Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Ako vybrať športové slúchadlá

Športové slúchadlá ako motivácia k športovaniu

Ak vás letné mesiace motivovali k tomu, aby ste sa začali venovať nejakej športovej aktivite, je to skvelé. Či už sa venujete behu, chodíte do fitness, alebo ste prepadli čaru kolobežiek, počas prvých týždňov ste nadšení zo samotnej aktivity a nič vám k šťastiu nechýba. Po čase ale prídu dni, keď sa vám zrazu nechce. Možno je to preto lebo je vonku sychravé počasie, alebo ste unavení zo školy či z práce. Skvelým pomocníkom ako nabudiť telo aj myseľ môže byť práve hudba.

Hudba vám dokáže dobiť baterky

Je vedecky dokázané, že hudba dokáže zvýšiť efektivitu, zlepšiť sústredenie, ale aj nabudiť telo a myseľ. A čo potrebujete iné ak je vonku zamračené, vy ste mali ťažký deň a čaká vás ešte tréning. Riešenie je jednoduché – nasaďte si slúchadlá a pustite vašu obľúbenú hudbu. Vybrať si akýkoľvek album či playlist nebolo nikdy jednoduchšie, pretože mobil máte so sebou a nejakú tú streamovaciu službu máte tiež určite aktivovanú. Dostupné sú aj playlisty určené priamo na beh či fitness.

Aké slúchadlá vybrať

Slúchadlá sa dajú rozdeliť do rôznych kategórií ako napríklad tie s káblikom či bezdrôtové, alebo slúchadlá na uši či slúchadlá do uší. Je samozrejme na vás čo vám vyhovuje. Keď sa pozrieme na spôsob prenosu zvuku, tak samozrejme prenos cez káblik je kvalitnejší, ale počas športovej aktivity určite nepotrebujete špičkový hifi zvuk. Tie kábliky sú niekedy otravné a zavadzajú tam kde nemajú čo robiť. Pokojne zvoľte bezdrôtové prevedenie cez bluetooth. Ak si však potrpíte na kvalitu, dostupné sú aj hi-res slúchadlá.

Ak si potrpíte na kvalitu, dostupné sú aj hi-res slúchadlá od Buxton.

Výhody slúchadiel do uší

Väčšinou sa na športové aktivity preferujú slúchadlá do uší a dôvodov je viacero. Za prvé sú malé, ľahké a zaberajú málo miesta. Predsa len keď idete behať alebo na bicykel, nepotrebujete so sebou nosiť niečo, čo vám zbytočne zaberie drahocenné miesto vo vrecku či v batohu. Za druhé, dobre držia v ušiach a počas športovej aktivity nevypadávajú. V neposlednom rade máte dobrý zvuk, keďže vás nerušia okolité ruchy.

Slúchadlá na uši

Určité percento ľudí preferuje slúchadlá na uši či už z toho dôvodu, že im je nepríjemné dávať si slúchadlá do uší, alebo jednoducho majú pocit, že slúchadlá im na ušiach lepšie držia a práve v prípade športovania vonku lepšie počujú okolitú premávku. V takomto prípade si však treba dávať pozor, aby ste si nevybrali modely, ktoré dokážu okolitý hluk účinne eliminovať. 

 

Určité percento ľudí preferuje slúchadlá na uši.

Niekoľko technických vychytávok

  • Odolnosť voči vlhkosti – toto prevedenie u slúchadiel nie je až tak časté. Samozrejme nepredpokladáme, že v nich pôjdete plávať –  na plávanie sú určené špeciálne slúchadlá. Vlhkosť počas pobytu vonku vás môže prekvapiť najmä počas jarných a jesenných dní, keď vás chytí nejaký ten dážď a vy nemáte inú možnosť len to vydržať a vydržať by to mali aj vaše slúchadlá. 
  • Vymeniteľné nadstavce – ak používate slúchadlá do uší, je veľmi dôležité vybrať si správnu veľkosť nadstavcov, aby sa dokonale prispôsobili vášmu uchu. Ak používate slúchadlá na uši, po čase nadstavce prepotíte a preto je potrebné, aby sa dali vymeniť alebo aspoň čas od času vyčistiť.
  • Ovládanie slúchadiel – toto je tiež šikovná vlastnosť, pretože nemusíte vyberať mobil či mp3 prehrávač, ak vás nebaví pesnička, ktorá práve hrá a chcete si pustiť ďalšiu. Ovládanie môže byť umiestnené na kábli, alebo priamo na slúchadlách. Modely z vyššej kategórie môžu mať aj ovládanie hlasom. 

Bezpečnosť na prvom mieste

Pozor na outdoorové aktivity typu cyklistika, beh, kolobežka. Skrátka aktivity, kde sa pohybujete po cestách, na ktorých je premávka a dopravné prostriedky vás môže ohroziť najmä preto, že počúvate hudbu a nepočujete blížiace sa auto. Čiastočne sa to dá vyriešiť aj tak, že hudbu počúvate len potichu a okolité ruchy sú potlačené len čiastočne. Myslieť treba aj na to, že pri odbočovaní či obchádzaní prekážky v ceste treba venovať zvýšenú pozornosť svojmu okoliu. 

Pozor na aktivity, kde sa pohybujete po cestách

Nezáleží na tom akej aktivite sa venujete, dôležité je, že niečo pre seba robíte. A nielen pre svoje telo, ale aj pre svoju myseľ a celkovú pohodu. A pri tom nesmie chýbať ani dobrá hudba, či zaujímavý podcast. A nezabúdajte na dobrú hudbu ani keď budete večer sedieť pri vínku a hodnotiť svoje športové výkony.