Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Strunové kosačky

Tam kam sa nedostanú bežné kosačky, prichádzajú na rad strunové kosačky. Sú najlepším riešením pre kosenie trávy na ťažko dostupných miestach. Nie sú konštruované na dlhodobú prácu, avšak sú vhodné na úpravu trávnika po kosení okolo ciest, chodníkov alebo plotov. Objavte všetky výhody strunových kosačiek.

Strunová kosačka alebo krovinorez?

Strunová kosačka aj krovinorez dosiahnu všade tam, kde sa bežné kosačky nedostanú. Sú ideálnym doplnkom pri starostlivosti o trávnik, avšak nie sú to totožné zariadenia.

 • Strunová kosačka slúži viac-menej na konečnú úpravu trávnika. Má slabší motor ako krovinorez a je pomerne ľahšia.
 • Krovinorez je primárne určený na kosenie väčších plôch, hustej trávy, kríkov či malých drevín. Okrem toho sú krovinorezy doplnené aj o rôzne príslušenstvá, medzi, ktoré patrí napríklad aj trojzubí nôž.

Akumultorov vyžnač v zhrade.

Ako pracujú strunové kosačky?

Strunové kosačky, alebo inak nazývané aj vyžínače, fungujú za pomoci struny, ktorá je navinutá na strunovej hlave. Konce struny sú voľne prevlečené otvormi von z hlavy. Vďaka odstredivej sile pri rýchlej rotácii hlavy tieto konce struny kosia trávu. Pružnosť struny umožní jej prispôsobenie rôznym prekážkam akými sú ploty, skalky a obrubníky bez toho, aby ich pri kosení struna poškodila.

 • sú ideálne na kosenie trávy do maximálnej výšky 30 centimetrov
 • ich šírka záberu je približne od 20 – 40 cm

Ako vybrať strunovú kosačku?

Výber vhodnej kosačky závisí najmä od spôsobu napájania a na základe toho môžeme strunové kosačky na trávu rozdeliť na:

 Fieldmann strunov kosačka.

Elektrická strunová kosačka

Na pohon využíva elektrickú energiu a je postačujúca na kosenie menšej plochy. Elektrické vyžínače sú vhodné najmä pre miesta, ktoré disponujú ľahko dostupnou elektrickou zásuvkou. Zvládnu všetky úpravy, s ktorými si napríklad elektrické rotačné kosačky neporadia.
Ich ďalšie vlastnosti sú:

 • s výkonom 300 W hravo pokosia trávu okolo obrubníkov, skaliek či stromov
 • sú ľahké a tiché
 • manipulácia s nimi môže byť sťažená kvôli prítomnosti elektrického kábla

 Elektrick strunov kosačka s kolieskami.

Náš TIP: Pre ešte pohodlnejšie kosenie si môžete zvoliť vyžínač s kolieskami, ktorý prácu výrazne zjednoduší. Kolieska sú vyrobené z odolného plastu.

Aku strunová kosačka

Akumulátorový model je v podstate druh elektrickej strunovej kosačky avšak s absenciou kábla. Takýto vyžínač využíva na pohon akumulátor a má tieto skvelé výhody:

 • s výkonom 300 – 700 W sa hodí na kosenie väčších plôch
 • nevyžadujú takmer žiadnu údržbu
 • sú tiché a šetrné k prírode, nakoľko sú bez emisií
 • na jedno nabitie dokážu kosiť aj viac ako 30 minút

Strunov kosačka na trvu pri prci.

Benzínová strunová kosačka

Pre akékoľvek väčšie plochy sú ideálne benzínové strunové kosačky na trávu. Motorové vyžínače patria k najvýkonnejším avšak sú omnoho hlučnejšie ako elektrické či akumulátorové modely a produkujú emisie.

 • sú určené pre väčšie plochy a tiež pre stredne vysokú trávu
 • pre kosenie hrubej trávy si vyberajte benzínové vyžínače s motorom nad 700 W

Náš TIP: V prípade, ak je tráva naozaj vysoká, začnite ju kosiť vo výške približne 50 cm nad zemou, pričom postupne znižujte vyžínaciu hlavicu až na želanú výšku kosenia.

Typ konštrukcie vyžínača

To aký typ konštrukcie zvoliť, závisí hlavne na frekvencii a dĺžke kosenia. Pre jednoduchšie a efektívnejšie kosenie môže mať strunová kosačka teleskopickú hriadeľ, ktorá sa dá nastavovať podľa potreby.

 • Elektrické a akumulátorové strunové kosačky sa držia za pomoci madla.
 • Výkonnejšie benzínové modely môžu mať riadidlá a okrem nich aj uchytenie na popruh.

Struna je kľúčová súčasť vyžínača

Platí pravidlo, že čím je výkonnejšia strunová kosačka na trávu, tým by mala byť struna hrubšia a pevnejšia. Na strunovú hlavu navíjajte strunu v dĺžke približne 3 až 5 metrov.

 • Žacie struny môžu hrúbku od 1,6 po 4 mm.
 • Struny sa vyrábajú z nylonu alebo z termoplastov.
 • Profil strún je dostupný v okrúhlom, štvorcovom alebo hviezdicovom prevedení.

Náš TIP: Pri kosení berte trávu iba koncom lanka, kde má najväčšiu reznú silu. Bližšie k stredu lanko nedokáže trávu efektívne skosiť.

Strunov kosačka a jej žacia hlava.

Aké odvíjanie struny môže mať strunová kosačka?

Pri kosení sa žacia struna skracuje a je potrebné ju vždy povytiahnuť. Na to, aby ste tento úkon nemuseli robiť manuálne používajú strunové kosačky dva typy odvíjania a to:

 1. Poloautomatické odvíjanie - mechanizmus odvíjača uvoľní na chvíľu cievku so strunou a odstredivá sila ju automaticky vysunie.
 2. Automatické odvíjanie - takéto odvíjanie struny majú predovšetkým elektrické a akumulátorové vyžínače. Struna funguje tak, že sa pri každom spustení sama vysunie o niekoľko milimetrov.

Pre strunové kosačky je dôležitý aj žací systém

Zo žacej hlavy môže vychádzať jedna alebo dve struny a podľa toho môžeme vyžínače rozdeliť na:

 • Jednostrunové – zo zásobníka sa odvíja iba jeden koniec struny. Tento systém je vhodný na kosenie mäkších druhov trávy.
 • Dvojstrunové – zo zásobníka sa odvíjajú dva konce struny. Takéto vyžínače pracujú rýchlejšie, pretože sekajú trávu pri každej polovici otáčky.
20 €
103 €
Všetky filtre

10 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.