Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu

Sklenená rýchlovarná kanvica zohrieva vodu.

7 Faktorov, ktoré vždy zohľadnite pri výbere

Aby sme vám výber rýchlovarnej kanvice uľahčili, vybrali sme pre vás 7 najdôležitejších parametrov. Po zvážení všetkých týchto špecifikácií si nájdete kanvicu, ktorá bude mať optimálny výkon a vyhovovať vašim individuálnym požiadavkám. Medzi najdôležitejšie vlastnosti patrí:

 1. Materiál
 2. Výkon
 3. Objem
 4. Dizajn
 5. Umiestnenie vyhrievacieho telesa
 6. Bezpečnostné prvky
 7. Extra funkcie

Pre kanvice je rozhodujúci materiál

Najdôležitejším parametrom pri kúpe rýchlovarnej kanvice je materiál, z ktorého je vyrobená. Ten neurčuje iba jej vzhľad, ale takisto ovplyvňuje aj jej váhu, rozmery a odolnosť. Naraziť môžete na rýchlovarné kanvice z nerezovej ocele, skla, keramiky alebo plastu. Väčšina rýchlovarných kanvíc však kombinuje v jednom zariadení viacero materiálov.
Nerezové rýchlovarné kanvice sú obľúbenou voľbou najmä kvôli ich vysokej odolnosti. Vďaka nerezovej oceli nepodliehajú korózii, čo predlžuje ich životnosť. Okrem toho sa ľahko čistia pričom na nich neuvidíte, žiadne fľaky ani škrabance. Výhodou je aj široká ponuka rôznych modelov, takže si jednoducho nájdete dizajn, ktorý vám bude vyhovovať. Azda jedinou nevýhodu je ich väčšia hmotnosť.

Žena si zalieva čaj vodou zohriatou v nerezovej rýchlovarnej kanvici.

Plastové kanvice sú druhou veľmi populárnou voľbou. Vďaka ich nízkej cene a ľahkej váhe sú ideálnou voľbou ak máte nízky rozpočet. Skvelo sa hodia aj na chaty a cesty. Majú pomerne jednoduchú údržbu a nájsť ich môžete vo viacerých farebných alternatívach. Nevýhodou však je ich nižšia životnosť. Pozor si treba dávať takisto aj na zdravotné riziko. Pri vysokých teplotách uvoľňujú niektoré nekvalitné plastové kanvice škodlivú chemikáliu (BPA). Tá spôsobuje vyššie riziko rakoviny. Pri výbere plastovej kanvice sa teda vždy uistite, že si vyberáte model z kvalitného plastu, ktorý neobsahuje BPA.
Sklenené rýchlovarné kanvice sú atraktívnou voľbou ak hľadáte štýlovú kanvicu, ktorá vyzdvihne vzhľad vašej kuchyne. Často bývajú aj podsvietené, čo im ešte viac dodá na ich unikátnom vzhľade. Pri sklenených kanviciach máte vždy prehľad o množstve vody. Pri skle vám takisto nehrozí ani žiadne zdravotné riziko. Sú však náročnejšie na údržbu kvôli vodnému kameňu, ktorý sa v nich ľahko usadí. Nevýhodou môže byť pre niekoho aj ich veľká váha a krehkosť.
Keramické rýchlovarné kanvice sa skvelo hodia všetkým, ktorý preferujú klasický dizajn. Okrem svojho vzhľadu majú keramické kanvice aj ďalšie výhody. Keramika je odolný materiál, takže sa o životnosť vašej kanvice nemusíte strachovať. Takisto je aj dobrým izolátorom vďaka čomu v sebe dlhšie udrží teplo. To je však aj jej nevýhodou. Keramika nie je dobrým vodičom tepla, takže sa voda oproti ostatným materiálom môže zohrievať dlhšie.

Biela keramická rýchlovarná kanvica

Príkon určuje rýchlosť zovretia vody

Druhým dôležitým parametrom pri výbere rýchlovarnej kanvice je príkon. Udáva sa vo wattoch (W) a určuje koľko elektriny rýchlovarná kanvica spotrebuje na zohriate vody. Čím vyšší má kanvica príkon, tým rýchlejšie vám vodu zohreje. Avšak vyšší príkon znamená aj vyššiu spotrebu elektriny. Príkon kanvice sa pohybuje od 800 do 3000 W. Pre bežné použitie je príkon 2000 W väčšinou postačujúci. Nezabudnite však na to, že kanvica s väčšou kapacitou bude potrebovať väčší príkon.

Objem rýchlovarnej kanvice

Ďalšou dôležitou špecifikáciou je objem kanvice. Objem majú kanvice určený v litroch (L). Ten určuje maximálne množstvo vody, ktoré dokáže na jedenkrát kanvica zovrieť. Na výber máte kanvice s objemom od 0,4 L až po 3 L. Pre jednotlivca bude postačujúca kanvica s objemom 1 L. Pre bežnú rodinu by mala byť 1,5 L rýchlovarná kanvica adekvátna. Ak žijete vo väčšej domácnosti alebo radi organizujete posedenia pre priateľov, tak siahnite po kanvici s objemom 1,7 L a viac. Vybrať správnu kapacitu je kľúčové, aby ste zbytočne neplatili za niečo, čo nevyužijete.

Pri výbere nezanedbávajte ani dizajn

Aj malý spotrebič ako rýchlovarná kanvica môže prispieť k celkovému vzhľadu vašej kuchyne. Na výber máte kanvice s moderným a jednoduchým vzhľadom. Modely s elegantným a klasickým štýlom a pre fanúšikov vintage tu sú aj špeciálne retro rýchlovarné kanvice. Pri výbere nezabudnite zohľadniť ani farbu kanvice. Rýchlovarné kanvice nájdete v celej škále farebných odtieňov od červenej a zelenej až po klasické čierne rýchlovarné kanvice a biele rýchlovarné kanvice. Pri sledovaní rôznych dizajnov sledujte aj tvar kanvice. Nižšie rýchlovarné kanvice totiž lepšie využívajú teplo a rýchlejšie zohrejú vodu.

Zelená retro rýchlovarná kanvica.

Umiestnenie vykurovacieho telesa

Za vyhrievanie vody je zodpovedné vykurovacie teleso. To môže byť viditeľné alebo skryté v kanvici. Rýchlovarná kanvica s viditeľným telesom priamo zohrieva vodu. Takéto kanvice sú efektívnejšie a rýchlejšie avšak ľahšie sa v nich tvorí vodný kameň. Kanvice so skrytou výhrevnou špirálou zohrievajú vodu dlhšie, sú však odolnejšie.

Dôraz klaďte aj na bezpečnosť

Bezpečnosť akéhokoľvek elektrického spotrebiča nikdy netreba podceniť. Medzi tie základné, ktoré zaručia bezpečné a spoľahlivé použitie patrí:

 • Automatické vypnutie po dosiahnutí varu – zaručí vypnutie kanvice, aby sa predišlo poškodeniu kanvice a odpareniu vody.
 • Zabránenie spusteniu bez tekutiny – neumožní spustenie kanvice, aby sa predišlo vzniku požiaru alebo poškodeniu výhrevného telesa. Na podobnom princípe funguje aj automatické vypnutie v prípade zlého umiestenia na podstavci.
 • Ochrana proti prehriatiu – automaticky vypne rýchlovarnú kanvicu ak začne teplota dosahovať nebezpečné hodnoty.
 • Ochrana proti popáleniu – niektoré kanvice sú vybavené viacerými stenami. Tie zabezpečia, že vonkajšok bude na dotyk chladný, vďaka čomu sa minimalizuje riziko úrazov a popálenín.
 • Svetelná dióda – určuje či je kanvica zapnutá alebo nie.

Doplnkové funkcie

Slúžia predovšetkým na uľahčenie ovládania, spríjemnenie používania a na ešte efektívnejšie varenie vody. Medzi tie hlavné, ktoré by určite vašej novej rýchlovarnej kanvici nemali chýbať patria:

 • LCD displej prehľadne zobrazuje teplotu vody a čas do zovretia.
 • LED osvetlenie poslúži ako dizajnový prvok či ako ďalší ukazovateľ zapnutej kanvici.
 • Ukazovateľ vodnej hladiny umožňuje ľahkú kontrolu hladiny vody cez vodoznak.
 • Funkcia Keep Warm udrží vodu teplú aj niekoľko minút po dokončení varu.
 • Sitko na čaj zjednodušuje prípravu sypaných čajov a iných ovocných nápojov.
 • 360O základňa znamená, že kanvica môže byť umiestnená v akomkoľvek smere.
 • Anti drip systém zaručí jednoduché nalievanie vody bez rozlievania a kvapkania.
 • Filter slúži proti hromadeniu vodného kameňa. Pomáha odstraňovať z vody nečistoty čím zlepšuje chuť nápojov ako aj životnosť rýchlovarnej kanvice. Filter môže byť vyberateľný alebo zabudovaný.

Špeciálne sitko do kanvice na sypané čaje a ovocné nápoje.

Doprajte si tú najintenzívnejšiu chuť s kanvicou s reguláciou teploty

Špeciálne SMART kanvice s nastavením teploty vám dovoľujú vybrať a udržať si špecifickú teplotu vody. Sú vybavené digitálnym displejom, kde si nastavujete teplotu alebo priamo vyberáte nápoj, ktorý chcete pripraviť. S použitím správnej teploty získate optimálnu chuť a intenzívnejší pôžitok z každého zalievaného nápoja. Sú takisto energeticky úsporné, keďže nemusíte kanvicu vždy zohrievať do bodu varu. Jednoducho sa ovládajú a disponujú najväčším množstvom extra funkcií z pomedzi všetkých typov rýchlovarných kanvíc.

Doprajte si šálku kávy aj na cestách

Skvelým pomocníkom na výlety je cestovná rýchlovarná kanvica. Má zvyčajne menší objem, najčastejšie okolo 0,5 L. Takéto kanvice sú kompaktné a ľahké, aby sa jednoducho zmestili do batohu. Často majú vo svojej výbave aj šálky s lyžičkami. Niektoré cestovné kanvice disponujú aj praktickým obalom, kde sa dá všetko pohodlne uložiť. Aby ste ich mohli pohodlne využívať všade na cestách majú typicky nižší príkon v rozmedzí 600 – 1000 W.

Kanvica s displejom pre nastavenie teploty

Ako vidíte, tak aj pri výbere obyčajného spotrebiča akým je rýchlovarná kanvica rozhoduje množstvo parametrov. Veríme, že vám náš článok pomohol a dúfame, že si už  čoskoro vychutnáte kávu alebo čaj s novou kanvicou.