Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Herné notebooky

Herné notebooky predstavujú špecifickú kategóriu, pretože oproti klasickým notebookom na prácu vyžadujú oveľa výkonnejšiu grafickú kartu a procesor, aby zvládli utiahnuť aj tie najnáročnejšie hry. Navyše, ponuka herných notebookov neustále rastie a ich cena tiež, preto výber herného notebooku nemusí byť jednoduchou záležitosťou. Poradíme vám aké parametre sú kľúčové pre kvalitný a výkonný notebook gaming a veríme, že vám výber zjednodušíme.

 

Ako vybrať herný notebook

Pred kúpou je dobré vedieť, aké náročné hry budete chcieť hrať a koľko chcete investovať do herného notebooku. Pre herné notebooky platí, že vyššia cenovka prináša aj vysokú kvalitu zariadenia a naopak, nízka cena bude znamenať, že herný notebook bude mať svoje limity. Cena za herný notebook sa pohybuje od 550 eur a presahuje aj viac ako 1 500 eur. Zlatú strednú cestu predstavujú herné notebooky s cenou okolo 750 eur.

Pri výbere herného notebooku sa zamerajte okrem jeho ceny aj na tieto dôležité parametre:

 • grafická karta
 • procesor
 • operačná pamäť RAM
 • úložisko
 • veľkosť a rozlíšenie displeja
 • funkcie a vlastnosti

Pre gaming laptop je kľúčový procesor, grafická karta a pamäť RAM

Samozrejme, herné notebooky sú výnimočné pre svoj výrazný vzhľad, avšak ich vnútorné vybavenie je to, čo by vás malo zaujímať ako prvé.

Výkonný procesor

Procesor predstavuje mozog pre notebook herný, pretože zastrešuje hladký chod všetkých operácií, ktoré v ňom prebiehajú. Tieto typy procesorov očakávajte v herných notebookoch:

 • Procesory AMD sú súčasťou herných notebookov s nižšou cenou, no kvalitou sú porovnateľné s procesormi Intel.
 • Procesory Intel nájdete skoro v každom hernom notebooku a odlišujú sa od seba označením Core i5 alebo Core i7. K tomuto základnému označeniu sa pridáva označenie U, M, Q, ktoré napovedá, aké náročné hry gaming notebook dokáže utiahnuť. Označenie U patrí notebookom, ktoré zvládnu menej náročné hry, naopak písmeno Q značí, že gaming notebook bude ideálny pre najnáročnejších hráčov. Označenie písmenom M predstavuje zlatú strednú cestu.

Lenovo IdeaPad Gaming s AMD procesorom

 

Grafická karta

Grafická karta je azda najdôležitejším komponentom pre notebooky herné, pretože ovplyvňuje ich výkon. Ak chcete skutočne výkonný herný notebook určite si vyberte ten s dedikovanou grafickou kartou, pretože má vlastnú pamäť a je priam ideálna pre hranie hier.

Stretnúť sa môžete s týmito dvoma typmi grafických kariet v herných notebookoch:

 1. NVIDIA - trieda GeForce GTX alebo RTX zvládne náročné hry a trieda GT je určená najmä pre staršie hry.
 2. AMD – herné grafické karty nájdete pod označením RTX. Pri vyšších radoch s týmto označením si užijete náročnejšie hry v tých najlepších detailoch.

Lenovo Gaming3 s ložiskom až 1 TB.

 

Operačná pamäť RAM a úložisko

Veľkosť operačnej pamäte RAM má vplyv na rýchlosť práce počítača. Pre herné notebooky je táto hodnota obzvlášť dôležitá preto, aby vedel potiahnuť rôzne hardvérovo náročné hry. Pevný disk alebo úložisko je potrebný, pre hladkú prácu operačného systému notebooku a hlavne pre hladký beh tých najnáročnejších hier.

Operačná pamäť RAM - herné notebooky môžu mať od 8 – 64 GB. Ideálne je však mať aspoň 16 GB.

Pevný disk – ideálne je mať oba typy diskov, a teda kombináciu SSD a HDD (256 GB - 1 TB ). Pokiaľ by mal notebook len SSD, nebude mať dostatočnú úložnú pamäť. So samostatným HDD bude zasa pri hraní oveľa pomalší.

Akú veľkosť a rozlíšenie displeja má mať herný notebook

Notebooky majú väčšinou štandardnú obrazovku s Full HD rozlíšením, stretnete sa však aj so 4K rozlíšením, ktoré majú displeje výkonných notebookov. Dôležitejšia je však veľkosť obrazovky a tá by mala byť prispôsobená podmienkam, v ktorých chcete hrať hry. Samozrejme platí, že čím väčší displej herný laptop má, tým výraznejší pôžitok z hry máte.

Pre gaming notebook vyberajte nasledovnú veľkosť displeja:

 • od 13" - predstavujú niektoré ultrabooky s celkom slušným herným výkonom a navyše sú skvelé na cestovanie pre ich menšie rozmery
 • do 15" - klasická veľkosť pre herné notebooky, ktoré sú navyše stále ideálne na cestovanie
 • 17" a viac - pre gaming notebook, ktorý budete mať predovšetkým doma na stole

Idelna veľkosť obrazovky pre hern notebooky je 15 palcov.

Frekvencia obrazovky

Frekvencia obrazovky predstavuje samostatnú kapitolu a veľmi dôležitú pre herné notebooky, pretože udáva, ako rýchlo dokáže displej reagovať a koľkokrát sa dokáže obraz obnoviť za jednu sekundu.

Pre herné notebooky sú ideálne tieto hodnoty:

 • 120 Hz
 • 144 Hz
 • 240 Hz a viac

Chladiace prieduchy hernho notebooku ACER Nitro

 

Herné notebooky ich funkcie a vlastnosti

 • Chladenie – pre vysoko výkonný herný notebook je dôležité spoľahlivé chladenie, pri kúpe si preto všimnite aké má vetracie prieduchy. Samozrejme, že notebook ich nebude mať tak výkonné, ako stolový počítač určený na hranie, a preto hernému notebooku môže dopomôcť k menšiemu zahrievaniu aj externý ventilátor alebo chladiaca podložka.
 • Klávesnica s podsvietením – pre ešte väčší zážitok z hrania je skvelé ak má gaming laptop klávesnicu s RGB podsvietením.
 • Ergonomická myš je základom pre pohodlné a dlhé hranie hier.
 • Čítačka prstov poslúži pre lepšie zabezpečenie vašich dát.
 • Optická mechanika – v prípade hrania starších hier sa vám určite zíde.

Potrebujete poradiť ako vybrať notebook?

V našom článku sa dozviete aké parametre hrajú kľúčovú úlohu pri kúpe notebooku, podľa čoho si vyberať a čo v praxi znamenajú. 

269 €
2 839 €
Všetky filtre

45 produktov

Na objednávku
Okamzita zlava 200 € - 200€
Lenovo Legion Slim 5 16IRH8 16 i5 16/512GB GR
Lenovo Legion Slim 5 16IRH8 Intel i5-12450H 16GB 512GB-SSD 16"WQXGA IPS AG RTX4050-6GB Win11Home Storm Grey
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
1 209,00 €
Akcia: Kúp teraz za 1 009,00 €
Zobraziť ďalších 21
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.