Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Samočistiace rúry

Čistenie rúry patrí medzi azda tie najnepríjemnejšie činnosti, ktoré v kuchyni musíte robiť. Avšak udržiavať rúru čistú je veľmi dôležité. Okrem toho, že pohľad na žiarivo lesklú rúru je príjemný pre oči, ale zároveň takáto vyčistená rúra neohrozuje ani chuť vašich pokrmov. Samočistiace rúry sú preto splneným snom pre každého, kto chce mať dokonale čistú rúru, a zároveň tomu netúži venovať celé dopoludnie intenzívneho čistenia.

Samočistiace rúry rozdeľujeme do dvoch kategórii. Do prvej kategórie patria katalytické a pyrolytické samočistiace rúry. Tieto využívajú na odstraňovanie nečistôt vysoké teploty. Druhá kategória pracuje za menej intenzívnych podmienok. Pod túto spadá samočistiaca funkcia AquaClean. Každá forma samočistenia so sebou prináša isté výhody, ale aj nevýhody, ktoré si teraz spoločne viacej priblížime.

Aké výhody a nevýhody majú jednotlivé samočistiace rúry?

Katalytické rúry

Výhody

+ pracujú pri nižšej teplote

+ čistenie sa spúšťa takmer po každom varení automaticky

+ nižšia cena

+ bez dymu a zápachu

Nevýhody

- potrebné určité manuálne dočistenie

- nedokáže odstrániť väčšie kusy mastnoty

- rýchlejšie sa opotrebujú

Pyrolytické rúry

Výhody

+ výborná izolácia zabezpečuje lepšiu energetickú efektívnosť

+ dokáže odstrániť všetky mastnoty

+ minimálne manuálne dočisťovanie

Nevýhody

- vyššia cena rúry

- pri samočistiacom procese môže vznikať dym aj zápach

- čistenie môže trvať aj tri hodiny

Samočistiaca rúra s parným čistením

Výhody

+ využíva minimum elektriny

+ najlacnejšia metóda

Nevýhody

- vyžaduje ešte veľkú časť ručného čistenia

- potrebné použitie extra čistiacich prostriedkov

Osoba utiera zvyky mastnt, ktor ostali po katalytickom čisten.

Katalytické rúry

Veľmi častým spôsobom samočistenia, s ktorým sa môžete stretnúť je katalýza. Takáto samočistiaca rúra má steny zo špeciálneho smaltovaného materiálu pokrytého zlúčeninami, ktoré dokážu skvelo absorbovať mastnoty. Pri samočistiacom procese sa rúra zahreje na 200 oC. Keďže samočistiaca rúra pracuje pri nižších teplotách, tak je aj menej energeticky náročná. Tento program navyše pracuje pomerne rýchlo. Jedno čistenie trvá v priemere 25 minút. Samočistiaca rúra s katalýzou však nemusí vždy úplne všetko spáliť, a vy budete musieť tradičným čistením niektoré zvyšky odstrániť.

Pyrolytické rúry

Taktiež veľmi používané sú samočistiace rúry s funkciou pyrolýzy. Pyrolýza prebieha pri neuveriteľných teplotách od 480 do 530 oC. Takéto extrémy nezvládne naozaj žiadna nečistota a všetky prípadné zvyšky a mastnoty sú premenené až na popol. Priemerná dĺžka jedného čistenia trvá približne 2 - 3 hodiny. Nevýhodou pri týchto rúrach môže byť ich vyššia spotreba energie, ale aj to, že samočistiaca rúra s funkciou pyrolýzy je kvôli jej špeciálnej stavbe cenovo o niečo drahšia.

Utieranie popola, ktor vznikol po splen vetkch mastnt po pyrolitickom čisten

Samočistiaca rúra s parným čistením/AquaClean

Parné čistenie je jedným z tých najjednoduchších a najvyužívanejších procesov. Ak má samočistiaca rúra program AquaClean, tak vám postačí na plech naliať pohár vody, ktorá sa vplyvom vyššej teploty zmení na paru. Vzniknutá para preniká do mastnôt, ktoré sa postupne uvoľňujú. Výhodou takejto rúry je, že čistenie je zhruba rovnako rýchle ako pri katalýze a pracuje sa pri teplote iba 100 oC. AquaClean však oproti predošlým dvom spôsobom, nedokáže vyčistiť vašu rúru až tak dôkladne a veľká časť roboty ostane stále na vás.

Tri funkcie, ktoré odporúčame pri výbere samočistiacej rúry

Softclose

Softclose je skvelá funkcia ktorá sa používa v množstve kvalitných moderných spotrebičov Mechanizmus softclose, totiž spomalí zatváranie dvierok a tie sa následne jemne zatvoria. Vďaka softclose sa nemusíte obávať, že sa samočistiaca rúra a jej dvierka prudkým otvorením alebo zatvorením poškodia.

Detská poistka

Takúto funkciu odporúčame pre všetky modely, ale najmä pre samočistiace rúry s pyrolytickým čistením. Detská poistka totiž zabezpečí, že rúra sa nebude môcť počas varenia zapnúť alebo zmeniť program, ale zároveň aj zabraní nechcenému zapnutiu programu samočistenia, ktorý by mohol vašu rúru uzamknúť na nejakú dobu.

Teleskopický výsuv

Teleskopický výsuv je funkcia, ktorá dovoľuje vysunúť rošt spolu s plechom do bezpečného bodu, a ďalší pohyb zablokuje. Ďalšou výhodou je aj to, že rošt sa vďaka teleskopickému výsuvu ľahko vyberá na čistenie a rovnako ľahko sa aj naspäť vkladá.

Samočistiaca rra s teleskopickm vsuvom pre dva plechy.

Samočistiace rúry - najčastejšie kladené otázky

Ako často treba samočistiaci program používať?

Vo všeobecnosti by mal byť samočistiaci program zapnutý aspoň raz za štyri mesiace. Toto je však veľmi variabilné. Záleží totiž aké jedlo zvyčajne pripravujete a ako často rúru používate. Pri príprave mastnejších jedál a častom varení môžete samočistiaci program používať frekventovanejšie. Samozrejme záleží aj od vášho úsudku. Pokojne program zapnite ak máte pocit, že vaša samočistiaca rúra by potrebovala vyčistiť. Ak však neviete celkom iste stav rúry posúdiť, odporúčame sa poobzerať po rúrach so šiestym zmyslom, ktoré dokážu zhodnotiť či je potrebné rúru vyčistiť a prípadne aj vybrať ten najvhodnejší program.

Ako postupovať pri samočistení?

Ak chcete dosiahnuť čo najlepší výsledný efekt a zároveň aj šetriť životnosť vašej rúry, odporúčame vždy dodržať tieto kroky:

  1. Pred samotným čistením je potrebné z rúry odstrániť všetky prípadné plechy a panvice vrátane kovového roštu.
  2. Následne je potrebné rúru zbaviť všetkých väčších, viditeľných kúskov jedla.
  3. Rúru zavrite a nechajte program pracovať.
  4. Potom ako rúra vychladne, zotrite všetky uvoľnené nečistoty vlhčenou utierkou.

Sú samočistiace rúry bezpečné?

Aj napriek tomu, že pracujú pri takých vysokých teplotách, sú samočistiace rúry rovnako bezpečné ako klasické rúry. Ich brilantný design im dovolí ustáť veľké teploty, pričom sklo rúry zostane rovnako teplé ako pri normálnych rúrach. Nemusíte sa teda báť, že by u vašich najmenších členov rodiny došlo k nechcenému popáleniu. Samočistiaca rúra sa navyše pre extra bezpečnosť automaticky, po spustení programu, uzamkne. Následne sa rúra odomkne až keď program skončí a rúra vychladne na adekvátnu teplotu.

199 €
1 549 €
Všetky filtre

128 produktov

Zobraziť ďalších 24
last-visited

Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.