Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Myši

PC myš by mala patriť k neodmysliteľnej výbave každého počítača, ako už stolného alebo notebooku. Hoci každý notebook má touchpad, práca s myšou k notebooku je omnoho rýchlejšia, presnejšia a dalo by sa povedať, že aj komformnejšia. Najprv však musíme zvážiť, na aký účel budeme myš používať. Na trhu máme množstvo ponúk od úplne najzákladnejšej až po špičkovú. Podľa technológií to môže byť blueTrack, optická, herná, cestovná ...atď. Na výber je z rôznych veľkostí.

 

Výrobcovia uvádzajú veľkosť od S až po XL. Veľkosť zodpovedá veľkosti dlane, konkrétne ide o dĺžku medzi zápästím a špičkou prostredníka. Veľkosť S – menej než 17 cm, veľkosť M – medzi 17 a 19 cm, veľkosť L – medzi 19 a 21 cm a veľkosť XL – viac než 21 cm. Váha myši sa pohybuje v rozmedzí od 60 do 90 g, pri myšiach určených na kancelárske použitie. Herné myši majú váhu až do 150 g. Na trhu máme na výber sety priamo s klávesnicou alebo iba samostatné klávesnice.

Rozhodujúcim faktorom je pripojenie myši k počítaču. Na výber sú dve kategórie.

Kblov, hern my vedľa klvesnice

Drôtová alebo takzvaná káblová počítačová myš

Počítačová myš má pripojenie k počítaču pomocou USB kábla. Jej nevýhodou je samozrejme kábel, ktorý mnoho krát môže byť obmedzujúci čo robí káblovú myš nevýhodnejšou. No káblové myši ponúkajú spoľahlivosť, majú zvyčajne lepšie DPI a odozvu, čo znamená, že reagujú rýchlejšie. Používajú sa najčastejšie k stolným počítačom. Zvyčajne sú pri iných porovnateľných parametroch s bezdrôtovou myšou lacnejšie.

Bezdrôtová myš na počítač

Jej prednosťou je mobilita. Bezdrôtová myš na počítač sa zapája prostredníctvom externého USB modulu, ktorý spolupracuje s počítačom na základe bluetooth. Ide o systém Plug&Play, čo znamená, že nie je nutná žiadna softvérová inštalácia. Myš je poháňaná batériou, pričom kvalitná batéria má výdrž aj niekoľko mesiacov. Nevýhodou bezdrôtovej počítačovej myši, je pomalšia odozva spôsobená bezdrôtovým prenosom dát a tým pádom aj menšia presnosť.

Druhy snímačov počítačových myší

Snímač je vlastne riešenie snímania pohybu počítačovej myši na ploche. Parametre snímania sú udávané v DPI, čo je skratka z angličtiny dot per inch teda pixelov na palec. V skratke o koľko pixelov sa kurzor pohne, keď s myšou na počítač pohnete o 1 palec, čo predstavuje 2,54 cm. Štandardom býva údaj medzi 1 000 až 2 000 DPI. Čím je DPI vyššie, tým presnejšie a rýchlejšie počítačová myš reaguje. Pre bežnú potrebu stačí DPI s hodnotou do 1 600. Ak hľadáte hernú myš k počítaču, hodnota DPI by mala byť trojnásobne vyššia a môže dosiahnuť hodnotu až 20 000 a viac DPI. Herné myši majú krokové nastavenie DPI a to v úrovniach napríklad: 800, 1 600, 2 400 DPI. Teda hráčsku myš môžete zároveň používať aj ako myš k PC na kancelárske účely.

Snímače môžu byť laserové, optické alebo aj BlueTrack.

Laserové snímače

pracujú pomocou polovodičového laseru s vyšším rozlíšením snímača. Ich reakcie sú presnejšie a rýchlejšie, nepotrebujú špeciálnu podložku. Dokážu pracovať na rôznych povrchoch, nemajú červené ani modré LED svetlo, pohyb je umožnený výhradne pomocou laseru.

Technológia BlueTrack

je novinkou na trhu. Využíva modrú LED diódu, ktorá je oveľa presnejšia ako červená a modrú šošovku. Vyznačuje sa širokým záberom snímania na akomkoľvek povrchu.

Optické snímače

Pracujú na princípe optického snímania povrchu pod myšou. V myši na počítač je umiestnený optický snímač, ktorý sníma obraz v podobnom rozlíšení aké má napríklad ikona programu. Na osvetlenie plôšky snímanej senzorom sa používa červená LED dióda. Svetlo zachytáva posun PC myši. Myši s optickým snímačom sú menej presné, majú pomalšiu odozvu a problém im robí jedine hladký povrch. Sú však najlacnejšie a teda aj najbežnejšie. S tvarom a ergonómiou sú na trhu dostupné myši na počítač ako pre pravákov tak i pre ľavákov. Vybrať si môže naozaj každý. Pre správne fungovanie PC myší je dôležitý aj výber správnej podložky pod myši, čo vám hravo umožní také fungovanie aké potrebujete.

Použitie myši k počítaču

Kancelárska myš

Biela bezdrtov my položen na podložke na my.

 

Môžeme ju nazvať aj ako „klasickú” myš na počítač. Je to najpoužívanejší a najbežnejší model. Používajú sa s optickým snímačom nakoľko je to lacnejší variant. Základom sú dve tlačidlá: pravé, ľavé a koliesko. DPI je na úrovni medzi 2 000 prípadne 2 500. Na trhu máme na výber aj sety priamo s klávesnicou alebo iba samostatné myši na počítač.

Cestovná myš na notebook

má menšiu veľkosť, býva zvyčajne bezdrôtová. Používa sa predovšetkým na pracovné účely na cestách. Disponuje troma základnými tlačidlami.

Vertikálna PC myš

Vertiklna my na podložke, vedľa ktorej s položen slchadla

Je to najmenej známe prevedenie počítačovej myši. Je vhodná najmä pre ľudí, ktorí pracujú s myšou viac ako 6 hodín denne. Poskytuje zápästiu prirodzenejšiu polohu. Má špecifické ovládanie – základné tlačidlá sa stláčajú palcom. Takúto myš na počítač môžete držať vertikálne aj prirodzene.

Herná počítačová myš

Čierna kblov hern kblov my položen na lesklom stole

Patrí medzi najšpecifickejšie prevedenie počítačovej myši. Je určená najmä pre hráčov počítačových hier. Najčastejšie sa používa laserový drôtový variant, nakoľko má vyššiu hodnotu DPI a lepšiu odozvu. Výnimkou však nie sú ani bezdrôtové prevedenia. Herná myš je dominantná dizajnom a k výrazným doplnkom patrí aj podsvietenie. Veľkou výhodou hernej myši sú programovateľné tlačidlá, t.j. hráč pri hre nemusí stláčať klávesy na klávesnici. Pri herných myšiach by mala byť DPI v spektre od 800 do 20 000, odozva musí byť čo najnižšia pod 1ms. Zaujímavosťou sú aj tri druhy úchopu hernej myši a to:

PALM GRIP – ruka spočíva na myši s vystretými prstami

CLAW GRIP –nazývaný aj pazúrový úchop. Dlaň sa dotýka myši a prsty sú ohnuté

FINGER TIP GRIP – dlaň sa nedotýka myši na pc a prsty sú ohnuté

Ergonómia

Dalo by sa povedať, že sa jedná o neustálu inováciu počítačovej myši. V skratke ide o prispôsobenie pracovného prostredia, prípadne pracovného náradia človeku. Tvar myši k počítaču môže byť symetrický, ľahko alebo výrazne ergonomicky tvarovaný. Dôležitý je samotný fakt, aby sa vám s počítačovou myšou dobre a komfortne pracovalo. Klasické kancelárske myši buď nie sú ergonomicky tvarované vôbec alebo iba jemne, aby nepredstavovali prekážku pri celodennej práci.

Naopak herné myši sú ergonomicky tvarované, aby sa dali dobre uchopiť a ovládať. Ich tvar podlieha aj prídavným tlačidlám.

Počet tlačidiel

Štandardný počet tlačidiel na PC myši je tri. Tým je pravé, ľavé tlačidlo a uprostred sa nachádza koliesko, ktoré nazývame aj „skrolovacie“ (koliesko pre rýchly najmä vertikálny pohyb)

Okrem týchto troch, môže mať myš k počítaču alebo k notebooku ďalšie tlačidlá, ktoré nájdete na boku myši, bežne dve v hornej časti a dve v dolnej časti palcovej strany. Prípadne môže byť ešte šieste, siedme a ôsme tlačidlo, ktoré je v hornej časti, dopĺňa stredovú časť za alebo pred skrolovacím kolieskom. Niektoré modely majú až desať tlačidiel. Každé tlačidlo je možné nastaviť na iný príkaz. S prídavnými tlačidlami je najčastejšie vybavená herná myš.

DPI a doba odozvy myši na počítač

DPI je údaj o schopnosti skenovať povrch a spracovávať pohyb. Čím je DPI vyššie tým lepšie dokáže myš k počítaču reagovať DPI môže dosiahnuť hodnotu do 20 000 a viac.

Doba odozvy je údaj ktorý je špecifický najmä pre hráčske myši. Čím je odozva nižšia tým je menšie oneskorenie obrazu. Uvádza sa v milisekundách. Štandardom je hodnota do 4 ms a pri herných myšiach je táto doba aj menej ako 1 ms. Okrem herných myší na PC nájde využitie aj pri práci v grafických programoch.

Podsvietenie

Nemá žiaden vplyv na fungovanie počítačovej myši. Jedná sa vyslovene iba o dizajnový prvok. Farbu podsvietenia je možné nastaviť a tiež aj deaktivovať. Všetko záleží iba od chuti užívateľa. Každopádne aj táto vlastnosť a možnosti podsvietenia myši na PC môžu byť pre niektorých užívateľov dôležité.

Človek drž profesionlnu,bezdrtov, hern my.

4 €
159 €
Všetky filtre

212 produktov

Zobraziť ďalších 24
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.