Čističky vzduchu
Čističky vzduchu sú zariadenia, ktoré zbavujú vzduch nečistôt, dymu, prachu, peľov a zvieracích chlpov. Sú ideálnymi pomocníkmi pre neutralizáciu týchto nečistôt a pre zlepšenie kvality ovzdušia. Je vedecky dokázané, že vzduch vo vnútri je až 5 násobne viac znečistený ako ten vonku. Preto neváhajte a prečítajte si prečo je čistička vzduchu nevyhnutým prístrojom do každej domácnosti.
Výhody
- zmierňujú príznaky astmy a alergií
- odstraňujú škodlivé látky z ovzdušia
- neutralizujú zápach
- podporujú kvalitný spánok
- účinní pomocníci pre boj s prachom a so zvieracími chlpmi
Ako čističky vzduchu fungujú
Zvyčajne čističky vzduchu pozostávajú z jedného alebo viacerých filtrov a ventilátora. Ten nasáva a následne cirkuluje vzduch. Nasatý vzduch prechádza cez filtre a zachytáva všetky zlé častice. Prečistený vzduch potom čistička vzduchu vytláča naspäť do miestnosti. Najdôležitejším parametrom pre čističky vzduchu je typ filtrácie.
Čistička vzduchu - typy filtrácie
Čističky vzduchu môžu využívať jeden alebo viac typov filtrácie. Vďaka viacerým filtrom dokážu napríklad naraz zachytávať nečistoty a zároveň aj zápach. Najpoužívanejší je HEPA filter. Na výber je však viacero druhov. Každý má svoje výhody ale i nevýhody a vyžaduje inú starostlivosť.
- HEPA filter – patrí medzi základnú antimikrobiálnu výbavu. Je to najúčinnejší spôsob ako sa zbaviť škodcov vo vzduchu. Čistička vzduchu s HEPA filtrom je schopná odstrániť až 99,97 % prachu, peľu, plesní a baktérií. V závislosti od používania vydrží HEPA filter približne 1 rok.
- Uhlíkový filter – patrí medzi jeden z článkov vo viacstupňovej filtrácii. Vďaka uhlíkovému filtru dokáže čistička vzduchu do bytu odfiltrovať plyn, zmierniť znečistenie a hlavne odstrániť zápach. Čistička vzduchu s uhlíkovým filtrom je skvelý spôsob na zlepšenie kvality ovzdušia v interiéri. V priemere vydrží uhlíkový filter 6 mesiacov.
- Predfilter – slúži na zachytávanie väčších častíc. Pomáha miestnosť zbavovať vlasov, chlpov, zvieracej srsti a väčších prachových čiastočiek. Výhodou je, že predfilter je umývateľný.
- Dezodoračný filter – slúži výhradne na zachytávanie nepríjemných zápachov.
- Elektrostatický filter – používa elektrinu na zachytávanie nečistôt. Vytvára statický náboj, ktorý pôsobí ako magnet a priťahuje k sebe všetky iritanty. Čistička vzduchu s týmto typom filtrácie je vhodná pre alergikov. Elektrostatický filter je navyše umývateľný a nie je potrebné ho vymieňať.
- UV filter – pomocou ultrafialového žiarenia zabíja baktérie a iné škodlivé mikroorganizmy. UV filtrácia je neúčinná proti prachu. Ide o súčasť pokročilého systému filtrácie. UV sterilizačnú lampu nájdete u čističiek z vyššej cenovej kategórie.
- Zvlhčovací filter – má čistička vzduchu, ktorá dokáže fungovať aj ako zvlhčovač. Tento filter zachytáva baktérie a nečistoty, ktoré sú vo vodnej nádržke. Zvlhčovací filter odporúčame meniť minimálne každé dva roky.
- Fotokatalytický filter - ide o veľmi účinný spôsob čistenia ovzdušia. Čistička vzduchu s fotokatalytickým filtrom je schopná rozložiť častice veľkosti 1 nanometra. Tým pádom je schopná rozložiť prach, baktérie a vírusy.
Čistička vzduchu s ionizátorom
Ionizátor vzduchu nefunguje rovnako ako tradičný filter. Čistička vzduchu s ionizátorom vypúšťa do miestnosti negatívne nabité ióny. Tie odpudzujú nečistoty a donútia ich prilepiť sa na povrch steny, podlahy a nábytku. Pri tvorbe iónov vytvára čistička vzduchu s ionizátorom ozón. Ten zabíja alebo zastavuje rozmnožovanie vírusov. Počas chrípkovej sezóny je čistička vzduchu s ionizátorom obzvlášť užitočná.
Ionizátor vzduchu má tieto kľúčové vlastnosti:
- vzduch čistí pomocou filtrov a produkciou negatívnych iónov
- je ideálnym riešením pre alergikov a astmatikov
- hodí sa do domácnosti so zvieratami
- využitie nájde pre rodiny s deťmi
- je šetrná k životnému prostrediu
- zlepšuje kvalitu spánku
Na čo sa zamerať pri výbere čističky vzduchu?
Ak vyberáte čističku vzduchu do vášho domova či do kancelárie, je dôležité myslieť na niekoľko dôležitých parametrov, aby ste si vybrali správny model. Čistička vzduchu by mala byť natoľko výkonná, aby vyčistila vzduch v miestnosti daných rozmerov. Rovnako aj vlastnosti čističky vzduchu by mali korešpondovať s vašimi požiadavkami a preferenciami.
Pri výbere čističky vzduchu sa preto zamerajte na tieto parametre:
- vzduchový výkon
- hlučnosť
- spotreba
- funkcie
Čistička vzduchu musí mať dostatočný vzduchový výkon
Vzduchový výkon udáva aký objem vzduchu dokáže čistička vzduchu prefiltrovať za hodinu. Udáva sa v jednotkách m³/h. Podľa vzduchového výkonu dokážete určiť pre aké veľké priestory je čistička vzduchu určená. Vo všeobecnosti platí, že čím sú priestory väčšie, tým vyšší musí byť výkon. Čističky vzduchu majú vzduchový výkon cca od 20 - 350 m³.
Čističku vzduchu vyberajte podľa veľkosti miestnosti, v ktorej má byť umiestnená:
- veľkosť miestnosti od 60 m³ - ideálne pre zariadenia s výkonom od 120 - 240 m³
- pre miestnosti od 90 m³ - hodí sa čistička vzduchu s výkonom od 180 - 360 m³
Hlučnosť
Niektoré modely môžu byť také hlasité ako práčka alebo tiché ako šepot. S narastajúcim výkonom narastá aj hlučnosť zariadenia. Snažte sa vyberať zariadenie, ktoré neprekračuje hranicu 50 dB. Na hlučnosť dbajte najmä vtedy ak má byť čistička vzduchu v prevádzke celú noc. V takom prípade odporúčame čističky vzduchu, ktoré majú špeciálny, extra tichý nočný režim.
Čistička vzduchu a jej spotreba
Čistička vzduchu pracuje bez prerušenia aj niekoľko hodín. Je preto dôležité poobzerať sa po najšetrnejšej možnosti. Dôležité je sledovať príkon, ktorý sa udáva vo wattoch (W) a hovorí o tom, koľko čistička vzduchu spotrebuje elektriny.
Vďaka moderným technológiám sú čističky vzduchu veľmi šetrné a ich spotreba elektriny sa pohybuje od 5 - 100 W.
Čistička vzduchu do bytu môže disponovať viacerými funkciami
Moderné čističky vzduchu vás prekvapia niekoľkými praktickými funkciami, ktoré vám spríjemnia a uľahčia používanie zariadenia.
Čistička do bytu môže mať tieto skvelé funkcie:
- Automatický režim - sníma a prispôsobuje rýchlosť filtrácie v miestnosti. Čistička vzduchu automaticky reaguje na zmeny v kvalite vzduchu a nastavuje otáčky tak, aby bola vždy kvalita ovzdušia na maxime.
- Pripojenie a ovládanie cez aplikáciu - pomocou špeciálnej aplikácie dokážete čističku ovládať priamo z vášho mobilu. Okrem nastavenia rýchlosti vám ponúka aj informácie o kvalite a čistote ovzdušia.
- Indikátor výmeny filtra - prezradí kedy je potrebné filter vymeniť alebo vyčistiť.
- Nočný režim - čistička vzduchu do bytu v tomto režime zníži rýchlosť otáčok tak, aby vám nenarúšala spánok. Úroveň hlučnosti bude podobná jemnému dažďu a vzduch v miestnosti bude ideálny pre dokonalý odpočinok.
- Senzory kvality ovzdušia - pravidelne ukazujú kvalitu vzduchu a množstvo častíc vo vašej miestnosti. Sú indikátorom ukazujúcim či všetko funguje tak ako má.
S úpravou vzduchu vám pomôžu aj ďalšie zariadenia
Nielen čističky vzduchu dokážu skvalitniť vzduch vo vašej domácnosti či kancelárii, ale aj dalsie zariadenia, ktoré vzduch upravujú odlišným spôsobom.
Objavte všetky skvelé zariadenia na úpravu vzduchu do vášho domova alebo kancelárie:
- Odvlhčovače vzduchu znižujú vlhkosť v miestnosti a pomáhajú ju udržiavať na správnej úrovni.
- Zvlhčovače vzduchu prečisťujú vzduch od alergénov a baktérií a minimalizujú ochorenia dýchacích ciest.
- Osviežovače vzduchu pomôžu prevoňať vašu domácnosť a kanceláriu.
- Difuzéry slúžia na prevoňanie priestorov pomocou esenciálnych olejov.
Najpredávanejšie produkty
37 produktov
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
U Vás už 12.11.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.