Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Bojlery

Bojlery sú nenahraditeľné zariadenia, ktoré slúžia na ohrievanie vody. Pomocou určitého zdroja energie, či už je ním plyn alebo elektrina, bojler zvyšuje teplotu vody. Teplá voda sa potom môže využiť na varenie, umývanie alebo pranie. Keď vyberáte bojler na teplú vodu, je potrebné zistiť najmä spotrebu teplej vody vo vašej domácnosti, ďalej preferovaný spôsob napájania a či chcete bojler s nádržkou na vodu alebo bez nej.

Aký objem má mať bojler na teplú vodu?

Vybrať správny objem je ten najdôležitejší krok. Treba nájsť optimálny, pretože ak máte malý objem na vašu domácnosť, tak bojler jednoducho nebude stíhať ohrievať vodu. Naopak ak si kúpite bojler na teplú vodu s príliš veľkým objemom, tak vaše účty zbytočne porastú. Vo všeobecnosti je najlepšie zistiť akú spotrebu vody má priemerne vaša domácnosť. Pri počítaní spotreby však dávajte pozor, pretože sa tam započítava ako aj teplá, tak aj studená voda. Nižšie je malá pomôcka, ktorá hovorí o priemernej potrebnej kapacite do domácností.

  • 1 až 2 osoby - postačí bojler s objemom od 100 do 120 l
  • 3 až 4 osoby - bojlery s objemom 150 až 180 l
  • 5 až 6 osôb - 180 až 210 l
  • 7 až 8 osôb - 210 až 300 l
  • 9 a viac osôb – Bojler na vodu s objemom 300 l a viac

Bojlery so zásobníkom alebo bez?

Tlakové bojlery

Tieto bojlery patria medzi najobľúbenejší variant. Zariadenie totiž disponuje pomerne objemným zásobníkom na vodu. Funguje tak, že si nádržku napustí a následne v nej vodu zohreje. Keď zapnete kohútik, tak tlak potlačí teplú vodu a dovedie ju na potrebné miesto.

Prietokový bojler

Takéto bojlery nemajú žiadny zásobník, takže v sebe ani nedržia žiadnu vodu. Vďaka tomu sú často menšie a kompaktnejšie. Pri prietoku vody bojler odovzdáva svoje vyprodukované teplo vode, a tak ju ohrieva. Výhodou je, že pri prietokovom bojleri nie ste limitovaný objemom, ale často sú takéto typy drahšie.

Beztlakové bojlery

Presne ako aj názov prezrádza, takýto bojler na vodu pracuje pod nulovým tlakom. Bojler je priamo pripojený na batériu. Keď spustíte vodu, tak voda z nej ide do ohrievača a potom zohriata putuje opätovne do batérie. Tento typ má malý zásobník a zvyčajne býva pod alebo nad umývadlom. Keďže nepracuje pod tlakom, tak bojler na vodu môže byť vyrobený aj z plastu, vďaka čomu predstavuje lacnejší variant.

Akým spôsobom chcete ohrievať vodu?

Plyn

Najčastejším typom na ohrievanie vody je plynový bojler. Prvou výhodou je hneď cena plynu v porovnaní s elektrinou. Zohrievanie vody pomocou plynu vás môže v priemere vyjsť až o tretinu lacnejšie. Navyše plyn dokáže vodu vyhriať oveľa rýchlejšie, takže ak by sa vám napríklad aj minula voda v zásobníku, tak vďaka plynovému bojleru je dosť možné, že to ani nepocítite. Navyše pri výpadku elektriny sa nemusíte báť, že si nebudete môcť dať teplú sprchu. Veľa ľudí sa aj obáva, že plynové bojlery sú nebezpečné. Toto je však iba mýtus, pretože tieto zariadenia majú v sebe nespočetne veľa bezpečnostných prvkov, ktoré zabránia výbuchu alebo úniku plynu. Nevýhodou však môže byť to, že budete potrebovať osobitný prísun aj na plyn, a montáž býva o čosi komplikovanejšia.

Tepl voda tečca zo sprchy

Elektrina

Druhým najpoužívanejším spôsobom ohrievania vody je pomocou elektriny. Najčastejším dôvodom prečo ľudia siahajú po elektrickom bojleri je práve jeho energetická úspornosť, vďaka ktorej čiastočne kompenzuje vyššiu cenu elektriny. Elektrické bojlery totiž nestrácajú žiadne svoje teplo pri ohrievaní vody. Veľkou prednosťou je, že majú jednoduchú inštaláciu a môžu byť umiestnené do každej domácnosti. V neposlednom rade treba spomenúť, že bojlery na elektrinu sú oproti tým plynovým lacnejšie.

Existuje aj tzv. kombinovaný bojler, ktorý dovoľuje ohrievať vodu pomocou plynu, ale aj elektriny. Ohrievací zdroj môžete meniť podľa vykurovacej sezóny, výhodnejšieho nočného prúdu alebo v prípade, že nastane nečakaný výpadok elektriny.

Bojlery a ich ďalšie vlastnosti

Viacstupňová ochrana

Takýto bojler na vodu má v sebe bezpečnostný termostat, poistku proti zamrznutiu vody a poistku proti prehriatiu ohrievača. Súčasťou tejto ochrany je aj poistný ventil so spätnou klapkou.

Anti-scale - ochrana proti vodnému kameňu

Táto technológia funguje na dvoch princípoch. Prvým je, že sú vyrobené z materiálu, ktorý je odolnejší voči vzniku vodného kameňa a korózií. Druhou súčasťou je zariadenie, ktoré bude miestami premiešavať vodu, aby sa predišlo usadeniu. Týmto spôsobom bude mať váš bojler na vodu ešte väčšiu životnosť.

Osoba nastavuje termostat na prstroji bojler.

Bojler a jeho teplotný indikátor a termostat

Indikátor teploty vám bude slúžiť pre pohodlnú kontrolu aktuálnej teploty vody. Termostat vám zase poslúži na nastavenie a regulovanie si teploty na vami zvolenú hodnotu.

139 €
687 €
Všetky filtre

24 produktov

Na objednávku
50 eur okamzita
5,0 1x
Stiebel Eltron PSH120UniversalEL
Nástenný ohrievač vody Stiebel Eltron PSH120UniversalEL, kvalitná tepelná izolácia, plynulá voľba teploty v rozsahu 7-85 °C
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
701,00 €
Akcia: Kúp teraz za 651,00 €
Na objednávku
50 eur okamzita
Stiebel Eltron PSH120Classic
Nástenný ohrievač vody Stiebel Eltron PSH120Classic, kvalitná tepelná izolácia, Plynulá voľba teploty v rozsahu 30-70 °C
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
434,00 €
Akcia: Kúp teraz za 384,00 €
Na objednávku
50 eur okamzita
5,0 5x
Stiebel Eltron PSH120Trend
Nástenný ohrievač vody Stiebel Eltron PSH120Trend, kvalitná tepelná izolácia, Plynulá voľba teploty v rozsahu 30-75 °C
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
482,00 €
Akcia: Kúp teraz za 432,00 €
Na objednávku
50 eur okamzita
Stiebel Eltron PSH120WE-L
Nástenný ohrievač vody Stiebel Eltron PSH120WE-L, kvalitná tepelná izolácia, plynulá voľba teploty v rozsahu 5-80 °C
Tovar na objednávku
Termín bude upresnený neskôr
593,00 €
Akcia: Kúp teraz za 543,00 €
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.