Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Gramofóny

Gramofóny v dnešnej dobe zažívajú opätovný rozmach, takže či už máte radi retro alebo si potrpíte na dobrú hudbu a chcete ju počuť v tej najlepšej kvalite určite treba porozmýšľať nad kúpou gramofónu. Tak ako vám 4K ponúka najlepší obraz, tak aj gramofóny vám ponúkajú najlepší zvuk.

 

Ako taký gramofón vlastne funguje?

Gramofón dokáže prehrávať hudbu vďaka tenkej ihle, ktorá sa dotýka a prechádza po hornej časti vinylovej platne. Následne zachytáva rôzne vibrácie, ktoré vznikajú pri prechádzaní tzv. kopčekov a premieňa ich na elektrické signály. Tieto signály sú však pomerne slabé a preto je nutné ich posielať do zosilňovača. Zo zosilňovača potom vychádza už zvuk, ktorý môže tešiť vaše ušné bubienky.

Gramofn prehrvajci platňu, na ktor dopadaj slnečn lce.

4 dôvody prečo si zaobstarať gramofón

1. Kvalita zvuku

Aj keď v dnešnej dobe sa v našich smartfónoch nachádzajú milióny piesni, počúvať ich cez slúchadla alebo obyčajný reproduktor jednoducho nie je ono. Gramofón dokáže prehrať hudbu tak ako doteraz žiadny iný prístroj. Pri počúvaní nových albumov, ale aj overených klasík budete mať pocity akoby sa hudba vznášala okolo vás. Melodické praskanie medzi piesňami a jemný a kvalitný zvuk zaručene posunú vaše počúvanie na vyššiu úroveň.

2. Gramofóny sú elegantné

Výhodou gramofónu nie je iba spomínaný kvalitný zvuk, ale aj jeho vzhľad. Či už hľadáte niečo modernejšie na počúvanie piesní v novom svetle s arzenálom ďalších funkcií alebo chcete oživiť vašu obývačku niečím, čo návšteve vyrazí dych. Gramofón vdýchne do miestnosti nový život a zároveň ju naplní príjemnou melódiou. Navyše si treba priznať, že gramofóny a platne majú isté čaro vďaka ktorému jednoducho vyzerajú lepšie, ako obyčajné rádiá.

Kufrkov, prenosn gramofn, ktor začal prehrvať hudbu z platni.

3. Gramofóny vás prenesú naspäť v čase

Ak máte niekedy pocit, že dnešný svet je uponáhľaný a chaotický, a potrebujete si od všetkého oddýchnuť, zaspomínať na časy, keď bol svet jednoduchší, tak práve počúvaním gramofónu sa môžete opäť presunúť do minulosti, kedy ste spoločne s rodinou sedeli v obývačke a počúvali dnes už časom overené klasiky. Či už si chcete pripomenúť časy Beatles užiť skvelý hlas Karola Duchoňa, alebo sa na chvíľu vrátiť v čase, gramofón je jednoznačne ten najlepší spôsob ako na to.

4. Piesne, ktoré si inde nevypočujete

Aj keď dnes žijeme v dobe, v ktorej si myslíme, že na internete máme všetko, opak je pravdou. Možno ste postrehli, že niektoré piesne z vašej mladosti na internete jednoducho nenájdete. Práve gramofóny vám ale dávajú možnosť vypočuť si piesne, ku ktorým sa inak nedostanete. Skúste popátrať doma či niekde u vás neležia zberateľské kúsky, ktoré urobia váš gramofón ešte viac špeciálnym.

Ak už teda máte chuť zaspomínať si na detstvo, vypočuť si staré platne, ktoré ste našli odložené niekde v pivnici alebo ste len zvedavý ako znie hudba cez gramofón, ukážeme vám ako si vybrať ten správny, z ktorého sa budete tešiť vy, vaša rodina a priatelia. Zároveň vám aj priblížime, čo niektoré dôležité parametre znamenajú.

Aký gramofón si vybrať?

Retro gramofón

V takomto gramofóne prevyšuje jedna jeho prednosť nad všetkými ostatnými. Áno, máme na mysli jeho vzhľad. Ak si chcete oživiť vašu izbu a vdýchnuť do nej trochu čara z dekád dávno minulých, tak retro gramofón je tá správna voľba. Kto by predsa odolal predstave počúvať jazz alebo tancovať do hudby swingu z autentického retro gramofónu?

Osoba vkld platňu na retro model gramofnu

Moderný gramofón

Okrem lepšieho hudobného zážitku vám tento typ poskytuje aj ďalšie spektrum užitočných funkcií. Gramofón s podporou Bluetooth dáva možnosť bezdrôtového pripojenia ďalšieho zariadenia, akým môže byť napríklad reproduktor. Gramofón s USB vstupom umožňuje prehrávanie hudby priamo z USB kľúča. Okrem toho dáva USB vstup možnosť pripojenia mobilného zariadenia. Výhodou je, že takéto moderné gramofóny častokrát ponúkajú aj možnosť nahrávania na USB z platne, rádia alebo externého zdroja

Gramorádio

Ak si chcete okrem kvalitnej hudby z vinylových platní vychutnať aj počúvanie rádia niekde na terase pri pohári limonády, oplatí sa investovať do gramorádia. Toto sú gramofóny, ktoré okrem ich hlavnej funkcie dokážu zachytiť aj signál FM rádií

HiFi gramofóny

HiFi je skratka pre high fidelity, čo môžeme preložiť ako dokonalá reprodukcia zvuku. A HiFi gramofóny slúžia presne na to. Vďaka všemožným inováciám pracuje ramienko gramofónu s minimálnym trením. Platňa a motor sa otáčajú bez zmien v rýchlosti, pričom motor je upravený tak, aby vytváral čo najmenej vibrácií. Všetky tieto mechanizmy vám poskytnú jeden z najkvalitnejších hudobných zážitkov, aký si môžete doma vytvoriť. Nevýhodou je však ich vyššia cena a potreba zakúpenia zosilňovača.

HiFi magnetofn, ktor je napojen na dva reprky

Čo teda znamenajú jednotlivé parametre gramofónu?

Rýchlosť otáčania

Tá nám hovorí o počte otáčok za minútu. Gramofóny a novovyrobené platne využívajú dva typy rýchlostí: 33 a 45 otáčok za minútu. Možno sa vám podarí naraziť aj na rýchlosť 78 otáčok za minútu. Táto rýchlosť bola v 50. rokoch najviac používaná, ale dnes sa už platne s takou rýchlosťou nevyrábajú.

Typ ramienka gramofónu

Pri gramofónoch rozlišujeme 2 typy ramienok: Rovné a zahnuté resp. dvojito zahnuté (esovité) ramienka. V minulosti, keď materiál z ktorých sa ramienka vyrábali, mal väčšiu váhu, bolo lepšie vyberať rovné ramienka. V dnešnej dobe je však hmotnosť obidvoch viacmennej rovnaká a vo veľkej miere záleží iba na vzhľade, ktorý preferujete. Predsa tu ,ale malé rozdiely sú.

  • Rovné ramienka sú dostupné v rôznych dĺžkach. Dlhšie ramienka sú navrhnuté aby lepšie bránili vnútornému treniu. Kratšie sú stabilnejšie, a preto majú menšiu šancu na vibrovanie počas prehrávania skladieb.
  • Zahnuté a dvojito zahnuté (esovité) ramienka Zahnuté ramienka majú tvar podobný písmenu J, a lepšie zabraňujú vyskakovaniu ramienka počas prehrávania. Dvojito zahnute ramienka majú tvar podobný písmenu S. Tieto ramienka majú otočný bod v strede a poskytujú tak vyššiu stabilitu, vďaka čomu pomáhajú udržať platňu na mieste.

Ovládanie ramienka gramofónu 

Pri gramofónoch rozlišujeme tri hlavné spôsoby ovládania:

Manuálne ovládanie 

Pri takomto spôsobe ovládania je nutné aby ste rameno do dosky vložili ručne a po skončení ho aj opäť zdvihli. Gramofón sa totiž nezastaví a bude sa točiť ďalej Výhodou tohto systému je ,že v gramofóne nie sú žiadne ďalšie súčiastky. Znamená to, že tu nie je žiadne trenie navyše a vďaka tomu má ten najčistejší zvuk. Nevýhodou je samozrejme práve to, že všetku prácu musíte robiť vy. Pri práci si taktiež dajte pozor, aby ste svoje platne nepoškrabali.

Poloautomatické ovládanie 

Takéto ovládanie vyžaduje síce tiež umiestnenie ramienka na platňu, ale po dosiahnutí najvnútornejšej drážky v platni, čiže po skončení poslednej pesničky, sa rameno už zdvihne automaticky a následne sa vráti do pôvodnej polohy.

Automatické ovládanie 

Takéto ovládanie patrí medzi tú najistejšiu voľbu. Ak nechcete riskovať poškodenie platní tak určite odporúčame kúpu automatického ovládania. Tu jednoducho platňu vložíte, stlačíte tlačidlo play a gramofón už všetku prácu urobí za vás.

Žena sa chyst pustiť si vinylov platňu na magnetofne

Gramofónová prenoska 

Predstavuje súčiastku gramofónu, ktorá dokáže meniť všetky mechanické kmity na elektrický signál. Prenoska je jednou z hlavných súčastí gramofónu, ktorá je vo veľkej miere zodpovedná za výslednú kvalitu zvuku.

  • Elektromagnetická prenoska označovaná MM alebo MC používa na premenu vibrácií na elektrický signál pohyblivé magnety. Z týchto dvoch je viac používanejšia MM prenoska. Takéto prenosky produkujú signály vo vysokej výstupnej úrovni. Ich výhodou je aj to, že sú odolnejšie, takže takéto prenosky nájdu väčšie uplatnenie u dídžejov. Výhodou je aj to, že ich výmena nie je náročná. Cena je však vyššia.
  • Piezoelektrická prenoska s takouto sa stretávame pri gramofónoch, ktoré majú všetky svoje časti spojené dokopy. Oproti elektromagnetickej prenoske je lacnejšia. Takáto prenoska ponúka o niečo nižší výstup a teda horšiu kvalitu zvuku. Ich nevýhodou môže byť aj to, že pri ich častom používaní spôsobujú väčšie opotrebovanie platní.
68 €
279 €
Všetky filtre

9 produktov

last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.