Jesenné upratovanie garáže a záhrady
Chladnúce počasie či skoršie zapadanie slnka, patria k prvým znakom jesene. Pripomínajú nám, že je najvyšší čas s poriadnym uprataním záhrady a s jej prípravou na prezimovanie. Okrem zberu poslednej úrody je potrebné postarať sa aj o všetky kríky, stromy alebo trávnik. Iba včasnou a dobrou starostlivosťou docielite, že vám záhradka prinesie rovnako veľa radosti aj o rok. Poctivú opateru si však zaslúži aj vaša garáž alebo altánok. Začítajte sa spolu s nami a zistite, ktoré kroky neradno vynechať a ako si jesenné upratovanie, čo najviac uľahčiť.
7 tipov pre jesenné čistenie záhrady
Príprava záhrady na zimný spánok vôbec nemusí byť náročná záležitosť. Všetky dôležité úlohy sme zhrnuli do 7 bodov. Vďaka nim sa na jar môžete tešiť na čistú, rozkvitnutú a bohatú záhradu. V našich tipoch sa nedočítate nielen o potrebných krokoch, ale aj nástrojoch, ktoré vám tieto činnosti razom uľahčia.
1. Pohrabte lístie a vyčistite trávnik
Hrabanie lístia je synonymom jesene. Právom patrí aj medzi prvé a dôležité kroky pri starostlivosti o záhradu. Veľká vrstva lístia trávu až dusí a môže tak zabrániť následnému rastu na jar. Neodhrabané lístie navyše podporuje aj rast chorobnej snežnej plesne. Tá patrí medzi naše najrozšírenejšie hubovité ochorenie trávy na Slovensku. Chorobu často vidieť až po roztopení snehu a vyzerá ako kruhy odumretej trávy s kúskami ,,bielej pavučiny‘‘. Medzi najlepšiu prevenciu patrí práve hrabanie lístia. Klasickým pomocníkom sú hrable. Ak si však chcete prácu, čo najviac uľahčiť, tak si zaobstarajte fukáre lístia. Aj veľká záhrada s nimi bude razom čistá.
Rovnako dôležité je vyčistiť záhradu a dvor od popadaného ovocia a iných plodov. Dobrým príkladom sú napríklad popadané jablká okolo jabloní. Tie treba odstrániť, pretože prilákajú nielen nechcenú zver a hlodavce, ale aj hmyz, ktorý môže napadnúť a poškodiť strom ešte pred samotnou jarou. Listy a jablká však len tak nevyhadzujte. V ďalšom bode vám poradíme ako ich efektívne využiť.
2. Pripravte si kompost pre jarnú záhradu
Po vyčistení záhrady uložte nazbieraný odpad do domáceho kompostu. Kompost je vlastne domáce hnojivo, ktoré vzniká rozkladom listov alebo zvyškov z jedla. Kompostovanie má obrovské množstvo výhod. V prvom rade ide o ekologický spôsob, s ktorým sa viete zbaviť rozložiteľného odpadu. Ide o časovo nenáročnú činnosť, ktorá takmer nič nestojí. Popritom vám vzniká aj výživné hnojivo – humus, ktorý patrí medzi najlepší zdroj živín pre rastliny. Kompostové hnojivo takisto podporuje aj väčšiu výnosnosť plodín.
Domáci kompost by mal pozostávať z troch častí. Prvou je hnedá časť, ktorá je bohatá na uhlík. Tú tvoria prevažne korene a konáre, ktoré sa umiestňujú na dno kompostu. Na ňu sa potom ukladá zelená časť, ktorá je bohatá na dusík. Do tejto časti spadá aj typický kuchynský odpad, škrupiny z vajec alebo šupky z ovocia, zeleniny a podobne. Poslednú tretiu zložku tvorí voda a prospešné baktérie.
Nepísané pravidlo je, že kompost by mal mať dvakrát viac hnedej zložky oproti tej zelenej. Pre dosiahnutie kvalitného humusu je potrebné v kompostovisku udržiavať dostatočnú vlhkosť a z času na čas ho premiešať. Miešaním sa zabezpečí prísun kyslíka do každej škáry a celý proces sa výrazne urýchli.
3. Dajte do poriadku trávnik
Pred príchodom zimy je dôležite vykonať niekoľko úloh, aby bol váš trávnik na jar všade krásne zelený. Najdôležitejším krokom je prevzdušnenie trávnika pomocou vertikutátora. Vďaka prevzdušneniu zabezpečíte dostatočný prísun kyslíka, živín a vody aj v jesennom období. Ďalším dôležitým krokom je hnojenie trávy. Jeseň je na to tým najlepším obdobím. Listy síce rastú pomaly, ale korene a podzemky rastú v chlade rýchlejšie. Hnojením dodáte základné živiny a tráva sa tak môže hlboko zakoreniť a na jar vyrásť ešte hustejšie a krajšie. Teraz je vhodné obdobie aj na vyplnenie suchých miest v trávniku. Stačí použiť tradičnú trávnikovú zmes a hodiť ju na jemne pohrabanú, prázdnu plochu. Zmes trochu polejte a pokračujte v polievaní každý druhý deň po dobu dvoch týždňov.
Ak je pôda príliš kyslá, trávnik stráca svoju estetickú hodnotu a objavuje sa v ňom burina a mach. V tomto prípade je ideálne práve na jeseň tieto miesta jemne posypať vápnom.
A čo s kosením?
S príchodom jesene svieti slnko stále menej a menej a počasie sa neustále ochladzuje. Pocítiť to môžete aj na vašom trávniku, ktorý už nemusíte kosiť až tak často. Experti radia, aby ste kosenie nezanedbávali ani na jeseň a pokračovali vždy keď uvidíte, že tráva veľmi podrástla. Normálna výška trávy je najlepšia pre dostatočnú absorpciu slnečného svetla, limituje rast plesní a je menej náchylná na napadnutie hmyzom. Takže sa nebojte a vytiahnite kosačky na trávu aj v novembri.
4. Podstrihnite stromy a kríky
Jeseň je skvelým obdobím aj na zastrihávanie stromov a kríkov. Netreba vykonávať žiadne extenzívne rezy. Stačí sa zbaviť odumierajúcich haluzí a zastrihnúť zarastené miesta. Ide aj o preventívne opatrenie, s ktorým zamedzíte lámaniu konárov po napadnutí snehu a zamedzíte tým väčšiemu poškodeniu. Nenahraditeľným pomocníkom budú pre vás jednoznačne záhradné nožnice.
Dôkladne sa postarajte aj o svoj živý plot. Ten na jeseň potrebuje obzvlášť veľkú starostlivosť, aby vás na jar mohol odmeniť. Vaším najlepším priateľom tu budú jednoznačne nožnice na živý plot. Pomocou nich odstráňte všetky mŕtve, choré a ďalšie suché konáre, ktoré môžu kradnúť živiny či napadnúť tie zdravé.
Rovnako je kľúčové zbaviť živý plot aj všetkých suchých listov, v ktorých cez zimu radi hniezdia všelijakí škodcovia. Plot skracujte vždy iba o tretinu. Mohli by sa odhaliť centrálne konáre, ktoré by mohol mráz poškodiť, čím by vznikli na jar v plote mŕtve miesta. Odstrihnuté konáre môžete ľahko spracovať s drvičom konárov.
5. Nebojte sa sadiť
Po zrušení starých záhonov je najvyšší čas s vytvorením nových. Jesenné obdobie vytvára dokonalé podmienky pre nevysadené stromy, kríky a trvalky, ako sme už spomenuli pri trávniku. Rastliny v chladnom počasí sústreďujú svoju energiu na rast silného koreňového systému. Novovysadené rastliny tak na jar budú mať kvalitnú koreňovú väzbu a odmenia sa bohatým kvitnutím.
V tomto období je ideálne aj vysádzanie ovocných alebo ihličnatých stromov. Rovnako dobre je to aj so sadením malín alebo ríbezlí. Chladnejší vzduch, stála pôdna vlhkosť vytvárajú pohostinné podmienky pre nové či presadené rastliny. Toto obdobie je mimoriadne priaznivé aj na vysádzanie cibuľovín. Vhodný čas sa však od veľkosti korenia líši. Všeobecne platí, že čím má rastlina väčší koreň, tým neskôr ju treba vysádzať. Na sadenie vám skvelo poslúžia aj kvalitné lopaty a rýle od značky Fieldmann.
6. Zazimujte svoje rastliny a zavlažovací systém
Začiatok jesene ešte hneď neznamená zazimovanie zavlažovacieho systému. Náhle vypnutie je nežiadúce a lepšie je pokračovať v zavlažovaní s menším množstvom vody aj v septembri a októbri. Keď však teploty začnú klesať do jednociferných hodnoť nastal čas na zazimovanie. V tomto procese odstráňte zo systému všetku vodu, ktorá ešte v rúrkach koluje pred jej zamrznutím.
Vodu je najlepšie odstrániť prefúknutím. S touto prácou si poradí kvalitný kompresor. Ten napojíte na vypúšťací ventil a opatrne do potrubia vháňate vzduch. Potrubie prefukujete do momentu, keď už z ostrekovačov nebude striekať voda, ale iba vzduch. Na záver nezabudnite miesto, kde sa systém napája na prívod vody zakryť nejakým izolačným materiálom.
Pomoc so zimou budú možno potrebovať aj vaše rastliny. Pred príchodom jesene je najlepšie kvetinové záhony príkriť vrstvou z netkanej textílie. Takéto obalenie sa môže hodiť aj koreňom a konárom mladých a citlivých stromov. Ku koreňom ruží stačí prisypať ešte extra vrstvu hliny. Rastliny, ktoré sú teplomilné nezabudnite preniesť do skleníka alebo interiéru.
7. Očistite a odložte všetko náradie
Po skončení jesenného upratovania je potrebné všetky stroje ako aj náradie poriadne prečistiť. Vyčistený rýľ alebo motyka sú menej náchylné na hrdzavenie. Potretím vrstvou oleja ich navyše zakonzervujete a tým zaručíte, že budú pripravené na ďalší rok. Zo všetkých strojov so spaľovacím motorom je potrebné okrem čistenia vyliať všetok benzín a skontrolovať olej. Vyčistené a ošetrené náradie potom nezabudnite odložiť do garáže či záhradného domčeka, kde budú chránené pred zimou. Ak máte vo výbave akumulátorové náradie, batérie je potrebné skladovať v interiéri, aby neprišli do styku s mrazom.
Starostlivosť o garáž
Posledné teplé dni babieho leta odporúčame venovať nielen záhrade, ale aj vašej garáži. S príchodom jesene je viac než pravdepodobné, že sa začína prepĺňať rôznym náradím či dekoráciami z dvora. Zhrnuli sme pre vás potrebné kroky, s ktorými sa budete vy aj vaša garáž tešiť na príchod zimy.
Zbavte sa nepotrebných vecí
Prvým krokom pri jesennom upratovaní je vyhodenie nepotrebných vecí. Zlomené náradie, hnojivá po záruke či kartóny a papier môžete s kľudom z garáže vyhodiť. Uistite sa či máte v garáži dostatočné teplo, inak je nevyhnutné presunúť odtiaľ aj farby, čistiace produkty a iné chemikálie, ktoré sa v chlade kazia. Rovnako z nej odstráňte aj všetku elektroniku.
Umyte garáž a príjazdovú cestu
Pred príchodom chladných zimných mesiacov je jeseň ideálnym obdobím na vyčistenie príjazdovej cesty či garážovej podlahy. Dobrým pomocníkom sú vysokotlakové čističe, ktoré dlažbu vyčistia rýchlo a efektívne. Takéto intenzívne premytie zaručí, že dlažba vydrží dlhšie bez toho, aby na nej boli vidieť známky používania.
Zazimujte svoj gril
Po ukončení grilovacej sezóny je potrebné aj tohto parťáka pripraviť na nadchádzajúcu zimu. Prvým krokom je dôkladné vyčistenie grilu zvonku aj zvnútra. V druhom kroku je potrebné preskúmať či gril nie je na niektorých miestach poškodený alebo nemá dolámaný rošt. V takomto prípade je ideálne to opraviť ešte pred príchodom zimy. Na záver je dôležité mať gril po celú zimu dobre zakrytý. V prípade, že ide o plynový gril, tak propán-butánové fľaše neuchovávajte v dome ani v garáži. Na zimu je ich najlepšie umiestniť do vodorovnej pozícii na bezpečné miesto v záhrade.
Poctivá starostlivosť počas jesene vám vaša záhrada dvojnásobne oplatí na jar. Želáme vám pohodlné, rýchle a úspešné jesenné upratovanie.