Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Herné monitory

Herné monitory sú špeciálne stavané na to, aby vyprodukovali ten najčistejší a najdetailnejší obraz. S kvalitným herným monitorom nadobudne vaše hranie úplne iný rozmer. Monitor eliminuje sekanie a vďaka vysokej obnovovacej frekvencii budú pohyby obrazovky plynulé a nerozmazané. Vybrať si však správny herný monitor nemusí byť vôbec ľahké. Preto sme si pre vás prichystali tento článok.

 

4 parametre, ktoré najviac zavážia pri výbere herného monitoru

Ak si plánujete zaobstarať herný monitor je určite potrebné pochopiť, čo jednotlivé parametre znamenajú, aby ste vedeli určiť, čo všetko môžete od herného monitoru čakať. Technológie sa stále inovujú a napredujú dopredu avšak pri výbere akéhokoľvek monitoru nikdy nevynechajte nasledujúce parametre.

 1. Rozlíšenie
 2. Frekvencia
 3. Čas odozvy
 4. Farba obrazu

Rozlíšenie

Kľúčovou vlastnosťou každého herného monitora je jeho rozlíšenie. To nám hovorí o šírke a výške obrazovky v pixeloch. Čím vyššie má herný monitor rozlíšenie, tým viacej pixelov obsahuje a o to detailnejší bude výsledný obraz . Najčastejšie môžu mať herné monitory nasledujúce rozlíšenie:

 • 1920×1080 – Full HD
 • 2560×1440 – Quad-HD
 • 3840×2160 - 4K Ultra HD

Okrem tohto označenia môžu používať herné monitory iba výšku ako napríklad 1080p a 1440p alebo len šírku ako je to u 4K monitorov. Nezabudnite, že väčšie rozlíšenie neznamená len detailnejší obraz, ale aj väčšiu pracovnú plochu.

Hrč použva hern monitor s vysokm rozlenm na hranie FPS hier

 

Pre herný monitor je kľúčová obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia nám určuje frekvenciu, pri ktorej sa obnovuje celý obraz na obrazovke. Herné monitory ju majú udávanú v hertzoch (Hz). Vyššia obnovovacia frekvencia spôsobuje, že pohyb na obrazovke je plynulejší, pretože obrazovka sa častejšie a rýchlejšie aktualizuje. Ak ste zarytý hráč FPS (first-person-shooter) hier určite potrebujete monitor pre hráčov s obnovovacou frekvenciou aspoň 144 Hz. Veľkou výhodou je, že nepriateľa postrehnete oveľa skôr ako pri klasickom monitore. Ak však preferujete menej súťaživé hry, tak herný monitor s obnovovacou frekvenciou 120 Hz vám zaručene postačí.

Herné monitory a čas odozvy

Doba odozvy nám meria čas, za ktorý zmení pixel svoju farbu. Udáva sa v milisekundách (ms). Platí, že čím má monitor pre hráčov nižšiu dobu odozvy, tak tým menej rozmazaný bude pohyb obrazovky. Odozva musí byť dostatočne rýchla, aby plynulo spolupracovala s obnovovacou frekvenciou. Najlepšie monitory majú odozvu v rozmedzí 1 - 5 ms.

Farba obrazu

Keď si vyberáte monitor herný určite chcete, aby bol obraz žiarivý a zložený z realistických odtieňov s hlbokým kontrastom a bohatou paletou farieb. Kvalita obrazu sa nehodnotí v jednom parametri, ale ide o zmes rôznych špecifikácií. Ak túžite po dych-berúcich vizuálnych záberoch, tak určite nepreskočte:

 • Kontrastný pomer meria pomer medzi čiernou a bielou, ktoré dokáže herný monitor zobraziť. Základný kontrastný pomer je 1000:1. To znamená, že biela časť je 1000-krát jasnejšia ako tmavá časť. Vyššia hodnoty znamenajú lepší obraz.
 • Jas vyjadruje koľko svetla herné monitory vyžarujú. Jas môžete nájsť spojený s jednotkou cd/m2 (kandel na meter štvorcový). Jas nad 300 cd/m2 patrí už medzi kvalitné hodnoty a vo väčšine prípadov stačí na prekonanie odleskov.
 • Farebná hĺbka – aby herné monitory vytvorili realistický obraz, tak potrebujú zobrazovať mnoho odtieňov farieb a plynulo medzi nimi prechádzať. Schopnosť herného monitora zobraziť veľa mierne odlišných farieb a vyhnúť sa nepresnostiam určuje farebná hĺbka. Farebná hĺbka herného monitora určuje koľko údajov (v bitoch), môže použiť monitor na vytvorenie farby pixelu. Najčastejšie sa môžete stretnúť s 6 bitovou farebnou hĺbkou, ktorá vie zobraziť 262 144 farieb alebo 8 bitovou farebnou hĺbkou, ktorá vie zobraziť až 16,7 milióna farieb. V tých najnadupanejších herných monitoroch sa možno stretnete s 10 bitovou farbou. Takýto herný monitor dokáže vytvoriť až neuveriteľnú miliardu farieb.

Hern monitor, z ktorho sr cel spektrum farieb

 

Herný monitor nemusia používať iba hráči PC hier

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, herné monitory sú skvelou voľbou aj pre ľudí, čo hry nehrajú. Podľa hlavného účelu si môžete vybrať vhodný typ pre vás. Najčastejšie účely pre využitie monitora sú:

 • Hranie hier – v takomto prípade určite siahnite po monitore s vysokou obnovovacou frekvenciou a nízkym časom odozvy.
 • Profesionálne využitie – ak ste grafikom, tak si zvoľte monitor s vysokým kontrastným pomerom a farebnou hĺbkou.
 • Všeobecné využitie – tu odporúčame najmä dobrý kontrastný pomer ak chcete na monitore sledovať filmy a seriály. Takisto aj 120 Hz obnovovaciu frekvenciu ak na ňom chcete občas hrať aj nejaké hry.

Hern monitor, ktor je použvan na grafick pravu a editovanie.

Herné monitory s G-Sync alebo FreeSync?

Obe tieto funkcie slúžia na to, aby znížili trhanie a zasekávanie obrazovky. Rozdiel je najmä v grafickej karte, ktorú podporujú. Obe technológie sú rovnako dobré. Tu je najdôležitejšie vybrať herný monitor, ktorý bude kompatibilný s vašou grafickou kartou.

 • G-Sync je pre počítače s grafickou kartou Nvidia
 • FreeSync je určený pre počítače s grafickou kartou AMD

Oplatí sa vybrať si zakrivený herný monitor?

Zakrivené monitory sú pohodlnejšie pre vaše oči. Oči dokážu lepšie a bez námahy všetko zachytiť. Takisto musíte menej krútiť krkom a vo všeobecnosti budete vo výhodnejšom pozorovacom uhle. Ak vám to rozpočet dovolí, tak určite siahnite po zakrivenom hernom monitore. Vaše oči vám určite poďakujú.

pecilny zakriven monitor hern od spoločnosti Samsung

116 €
2 209 €
Všetky filtre

33 produktov

val
Ihneď k odoslaniu
Skladom 1 ks.
U Vás už 23.7.

2 339,10 €
2 209,15 €
Ušetríte 129,95 € (6%)
val
5,0 1x
Ihneď k odoslaniu
Skladom 1 ks.
U Vás už 23.7.

229,00 €
220,15 €
Ušetríte 8,85 € (4%)
Zobraziť ďalších 9
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.