Katalóg Predajne
Porovnanie
Prihlásiť
Košík

Ako vybrať chladničku

Žena, ktorá premýšľa v predajni ako vybrať chladničku.

Či už plánujete kúpiť novší model alebo kupujete chladničku prvýkrát, v našom článku vám ponúkame všetky dôležité faktory, ktoré by ste pred kúpou mali vedieť. Dúfame, že vám to pomôže pri výbere.

V prvom rade si musíte ujasniť o aký typ chladničky máte záujem. Výber konkrétneho typu závisí najmä na priestore, ktorý vo svojej domácnosti chladničke vyčleníte. Chladnička s mrazničkou umiestnenou v hornej časti je vhodná do domácnosti s menším počtom členov, naopak americká chladnička je vhodná pre 4 a viacčlenné domácnosti.

Typy a rozmery chladničiek

Na trhu sú dostupné monoklimatické, kombinované alebo americké chladničky. Výber bude závisieť najmä od rozmerov chladničky a od počtu členov vo vašej domácnosti. Na každého člena domácnosti by malo pripadať 70 l priestoru v chladiacej časti. V mraziacej časti by to malo byť približne 25 l. Na objem priestoru, ktorý budete potrebovať, vplýva aj váš spôsob nakupovania. Ak robíte jeden veľký nákup raz za mesiac a potom už len niekoľko doplnkových, budete potrebovať viac priestoru.
Kombinované chladničky patria medzi najpredávanejší typ. Spájajú chladničku aj mrazničku do jedného spotrebiča. Voľne stojaca kombinovaná chladnička môže disponovať rozličným rozmiestnením jednotlivých častí. Menej frekventovaná je kombinovaná chladnička s mrazničkou hore. Toto umiestnenie však nemusí každému vyhovovať. Ide o typickú vlastnosť, ktorou sa prezentujú najmä retro chladničky. Naopak kombinovaná chladnička s mrazničkou dole ponúka viac využiteľného miesta a takéto rozdelenie je praktickejšie aj z pohľadu obsluhy.
Rozmery chladničiek kombinovaných sú nasledovné: výška sa pohybuje od 50 cm do 205 cm, šírka od 45 cm do 90 cm a hĺbka od 45 cm do 80 cm.

Červená retro kombinovaná chladnička s mrazničkou.

Monoklimatické chladničky - sú chladničky, ktoré majú iba chladiaci priestor bez mrazničky. Ak ste už majiteľom mrazničky tak sú pre vás ideálnou voľbou. Rozmery chladničiek sú v priemere: výška približne 185 cm, šírka 65 cm a hĺbka 70 cm a preto je monoklimatická chladnička vhodná aj do kancelárií či na chalupu.
Americká chladnička – „kráľovná“ každej väčšej kuchyne. Disponuje dostatočne veľkým priestorom na všetky chutné ingrediencie, ktoré budú neustále po ruke v čerstvom stave. Rozmery chladničiek môžu byť: výška 175 – 205 cm, šírka 65 – 140 cm a hĺbka 60 cm. Majú omnoho väčší úložný priestor ako bežné chladničky, pretože americké chladničky sú totiž omnoho širšie.
Americké chladničky sa podľa vyhotovenia dajú rozdeliť do niekoľkých základných skupín a to:

 • Dvojdverová chladnička (nazývaná aj side by side chladnička) je zvislo rozdelená na dve časti. Vpravo je širší chladiaci priestor, vľavo užší mraziaci priestor.
 • Americké chladničky (nazývané aj francúzske chladničky) majú široký chladiaci priestor vo vrchnej časti, ktorý je ukrytý za dvojkrídlovými dverami. Takýto široký priestor je ideálny pre uskladnenie veľkých hrncov, plechov či pekáčov s hotovými jedlami. V spodnej časti sú dvierka, ktoré ukrývajú samostatné mraziace priestory.
 • Štvordverové americké chladničky sú najpohodlnejším typom. Sú obľúbené kvôli flexibilnému úložnému priestoru. Táto chladnička pozostáva z dvoch otváracích dverí a prídavnou zásuvkou, v ktorej sa nachádza mraziaci priestor. Mraziaca časť je rozdelená zvislou prepážkou, pričom prístup ku každej časti zabezpečujú samostatné dvierka.

Celkový úžitkový objem amerických chladničiek začína na úrovni 385 l a končí na vyše 660 l.
Takmer každá americká chladnička má extra chladiaci priestor na zeleninu a ovocie. V niektorých modeloch má podobu jednej, v iných modeloch je to v podobe dvoch, či troch priehradiek. Najnápadnejším prvkom na väčšine amerických chladničiek je výrobník ľadu, ktorý môže vyrábať ľadové kocky, ľadovú drť alebo mať neustále v zásobe chladenú vodu.

Americká chladnička v kuchyni.

Retro chladnička, vinotéka, či chladnička do auta?

Niektoré druhy chladničiek nemusia výsostne patriť iba do kuchyne. Vhodné chladničky si môžete vziať aj do auta. S nimi budú zabezpečené chladené nápoje a čerstvé jedlá aj na výletoch alebo na rybačke. Dobrá autochladnička sa môže hodiť aj vodičom kamiónov.
Krásny štýl a nádych minulosti dožičia retro chladničky, ktoré sú dostupné v rôznych tvaroch a farbách a rozhodne im nechýbajú ani najmodernejšie funkcie.
A nesmieme zabudnúť ani na vinotéky. Kvalitná vinotéka nemusí slúžiť iba na uskladnenie vína, ale môže byť zároveň aj perfektným doplnkom interiéru.

Aký je vhodný objem chladničky?

Najjednoduchší spôsob, ako určiť správny objem je počet ľudí, ktorí budú chladničku používať. Môžu vám byť nápomocné nasledujúce hodnoty:

 • 250 litrov je postačujúci objem pre 1 až 2 osoby
 • 250 - 300 litrov je vhodných pre trojčlennú rodinu
 • 350 a viac litrov - ideálny priestor pre rodinu so 4 či 5 osobami

Chladnička do novej, či už zabehnutej kuchyne?

Aj táto otázka je dôležitá. Ak plánujete vymieňať starú voľne stojacu chladničku za novú bude pre vás výhodnejšie aj finančne nenáročnejšie zvoliť si opäť voľne stojaci variant. Stačí zvoliť správnu farbu a dizajn, aby zapadla do štýlu vašej kuchyne.
Ak však zariaďujete novú kuchyňu môžete sa poobzerať aj po zabudovanej chladničke. Vstavaná chladnička rozmery má menšie: šírka je v rozmedzí od 54-58 cm a hĺbka 53-55 cm. Zabudované spotrebiče sú nenápadnejšie, presne zapadnú do kuchynského zariadenia a ponúkajú všetky výhody voľne stojacich chladničiek. Sú menej hlučné, pretože sú umiestnené v kuchynskej linke.

Kompresor - srdce chladničky

Kompresor je srdcom každej chladničky. Podieľa sa na spotrebe energie, pretože pracuje takmer nepretržite, komprimuje a čerpá chladivo a zároveň zabezpečuje optimálnu teplotu vo vnútri mraziacej i chladiacej komory.
Pri kombinovanej chladničke sú nepochybne praktické dva kompresory. Dokážete ovládať oddelene mrazničku i chladničku. Dvojkompresorová chladnička zvyčajne spotrebuje menej energie a je tichšia. A to nie je všetko. Predstavte si, že cestujete na dovolenku a v mrazničke ostali uložené nejaké zásoby. Nevadí. Jednoducho vypnete priestor chladničky a necháte pracovať iba mrazničku. Skvelé nie?

Otec s dcérou si vyberajú potraviny z kombinovanej chladničky No frost.

Energetický štítok tiež napovie ako vybrať chladničku

Energetický štítok poskytuje transparentné informácie o spotrebe energie, priestorovom obsahu ale aj o hlučnosti.
Energetická trieda je označená písmenami od A po G, pričom A je najekonomickejší variant a trieda G spotrebuje energie najviac. Vo vyšších triedach sú síce chladničky drahšie, ale tiež úspornejšie, a tak vám svoju vyššiu cenu budú postupom času vracať na úsporách za energie. Rozdiel v úspore energie medzi každou triedou je až 25 %. Majte na pamäti aj fakt, že znížením teploty o stupeň, narastá spotreba energie o približne 5 až 6 percent.
Chladničky všeobecne patria medzi tichšie spotrebiče. Čo sa týka hlučnosti, čím je hodnota decibelov nižšia, tým je vyšší komfort vášho používania. Priemerná hlučnosť sa pohybuje od 38 až po 50 dB. Za tiché sa považujú chladničky s hlučnosťou nižšou ako 42 dB.

Ideálna teplota a dlhá akumulačná doba

Ak už viete aký objem a typ vám vyhovuje najviac, potom ďalším dôležitým parametrom je teplota. Správna teplota v chladničke zabráni množeniu baktérií a postará sa, aby vaše potraviny vydržali čo najdlhšie a nestratili na svojej kvalite. Odporúčaná teplota pre udržanie kvality potravín v chladničke sa pohybuje od 1,7 po 3,3 °C. Maximálny teplotný limit pod ktorý by teplota v mrazničke nemala klesať je – 18 °C. Nezabudnite na to, že čím je teplota nižšia, tým dlhšie v nej môžu byť potraviny uskladnené.
Spolu s parametrom teploty ide ruka v ruke aj akumulačná doba. Tá udáva ako dlho zostanú potraviny chladené či zamrazené v prípade, že vypadne elektrický prúd. Štandardne je to približne 10 hodín. Samozrejme čím viac, tým lepšie. Čo ak sa vám chladnička pokazí a opravár bude môcť doraziť až na druhý deň? Určite oceníte, keď bude akumulačná doba aspoň 12 alebo 24 hodín.

Nezabudnite sa zamerať aj na praktickosť

Čo tak nastavenie políc? Možnosť nastavenia políc je veľmi dôležitá. Napríklad keď do chladničky potrebujete vložiť veľký hrniec, vysokú fľašu alebo objemnú misu. V tomto prípade určite oceníte, ak budete môcť policu zdvihnúť alebo sklopiť na polovicu.
Aj vychytávka akou je zvuková signalizácia otvorených dverí má svoj význam. Alarm vás upozorní na nedovretie dvierok, takže predídete pokazeným potravinám.
A nezabudnite ani na ionizátor. Systém, ktorý pohlcuje pachy. Chuť ani vôňa potravín sa navzájom nemiešajú a vzduch v chladničke zostáva svieži.

Otvorená chladnička s potravinami.

Základom pre komfortné používanie sú praktické funkcie

Súčasné chladničky ponúkajú mnoho vymožeností, ktoré pomáhajú udržať potraviny čerstvé. Okrem predĺženia trvanlivosti potravín zvýšia aj váš užívateľský komfort. Ktoré funkcie sú pre vás prínosné a naopak bez ktorých sa pokojne zaobídete?

 • Airflow systém – táto funkcia udržuje konštantnú teplotu v chladničke vďaka cirkulácii vzduchu. Tú zabezpečujú ventilátory vo vnútri chladničky, ktoré rovnomerne rozdeľujú chlad.
 • No Frost – táto technológia šetrí energiu, pretože zabraňuje vzniku námrazy. S každým milimetrom námrazy stúpa spotreba energie až o 10 %. Kombinovaná chladnička No Frost má okrem úspory aj bonus navyše. Odpadá nutnosť chladničku ručne odmrazovať.
 • Multi Flow alebo All Around Cooling - dynamické chladenie vzduchom zaisťuje cirkuláciu vzduchu vo viacerých smeroch. Tým je zachovaná teplota v celej chladničke, obzvlášť aj po otvorení dverí. Chladenie každej časti priehradiek zabezpečí dlhšiu čerstvosť potravín.
 • AdaptTech – funkcia, ktorá vyrovnáva teplotné výkyvy po otvorení dverí.
 • SuperCool – dokáže nárazovo znížiť teplotu v chladničke a je vhodná pre potraviny s vyššou teplotou, ktoré môžu narušiť stabilnú teplotu vnútorného prostredia.
 • Režim Holiday – ak odchádzate z domu na pár dní určite oceníte túto funkciu. Udržuje teplotu v chladničke okolo 12 °C až 15 °C. Šetrí sa tým elektrická energia a zabraňuje sa tvorbe plesní a pachov.
 • 6. zmysel – má zabudované senzory, ktoré monitorujú vnútornú aj vonkajšiu teplotu a v prípade potreby sa spustí chladenie, aby boli zachované ideálne a stabilné podmienky pre skladované potraviny.
 • Nulová zóna – v tejto zóne dokáže chladnička znížiť teplotu až k 0 °C. Primárne je určená pre uchovanie mliečnych výrobkov a niektoré druhy zeleniny či ovocia. Jej výhodou je aj eliminácia množstva baktérií.
 • SMART chladnička – skvelá voľba pre ľudí, ktorí si chcú vytvoriť inteligentnú domácnosť. Takúto chladničku môžete ovládať aj na diaľku a pripojíte ju cez Wi-Fi.

Správne umiestnenie chladničky = optimálna spotreba

Chladnička by mala mať okolo seba voľný priestor a to minimálne 2 až 3 cm od steny. Veľmi dôležité je, aby chladnička nebola umiestnená v blízkosti zdroja tepla, čo je napríklad sporák, umývačka riadu či práčka. O optimálnom umiestnení hovorí klimatická trieda. Pri nižších teplotách hrozí, že sa chladenie nezapne, naopak pri vysokých teplotách bude musieť chladnička fungovať na maximálny výkon, čo skracuje dobu funkčnosti a má tiež negatívny vplyv na spotrebu.

Na záver pár tipov ako správne uskladniť potraviny

Možno sa to nezdá, ale existujú určité pravidlá aj pre rozmiestnenie potravín v chladničke. V hornej časti chladničky je okolo 8 °C, preto by sa tam malo skladovať maslo, uvarené jedlá a víno. V strednej časti kde je teplota od 3 do 5 °C je vhodným miestom pre syry, jogurty, dezerty a potraviny s označením „po otvorení uchovajte v chlade“. V spodnej časti chladničky je takzvaná nulová zóna teda teplota je 0 až 2 °C. Je to ideálne miesto na ryby, mäso a mäsové výrobky. Ovocie a zeleninu uskladnite do spodnej zásuvky, kde je pre ne správna teplota okolo 3 °C.