Katalóg Predajne Prihlásiť
Košík

Ventilátory

Ventilátory oceníte všade tam, kde sa nenachádza klimatizácia. Výkonný ventilátor sa postará o tú správnu cirkuláciu vzduchu a o jeho osvieženie počas celého roka. Zistite, akými doplnkovými funkciami vás vedia ventilátory prekvapiť a aké parametre je potrebné sledovať pri ich kúpe.

 

Ako vybrať vhodný ventilátor

Rozhodujúcim faktorom pri kúpe ventilátora je jednoznačne jeho výkon a dizajn. Premyslite si však aj to aké funkcie si želáte, aby ventilátor mal a na aký účel bude slúžiť.

Ventilátory - rozdelenie podľa typu

Stolné ventilátory slúžia na ochladzovanie vzduchu menších priestorov. Práve pre ich praktické rozmery a jednoduchú manipuláciu patria medzi najpoužívanejšie typy ventilátorov v kancelárii a v domácnosti. Stolný ventilátor stačí umiestniť na pracovný stôl či na podlahu. Praktickým môže byť aj stolný ventilátor napájaný cez USB, ktorý stačí pripojiť len do počítača.

Stojanové ventilátory sú skvelé do otvorených a väčších miestností pre ich vyššiu konštrukciu a prekvapia silným výkonom. Vďaka možnosti otáčania hlavy ventilátora sa vzduch rovnomerne rozprúdiť po celej miestnosti. Stojanové ventilátory však môžu prekážať v priestoroch, kde sa nachádza väčší počet osôb.

Stojanov ventiltor značky Sencor v obvačke.

 

Riešením do rušnejších priestorov môže byť stĺpový ventilátor, ktorý zaberá minimum miesta a nemá žiadne rotujúce lopatky. Tento typ ventilátora zároveň oživí miestnosť svojím zaujímavým dizajnom.

Ak však potrebujete skutočne výkonný ventilátor, ktorý nezaberie v miestnosti takmer žiadne miesto, ideálny bude stropný ventilátor. Okrem toho že ušetríte miesto, ušetríte aj na energiách, pretože stropné ventilátory nie len vzduch ochladia, ale ho aj zohrejú pomocou funkcie zimný režim. Stropné ventilátory vás očaria svojím výrazným dizajnom a tiež osvetlením, ktoré je častokrát ich súčasťou.

Stropn ventiltor s drevenmi lopatkami a osvetlenm.

 

Prietok vzduchu ventilátora

Prietok vzduchu sa uvádza v metroch kubických za hodinu (m³/h) a tento parameter hovorí o tom, aká je účinnosť daného ventilátora. To či ste si vybrali vhodný ventilátor zistíte jednoducho. Stačí vynásobiť dĺžku, šírku a výšku miestnosti a získate tak objem miestnosti v metroch kubických. Túto hodnotu už len vynásobte počtom výmen:

 • pre obytné miestnosti sú potrebné 1 - 2 výmeny vzduchu za hodinu
 • kancelárie vyžadujú 5 - 8 výmen vzduchu za hodinu
 • kúpeľne a kuchyne (miestnosti s vyššou vlhkosťou) potrebujú 8 - 12 výmen vzduchu za hodinu

Príklad: Pokiaľ vyberáte ventilátor do obývačky, ktorá má objem 60 m³, budete potrebovať ventilátor s prietokom vzduchu medzi 60 – 120 m³/h.

Vyberte si výkonný a zároveň úsporný ventilátor

Príkon sa meria vo wattoch (W) a určuje koľko elektrickej energie sa spotrebuje za jednu hodinu. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší príkon ventilátor má, tým vyššia je jeho spotreba.

Všetky ventilátory majú príkon približne 23 – 55 W. Najúspornejšie ventilátory s príkonom okolo 30 W.

Stoln ventiltor značky Sencor dokže prjemne osviežiť vzduch aj v menej miestnosti.

 

Hlučnosť ventilátora

Ventilátory sa neradia medzi príliš hlučné zariadenia, ale pri svojej dlhšej prevádzke vám môže zvuk ventilátora začať prekážať. Preto sa poobzerajte po ventilátore s čo najnižšou hlučnosťou.

Hlučnosť ventilátorov sa pohybuje od 40 - 50 dB a viac.

Ventiltor s tromi nastaviteľnmi rchlosťami vkonu.

 

Ventilátory a ich doplnkové a bezpečnostné funkcie

 • Regulácia výkonu – zabezpečí pohodlné upravovanie výkonu ventilátora v niekoľkých úrovniach, spravidla v 2 – 6 úrovniach nastavenia výkonu. Samozrejme, drahšie modely majú aj viac ako 8 úrovní regulácie výkonu.
 • Funkcia otáčania – hlavu ventilátora môžete nastaviť tak, aby rotovala po celej miestnosti a rovnomerne rozháňala vzduch. Otáčanie možno nastaviť do niekoľkých úrovní.
 • Osvetlenie – spríjemniť atmosféru vášho domova či kancelárie dokáže aj ventilátor. Možnosť nastavenia osvetlenia nájdete len pri stropných ventilátoroch.
 • Ovládanie ventilátora – niektoré ventilátory možno ovládať pomocou diaľkového ovládača, čo značne spríjemňuje užívanie zariadenia. Ventilátor môže byť aj smart a možno ho ovládať tiež pomocou mobilného telefónu.
 • Protišmykové nôžky – sú nevyhnutné pre lepšiu stabilitu ventilátorov.
 • Uistite sa, že má ventilátor bezpečnostné prvky ako je ochranná mriežka, ktorá chráni lopatky ventilátora pred nežiadúcimi predmetmi. Ochranná mriežka má byť pevná a dostatočne hrubá, aby cez ňu nebolo možne prestrčiť prst.
 • Automatické zastavenie - vďaka tejto funkcii sa ventilátor automaticky zastaví akonáhle sa k lopatkám dostane nežiaduci predmet.
 • Zimný režim – môžete mať doma ventilátor, ktorý nielen vzduch ochladí, ale ho aj v miestnosti zohreje.
 • ECO režim – ventilátor sa prispôsobí aktuálnej teplote v miestnosti a nastaví vhodnú rýchlosť.
[€]
Všetky filtre
Zobraziť ďalších 24
last-visited