Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Vysávače výhody / nevýhody

Rôzne druhy vysávačov.V dnešnej dobe sa vysávače stali nenahraditeľnou súčasťou domácností a sú výborným pomocníkom pri upratovaní. Na trhu nájdete veľkú ponuku vysávačov, ktoré výborne pokrývajú potreby domácností, kancelárií, ale aj väčších priestorov a dielní. Dlhé roky boli prvou voľbou klasické vreckové vysávače. O niečo neskôr dostali konkurenciu v podobe bezvreckových vysávačov, ktoré zmazali dodatočné náklady súvisiace s kúpou nových vreciek. Obľúbenosti sa tešia aj praktické tyčové vysávače, ktoré sú vždy po ruke. Lepšie z nich, súčasne s vysávaním, dokážu aj mopovať podlahu. Tak ktorý je správny pre vás?

Podlahový vysávač

Výhody

+ nízka obstarávacia cena

+ silnejší sací výkon

Nevýhody

- pri vreckových typoch nutnosť dokupovania vreciek

- vyššia hladina hluku

Podlahový vysávač vysáva koberec v miestnosti.

Podlahový vysávač je klasikou, ktorú pozná každý a jednotkou na dôkladné upratovanie. Vo väčšine prípadov má najlepší výkon a najväčšiu kvalitu vysávania. Podlahový vysávač je vysávač s telom, hadicou a nadstavcami na hubici, ktoré prinášajú širokú škálu využitia. Je vhodný na vysávanie kobercov, ale aj tvrdých podláh. K jeho najväčším prednostiam patrí stabilný výkon počas celého vysávania, pretože je napájaný z elektrickej siete. Podlahové vysávače sa delia na vreckové a bezvreckové.
Vysávače s vreckom môžu mať rozličný objem vrecka v závislosti od kapacity vysávača. Tú by ste si mali zvoliť podľa podlahovej plochy. Pri byte do 50 m2 postačujú vrecká s kapacitou 2 – 2,5 litra, priestor s plochou do 150 m2 by mal mať vrecko s objemom 3 – 4 litre.
Bezvreckové vysávače sú v zásade konštrukčne totožné zariadenia s tým rozdielom, že vás nemusia zaujímať žiadne papierové alebo textilné vrecká. Disponujú zbernou nádobou s rôznym objemom. Dôležité je pravidelné vyprázdňovanie nádoby a jej umývanie.
Vreckový alebo bezvreckový vysávač na koberce? Na koberce je praktickejší vreckový vysávač, pretože je menej náročný na údržbu. Koberec obsahuje viac prachu, špiny a ďalších nečistôt v porovnaní s podlahou bez koberca. Stačí len vytiahnuť vrecko, vymeniť a vysávač je opäť čistý a pripravený k ďalšiemu použitiu. Dostať chlpy z koberca je nadľudský výkon a teda sa vám určite veľmi uľaví, keď bude vysávač uspôsobený do domácnosti so zvieratami a jeho príslušenstvo bude obsahovať kvalitnú robotickú kefku, ktorá si poradí s chlpmi vášho psa alebo mačky, aj keď budú zašliapnuté do koberca.
 

Robotický vysávač

Výhody

+ šetrenie času a energie

+ pomáha udržiavať upratanú domácnosť

Nevýhody

- nutnosť dodatočného vysávania

- vyššia obstarávacia cena

Robotický vysávač upratuje obývaciu miestnosť.

Okrem tradičných druhov vysávačov sú na trhu dostupné aj menej tradičné, takzvané robotické vysávače. Zvyčajne majú klasický kruhový tvar, primárnu rotačnú kefu v strede a pomocnú rotačnú kefu v pravej spodnej časti. Vďaka pomocnej rotačnej kefe dokážu zozbierať nečistoty aj z okrajových miest pri stenách, nábytku a pod. Do rohov sa nedostanú, ale nezanechávajú veľa „hluchých miest“. Samozrejme, záleží to hlavne od členitosti domácnosti a od rozloženia nábytku. Hlavným benefitom robotických vysávačov je samostatná prevádzka. Tá šetrí čas a energiu. Niektoré typy majú problém s prekonávaním prekážok, ako je prah či koberec, preto sa viac hodia len ako doplnkový vysávač.

Tyčový vysávač

Výhody

+ skladný

+ ľahký

+ bez nutnosti ťahania kábla

+ vhodný na všetky typy povrchov

Nevýhody

- menšia nádoba na prach

- nižší výkon

- menej efektívna filtrácia

 

Žena používa na upratovanie tyčový vysávač. Na rôzne účely používa iné nadstavce.

Je to plnohodnotný pomocník, s ktorým povysávate čokoľvek. Ide v podstate o zjednodušenú verziu klasického vysávača. Tyčové vysávače existujú v rozličných vyhotoveniach, ktoré uspokoja aj požiadavky náročných používateľov. Môžete si zvoliť praktický akumulátorový tyčový vysávač, alebo sieťové vyhotovenie.
AKU tyčové vysávače vás pri práci neobmedzujú v pohybe a tak ľahko očistíte aj vysoké schodisko, pavučiny na strope, či ťažko dostupné miesta. Majú výborne výsledky na hladkých podlahách, no posledné roky sa objavujú aj moderné výkonné riešenia, ktoré sa nezľaknú ani vysávania kobercov.
Keďže majú v tele zabudovanú nabíjateľnú batériu, obmedzená je doba ich prevádzky. Približne môžete rátať s dĺžkou od 25 – 50 minút na jedno nabitie (v závislosti od modelu). Kapacita zbernej nádoby je v priemere od 200 do 600 ml.
Obľúbený je model tyčový vysávač 2v1, ktorý je doplnený o menší ručný vysávač vhodný na vysávanie omrviniek či upratovanie auta. Známy je aj tyčový vysávač 4v1 s mopom. Pri ňom môžete svoje upratovanie zakončiť perfektne vytretou podlahou.

Viacúčelový vysávač

Výhody

+ účinné vysávanie a tepovanie

+ využiteľný okolo celého domu

+ silný ťah pri mokrom aj suchom vysávaní

+ možnosť striedania suchého a mokrého vysávania

Nevýhody

- vyššia hmotnosť a väčšie rozmery

- vyššia cena

- náročnejšia údržba

Muž používa viacúčelový vysávač v obývačke.

Viacúčelový vysávač má vzhľad ako väčší podlahový vysávač, no čo sa týka funkcií dá sa prirovnať k profesionálnemu upratovaciemu zariadeniu. Viacúčelové vysávače totiž dokážu vysávať na sucho, na mokro, tepovať alebo šampónovať. Ak doma máte koberce, prípadne čalúnenú sedaciu súpravu, viacúčelový vysávač sa vám rozhodne zíde. Robustná konštrukcia, kovové hubice a zberná nádoba s väčším objemom predznamenáva, že takto vybavený vysávač urobí poriadok aj v dielni, ale aj na stavbe. Nezáleží na tom, či sú nečistoty suché, mokré, hrubé alebo jemné – viacúčelový vysávač si s nimi spoľahlivo poradí. Neprekvapí ho dokonca ani odsatie vody z prasknutého potrubia.

Ručné vysávače

Výhody

+ ideálne pre okamžité upratovanie

+ variabilné použitie (domácnosť, auto, dielňa)

Nevýhody

- malý objem nádoby

- nižší výkon

Ručný vysávač čistiaci sedačky v aute.

Hoci ručné vysávače nedokážu plnohodnotne zastúpiť tyčový alebo podlahový vysávač, pre ich malé rozmery a nízku hmotnosť sú vítanými doplnkovými vysávačmi. Ručný vysávač sa dostane aj na ťažšie dostupné miesta ako napríklad medzi husto osadené sedadlá v aute. Jeho veľkosť však zároveň vplýva aj na jeho výkon a kapacitu zbernej nádoby. Obe hodnoty sú prirodzene nižšie. Ručné vysávače sú zvyčajne akumulátorové, preto počítajte s výdržou batérie priemerne do 30 minút na jedno nabitie. Praktické sú modely s dokovacou stanicou, ktorú pripevníte na stenu, kde slúži zároveň aj ako držiak ručného vysávača.
Vysávače na popol využijú najmä majitelia krbov, krbových kachlí alebo grilov. Takéto vysávače popola majú odolné kovové prevedenie (telo vysávača aj sacia hubica) a vysokú filtračnú účinnosť. Väčšina modelov je stavaná na vysávanie chladnúceho popola s teplotou do 40 °C.

Strieborný vysávač na vysávanie popola.

Náš tip: Tak ako každý spotrebič aj vysávač potrebuje údržbu, aby bol výkonný a slúžil čo najdlhšie. Nezabudnite ho pravidelne čistiť, vymieňať alebo umývať filtre. Len čistý vysávač môže udržať čistý domov a zdravú úroveň vzduchu.