Úprava vzduchu
Doprajte vám aj vaše rodine zdravé prostredie, ktoré zabezpečí čistička, zvlhčovač i odvlhčovač vzduchu. Poradíme vám, na čo všetko ich viete využiť v domácnosti, aké sú ich výhody a čo by ste mali sledovať pri ich kúpe.
Čistička vzduchu má množstvo výhod
Čoraz viac slovenských domácností začína objavovať pozitívne účinky čističiek vzduchu. Najviac využívanými sú vo veľkých mestách so zlým ovzduším a zvýšeným výskytom prachu, avšak existuje aj rada ďalších problémov, s ktorými si čističky vzduchu dokážu poradiť.
Čističky vzduchu dokážu výborne filtrovať prach, peľ, či roztoče a odstraňujú nepríjemný zápach po dyme. Taktiež sú vhodným prostriedkom na zbavenie sa plesní, vírusov, kvasiniek, či rôznych baktérií.
Aká čistička vzduchu je pre vás najlepšia?
Čističky vzduchu je možné rozdeliť podľa viacerých kritérií, aby sa vám v ich ponuke lepšie orientovalo. Dostupné sú napríklad čističky vzduchu pre alergikov, fajčiarov, ale aj modely so zvlhčovačom vzduchu alebo s ionizátorom, ktorý pomáha znižovať stres a zlepšovať psychickú pohodu.
Najčastejšie sa čističky vzduchu delia podľa typu filtrácie. Aj napriek tomu, že čističky vzduchu väčšinou využívajú kombináciu filtrov, je lepšie, ak viete aké môžu byť a na čo slúžia.
- HEPA filter - je súčasťou takmer väčšiny čističiek vzduchu, vhodný je najmä pre alergikov, pomáha zachytávať plesne, vírusy, roztoče, baktérie a ďalšie alergény, avšak musíte ho pravidelne meniť.
- Prachový predfilter - je skvelou ochranou HEPA filtru, pretože zachytáva prachové častice ešte predtým, ako sa k nemu dostanú.
- Vodný filter - skvelo zachytáva najmä prach a mikróby, v prípade, že ho pravidelne čistíte môžete ušetriť desiatky eur za výmenu filtrov.
- Uhlíkový filter - pomáha odstrániť škodlivé výpary i jedovaté plyny, napríklad čpavok, oxid siričitý alebo kyselinu octovú.
- Elektrostatický filter - jednoducho a rýchlo odstraňuje prach a dym, veľkou výhodou je možnosť umytia.
- Generátor záporných iónov - dokáže osviežiť vzduch v miestnosti a neutralizovať alergény.
- Plazmový ionizátor - skvelý na likvidáciu prirodzených baktérií vo vzduchu, pomáha s rozkladaním vírusov, plesní, kvasiniek, baktérií či rôznych prchavých látok.
- Bavlnený katalytický filter (LTC) - rozkladá rôzne pachy vďaka čomu zabraňuje sekundárnemu znečisteniu vzduchu.
- HIMOP filter - slúži na odstránenie formaldehydu, katalyzuje a rozkladá škodlivé látky.
- Antiseptický plastový filter - obsahuje ióny striebra, ktoré si hravo poradia s choroboplodnými baktériami, pri používaní oceníte jeho trvanlivosť a umývateľnosť.
- UV sterilizačná lampa – využíva ultrafialové žiarenie, ktoré zabíja všetky baktérie a vírusy.
Ako vybrať čističku vzduchu?
Pri kúpe sa musíte rozhodnúť nielen o tom, akú čističku vzduchu potrebujete, ale prihliadať musíte aj na ďalšie technické parametre. Sledovať by ste mali najmä veľkosť miestnosti, do ktorej plánujete čističku vzduchu umiestniť. Dôležitý je aj jej vzduchový výkon, ktorý udáva koľko m³ stihne čistička vzduchu vyčistiť za jednu hodinu.
Čistička vzduchu by mala byť v prevádzke neustále a v takomto prípade vám stačí nižší vzduchový výkon. Vyšší vzduchový výkon totiž spotrebuje viac elektrickej energie a jeho prevádzka je hlučnejšia. Niektoré drahšie modely čističiek vzduchu majú aj funkciu kontroly kvality vzduchu, ktorá vďaka ktorej sa dokáže vzduchový výkon automaticky upraviť. Veľkou výhodou je aj nočný režim, počas ktorého sa vypne displej a hlasitosť čističky vzduchu sa zníži na minimum.
Pri kúpe nezabudnite sledovať ani jej hlučnosť, ktorá dokáže rušiť najmä počas spánku. Náklady súvisiace so zaobstaraním čističky vzduchu vám môže zvýšiť aj príliš vysoká spotreba energie, preto vyberajte modely s čo najnižšou spotrebou.
Pred kúpou si nezabudnite pozrieť aj ponuku filtrov a ďalšieho príslušenstva, pretože jednotliví výrobcovia majú rozdielne ceny. Veľké rozdiely sú tiež v životnosti filtrov, väčšinou je nutné meniť ich po 6 až 12 mesiacoch. Ušetriť môžete využívaním umývateľných filtrov, ktoré sa však neodporúčajú alergikom.
Na čo využijete zvlhčovač vzduchu?
Najmä počas vykurovacej sezóny bojujú viaceré domácnosti so suchým vzduchom. Ten môže spôsobovať rôzne problémy, najčastejšími sú škriabanie v krku, rezanie v očiach, bolesť hlavy, hrdla, ústnej dutiny alebo opuch slizníc v nose, ktorých výsledkom je upchatý nos. Podľa lekárov je odporúčaná vlhkosť vzduchu v miestnosti 40 až 60 %, avšak viaceré domácnosti majú s dosiahnutím týchto hodnôt problém.
Zvlhčovač vzduchu a jeho výhody
Zvlhčovať vzduchu je skvelým riešením na všetky problémy súvisiace s nedostatočnou vlhkosťou v domácnosti a jej optimalizáciou. Prečo by ste si mali zadovážiť zvlhčovač vzduchu? Toto sú najväčšie výhody zvlhčovača vzduchu:
- Znižuje prašnosť, pretože vlhký vzduch na seba viaže prachové častice.
- Zvlhčený vzduch taktiež zlepšuje vašu koncentráciu a pozitívny vplyv má aj na pokožku, oči, či nos, ktorým sucho škodí.
- Vhodný je aj pre domácnosti s malými deťmi, ktoré dýchajú dvakrát rýchlejšie ako dospelý, kvôli čomu je skutočne dôležité, aby bol vzduch vo vašej domácnosti čistý a nie príliš suchý.
- Zvlhčovače vzduchu majú preukázateľné pozitívne účinky aj na ľudský spánok, pretože pri optimálne vlhkosti sa ľuďom lepšie spí.
Aké zvlhčovače vzduchu nájdete v našej ponuke?
Neexistuje len jeden typ zvlhčovača vzduchu, dostupné sú hneď štyri varianty – zvlhčovač vzduchu s NanoCloud technológiou, studený, teplý i ultrazvukový zvlhčovač vzduchu. Aký je medzi nimi rozdiel a v čom spočívajú ich najväčšie výhody?
Zvlhčovač vzduchu s NanoCloud technológiou je hygienicky neškodný. Využíva trojakú ochranu a vďaka absorpčným filtrom dokáže zničiť až 99 % baktérií, prachu i väčších nečistôt. Zvlhčený vzduch je následne odparovacím systémom rozprestretý po celej miestnosti.
Studený zvlhčovač vzduchu využíva prirodzený systém odparovania vody, ktorá je pomocou ventilátorov cez filter vháňaná do vzduchu. Jeho výhodou je najmä nízka spotreba a tichá prevádzka, dokáže taktiež odstrániť niektoré nečistoty z ovzdušia. Nevýhodou však zostáva nutnosť meniť filtre a taktiež fakt, že neničí alergény.
Teplý zvlhčovač vzduchu využíva k svojmu fungovaniu horúcu paru. Tá vzniká ohrevom vody, ktorá si dokáže poradiť aj s ničením baktérií. Prevádzka teplého zvlhčovača vzduchu je v porovnaní so studeným náročnejšia na spotrebu elektrickej energie. Výhodou je však možné zvýšenie teploty v miestnosti po zahriatí teplého zvlhčovača, ktoré oceníte najmä počas zimných mesiacov.
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu vytvára jemnú paru, ktorú cez ventilátor vypúšťa do miestnosti. Drobné kvapky pary sa takmer okamžite strácajú vo vzduchu, pretože vďaka ich malému skupenstvu sa s ním jednoduchšie miešajú. Veľkou výhodou je najmä nízka spotreba energie a absencia minerálneho prachu.
Zvlhčovač vzduchu - dôležité parametre pri kúpe
Ponuka zvlhčovačov vzduchu je naozaj veľká a preto pri výbere okrem dizajnu, ktorý väčšinou zaujme najčastejšie sledujte aj ich parametre. Pri výbere by ste mali zohľadniť tieto aspekty:
- Veľkosť miestnosti, do ktorej zvlhčovač umiestnite.
- Jednoduchá obsluha, ktorú oceníte napríklad pri výmene vody, či zmene režimu.
- Nízka spotreba energie, pretože zvlhčovať budete mať počas vykurovacieho obdobia zapnutý neustále.
- Hlučnosť, jej hodnota by mala byť čo najmenšia, aby vás zvlhčovač vzduchu nerušil uprostred noci.
- Jednoduchá údržba vďaka ľahko čistiteľným materiálom.
- Cena doplnkové príslušenstva, ktorá ovplyvňuje výšku prevádzkových nákladov.
Užitočnou funkciou je aj možnosť aromaterapie, ktorá umožňuje pridanie aroma olejov. Tie majú rôzne pozitívne účinky pre ľudské zdravie, napr. uvoľňujú telo, či odbúravajú stres. Vaše telo sa tak dokonale zregeneruje, myseľ si uľaví od starostí a vo vašom domove zavládne pokoj a harmónia.
Zvlhčovač vzduchu môže mať aj ďalšie užitočné funkcie. Oceníte napríklad automatické vypnutie, meranie vlhkosti alebo možnosť nastavenia rôznych stupňov vlhkosti. Obľúbené sú aj zvlhčovače vzduchu s ionizátorom, ktoré fungujú podobne ako čističky vzduchu a pomáhajú odstrániť kladné ióny, ktoré podnecujú alergie, či astmu.
Zvlhčovač vs. odvlhčovač vzduchu
Aj napriek tomu, že sa niekomu môžu tieto pojmy mýliť, funkcie týchto prístrojov sú úplne opačné. Kým zvlhčovač využijú domácnosti, ktoré potrebujú optimalizovať vlhkosť, odvlhčovač vzduchu je užitočným pre zníženie vzdušnej vlhkosti v miestnosti.
Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?
V prípade, že ste vo vašej domácnosti namerali zvýšenú vlhkosť zbaviť sa jej môžete vďaka odvlhčovaču vzduchu. Aby ste však vedeli, aký model si vybrať, máme pre vás niekoľko užitočných rád:
- Dôležitá je veľkosť miestnosti, pretože odvlhčovač vzduchu musí vzduch v miestnosti počas jednej hodiny prečerpať dvakrát.
- Veľkosť nádoby na vodu, ktorá zachytáva vlhkosť. Po jej naplnení sa odvlhčovač automaticky vypne a vodu je potrebné vyliať. Preto platí, že čím väčšia je nádoba, tým menej často sa o odvlhčovač vzduchu musíte starať. Existujú však modely, ktoré majú možnosť pripojenia hadičky, ktorá vodu priebežne odvádza, čím sa zabezpečí nepretržitá prevádzka odvlhčovača vzduchu.
- Odvlhčovacia kapacita priamo súvisí s jeho výkonom, pretože ukazuje koľko vlhkosti je daný odvlhčovač schopný za jeden deň prefiltrovať.
- Netreba zabúdať ani na hlučnosť, pretože elektrické odvlhčovače vzduchu môžu byť rušivé najmä v miestnostiach, ktoré sú určené na spánok. V ideálnom prípade by mala byť hlučnosť do 50 dB.
Nezabudnite na príslušenstvo
Či už kupujete čističku vzduchu, zvlhčovač alebo odvlhčovač, k správnemu fungovaniu budete potrebovať aj príslušenstvo na úpravu vzduchu. V našej ponuke nájdete rôzne druhy filtrov známych značiek spolu s čistiacimi pomôckami, ktoré vám pomôžu predĺžiť životnosť vašich prístrojov.
Malé domáce spotrebiče
Najpredávanejšie produkty
132 produktov
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
U Vás už 10.9.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.