Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Ako vybrať práčku

Pračka je povinnou výbavou každej domácnosti a len málokto si dokáže predstaviť fungovanie bez nej. Ponuka práčok je obrovská a jej výber je často veľmi náročný. Poradíme vám ako vybrať práčku, aby ste našli ten najlepší model v porovnaní ceny a kvality.

Prečítajte si tipy, ako vybrať práčku.

Akú práčku kúpiť?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že práčky sú dostupné v rôznych prevedeniach. Líšia sa svojou veľkosťou, spôsobom otvárania a funkciami. Pre jednoduchší prehľad môžeme práčky rozdeliť na niekoľko druhov:

 • práčky s predným plnením
 • práčky s plnením zhora
 • práčky so sušičkou
 • parné práčky
 • vstavané práčky

Práčka s predným plnením značky Bosch.

 

Práčka s predným plnením alebo zhora plnená?

Spôsob, akým budete práčku plniť je základným rozdielom medzi jednotlivými modelmi. Často však nezáleží na tom, aký spôsob otvárania práčky preferujete, pretože musíte práčku vyberať podľa veľkosti a dispozície priestoru, do ktorého práčku umiestnite. V prípade, že máte možnosť rozhodnúť sa, poradíme vám ktoré detaily vám pomôžu pri výbere.

Práčka s predným plnením

Je najpredávanejší model práčok a výrobcovia ponúkajú naozaj široký výber. Výhodou práčky s predným plnením je najmä lepšia stabilita a možnosť umiestnenia sušičky na vrch práčky, poprípade môžete využiť vrchnú časť ako odkladací priestor. Práčka s predným plnením má veľkú kapacitu bubna, avšak jej otváranie si vyžaduje dostatočne veľký priestor.

Na našom e-shope sú dostupné aj úzke práčky, ktoré majú rozmery prispôsobené menším priestorom. Slim práčka má zvyčajne menšiu kapacitu bubna, avšak jej rozmery oceníte najmä v prípade, že na umiestnenie klasickej nemáte dostatok miesta.

Aby bol váš výber čo najjednoduchší, rozdelili sme práčky s predným plnením podľa rozmerov:

Práčka s predným plnením.

 

Práčka vrchom plnená

Je ideálnym riešením do malých bytov alebo úzkych priestorov, pretože nezaberie veľa miesta. Výhodou vrchom plnenej práčky je najmä pohodlné plnenie a vyberanie práčky bez nutnosti ohýbania sa, čo ocenia aj seniori. Z bočných strán nemusíte práčke nechávať priestor, avšak nevýhodou je, že si z jej vrchnej časti nemôžete urobiť odkladací priestor alebo umiestniť na ňu sušičku.

Vrchom plnená práčka.

 

Práčka so sušičkou

V prípade, že túžite po sušičke na bielizeň, ale nemáte na ňu dostatok miesta skvelým riešením je práčka so sušičkou, ktorá kombinuje výhody oboch spotrebičov. Práčka so sušičkou funguje jednoduchou, najskôr vašu bielizeň vyperiete a následne usušíte. Výhodou je najmä veľká ponuka modelov a prijateľné ceny. Pred kúpou si však treba uvedomiť, že práčka dokáže vyprať viac bielizne, ako je sušička naraz schopná usušiť, takže v prípade veľkých objemov prádla budete potrebovať aj sušiak na prádlo.

Parná práčka

V porovnaní s klasickou práčkou využíva k praniu nielen vodu, ale aj paru, ktorá prirodzene uvoľňuje vlákna. Vďaka tomu môže prací prášok hlbšie preniknúť do textílií a odstrániť aj odolné škvrny. Parné práčky majú zároveň vyššiu úsporu energie a vody, čo oceníte najmä v prípade častého prania. Výhodou sú taktiež niektoré špeciálne programy, ktoré umožňujú osvieženie oblečenia bez nutnosti prania. Vaše odevy sa tak môžu zbaviť telesného potu či cigaretového dymu.

Parná práčka zbaví vaše oblečenie odolných škvŕn.

 

Vstavaná práčka

Možnosť zabudovania práčky do nábytku určite oceníte najmä v prípade, že chcete mať váš domov dokonale zladený. Zabudovaná práčka je skrytá za dvierkami skrinky a opticky nenarúša priestor. Vstavané práčky sú dostupné ako spredu alebo zvrchu plnené, takže si môžete vybrať model, aký vám bude najviac vyhovovať.

Na našom e-shope zakúpite aj vstavané práčky so sušičkou, takže ušetríte nielen miesto, ale aj peniaze. Vyberajte si z bohatej ponuky a objavte všetky vstavané práčky ešte dnes.

Ako vybrať práčku?

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek model práčky pri rozhodovaní zohrávajú významnú úlohu najmä technické parametre. Na našom webe si môžete práčky jednoducho porovnať medzi sebou a v technickej špecifikácii nájdete všetky dôležité informácie, ktoré vám pomôžu s výberom.

Parametre, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere práčky:

 • kapacita
 • motor
 • hlučnosť
 • otáčky
 • energetická trieda

Ako vybrať práčku na základe kapacity

Práčka s predným plnením má rozdielnu kapacitu, ako práčka s horným plnením, veľký rozdiel je však aj medzi jednotlivými modelmi. Aby sa vám jednoduchšie rozhodovalo o kapacite práčky, zoberte do úvahy počet členov domácnosti, pre ktorých budete bielizeň prať.

Práčka s horným plnením

Zvládne vyprať bielizeň do 10 kg, avšak závisí na voľbe konkrétneho modelu. V prípade, že má vaša domácnosť dvoch členov, stačiť vám bude aj práčka s horným plnením s kapacitou do 6 kg, pre troch členov sa odporúčajú práčky s kapacitou aspoň 9 kg.

Práčka s predným plnením

V porovnaní s práčkami s horným plnením majú väčšiu kapacitu, pretože majú väčší bubon. Práčka s predným plnením zvládne naraz vyprať až 13 kg bielizne. Vďaka veľkej kapacite je preto vhodná pre stredne veľké alebo veľké domácnosti.

Práčka s predným plnením má väčšiu kapacitu.

 

Akú práčku kúpiť podľa motoru?

Práčky sa líšia viacerými parametrami vrátane motoru, ktorý priamo ovplyvňuje výslednú hlučnosť práčky a tiež spotrebu energie. Existujú tri základné druhy motorov:

 • klasický motor
 • invertorový motor
 • direct drive motor

Klasický motor

štyri základné súčiastky, medzi ktoré patrí motor, bubon, remeň a remenice. Celý motor je umiestnený mimo osi bubna, na prenos elektriny sa využívajú uhlíky, ktoré sa časom opotrebovávajú. V porovnaní s ostatnými typmi motorov je zastaralejší, hlučnejší a má vyššiu spotrebu energie.

Invertorový motor

Využíva rovnaké súčiastky ako klasický motor a v práčke je umiestnený na rovnakom mieste. Jeho prevádzka je však tichšia a úspornejšia, pretože je riadený elektronicky. Zvyčajne sa na invertorový motor poskytuje predĺžená záruka a takmer úplne nahradil klasický motor.

Invertorový motor práčky.

 

Direct drive motor

Ide o motor s priamym pohonom, ktorý nájdete v tých najlepších práčkach. Najmodernejší typ motora sa umiestňuje priamo do osi bubna, čím dochádza k jeho priamemu pohonu bez nutnosti použitia remeňa a remenice. Vďaka tomu má práčka menšie vibrácie, lepší prenos výkonu a lepšiu stabilitu. Najväčšie výhody direct drive motora sú jeho výkonnosť, úspornosť a nízka hlučnosť, zvyčajne naň výrobcovia poskytujú dlhú záruku.

Ako si vybrať práčku podľa hlučnosti

Práčku by ste mali vyberať aj s ohľadom na hlučnosť, pretože ide o spotrebič, ktorý u vás bude v prevádzke pravidelne a častokrát aj vo večerných hodinách. Na hlučnosť berú ohľad aj výrobcovia, ktorí sa pri vývoji nových modelov neustále snažia hlučnosť znižovať.

Pre lepšiu predstavu vám priblížime, akú môže mať práčka hlučnosť:

 • do 50 dB - majú najtichšie práčky
 • od 50 do 60 dB - hlučnosť väčšiny práčok na trhu
 • od 60 dB a viac - hlučné práčky, ktoré zvyčajne lákajú najmä nízkou cenou

Aj počet otáčok práčky je dôležitý

V prípade, že často periete väčšie kusy bielizne, ako sú bundy, svetre, utreráky alebo obliečky, odporúčame vám pri kúpe sledovať aj počet otáčok pri žmýkaní. Čím vyšší je počet otáčok, tým väčšiu vlhkosť dokáže práčka vyžmýkať z vašej bielizne.

Tipy, ako si vybrať práčku podľa otáčok:

 • Práčka, ktorá má 1 000 otáčok je určená primárne na pranie menších kúskov alebo jemnú bielizeň.
 • Ak plánujete časté pranie veľkých kusov bielizne vyberajte si z práčok s 1 200 otáčkami a viac.
 • V prípade, že si plánujete zakúpiť aj sušičku je lepšie, ak je vaša bielizeň čo najviac vyžmýkaná, aby následné sušenie trvalo čo najkratšiu dobu. Odporúčané otáčky sú 1 400 a viac.

Pri kúpe práčky nezabúdajte sledovať jej spotrebu energie.

 

Spotreba energie práčky

Pri výbere práčky by ste sa mali zamerať aj na jej spotrebu energie, ktorú nájdete uvedenú na energetickom štítku. Ten informuje o tom, akú má práčka energetickú triedu a tiež o ďalších parametroch, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie.

Energetický štítok práčky

Na energetickom štítku práčky nájdete tieto informácie:

 • energetická trieda - práčky s energetickou triedou A sú najúspornejšie
 • spotreba energie v kWh / 100 štandardných pracích cyklov (v programe Eco 40-60)
 • maximálne zaťaženie
 • trvanie programu "Eco 40-60" pri plnom zaťažení
 • vážená spotreba vody* v litroch / prevádzkový cyklus (v programe Eco 40-60)
 • trieda efektivity rotácie
 • emisie hluku počas cyklu odstreďovania vyjadrené v dB (A) a trieda emisií hluku

Energetický štítok práčky so sušičkou

V prípade, že sa rozhodnete pre práčku so sušičkou, energetický štítok bude odlišný. Zvlášť sú na ňom udávané hodnoty pre prevádzkový cyklus a úplný prevádzkový cyklus.

 • trieda energetickej účinnosti (pre úplný prevádzkový cyklus)
 • trieda energetickej účinnosti (pre prací cyklus)
 • vážená spotreba energie v kWh / 100 cyklov (pre úplný prevádzkový cyklus)
 • vážená spotreba energie v kWh / 100 cyklov (pre prací cyklus)
 • maximálna kapacita (úplný prevádzkový cyklus)
 • maximálna kapacita (prevádzkový cyklus)
 • vážená spotreba vody v litroch / prevádzkový cyklus (úplný prevádzkový cyklus)
 • vážená spotreba vody v litroch / prevádzkový cyklus (prevádzkový cyklus)
 • doba trvania programu (celý prevádzkový cyklus) pri plnom zaťažení
 • doba trvania programu "Eco 40-60" pri plnom zaťažení
 • trieda efektivity rotácie
 • trieda emisií hluku a emisie hluku počas cyklu odstreďovania vyjadrené v dB (A)

Práčka môže mať množstvo užitočných funkcií.

 

Ako si vybrať práčku podľa funkcií?

Často sú funkcie rozhodujúcim kritériom pri výbere práčky a to najmä v prípade, že sa rozhodujete medzi dvoma modelmi. Kým niektoré funkcie nájdete takmer v každej práčke, iné sú veľmi špecifické a disponujú nimi len tie najlepšie modely.

Vaša nová práčka môže mať tieto funkcie:

Odložený štart umožňuje nastavenie prania o niekoľko hodín neskôr.

 • Zvukový signál oznamuje ukončenie pracieho cyklu.
 • Detská poistka blokuje nechcené otvorenie dvierok práčky alebo zabraňuje manipulácii s tlačidlami.
 • Aquastop - v prípade, že dôjde k poškodeniu práčky, automaticky sa zastaví prívod vody.
 • LED displej ponúka prehľadnú ukážku o fáze a trvaní pracieho cyklu.
 • Prerušenie pracieho cyklu - veľkou výhodou je, ak má práčka možnosť prerušenia pracieho cyklu, vďaka čomu môžete do práčky dodatočne pridať zabudnutú bielizeň alebo pracie prostriedky.
 • Automatické dávkovanie pracích prostriedkov - práčka si dokáže automaticky dávkovať pracie prostriedky a aviváž podľa typu bielizne a aktuálnej náplne.
 • Para - práčka s parným generátorom umožňuje likvidáciu baktérií, roztočov a alergénov, čo ocenia najmä alergici.

Zistite viac informácií o pracích programoch a symboloch, ktoré nájdete na práčke v našom článku.

Práčka môže mať množstvo Smart funkcií.

 

SMART funkcie práčky

V našej ponuke nájdete aj smart práčky, ktoré majú okrem klasických funkcií aj viacero inteligentných. Základom smart práčky je možnosť komunikovať so smartfónom alebo tabletom prostredníctvom WiFi, cez ktorú jednoducho práčku spojíte s vašim inteligentným zariadením. Každý výrobca smart práčky má vyvinutú aplikáciu cez ktorú môžete následne práčku jednoducho ovládať.

Aplikácia umožňuje napríklad:

 • vypnutie alebo zapnutie práčky na diaľku odkiaľkoľvek
 • rozpoznanie druhu bielizne a automatický výber programu
 • sťahovanie nových programov prania
 • k dispozícii máte nové tipy na efektívne pranie a novinky výrobcu