Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Truhlicové mrazničky

Truhlicové mrazničky sú ideálnym riešením na väčšie kusy potravín. Na trhu sú dostupné menšie mraziace boxy, ktoré sa hodia do domácností a väčšie pultové mrazničky, ktoré nájdu využitie v gastronómii. Tento typ mrazničky do domácností má plný nepriehľadný vrchný diel, pričom pultová mraznička a mraziarenské boxy používané v gastronómii môžu mať presklený vrchný diel.

Výhody

+ Veľký priestor, ktorý nie je limitovaný zásuvkami.

+ Lepšia izolácia, teda vyššia akumulačná doba.

+ Vyššia životnosť, pretože nemá zásuvky, ktoré sa môžu časom dolámať.

+ Nižšia obstarávacia cena.

Nevýhody

- Väčší mohutnejší rozmer.

- Dizajn, ktorý sa nehodí do modernejších bytov.

Truhlicové mrazničky majú horné otváranie ako truhlica. Práve vďaka nemu poskytujú jeden veľký priestor. Truhlicové mrazničky majú obvykle lepšiu izoláciu, čiže poskytujú lepšiu akumulačnú dobu, udržia potraviny dlhšie zmrazené. Truhlicové mrazničky aj napriek mohutnému zdaniu, patria k úspornejším ako zásuvkové. Majú lepšiu izoláciu od okolia, a to sa prejaví na úspornosti počas prevádzky. Truhlicové mrazničky majú vo výbave zvyčajne jeden alebo dva drôtené koše, ktoré pomáhajú pri uskladnení menších kusov potravín.

Nhľad zhora na mraziaci box pln mrazenej zeleniny

Mraziace boxy - parametre

Energetická trieda

Je označená na energetickom štítku. Trieda energetickej účinnosti je zobrazená na stupnici od A do G, kde A je energeticky najefektívnejšia a G najmenej efektívna. Najúspornejšie truhlicové mrazničky, ale aj zásuvkové majú označenie A. Nová trieda energetickej účinnosti A zodpovedá zariadeniu s A +++ - 60 % podľa predchádzajúcej normy. Rozdiel medzi spotrebami jednotlivých tried je približne 30 %. Spotreba energie je uvedená v kWh ako ročná spotreba.

Truhlicové mrazničky patria k najväčším elektrospotrebičom v domácnosti. Sú v nepretržitej prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni, preto treba myslieť aj na energetickú náročnosť a investovať do úspornejšej varianty.

Mraziaci box má zvyčajne na zadnej strane energetický štítok, na ktorom nájdete aj QR kód (Quick Response). Je to vzor mriežky, ktorý naskenujete pomocou telefónu alebo tabletu. Obsahuje určité typy informácií. Môžu to byť technické údaje, overenie ID alebo odkaz na webovú stránku. Ak naskenujete QR kód na energetickom štítku, dostanete sa k informáciám o vašom konkrétnom modeli v databáze výrobkov EPREL EÚ. Ďalšie informácie na energetickom štítku sú o hlučnosti, objeme a ročnej spotrebe energie, ktorá sa pri mraziacich boxoch pohybuje v priemere okolo 120-600 kWh/rok.

Ušetriť energiu môžete aj nasledovnými krokmi. Neumiestňujte mraziaci box k zdroju tepla akým je napríklad sporák, či radiátor. Mraziaci box potrebuje dostatočný priestor na prúdenie vzduchu, ktorým sa zadná stena ochladzuje. Pravidelne utierajte prach z mriežok. Aj tieto drobnosti Vám pomôžu šetriť energiu a zároveň aj spotrebič, ktorý bude fungovať presne tak, ako má.

Mraziaci priestor v truhlicovej mrazničke

Kapacita teda objem mraziaceho boxu je uvedený v litroch. Počíta sa v priemere 40 l na osobu, ale samozrejme všetko závisí od vašich individuálnych potrieb napr. koľko potravín chcete uskladňovať, v akom množstve kupujete mrazené jedlá, mrazíte svoje ovocie zo záhrady a podobne.

Obrzok zamrznutej zeleniny

Rozmery

Sú v rozpätí : výška od 83,30 cm do 91,60 cm, šírka od 51,80 cm do 167,50 cm, hĺbka od 47,90 cm do 74 cm. Všetko závisí od vnútorného objemu, ktorý sa pre bežnú domácnosť pohybuje v rozmedzí od 80 l do 400 l. Truhlicové mrazničky, mraziace boxy, používané v gastronómii, či rôznych obchodných prevádzkach môžu mať objem 650 l až viac.

Mraziaci výkon truhlicovej mrazničky

Je udávaný v kilogramoch. Určuje, koľko kilogramov potravín vie truhlicová mraznička zamraziť za 24 hodín do stavu teploty -16°C alebo -18°C. Priemerný mraziaci výkon je od 3 do 40 kg potravín za 24 hodín. Premyslite si, aký mraziaci výkon je pre Vás dostačujúci. Napríklad ak máte mraziaci box s výkonom 10 kg / 24 hod. nemali by ste doň ukladať potraviny s hmotnosťou 13 kg, pretože mraziaci box ich nedokáže spracovať, môžu sa pokaziť. Naopak ak vložíte menej potravín do rovnakého mraziaceho výkonu t.j.10 kg / 24 hod., bude mať mraziaci box zbytočne vyššiu spotrebu.

Obrzok, na ktorom s padajce ľadov kocky.

Klimatická trieda

Udáva v akom teplotnom prostredí by mali byť mraziace boxy, pultové mrazničky umiestnené. Napovie vám, aké vonkajšie teploty sú pre truhlicové mrazničky vhodné. Teplota okolia by nemala kolísať, pretože ak je teplota okolia vyššia, musí sa zvýšiť aj mraziaci výkon a tým samozrejme aj energetický výkon mraziaceho boxu a dochádza k jeho preťaženiu. Tento parameter je rovnaký ako u truhlicových tak aj u zásuvkových mrazničiek.

Klimatické triedy sa delia na:

 • SN- subnormálna trieda od 10 do 32 °C
 • N- normálna trieda od 16 do 32 °C
 • ST- subtropická trieda od 18 do 38 °C
 • T- tropická trieda od 18 do 43 °C

Truhlicové mrazničky a ich akumulačná doba

Je to parameter, ktorý hovorí o tom ako dlho dokáže truhlicová mraznička udržať potraviny zmrazené, pri výpadku elektrickej energie. Táto doba by mala byť minimálne 15 hodín viac, ale záleží aj od toho, aký objem je v mraziacom boxe zaplnený. Ide o časový interval v rozmedzí od 10 do 70 hodín.

Náš TIP: Čím je pultová mraznička zaplnenejšia, tým menej energie sa spotrebuje na jej prevádzku a udržanie požadovanej teploty.

Hlučnosť mraziaceho boxu

Okrem energie je ďalším dôležitým faktorom aj hlučnosť. Každá mraznička, či už truhlicová alebo zásuvková vydáva určitý hluk. Emisia hluku sa meria v decibeloch. Na energetickom štítku je to označené písmenami od A po C, kde A je najnižšia emisia hluku a C najvyššia. Zodpovedajúce hodnoty sú:
A: 38 dB alebo menej
B: 39 – 44 dB
C: 45 až 51 dB a viac. Stupnica pre decibely je logaritmická, čo znamená, že rozdiel šiestich decibelov sa vníma ako zdvojnásobenie objemu.

Hlučnosť (jednotka intenzity zvuku) truhlicových mrazničiek je od 38 dB do 48 dB. Je to priemerné číslo, na trhu môžu byť spotrebiče aj s vyššou hlučnosťou. Mraziace boxy a aj zásuvkové mrazničky majú približne rovnaké parametre hlučnosti. Vždy je dobré zvážiť úroveň vydávaného hluku pri konkrétnom výrobku. Rozdiely v dB sa nemusia zdať veľké, ale hodnota vyššia o 3 dB vnímaný hluk zdvojnásobí.

Ak máte mraziaci box umiestnený v kuchyni, tak intenzita hlučnosti mraziaceho boxu by mala byť do 40 dB. Ak je mraziaci box umiestnený mimo obytnú časť, nevadí ani vyššia hlučnosť.

Obrzok, na ktorom je otvoren truhlicov mraznička s mrazenmi potravinami vo vntri

Ďalšie funkcie truhlicových mrazničiek

Vďaka prídavným funkciám má pultová mraznička príjemnejšiu a jednoduchšiu manipuláciu. Na trhu sú dostupné truhlicové mrazničky s funkciami:

 • FastFreeze, SuperFrost – funkcia nazývaná Super mrazenie. Slúži na extrémne zníženie teploty v mrazničke. Používa sa v prípade, že do mraziaceho boxu vkladáte väčšie množstvo nových potravín. Tie sa zamrazia rýchlejšie a nedôjde k otepleniu už zmrazených potravín.
 • NoFrost– beznámrazový systém. Systém, ktorý zabraňuje tvorbe námrazy v pultovej mrazničke. Pultová mraznička s funkciou automatického odmrazovania má vyššiu spotrebu energie. Ak mrazničku raz, či dvakrát do roka odmrazíte sami, automatické odmrazovanie nepotrebujete.
 • Zámok– je vhodný najmä ak máte deti, ktoré by mohli v rámci hry v mraziacom boxe uviaznuť, alebo v prípade, ak máte mraziaci box umiestnený mimo bytu, napr. v pivnici.
 • Alarm– majú mraziace boxy v bežnej výbave. Je to zvukový alebo svetelný signál, ktorý informuje, že dvierka sú zle zatvorené, ale môže signalizovať aj zvýšenie vnútornej teploty.
 • Senzorová technológia - modernejšie mraziace boxy sú vybavené touto technológiou. Je to funkcia, ktorá zareaguje na zmenu teploty a spustí zosilnený režim mrazenia. Keď sa teplota v mraziacom boxe stabilizuje a nové potraviny sú zmrazené, zosilnený režim sa automaticky vypne. Potraviny sa zmrazia o 30% rýchlejšie, pričom sa spotrebuje o 30% energie menej.
 • LED osvetlenie – má každý mraziaci box. Poskytuje lepší prehľad na vnútorný obsah mraziaceho boxu. Svetlo sa rozsvieti po otvorení vrchného krytu.
 • Regulátor teploty – je zvyčajne na prednej strane a nastavuje sa ním regulácia teploty. Vedľa neho môžu byť aj svetelné kontrolky, ktoré svojim svetlom umožňujú zobrazenie aktuálneho stavu mrazenia.
 • Kolieska – niektoré mraziace boxy majú vo svojej výbave aj kolieska, zabudované na spodnej strane. Vďaka nim je jednoduchšia mobilita najmä pre mraziace boxy používané v gastronómii, či v predajniach.

Náš TIP: Na čistenie vnútorného priestoru použite vodu so saponátom, aby ste odstránili nečistoty. Potom do čistej vlažnej vody pridajte ocot a opäť mraziaci box poriadne vyutierajte. Octová voda zneutralizuje zápach.

219 €
449 €
Všetky filtre

14 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.