zadarmo.

Príslušenstvo počítača

Pre pohodlnú a efektívnu prácu na vašom počítači, potrebujete kvalitné PC príslušenstvo ako sú počítačová myš, počítačová klávesnica a monitor.

Rozšíriť si svoje počítačové príslušenstvo môžete o externý disk, tlačiareň, káble, konektory a redukcie, reproduktory, mikrofón a ďalšie iné.

 

Potrebujete poradiť ako vybrať stolný počítač?

V našom článku sa dozviete aké parametre hrajú kľúčovú úlohu pri kúpe stolného počítaču, podľa čoho si vyberať a čo v praxi znamenajú. 

458 €
4 799 €
Všetky filtre

53 produktov

Na objednávku
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr

989,00 €
Akcia: Kúp teraz za 890,10 €
Zobraziť ďalších 24
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.