Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Ako vybrať notebook

 

Hľadáte notebook, ktorý bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám, ale neviete, na čo sa sústrediť pri výbere? Poradíme vám, aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi notebookov, ktoré parametre majú v roku 2026 skutočný význam a ako si vybrať notebook s čo najlepšími parametrami za prijateľnú cenu.

 

Ako vybrať notebook

 

Ako vybrať notebook podľa účelu použitia?

V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad tým, na aké činnosti plánujete notebook využívať. Ľudia, ktorí hľadajú laptop, na bežné používanie sa budú pri výbere sústrediť na úplne iné parametre, ako hráči alebo grafici.

Pre lepší prehľad rozdeľujeme notebooky na:

  • Pracovné notebooky – obľúbená voľba manažérov a biznis zákazníkov. Nemusia mať najvýkonnejší procesor ani grafickú kartu, mali by však ponúknuť dostatočný výkon na plynulé fungovanie kancelárskych aplikácií a pracovných nástrojov.

  • Herné notebooky – pri nich je dôležitý najmä výkonný procesor, grafická karta a kvalitné chladenie, ktoré pomáha zvládnuť aj niekoľkohodinové hranie bez nadmerného prehrievania.

  • Prémiové notebooky – ponúkajú kvalitné spracovanie, prémiové materiály, pokročilé funkcie a vysoký výkon. Sú určené pre používateľov, ktorí si potrpia na dizajn, detaily a celkovú používateľskú skúsenosť.

  • Ultrabooky – tenké a ľahké notebooky s dlhou výdržou batérie, ktoré sú ideálne na cestovanie, do školy alebo na každodennú prácu mimo kancelárie.

  • AI notebooky – modely vybavené NPU (neurálnou jednotkou), ktorá umožňuje efektívnejšie spracovávať funkcie umelej inteligencie priamo v zariadení, napríklad pri prepise reči, úprave fotografií či rozmazaní pozadia pri videohovoroch.

  • Konvertibilné notebooky 2v1 – ponúkajú flexibilné použitie vďaka možnosti preklopenia displeja, takže ich môžete pohodlne využiť na sledovanie filmov, prezentácie, prácu alebo prehrávanie hudby. Vďaka praktickému vyhotoveniu sú obľúbenou voľbou aj medzi študentmi.

  • Dotykové notebooky – vďaka dotykovému displeju umožňujú intuitívnejšie ovládanie a mnohé modely podporujú aj stylus na písanie poznámok či kreslenie.

 

 

 

Notebook Lenovo IdeaPad

 

Ako vybrať notebook pre študenta?

Pri kúpe notebooku pre študenta by ste sa mali zamerať najmä na jeho rozmery a hmotnosť. Keďže študenti nosia často notebook všade so sebou, mala by byť jeho veľkosť prispôsobená tejto skutočnosti. Dôležitá je aj výdrž batérie, veľkosť uhlopriečky, kvalita klávesnice a veľkosť úložiska. Ak študent plánuje aj hrať hry alebo pracovať s grafikou, oplatí sa zvážiť model s dedikovanou grafickou kartou.

Náš TIP: Pri výbere notebooku pre študenta je kľúčová kombinácia výkonu, prenosnosti a výdrže batérie. Práve preto odporúčame tieto dva spoľahlivé modely notebookov ideálne pre študentov – Apple MacBook Neo s čipom A18 Pro, nízkou hmotnosťou a cenou od 699 €, ktorý je najdostupnejším vstupom do sveta macOS, a Lenovo IdeaPad Slim 3, ktorý poskytuje dostatočný výkon pre bežné študentské úlohy a zároveň je cenovo dostupný. Náročnejší študenti siahnu po MacBook Air s čipom M5.

 

Ako vybrať pracovný notebook?

Kancelársky notebook musí byť prispôsobený na efektívnu prácu tak, aby ste sa na jeho výkon mohli kedykoľvek spoľahnúť. Zvyčajne má displej s uhlopriečkou 14" až 16", čo na klasické zobrazenie tabuliek alebo písanie dokumentov stačí. Kľúčovým prvkom by mala byť najmä dlhá výdrž batérie, pohodlná klávesnica a numerický blok, ktorý vám zjednoduší písanie čísel. Pri firemnom použití oceníte aj Windows 11 Pro, čítačku odtlačkov prstov a dostatok portov na pripojenie monitora.

Náš TIP: Pracovný notebook by mal byť navrhnutý pre efektívnu prácu, s dôrazom na pohodlie pri písaní a spoľahlivosť, a práve také sú Apple MacBook Pro 14 s čipom M5 Pro s vysokým výkonom a veľkou pamäťou RAM, čo je ideálne pre náročné pracovné úlohy ako programovanie, grafický dizajn či video editáciu. Druhým odporúčaným je notebook Asus Zenbook Duo, ktorý je vybavený výkonným procesorom a veľkou pamäťou, čo ho predurčuje na náročné pracovné aplikácie. Navyše vyniká dvoma OLED displejmi, ktoré poskytujú vynikajúcu kvalitu obrazu a viac pracovného priestoru, čo ocenia najmä profesionáli v oblasti grafiky a multimédií.

 

Ako vybrať herný notebook?

Herný notebook musí mať v prvom rade dostatočne silný výkon, ktorý súvisí s výberom procesora. Dôležitá je grafická karta a operačná pamäť, ktorá by v tomto prípade mala byť čo najvyššia. Nezabúdajte ani na displej s vysokou obnovovacou frekvenciou (144 Hz a viac) a kvalitné chladenie. Rozhodujúcim faktorom o konkrétnom modeli je často dizajn a výsledná cena.

Náš TIP: Ak hľadáte výkonný notebook na hranie hier, jednoznačne odporúčame modely od MSI, čo je značka, ktorá sa dlhodobo špecializuje na hráčsku a výkonnú techniku. Notebooky MSI používajú najnovšie procesory Intel Core Ultra 7/9 alebo AMD Ryzen 7/9 a grafické karty NVIDIA GeForce RTX 50, ktoré umožňujú plynulé hranie aj najnáročnejších titulov na vysokých nastaveniach. Pozrite si našu aktuálnu ponuku herných notebookov a vyberte si svoj herný notebook ešte dnes.

 

 

Herný notebook Asus

 

Na aké parametre sa zamerať keď vyberáte notebook?

Pri výbere nového notebooku odporúčame zamerať sa najmä na tieto kľúčové parametre:

  • procesor

  • grafická karta

  • veľkosť uhlopriečky

  • displej (rozlíšenie, typ panelu, povrchová úprava)

  • operačný systém

  • pamäť RAM

  • veľkosť úložiska

  • konektivita a porty

  • batéria

  • klávesnica a touchpad

  • značka

  • cena

 

Ako vybrať notebook podľa procesora?

Procesor určuje výkon notebooku a je jeho nevyhnutným komponentom, často je označovaný za mozog celého notebooku. V notebookoch dnes nájdete procesory od štyroch výrobcov:

  • Intel

  • AMD

  • Apple

  • Qualcomm

 

Procesor Intel

Intel v súčasnosti ponúka tri hlavné skupiny procesorov:

  • Intel Core Ultra – moderné procesory s integrovanou grafikou Intel Arc a NPU pre AI funkcie. Najnovšia generácia Core Ultra Series 3 (Panther Lake) prišla na trh v januári 2026 a vyniká nízkou spotrebou a výrazne výkonnejšou integrovanou grafikou.

  • Intel Core 3, 5 a 7 (bez písmena „i") – cenovo dostupnejšie procesory pre bežné a kancelárske notebooky.

  • Intel Core i3, i5, i7 a i9 – staršie, no stále rozšírené generácie, ktoré nájdete najmä v cenovo dostupných a herných modeloch.

Najslabšiu výkonnostnú triedu predstavujú procesory Celeron a Intel N-séria, ktoré stačia na internet a základné kancelárske práce. Dôležité je aj písmeno za číslom modelu: U označuje úsporné procesory s dlhšou výdržou batérie, H výkonné procesory a HX najvýkonnejšie verzie pre herné a pracovné notebooky.

 

Procesory AMD

AMD dnes ponúka procesory Ryzen v niekoľkých radoch. Číslo za slovom Ryzen udáva výkonnostnú triedu:

  • Ryzen 3 – základ pre bežné používanie a kanceláriu.

  • Ryzen 5 a Ryzen 7 – vyhovejú hráčom aj ľuďom, ktorí strihajú videá alebo pracujú v grafických programoch.

  • Ryzen 9 – to najlepšie, čo AMD ponúka, zvládne náročné programovanie, hranie hier aj strih 4K videí.

Najnovšie sú procesory Ryzen AI 300 a Ryzen AI 400, ktoré majú vstavanú NPU jednotku s výkonom až 60 TOPS a výkonnú integrovanú grafiku Radeon. Pre profesionálov je určený rad Ryzen AI Max. V lacnejších notebookoch stále nájdete aj staršie modely, napríklad Ryzen 5 7520U alebo Ryzen 5 220. Písmeno HX v názve (napr. Ryzen AI 9 HX 475) označuje najvýkonnejšie verzie.

 

Procesory Apple a Qualcomm

Apple vo svojich notebookoch MacBook používa vlastné čipy. MacBook Air a MacBook Pro poháňa aktuálne čip M5 (vo výkonnejších verziách M5 Pro a M5 Max), cenovo dostupnejší MacBook Neo využíva čip A18 Pro. Čipy Apple vynikajú vysokým výkonom pri nízkej spotrebe a veľmi dlhou výdržou batérie.

Qualcomm Snapdragon X sú procesory s architektúrou ARM určené pre notebooky s Windows 11. Ich hlavnou výhodou je dlhá výdrž batérie a tichá prevádzka, pri niektorých starších programoch a hrách však môžete naraziť na obmedzenú kompatibilitu.
 

Čo je NPU a potrebujete ho?

NPU (neurálna procesorová jednotka) je súčasťou moderných procesorov a stará sa o úlohy umelej inteligencie bez zbytočného zaťaženia batérie. Notebooky s označením Copilot+ PC musia mať NPU s výkonom aspoň 40 TOPS. Ak chcete naplno využívať AI funkcie vo Windows 11, pozrite si ponuku AI notebookov.

Náš TIP: Pri výbere notebooku je procesor jedným z kľúčových komponentov, ktorý ovplyvňuje celkový výkon zariadenia. Vyberali sme pre vás notebooky s procesormi od oboch hlavných výrobcov – s procesorom AMD Ryzen odporúčame HP 201 G2a s procesorom AMD Ryzen 5 220 a Windows 11 Pro, ktorý je vhodný pre tých, čo preferujú procesory AMD a potrebujú spoľahlivý pracovný notebook. Asus Vivobook 15 s procesorom Intel Core 5 120U je skvelou voľbou pre používateľov, ktorí ocenia spoľahlivý výkon pre každodenné úlohy.

 

Aký notebook kúpiť podľa grafickej karty?

Pri výbere notebooku by ste mali sledovať aj výkon grafiky, ktorý súvisí s výberom grafickej karty. Tá totiž vytvára grafický výstup na displeji, ktorý ovplyvňuje spúšťanie programov, zobrazovanie snímok, strih videí alebo hranie hier.

Váš notebook môže mať dva typy grafickej karty:

  • Integrovaná grafická karta – využíva väčšina notebookov. Je súčasťou procesora a jej najväčšou výhodou je nižšia spotreba energie a tiež nižšia prevádzková teplota. Moderné integrované grafiky sú už prekvapivo výkonné a zvládnu aj menej náročné hry, stále sa však najviac hodia do notebookov na bežné používanie a do kancelárií.

  • Dedikovaná grafická karta – ide o samostatnú grafickú kartu, ktorá má vlastnú pamäť. Najčastejšie sa využíva pre rôzne grafické programy, strih videa alebo hranie hier. Špeciálnym druhom je hráčska grafická karta, ktorá je vybavená hardvérovými prostriedkami špeciálne navrhnutými na hranie hier.
     

Grafické karty sa líšia veľkosťou pamäte

Dedikované grafické karty v notebookoch majú dnes zvyčajne 6 až 24 GB vlastnej pamäte (VRAM). Pre hranie vo Full HD rozlíšení je rozumným minimom 8 GB, pre vyššie rozlíšenia a náročné tituly sa oplatí 12 GB a viac. Čím nižšia je grafická pamäť, tým horšie sa na notebooku hrajú hry vo vysokom rozlíšení, ktoré nízka pamäť brzdí. Pozor aj na to, že rovnaká grafická karta môže mať v rôznych notebookoch rozdielny výkon – závisí od toho, aký maximálny príkon (TGP) jej výrobca notebooku povolí.
 

Najznámejší výrobcovia grafických kariet

Notebooky v našej ponuke majú grafické karty od výrobcov NVIDIA, Intel, AMD, Apple a Qualcomm. Pre lepší prehľad sme ich ponuku grafických kariet prehľadne zoradili:

Grafické karty NVIDIA:

  • NVIDIA GeForce RTX 50 – aktuálna generácia herných kariet. RTX 5050, 5060 a 5070 majú 8 GB pamäte GDDR7 a sú vhodné pre hranie vo Full HD, RTX 5070 Ti (12 GB), RTX 5080 (16 GB) a RTX 5090 (24 GB) sú určené pre náročných hráčov a tvorcov.

  • NVIDIA GeForce RTX 30 a RTX 40 – staršie generácie, ktoré nájdete v cenovo dostupnejších herných notebookoch, napríklad RTX 3050 so 6 GB pamäte.

  • NVIDIA RTX PRO – profesionálne grafické karty (nástupca radu Quadro) pre prácu s 3D grafikou, CAD systémami a AI výpočtami.

 

Intel grafické karty:

  • Intel Arc Graphics – integrovaná grafika procesorov Core Ultra. Najnovšie verzie v procesoroch Core Ultra Series 3 zvládnu aj hranie hier v nižších nastaveniach.

  • Intel Graphics a UHD Graphics – základná grafika pre kanceláriu a multimédiá, na hranie sa neodporúča.

 

Grafické karty AMD:

  • AMD Radeon 800M – integrovaná grafika procesorov Ryzen AI, patrí k najvýkonnejším integrovaným riešeniam na trhu.

  • AMD Radeon 600M a 700M – integrovaná grafika v cenovo dostupnejších procesoroch Ryzen, vhodná na bežné používanie.

 

Grafiky Apple a Qualcomm:

  • Apple M5 – grafika je priamo súčasťou čipu, výkonom stačí aj na strih videa či grafickú prácu.

  • Qualcomm Adreno – integrovaná grafika procesorov Snapdragon X, vhodná na bežné používanie a multimédiá.

 

Aký notebook kúpiť podľa uhlopriečky?

S veľkosťou uhlopriečky súvisia najmä rozmery a hmotnosť notebooku. Všeobecne platí, že čím menšia je uhlopriečka, tým menšie sú aj rozmery a hmotnosť notebooku. Na našom e-shope zakúpite všetky druhy notebookov – prehľadne ich nájdete v kategórii notebooky podľa uhlopriečky:

  • 12" a menej – majú minimálne rozmery a hmotnosť, nepraktické pre každodennú prácu.

  • 13" – vhodné pre ľudí, ktorí často cestujú a využijú malé rozmery notebooku.

  • 14" – kompromis medzi klasickou a malou veľkosťou, zvyčajne nemá numerický blok klávesnice, vhodné pre študentov.

  • 15,6" a 16" – klávesnica má zvyčajne numerický blok, najčastejšie ponúkaná veľkosť. Model so 16" displejom v pomere strán 16:10 ponúka viac priestoru na výšku.

  • 17" a 18" – obľúbené najmä pri herných a pracovných notebookoch, kde väčšia plocha ponúka prehľadnejšie zobrazenie. Počítajte však s vyššou hmotnosťou.

 

Apple MacBook Air

 


Ako vybrať notebook podľa displeja?

Pri displeji nerozhoduje len uhlopriečka. Rovnako dôležité je rozlíšenie, typ panelu, jas, obnovovacia frekvencia a povrchová úprava.
 

Rozlíšenie displeja:

  • Full HD (1920 × 1080) a WUXGA (1920 × 1200) – štandard pre bežné a kancelárske notebooky do 15,6", obraz je ostrý a výdrž batérie dobrá.

  • 2K, 2,5K a 2,8K (napr. 2560 × 1600 alebo 2880 × 1800) – ostrejší obraz, ktorý oceníte pri práci s fotkami a pri 14" až 16" displejoch.

  • 4K (3840 × 2160) – najvyššia ostrosť pre grafikov a strih videa, vyššie rozlíšenie však viac zaťažuje batériu.
     

Typ panelu:

  • TN panel – najlacnejší typ s rýchlou odozvou, ale slabšími farbami a pozorovacími uhlami. Dnes ho nájdete už len výnimočne.

  • IPS panel – verné farby a široké pozorovacie uhly, najrozšírenejší typ displeja v notebookoch.

  • VA panel – lepší kontrast ako IPS, farby a pozorovacie uhly sú však o niečo slabšie.

  • OLED displej – dokonalá čierna, vysoký kontrast a živé farby. Ideálny na filmy aj grafickú prácu.

  • Mini LED – veľmi vysoký jas a kontrast, nájdete ho najmä v prémiových modeloch.
     

Jas a obnovovacia frekvencia

Na prácu v interiéri stačí jas okolo 300 nitov, ak notebook používate aj vonku alebo pri okne, siahnite po displeji so 400 nitmi a viac. Obnovovacia frekvencia 60 Hz postačuje na bežnú prácu, 120 Hz robí posúvanie plynulejším a hráči by mali zvoliť minimálne 144 Hz.
 

Matný, alebo lesklý displej?

Matný (antireflexný) displej potláča odrazy svetla, takže je vhodnejší do kancelárie, do školy aj na prácu pri okne. Lesklý displej ponúka sýtejšie farby a vyšší kontrast, v jasnom prostredí však viac odráža svetlo.
 

Ako vybrať notebook na základe operačného systému?

Najznámejším operačným systémom je Windows od spoločnosti Microsoft, aktuálnou verziou je Windows 11. Podpora Windows 10 skončila v októbri 2025, preto pri kúpe odporúčame notebook s Windows 11. Verzia Home stačí pre domácnosť, verziu Pro ocenia firmy. Konkurenčný výrobca Apple vo svojich notebookoch MacBook využíva operačný systém macOS, ktorý zároveň nájdete aj v počítačoch iMac. Je obľúbenou voľbou grafikov, hudobníkov, manažérov alebo rôznych umelcov, ponuka hier je však v porovnaní s Windows stále obmedzenejšia.

Dostupný je aj operačný systém ChromeOS, ktorý je postavený na cloudových službách Google. Notebooky využívajúce tento operačný systém sa nazývajú Chromebooky, ich nevýhodou je však absencia niektorých profesionálnych aplikácií. Čoraz väčšiu pozornosť získava aj bezplatný operačný systém Linux, ktorého používanie je bezpečné a jeho podpora v notebookoch je všeobecne veľmi dobrá. Niektoré notebooky sa predávajú aj bez operačného systému (FreeDOS), čo znižuje ich cenu.

 

Ako správne vybrať notebook podľa operačnej pamäte RAM?

Operačná pamäť RAM dočasne uchováva spracované dáta a spustené programy. Čím väčšiu má notebook operačnú pamäť, tým viac programov môžete naraz využívať. Notebooky podľa veľkosti operačnej pamäte rozdeľujeme na:

  • 8 GB RAM – minimum pre internet, e-maily a kancelárske programy. Pri viacerých otvorených kartách prehliadača a aplikáciách však môže notebook spomaľovať.

  • 16 GB RAM – odporúčaný štandard pre väčšinu používateľov, zvládne multitasking aj menej náročné hry. Túto kapacitu vyžadujú aj notebooky Copilot+ PC.

  • 32 GB RAM – ideálna voľba pre hráčov, strih videa, grafiku a programovanie.

  • 64 GB RAM a viac – určené pre profesionálne pracovné stanice a náročné AI úlohy.

Moderné notebooky používajú pamäte DDR5 alebo LPDDR5X. Pamäť typu LPDDR je často prispájkovaná k základnej doske a nedá sa neskôr rozšíriť, preto si kapacitu vyberte s rezervou.
 

Ako vybrať notebook na základe veľkosti úložiska?

Na ukladanie dát sa v súčasných notebookoch používa takmer výhradne SSD disk. Pevný disk (HDD) sa v nových notebookoch objavuje už len výnimočne. Vysvetlíme vám, aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi:

  • SSD disk – je oveľa rýchlejší ako HDD, pretože neobsahuje žiadne pohyblivé časti. Notebook s ním rýchlejšie štartuje a programy sa otvárajú takmer okamžite. Najrýchlejšie sú SSD disky typu NVMe. Odporúčame kapacitu aspoň 512 GB, hráčom 1 TB a viac.

  • HDD disk – ponúka vysokú kapacitu za nízku cenu, je však pomalší, hlučnejší a citlivejší na nárazy. Dnes sa využíva skôr ako externý disk na zálohovanie a archiváciu.

  • eMMC úložisko – lacnejšie a pomalšie úložisko s malou kapacitou, ktoré nájdete najmä v Chromebookoch a najlacnejších notebookoch.

 

Konektivita a porty – čo by notebooku nemalo chýbať?

Porty rozhodujú o tom, čo k notebooku pripojíte bez redukcií. Pri výbere sledujte najmä:

  • USB-C – univerzálny konektor na prenos dát, nabíjanie aj pripojenie monitora. Výkonnejšie verzie Thunderbolt 4/5 a USB4 zvládnu rýchly prenos dát aj pripojenie dokovacej stanice.

  • USB-A – klasický port, ktorý stále využijete na myš, flash disk či tlačiareň.

  • HDMI – na pripojenie monitora, televízora alebo projektora.

  • DisplayPort – obraz môže notebook posielať aj cez USB-C s podporou DisplayPort, ideálne pre externé monitory s vysokým rozlíšením.

  • RJ-45 (LAN) – oceníte ho v kancelárii alebo pri stabilnom káblovom pripojení.

  • Čítačka pamäťových kariet a 3,5 mm jack na slúchadlá – praktické pre fotografov aj pri videohovoroch.

Z bezdrôtovej konektivity by nemali chýbať WiFi 6 alebo novšie WiFi 6E a WiFi 7 a Bluetooth 5.3 alebo novší.

Od apríla 2026 platí v EÚ povinnosť nabíjania notebookov cez USB-C a niektoré modely sa predávajú bez nabíjačky v balení.
 

Batéria – ako čítať kapacitu a výdrž?

Kapacita batérie sa udáva vo watthodinách (Wh). Čím vyššie číslo, tým viac energie batéria uloží:

  • Do 45 Wh – menšie a lacnejšie notebooky, výdrž zvyčajne na jeden pracovný deň pri miernom používaní.

  • 50 – 70 Wh – bežný štandard pre ultrabooky a kancelárske notebooky.

  • 70 – 99 Wh – výkonné a herné notebooky. Hranica 100 Wh je zároveň maximum, ktoré môžete bez povolenia vziať do lietadla.

Samotná kapacita však o výdrži nerozhoduje. Rovnako dôležitá je spotreba procesora, jas a rozlíšenie displeja. Úsporný notebook s procesorom Apple, Snapdragon X alebo Intel Core Ultra vydrží s menšou batériou dlhšie ako herný notebook s väčšou. Výdrž udávaná výrobcom je nameraná v ideálnych podmienkach, v praxi počítajte s nižšími hodnotami.
 

Klávesnica a touchpad

Na notebooku často píšete celé hodiny, preto klávesnicu nepodceňujte. Sledujte, či má podsvietenie, dostatočný zdvih kláves a slovenské rozloženie. Numerický blok nájdete zvyčajne pri 15,6" a väčších modeloch. Touchpad by mal byť dostatočne veľký, presný a podporovať gestá. Praktickým doplnkom je čítačka odtlačkov prstov na rýchle prihlásenie. Nové notebooky s Windows 11 majú často aj samostatný kláves Copilot.
 

Aký notebook kúpiť podľa značky?

V našom e-shope nájdete notebooky najznámejších výrobcov na trhu. Každý rok predstavujú nové vlajkové modely, pričom každý výrobca má svoje vlastné série notebookov. Jednotlivé notebooky sa líšia nielen technickými parametrami, ale aj prevedením, farebnosťou a najmä cenou.

Na výber sú tieto notebooky podľa značky:

 

Ako vybrať notebook podľa ceny?

Rozpočet často rozhoduje rovnako ako parametre. Pre lepšiu orientáciu uvádzame orientačné cenové pásma:

  • do 400 € – základné notebooky a Chromebooky na internet, e-maily a výučbu.

  • 400 – 700 € – bežné notebooky pre domácnosť a študentov s 8 – 16 GB RAM a SSD diskom.

  • 700 – 1 000 € – kvalitnejšie spracovanie, lepší displej, vstupné herné notebooky a MacBook Neo.

  • 1 000 – 1 500 € – ultrabooky s dlhou výdržou, výkonné pracovné notebooky a herné modely s RTX 5060.

  • Nad 1 500 € – prémiové notebooky, MacBook Air a MacBook Pro, výkonné herné notebooky a pracovné stanice.

Notebook vo vašom rozpočte rýchlo nájdete v kategórii notebooky podľa ceny.
 

Slovník pojmov

  • SSD – rýchly disk bez pohyblivých častí, v ktorom sa dáta ukladajú do pamäťových čipov.

  • HDD – klasický pevný disk s otáčajúcimi sa platňami, pomalší, no s nižšou cenou za kapacitu.

  • RAM – operačná pamäť, ktorá dočasne uchováva spustené programy a dáta.

  • Full HD – rozlíšenie 1920 × 1080 bodov, štandard pre bežné notebooky.

  • 4K rozlíšenie – rozlíšenie 3840 × 2160 bodov, štvornásobok Full HD.

  • TN panel – najlacnejší typ LCD displeja s rýchlou odozvou a slabšími farbami.

  • IPS panel – LCD displej s vernými farbami a širokými pozorovacími uhlami.

  • VA panel – LCD displej s vysokým kontrastom, kompromis medzi TN a IPS.

  • OLED displej – displej, v ktorom každý bod svieti sám, vďaka čomu ponúka dokonalú čiernu.

  • Integrovaná grafická karta – grafika, ktorá je súčasťou procesora a využíva operačnú pamäť.

  • Dedikovaná grafická karta – samostatná grafická karta s vlastnou pamäťou pre hry a náročnú grafiku.

  • Ultrabook – tenký a ľahký notebook s dlhou výdržou batérie.

  • USB-C – obojstranný univerzálny konektor na dáta, nabíjanie aj prenos obrazu.

  • HDMI – rozhranie na prenos obrazu a zvuku do monitora alebo televízora.

  • DisplayPort – rozhranie na prenos obrazu, obľúbené pri monitoroch s vysokým rozlíšením a frekvenciou.

  • WiFi 6 – bezdrôtový štandard s vyššou rýchlosťou a stabilnejším pripojením v preplnených sieťach.

  • Bluetooth – bezdrôtová technológia na pripojenie slúchadiel, myši či klávesnice.

  • Wh (watthodina) – jednotka kapacity batérie, udáva množstvo energie, ktoré batéria uloží.

  • Procesor (CPU) – hlavná výpočtová jednotka notebooku, ktorá určuje jeho výkon.

  • Chipset – súbor čipov na základnej doske, ktorý riadi komunikáciu medzi procesorom, pamäťou a portami.
     

Časté otázky – ako vybrať notebook

Pri výbere notebooku sa zákazníci najčastejšie pýtajú na displej, pamäť, grafiku a výdrž batérie. Odpovede na tieto otázky vám pomôžu rozhodnúť sa rýchlejšie.

Aké rozlíšenie displeja je pre notebook dostatočné?

Pre 13" až 15,6" notebook na bežné použitie stačí Full HD alebo 1920 × 1200. Ak pracujete s fotkami a videom alebo máte 16" a väčší displej, oplatí sa vyššie rozlíšenie 2K až 2,8K.

Aký je rozdiel medzi TN, IPS, VA a OLED displejom?

TN je najlacnejší s horšími farbami, IPS ponúka verné farby a široké pozorovacie uhly, VA vyšší kontrast. OLED má dokonalú čiernu a najživšie farby, je však drahší.

Oplatí sa matný, alebo lesklý displej?

Matný displej je praktickejší do kancelárie, školy a na prácu pri okne, pretože neodráža svetlo. Lesklý ponúka sýtejšie farby a oceníte ho pri filmoch v tmavšom prostredí.

Koľko RAM potrebujem na bežnú prácu a koľko na hry?

Na internet a kancelárske programy stačí 8 GB, pohodlnejší chod zabezpečí 16 GB. Hráčom a tvorcom odporúčame 32 GB.

Aký je rozdiel medzi integrovanou a dedikovanou grafickou kartou?

Integrovaná grafika je súčasťou procesora, má nižšiu spotrebu a stačí na bežnú prácu. Dedikovaná grafická karta má vlastnú pamäť a výrazne vyšší výkon pre hry, strih videa a 3D grafiku.

Aké porty a konektivita by notebooku nemali chýbať?

Základom je aspoň jeden USB-C port s nabíjaním, USB-A, HDMI a slúchadlový jack. Z bezdrôtových technológií WiFi 6 alebo novšie a Bluetooth 5.3 a vyšší.

Ako zistím reálnu výdrž batérie notebooku?

Údaj výrobcu berte ako maximum v ideálnych podmienkach. Sledujte kapacitu vo Wh, spotrebu procesora a jas displeja a overte si výdrž v nezávislých recenziách.

Aký operačný systém si vybrať – Windows, macOS alebo Chrome OS?

Windows 11 je najuniverzálnejší a podporuje najviac programov aj hier. macOS oceníte v ekosystéme Apple a pri kreatívnej práci, ChromeOS je jednoduchý a lacný systém najmä na internet a výučbu.

Aký notebook je vhodný pre študenta a aký pre hráča?

Študentovi vyhovie ľahký 13" až 14" notebook s 16 GB RAM a dlhou výdržou batérie. Hráč potrebuje výkonný procesor, dedikovanú grafickú kartu RTX, aspoň 16 GB RAM a displej so 144 Hz a viac.