Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Plynové varné dosky

Plynové varné dosky patria medzi najpredávanejšie varné dosky najmä pre široký výber modelov na trhu a pre ich nízku cenu. Varné dosky plynové sú stále obľúbenou klasikou v domácnostiach a vyznačujú sa spoľahlivým výkonom a okamžitým ohrevom. Pre ešte lepší zážitok z varenia disponuje varná doska plynová rôznymi funkciami, ktoré potešia nejedného kulinára. Objavte všetky výhody, ktoré prinášajú plynové varné dosky

Výhody

+ perfektný výkon a rýchly ohrev

+ cenovo najdostupnejšie

+ jednoduché ovládanie

+ nie je potrebné použiť špeciálny riad

Nevýhody

- prácnejšie čistenie povrchu dosky

- inštaláciu musí vykonať odborný pracovník

 

V prípade reklamácie plynovej varnej dosky sa prihliada na to, či bola plynová varná doska zapojená odborným pracovníkom, ktorý má povolenie a certifikáciu pre zapájanie plynových spotrebičov. Plynár následne potvrdí zapojenie varnej dosky do záručného listu.

Plynov varn doska v čiernom preveden so zapnutmi horkmi

Druhy plynových varných dosiek

Plynové varné dosky sú vyrobené zo sklokeramiky alebo nerezu. Oba typy spĺňajú všetky podmienky bežných plynových varných dosiek.

Varná doska plynová má na povrchu postavenú mriežku, ktorá je vyrobená zo smaltu alebo z liatiny.

V ponuke nájdete plynové varné dosky väčšinou v bielej a čiernej či striebornej farbe. Výrobcovia však čoraz častejšie prichádzajú aj s menej bežnými farebnými odtieňmi pre plynové varné dosky, ako sú rôzne odtiene béžovej farby. Aj plynová varná doska v odtieni slonoviny môže predstavovať zaujímavý dizajnový kúsok vo vašej kuchyni.

Milovníci dizajnových kúskov si tiež prídu na svoje vďaka retro vyhotoveniu plynových varných dosiek, ktoré majú niektorí výrobcovia v ponuke. Samozrejme, dizajnové plynové dosky majú aj vyššiu cenu, s ktorou treba počítať.

Pred kúpou je potrebné zabezpečiť vhodný otvor do kuchynskej linky, v ktorej sa má nachádzať plynová doska.

Rozmery plynových dosiek bývajú obvykle cca do 60 cm v šírke a hĺbke. Výšku má každá plynová varná doska odlišnú, záleží od prevedenia varnej dosky.

Sklokeramické plynové varné dosky

Plynové varné dosky so sklokeramickým povrchom fungujú na princípe ohrievania špirály, ktorá následne teplo prenáša na dno nádoby. Teplom sa tak zbytočne neplytvá a plynová varná doska dokáže znížiť náklady na spotrebu energií.

Plynová varná doska zo sklokeramiky sa uspokojí s vašim doteraz používaným riadom na varenie, nevyžaduje sa žiadny špeciálny riad na varenie.

Sklokeramické plynové varné dosky vyniknú v každej modernej kuchyni svojim elegantným dizajnom. Vybrať si môžete aj farebné prevedenie dosky.

Obvykle býva sklokeramická plynová varná doska v klasickej čiernej alebo bielej farbe, no stretnete sa aj s menej bežnými farebnými odtieňmi, ako je napríklad béžová farba.

Sklokeramick plynov platňa v bielom preveden

Nerezové plynové varné dosky

Varná doska plynová z nerezu sa hodí do každej kuchyne a bude perfektne ladiť so všetkými spotrebičmi.

Materiál z nehrdzavejúcej ocele predstavuje rokmi overenú odolnosť, ktorou sa označuje nerezová varná doska plynová. Nerezový povrch je zároveň ľahšie udržiavateľný.

Pre plynové varné dosky je potešiteľná aj nižšia cena, ktorá sa však na výkone neodráža. Za skvelú cenu získate výkonný spotrebič aj s množstvom prídavných funkcií.

Nerezov plynov platňa

Kombinované varné dosky

Špeciálnym typom varných dosiek je kombinácia - plynová varná doska a elektrická varná doska. Výhodou pre kombinované varné dosky je výber energie, jednoduché ovládanie a variabilita v príprave jedál.

Elektrické varné dosky, alebo indukčné varné dosky sa dokážu prispôsobiť povrchu hrnca čo znamená, že sa zahrieva iba dno hrnca a tým sa výrazne znižuje spotreba energie.

Plynové varné dosky nepotrebujú špeciálny riad na varenie ako je tomu pri elektrických či indukčných varných doskách.

Kombinovan varn doska plynov a elektrick

K varnej doske patrí aj rúra

Pokiaľ uvažujete nad kúpou rúry k plynovej varnej doske, ideálnou voľbou sú sety - plynové varné dosky a vstavané rúry, ktoré sa skvelo dopĺňajú rovnakým dizajnom.

Táto kombinácia síce môže byť cenovo náročnejšia, no v prípade ak sa vám jeden so spotrebičov pokazí, stačí vymeniť iba ten jeden.

Na druhej strane samostatné sporáky, ktoré obsahujú aj varnú dosku a rúru, sú menej náročné na inštaláciu, pretože ich stačí len voľne postaviť na podlahu.

Vstavan rra v striebornej farbe v modernej kuchyni

Koľko varných plôch môže mať plynová doska

Výber horákov úzko súvisí s počtom osôb v domácnosti a miestom, ktoré máte k dispozícii vo vašej kuchyni. Plynová varná doska môže mať od 2 – 5 horákov.

 • Plynová varná doska 2 horáky - je ideálna do kuchýň s menším priestorom, pretože zaberie skutočne iba minimum miesta.

Práve preto je plynová varná doska 2 horáky, poprípade s 3 horákmi obľúbená v garsónkach, alebo na chatách a vyhľadávaná jednotlivcami, alebo pármi žijúcimi v spoločnej domácnosti.

 • Plynová varná doska 4 horáky predstavuje štandard v domácnosti s rodinami a s väčším počtom osôb.
 • Plynová varná doska 5 horákov – je určená pre vášnivých kuchárov, ktorí sa neuspokoja so štandardom a varenie si vychutnajú na všetkých 5 horákoch. Plynová varná doska 5 horákov je využiteľná aj vo veľkých rodinách, ktoré sú zvyknuté pripravovať viac pokrmov naraz a často.

Plynov varn doska s piatimi horkmi

Aký výkon má plynová varná doska

Výkon plynových varných dosiek vám napovie ako rýchlo dokáže plynová varná doska pripraviť jedlo a teda, ako veľmi je plynová doska výkonná.

Každá jedna varná zóna má svoj osobitý výkon a ideálny výkon pre všetky zóny by mal byť od 6000 W. Plynové varné dosky s výkonom od 6000 W a viac majú skutočne rýchly ohrev.

Varné dosky plynové do 6000 W sú súce lacnejšie, ale aj menej výkonné a pomalšie.

Osoba pripravuje pokrm v hnci na plynovej varnej doske

Ovládanie plynovej dosky

Klasická plynová doska sa ovláda otočením tlačidiel a následne škrtnutím zápaliek.

Moderné plynové varné dosky používajú sofistikované otočné gombíky s integrovaným zapaľovaním. Automatické elektrické zapaľovanie, pomocou otočných gombíkov, vytvára iskry samé, takže nie sú potrebné žiadne zápalky.

Pomocou gombíkov si presne nastavíte plameň na požadovaný výkon, ktorý je vo väčšine prípadoch označený číselnou stupnicou, alebo inou stupnicou ukazujúcou smer intenzity.

Plameň nie je potrebné kontrolovať, môžete sa spoľahnúť, že jeho intenzita bude stabilná po celý čas varenia.

Osoba ovlda plynov dosku pomocou otočnch gombkov

Ako bezpečná vie byť plynová varná doska

Môže sa stať, že sa horák na plynovej doske vypne vplyvom prievanu či vykypenia tekutiny z hrnca na horák.

Taktiež vás bude zaujímať ako bezpečná dokáže byť plynová doska ak máte doma neposedné malé deti.

Práve preto, aby boli plynové varné dosky čo najbezpečnejšie, majú vo výbave detskú poistku, ktorá zablokuje ovládanie horákov pred nežiadúcim spustením.

Ďalšou bezpečnostnou funkciu, ktorú má varná doska plynová, je termoelektrická poistka. Poistka automaticky zastaví prívod plynu v prípade dlhej nečinnosti horáka či jeho zhasnutia.

Plynov doska so zapnutmi horkmi

Ako čistiť plynové varné dosky

Keďže sú plynové varné dosky náročnejšie na údržbu, dbajte na pravidelnosť ich čistenia. Plynová platňa bude vyzerať ako nová ak ju budete udržiavať čistú ihneď po dovarení.

Na čistenie vám bude stačiť obyčajná handrička a prostriedok s odmasťovacím účinkom. Pre väčšie a zaschnuté nečistoty použite škrabku a silnejšie čistiace prostriedky určené pre plynové varné dosky.

Mriežku, ktorú má každá plynová varná doska, vyčistíte veľmi jednoducho. Mriežku stačí vybrať z varnej dosky a použiť na jej čistenie rovnaké prostriedky ako ste použili na čistenie plynovej dosky.

Aké vlastnosti a parametre má plynová varná doska

Pre plynové varné dosky sú dôležitým parametrom rozmery a výkon. Bude vás zaujímať aj materiál, z ktorého je plynová varná doska vyrobená a samozrejme funkcie, ktoré vám dokážu značne spríjemniť a uľahčiť prípravu jedál.

Funkcie plynovej varnej dosky pre kvalitný zážitok z varenia

 • Prepojenie na propán-bután – varná doska plynová môže mať v balení trysky na pripojenie iného zdroja plynu. Táto možnosť je jedinečná práve vtedy, ak potrebujete varnú dosku napríklad na chatu, kde nemáte prívod plynu.
 • Horák Wok – varná doska plynová s Wok horákom je vynikajúca pri vyprážaní, kedy je potrebné rýchle a intenzívne zohriatie povrchu panvice
 • Detská poistka – každá plynová varná doska má detskú poistku. Buď plní funkciu uzamknutia ovládačov pred nechceným spustením, alebo sa dá považovať za detskú poistku aj nutnosť stlačenia a následného pootočenie gombíka pre zapnutie horákov.
 • Termoelektrická poistka horáka – v prípade zhasnutia horákov alebo poruchy varnej dosky, sa automaticky odpojí prívod plynu.
 • Plynová platňa s displejom – najmodernejšie plynové varné dosky sa môžu pýšiť praktickým displejom, ktorý slúži ako ukazovateľ aktuálnej teploty horákov.
 • Indikátor zbytkového tepla – plynová varná doska s indikátorom vás upozorní na to, že povrch horákov je ešte stále horúci a môže dôjsť k popáleniu.
 • Časovač – je skvelým pomocníkom, ktorý využijete pri dlhšom varení.
 • Zvukový signál – majú drahšie plynové varné dosky. Zvukový signál vás upozorní v prípade ak je gombík zapnutý príliš dlho a súčasne je stále zapnutý plyn.

Wok panvica s jedlom postaven na zapnutej plynovej doske

84 €
338 €
Všetky filtre

63 produktov

Zobraziť ďalších 24
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.